Sayfa 3741/7020 İlkİlk ... 274132413641369137313739374037413742374337513791384142414741 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 29,921 - 29,928 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ingiliz yazar Lewis Carroll, Snark'i Avlamak (The Hunting of the Snark - La caccia allo Snark) romanini 29 Mart 1876’da yayinci Macmillan Publishers Limited araciligiyla yayinladi.

2. Librettosunu Konstantin Schilowski'nin, Aleksandr Sergeyevic Puskin'in 1833 yilinda yayimladigi ayni isimli romanindan uyarlayarak yazdigi, Peter Ilyic Caykovski'nin besteledigi 3 perdelik Yevgeni Onegin (Eugene Onegin) operasi ilk kez 29 Mart 1879’da Moskova, Maly Theatre’da sahnelendi.

3. Fransiz ressam Pierre Jean Baptiste Louis Dumont'nun dogum yildonumu (29 Mart 1884)

Cathédrale de Rouen, c.1912

Notre-Dame de Paris, 1912

4. Macar sair ve nesir yazari Dezső Kosztolányi’nin dogum yildonumu (29 Mart 1885)

“Fransizlar ‘yolculuk etmek bir parca olmek gibidir’ derler. Buna hic inanmadim, cunku yolculuk yapmayi severim ve ne zaman trene binsem yeniden canlandigimi duyumsarim.”

“French people say that travelling is like dying a little bit. I never agreed with this, because I like to travel, and whenever I get on the train, I feel like I’m revived.”

“Giysi magazasinda su ilan bas bas bagiriyordu:

‘Pahali ve kalitesiz elbiseler. Lutfen pazarlik yapin, cunku kandiriyoruz.’

Lokantada:

‘Yenilmez yemekler, icilmez icecekler. Evdekinden berbattir.’

Pastanede:

‘Margarinle, yumurta tadi vericiyle hazirlanmis, bayat pastalar.’

‘Cildirmis mi bunlar?’ diye kekeledim. ‘Yoksa intihara mi meyilliler? Yoksa aziz mi?’

‘Bilge bunlar,’ dedi Gecekusu kararlilikla. ‘Hic yalan soylemezler.’

‘Peki ama bu bilgelik onlari iflasa suruklemez mi?’

‘Dukkanlarindan iceriye bir bak. Tumu de tiklim tiklim. Tumu de gelisip serpiliyor.’ "

“In a clothes shop the following advertisement shouted:

‘Expensive and bad clothes. Please bargain because they cheat.’

Outside a restaurant:

‘Dishes, impossible to eat, drinks impossible to drink. Worse than at home.’

At a patisserie:

‘Stale cakes, made with margarine, and egg substitute.’

‘Are they crazy? – I stammered. – Or suicidal maniacs? Or saints?’

‘Wise – replied Night with emphasis. – They never lie.’

‘And, don’t they get bankrupt in that great wisdom?’

‘Look at their shops. They are crowded. They all flourish.’ "

5. Alman ressam Andreas Johann Jakob Heinrich Müller'in olum yildonumu (29 Mart 1890)

The sleeping child lies on a sheet of white cloth partially covered by a pink cloth, 1849

Weißenhorn (Landkreis Neu-Ulm), Stadtpfarrkirche Mariä Himmelfahrt Gemälde, 1875

6. Alman ressam Carl Wilhelm Friedrich Oesterley'in olum yildonumu (29 Mart 1891)

Portrait of Joseph Ritter von Neuwirth, 1831

Elizabeth of Hungary and the Miracle of the Roses, 1869

7. Fransiz post-empresyonist ve teknik ressam Georges-Pierre Seurat’nin olum yildonumu (29 Mart 1891)

A Sunday Afternoon on the Island of La Grande Jatte, 1884 – 1886

Le Chahut, 1889 – 1890

8. Alman filozof ve yazar Ernst Junger'in dogum yildonumu (29 Mart 1895)

"Kitap okumayi biraktiktan sonra, erotik bir nihilist oldugum sonucuna varmistim. Bu da ne demek, diye sorabilirsiniz. Pat diye soyleyecek olursam, ben, varligiyla beni rahatsiz etmeyen, yani var olmayan kadinlari tercih ediyorum. Dedigim gibi, bu aslinda genel bir durum. Bertha'da beni rahatsiz eden de buydu iste: Onun var olmasi.

Hatta su an erotik bir idealist oldugumu iddia ederek olaydan kendimi siyirabilirim. Sevgilinin varligi, o sevgili Afrodit'i eksilttigi olcude rahatsiz edecektir. En dipteki oda her zaman kilitlidir ve sadece bir isik huzmesi sizar disariya. Bunca hayal kirikliginin gizli nedeni budur." Alaaddin'in Problemi

"Nachdem ich die Bücher beiseite gelegt hatte, kam ich zu dem Schlusse: du bist ein erotischer Nihilist. Was soll das bedeuten? Platt herausgesagt, ist mir die Frau am liebsten, die mich durch ihre Anwesenheit nicht stört, die also nicht vorhanden ist. Das, wie gesagt, ist ein ganz allgemeiner Fall, und eben er hatte Bertha an mir gestört.

Nun könnte ich mich aus der Affäre ziehen mit der Behauptung, ich sei vielleicht sogar ein erotischer Idealist. Die Gegenwart der Geliebten würde insofern stören, als sie die Aphrodite beeinträchtigt. Die letzte Kammer bleibt verschlossen, und nur ein Lichtstrahl blitzt hindurch. Das ist der geheime Grund so vieler Enttäuschungen."

"Somuru kacinilmaz; tek bir devlet, tek bir toplum, tek bir sivrisinek bile somuru olmadan varligini surduremez. Insanlik yuzlerce yildir somuru altinda, yuzlerce yildir sirtinda tasiyor bu yuku, hem de coguu kez farkinda olmadan. Somurunun anonimlesmesi mumkun. Bu durumda insanlar, artik hukumdarlar tarafindan degil dusunceler tarafindan somurulur; koleler ve efendiler yuzlerini degistirmistir."

"Ausbeutung ist unvermeidlich; kein Staat, keine Gesellschaft, ja keine Mücke kann ohne sie bestehen. Sie wird jahrhundertelang ertragen und geduldet, oft kaum bemerkt. Sie kann anonym werden; man wird nicht mehr von Fürsten, sondern von Ideen ausgebeutet; die Sklaven und die Herren wechseln das Gesicht."

Sayfa 3741/7020 İlkİlk ... 274132413641369137313739374037413742374337513791384142414741 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •