Sayfa 165/1002 İlkİlk ... 65115155163164165166167175215265665 ... SonSon
Arama sonucu : 8016 madde; 1,313 - 1,320 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz IX

1.  Alıntı Originally Posted by BaşKara Yazıyı Oku
    Kaya alp oğlu ertuğrul alp diye erken dönem bizans kayıt belgesi de bulunmuş. Rivayet muhtelif yani..

Kutalmış'a bağlama kaygısı asalet iddiasından. Çünkü kayı boyu "han" boyu değil, kimse ciddiye almıyor..

Süleyman diye bir ata uyduruluyor, kutalmış oğlu süleyman ile oğlu kiliçarslan'in hikayesi birleştiriliyor, atamız oluyor!

Ertugrulun dedesinin ismi aslında bilinmiyor.. O derece..
    Ve tum bu palavralara ragmen, adam Osmanli'da her sey kayit altindaydi diyor.

Gerekcesi ise, eger oyle olmasaydi, bu kadar buyuk bir imparatorlugu, kurup yonetemezlerdi diyor.

Ne diyelim..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    11 BOYUT
    Gönderi
    15,303
     Alıntı Originally Posted by HMZ STBYK Yazıyı Oku
    Osmanlının tüttüğü arşivlere de özen gösterilmemiş sonrasında... mesela bir örnek ; istanbül'da yanılmıyorsam kapalıçarşının orada bi yerde vakıfa ait bir binanın tadilatı için mi ne i eski belgeleri binadan çıkartıp taşıyorlarmış. Eski ösmenli belgeler evrakları şey arabasıyla el arabası ile ya da hamallar çuvallarla taşıyorlarmış , yollara dökülüyormuş kağıtlar ... Tesadüfen oradan geçen bir üniv. hocası farketmiş yerdeki evrakları , duruma komple müdahale edip tarihi belge niteliğindeki evrakları kurtarmış ,yani yerdeki evrakları değil bütün o binadaki evraklar için duruma el koymuş hemen. O anlatıyı bulursam ( ya yazı idi ya da videğo ) buraya atarım. Kimmdi o ya ...
    Bulgaristana satılmıştı hurda kağıt niyetine,duyarlı bir vatandaş Atatürk ve çevresine bildiriyorda çoğu hurda kağıt olmaktan kurtarılıyor,ama bir kısım belge evrak Bulgarlara gitmiş oluyor,onları bulgarlar hurda olarak işleme koymuyor,tek,tek arşivliyorlar,hepsini geçtik,kötü koşullar nedeniylen zaten çoğu belgeler buzulmuş okunamaz hale gelmiş,bazen diyorumki Sümer,Mısır vs medeniyetleri gibi taş tabletlere yazılsaydı çoğu bozulmazdı,gerçi onları evlerde duvarlarda,kırarak yollarda moloz olarak kullananlarda vardı,ama yinede hala kalıntıları var hiç olmazsa,tarihler boyunca ise kağıt,bez ,deri cinsi olanlar önemli kütüphanelerde yakılıp imha edildi,en fazlada imha edende Cengiz Handı,peşi mallum,haçlı,islam uzar gider,en sonda İŞİD,önemli kütüphaneler İskenderiye,Bağdat,Semerkant,Emevi vs uzar gider,işte bende hala insan pirimatımsı varlık diyorum,eğer bu belge dökümanlar imha olmasaydı Dünya çok değişik konumda olurdu,geçmişimizi bu yüzden çok az biliyoruz,Göbekli tepeyi bile hedef tahtasına koydular,koyanda devletin TRT'si,sahte tarihi bilgileriylen belgesel yapıp burası hz İbrahimin putlara karşı durduğu devir dediler,daha ne diyeyim,böyle lavuklar hiç bitmez,tükenmez,İbrahim Göbekli tepeden 6000 sene önce yaşamış,demekki bunlar zaman makinesi icat edip geçmişe yolculuk yapıyorlar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    11 BOYUT
    Gönderi
    15,303
     Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Ve tum bu palavralara ragmen, adam Osmanli'da her sey kayit altindaydi diyor.

Gerekcesi ise, eger oyle olmasaydi, bu kadar buyuk bir imparatorlugu, kurup yonetemezlerdi diyor.

Ne diyelim..
    Önemli olanları,ilk nüfus sayımı bile 1830 yıllarında yapıldı.herşeyi kayıt altına alanlar Sümer ve Mısırlılardır,ama ona inanmayanlarda vardır,Mısır kayıtlarında Musa hiç geçmez mesela

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Bunu söyleyen her kimse muhtemelen zeka özürlüdür.

Kayıtlı olmayan bir ekonomi ile bu haritayı değil, evdeki karını çocuklarını bile idare edemezsin.

Sen evde hesap yapma bakalım, karın çocukların seni iki günde evi terketmezse görürsün.

Devlette aynı ailenin büyük halidir. Eflatun Sokrates bunu okumalarında çokça anlatır.

Çok büyük devletler herşeyi kayıt altında tutup, sineğin yağını çıkartıp herşeyi en ince ayrıntısına kadar planlarlar. Kayıt ve veri olmadan anketle imparatorluk idare edemezsin.

Misal Moğollar kayıtlı ekonomi değildi, silindi gitti. İmparatorluk olamadı. Tarihe damga vuramadı. Bir Roma bir Osmanlı gibi olamadı.

Osmanlı hayranı değilim, ama bu haritayı nah yönetirsin kayıtlı ekonomi olmadan. Kayıtlı ekonomisi olmayan hiçbir uzun süreli imparatorluk yoktur.

Osmanlı aynı Roma gibi geçmişteki en görkemli imparatorluklardan birisidir.

Birkaç zeka özürlü tarihçiden duymuştum. Ben de şaşırmıştım.

Şimdi bir şeye var ya da yok demek çok zor . Bugün de kayıt var ama ne kadar yeterli. Türkiye üretmiyor , dışa bağımlı diyoruz ama bu hiç üretmediği anlamına gelmez .

Osmanlı 'da kayıt yoktu denemez tabiki , ama ne kadar kayıtlıydı, hangi yüzyıllarda çok iyi kayıt tutulurken hangilerinde tutulmadı, hangilerinde tutuldu ama özen gösterilmedi?

Koca bir tarihi, genellemelerle ifade etmek çok yanlış olur.

İlk mesajınıza atfen söylüyorum ki , kayıt tutunca her şeyin dört dörtlük olacağı konusuna dem vurmuşsunuz, haklısınız. Lakin Osmanlı 'da münferit zamanlar hariç hiçbir şey dört dörtlük değildi halk için.

Burada küçük bir paradoks oluşuyor.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by HMZ STBYK Yazıyı Oku
    gelecek de geçmişi etkilediği için ve o geçmiş şimdiye etki ettiği için , gelecekte yamuk yapıp bugünümüzü mahfetmeyelim diye geçmişe bakmak zorundayız... zaman kavramına bağlanma , kafanı karıştırma... puri kızılderilileri dünü anlatmak istediklerinde elleriyle geriyi , yarın için ileriyi , bugün için de yukarıyı işaret ederler... hepsi bir bütündür ...
    Ah güzel abim, geçtim yüzyıl- lar öncesini, 10 yıl öncesini, 1 yıl öncesini dahi bilmiyor insanlar. Öğrenmek için çaba sarfetmiyor.

Bugünkü güdümlü kalemlerin yazdığı üç beş diziden tarih öğrenen milliyetçi - dindar insanlar ama açıp bir kitap okumaya tenezzül etmiyor.

Her Türk vatandaşına 5 tarih kitabı okutabilseydik dolar 1 lirayı geçemezdi.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by BaşKara Yazıyı Oku
    Çok az dersek daha doğru okur. Üçtür beştir.

Hatta Fatih döneminde de azdır. Koca devletten kalan biraz defter birkaç yüz belgedir. Asıl arşivcilik kanuni zamanında başlıyor..
    İhtiyaç halinde arşiv kağıtları, işlenerek tekrar kullanıldığı için yok demiştim ama sizin cümleniz daha doğru olmuş.

Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Birkaç zeka özürlü tarihçiden duymuştum. Ben de şaşırmıştım.

Şimdi bir şeye var ya da yok demek çok zor . Bugün de kayıt var ama ne kadar yeterli. Türkiye üretmiyor , dışa bağımlı diyoruz ama bu hiç üretmediği anlamına gelmez .

Osmanlı 'da kayıt yoktu denemez tabiki , ama ne kadar kayıtlıydı, hangi yüzyıllarda çok iyi kayıt tutulurken hangilerinde tutulmadı, hangilerinde tutuldu ama özen gösterilmedi?

Koca bir tarihi, genellemelerle ifade etmek çok yanlış olur.

İlk mesajınıza atfen söylüyorum ki , kayıt tutunca her şeyin dört dörtlük olacağı konusuna dem vurmuşsunuz, haklısınız. Lakin Osmanlı 'da münferit zamanlar hariç hiçbir şey dört dörtlük değildi halk için.

Burada küçük bir paradoks oluşuyor.
    “Koca bir tarihi, genellemelerle ifade etmek çok yanlış olur. “
    Çok güzel bir ifade bende arada bu yanlışa düşüyorum.
    Nedeni basit bir şeyi araştırmaktansa tümevarım veya tümdengelim yapmak daha kolay daha masrafsız bırakın karşı taraf kanıtlasın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8. Bakin burada tarihin nasil tahrif edildiginin bir ornegi var. Okuyun, kafanizdaki yanlisi duzeltin, okumadan duzelmiyor cunku.

https://www.sozcu.com.tr/2014/gundem...olmedi-439720/

Sayfa 165/1002 İlkİlk ... 65115155163164165166167175215265665 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •