Sayfa 248/252 İlkİlk ... 148198238246247248249250 ... SonSon
Arama sonucu : 2014 madde; 1,977 - 1,984 arası.

Konu: BRSAN - Borusan Mannesmann

Alıntı Originally Posted by Babadağlı Yazıyı Oku
    Olağanüstü gelen 2. Çeyrek bilançosundan dolayı 3. Çeyrek bilançosu biraz sönük kalmış gibi gözüküyor. Fakat bana göre de bu durum baz etkisinden kaynaklı.

Şirket yatırımcı sunumunda bu durumu kısaca “dengelenen arz-talep sonucu normalize olan satış gelirleri†olarak açıklamış. Detayında ise “Enerji iş kolunda düşen hacim ve satış fiyatları sonucu, ilk yarıdaki istisnai karlılığın, 3Ç’de normalize olması†şeklinde detaylandırmış.

Kar marjı yüksek olan enerji iş kolunun, satış hacmi içindeki payı 2. Yarıda %60 iken 3. Çeyrek itibarıyla %53 seviyesine düşmüş. ABD’den gelen gelirin toplam gelir içindeki payı da %68’den %63’e düşmüş durumda. 3. çeyrek 2022’de 166 milyon dolar olan gelir 3. Çeyrek 2023’te 142 milyon dolara düşmüş.

Fakat burada iş kollarından birinde gerçekleşen bu kısmi olumsuzluğu dengeleyen bir unsur var. O da alt yapı ve proje kolundaki ivmelenme. Berg pipe altında konsolide edilen Mobil fabrikası satın alımının etkisi hızlıca kendini göstermiş. Geçen sene aynı dönemde 44 milyon dolar olan gelir bu seneki 3. Çeyrekte 98 milyon dolara yükselmiş. Orta vadede, bu stratejik satın almanın etkisini daha da fazla göstereceğini düşünüyorum. Spiral kaynaklı yüksek katma değerli “altyapı-proje “boru satış hacminin bu ivmelenmeyi devam ettireceğini ve 2025 yıl sonu raporlarında enerji iş koluna yakın bir değere ulaşacağını görebiliriz.

Bu sene sonunda devreye girecek Romanya ve inşaat sektörüne yönelik tesisin de devreye girecek olması ile 2024 yıl sonu için tahminim,

alt yapı ve proje: 550-650 milyon dolar

enerji: 750-900 milyon dolar

endüstri ve inşaat: 400-450 milyon dolar

otomotiv: 300-350 milyon dolar seviyelerinde.

Toplamda: 2.000-2.350 milyon dolar gelir beklentisi ve %18-19 düzeyinde favök marjı oluşacağını düşünüyorum.

2024 dolar kuru tahmini, orta vadeli programda 36,78 TL idi. Bu durumda 2024 yılı için beklenen favök değeri yaklaşık 13,2 milyar TL ile 16,4 milyar TL aralığında oluşuyor.

Kar marjı beklentim ise %11-12 düzeyinde.

Fakat “salt karâ€dan çok daha önemli detaylar var bilançoda.

Net borç/ özkaynak oranı: %33 düzeylerinde. Operasyonel nakit akışının borcu ödeme oranı ise %70’in üzerinde.

Sıradan bir büyüme hissesinden farklı olarak, sadece piyasa üstü ciro ve kar artışı değil, ciddi bir nakit yaratma gücüne sahip. Şu an tek eksiği, bir süredir ödemeyi kestiği temettü. Onu da, 2023 yılı hesap dönemi sonunda yeniden ödemeye başlayacağını bekliyorum.

Yatırımlarını bu başarılı nakit akışı ile çevirdiği, cirosunu piyasa üzerinde yükselttiği, ve bu kar marjlarını koruduğu sürece bist 30’un öncelikli adaylarından biri olacaktır. Yükselen işlem hacmi de bu tezi destekliyor. Önümüzdeki bu süreçte yerli ve yabancı fonların ilgisinin bu sebepten mecburen artacağını bekliyorum.
    Sayın babadağlı güzel bilgiler için çok teşekkür ederim....CEO 2023 yılı sonu ciro hedefini 2 milyar dolar olarak belirtmişti.. Ama son finansal raporda bunun revize edildiği ve 1.5 ile 1.7 milyar olarak beklendiği belirtilmiş...sizin 2024 yılı sonu hedefi düşük kalmıyor mu bu durum da ?

2.  Alıntı Originally Posted by Ferrero Yazıyı Oku
    Sayın babadağlı güzel bilgiler için çok teşekkür ederim....CEO 2023 yılı sonu ciro hedefini 2 milyar dolar olarak belirtmişti.. Ama son finansal raporda bunun revize edildiği ve 1.5 ile 1.7 milyar olarak beklendiği belirtilmiş...sizin 2024 yılı sonu hedefi düşük kalmıyor mu bu durum da ?
    Şirketin 2023 ciro beklentisi 1,5-1,8 milyar dolar.
    Benim 2024 ciro hedefim 2-2,35 milyar dolar.

Her iki beklenti de dip rakamlarda gerçekleşirse (2-1,5)/1,5=%33
    Her iki beklenti de zirve rakamlarda gerçekleşirse (2,35-1,8)/1,8=%30,5
    Şirketin beklentisi dip, benim beklentim zirve rakamda gerçekleşirse (2,35-1,5)/1,5=%56,6
    Şirketin beklentisi zirve, benim beklentim dip rakamda gerçekleşirse (2-1,8)/1,8=%11,1 dolar bazında büyüme rakamı elde etmiş olur.

2014 yılından bu yana ABD piyasalarını inceliyorum ve yatırım yapıyorum. Pandemi sürecinden bu yana da geniş kapsamda ABD'deki şirketleri incelemeye zamanım oldu. Son 5 yılda satışlarını düzenli olarak %20'nin üzerinde artıran oldukça az sayıda şirket var. Dönem dönem bilişim, hizmet, finans ve gayrimenkul sektörlerinde bu oranda büyümelere tanıklık ettik fakat sanayi şirketi olarak karşıma çok az düzgün şirket çıktı. Nvidia gibi yüksek teknoloji yarı iletken endüstrisi şirketleri hariç. Onun bambaşka bir başarısı var.

Dolayısıyla dolar bazında
    son 3 dönem 9 aylıklar olarak sırasıyla %46, %61 ve %24 büyüyen
    ve son 2 dönem 12 aylık olarak %54 ve %62 büyüyen bir global şirket Borusan.

Borsa İstanbul'da bu büyüme performansını "9 aylıklar bazında son 2 sene kapsamında" geçen 3 sanayi şirketi var, tekstil şirketleri hariç olarak,

1. Burva 4,9 milyon dolar ciro- %359 büyüme
    2. Bobet 227 milyon dolar ciro- %181 büyüme
    3. Asuzu 372 milyon dolar- %102 büyüme
    4. Brsan- 1.164 milyon dolar ciro- %100 büyüme

Yine bu forumda bahsi geçen Tenaris'in 5 yıllık büyüme oranı ortalaması %23 ve son 9 aylık büyüme oranı %8,8'dir.

Küçük ciroları büyütmek daha kolaydır. Fakat önemli olan o cirolar belli bir seviyeye çıktıktan sonra yine aynı büyüme oranlarını yakalayabilmek veya koruyabilmektir.
    Koç Holding de keza bu konuda oldukça başarılıdır. Borusan Holding'i de ilerleyen dönemde hep birlikte göreceğiz.

Tekrar teşekkürler Sn Babadagli...Güzel ve ayrıntılı bilgiler bunlar... 2023 sonuna kadar hisse fiyat performansına dair bir beklentiniz var mı ? Son 9 günün 8 günün de kırmızı yaktı malum....

4. Holding "200 yıllık bir şirket olma" vizyonuyla olaya bakarken, siz "2023 sonuna kadar hisse fiyat performansını" merak etmişsiniz.

Her Borusan yatırımcısının mutlaka okuması gereken bir rapor:
    https://www.borusan.com/faaliyet/202...yet_raporu.pdf

Alıntı Originally Posted by Babadağlı Yazıyı Oku
    Holding "200 yıllık bir şirket olma" vizyonuyla olaya bakarken, siz "2023 sonuna kadar hisse fiyat performansını" merak etmişsiniz.

Her Borusan yatırımcısının mutlaka okuması gereken bir rapor:
    https://www.borusan.com/faaliyet/202...yet_raporu.pdf
    Evet o konuda haklısınız ama kısa vade planlama ve bütçe ayarlaması diyelim..Mannesmain da halka açıklık oranı da düşük olunca fiyat hareketleri yer yer sağlıksız olabiliyor...Ortağı olduğunuz şirket haliyle borsada işlem gördüğü için takip ediyorsunuz... Yoksa tabi ki uzun vade tarafındayız .....Boru tarafının değil de tüm grubun vizyon sunumu o 200 yıllık şirket olma hayali..... İleride belki farklı yapılanmalar olacaktır şirket bünyesinde onu da zaman gösterecek sanıyorum... Kurumsal yönetim anlayışı mükemmel bir şirket... Tekrar çok teşekkür ederim Şirket hakkında bu kadar güzel bilgileri paylaştığınız için

6. yaklaşık bir aydır sürekli düşüşte.%35-40.alıcı geldiği anda hemen aşağı veriyorlar,gidişat umut vermiyor,nerede durur bu...

Burada kimseler kalmamış
    Yazdıklarımın hiç birisi yatırım tavsiyesi değildir. Uzman değilim, sadece kendi fikirlerimi paylaşıyorum...

Sanırım bu "hisse net" eski popülerliğinde değil.. birçok hissenin topiğine girdiğinizde bunu görürsünüz, doğru dürüst yazan kalmamış ..10 yıl 15 yıl önceki hisse net çok farklıydı... Borusan ise bildiğimiz gibi haftalardır garip hareketler yapıyor... dün ve bugün de çok sert hareketler yaptı çok kişinin canını acıttı diye düşünüyorum

Sayfa 248/252 İlkİlk ... 148198238246247248249250 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •