Sayfa 163/1002 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263663 ... SonSon
Arama sonucu : 8016 madde; 1,297 - 1,304 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz IX

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Osmanlı komple kayıtlı bir ekonomi idi. Herşeyin kaydı vardı. İBB bin kütüphanelerinde Türkçe olarak bütün eski kayıtlar yayınlandı. Gidip okuyabilirsiniz.

Yoksa 600 küsür sene bu kadar büyük devasa bir yapıyı yönetemezsin.
    Fatih dönemine kadar hiçbir kayıt yoktur Osmanlı hakkında.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by şahna Yazıyı Oku
    osmanlı yarı köle köylülerin artığından geçinen bir vergi sistemine sahipti.
    bi de akdeniz havzasında ki ticaretten aldığı vergiyle beslediği merkezi kraliyet ordusu mevcuttu.
    ayakta kalmak için kayıt tutmak zorundaydı.
    osmanlılın en sevmediği kesim kayıt altına girmek istemeyen konar göçer yörüklerdi.
    bunları da sık sık sürgüne yollamıştır.
    Köle köylüler de konar -göçerler de Türk 'tü. Zaten Türk demek aşağılayıcı bir kelimeydi. Bizden alıp devşirmelerle tatlı tatlı yediler.

Atadan babadan kalma arazine, bir şehzade gelir , gayrı burası benim der , sen de kendi tarlanda ırgat olurdun . Ses edersen de Suriye 'ye Kıbrıs 'a sürgün yerdin .

Ben demiyorum, kahvede otururken Abbas abi 'den duydum. Yalandır herhal.

3. su 500 sene öncenin muhabbetleri çok baymiyor mu yahu?
    buna nasil dayaniyorsunuz ?

4.  Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Ben 3 bin sayfadır diyorum , Osmanlı 'nın ne olduğunu
    Osmanlının tüttüğü arşivlere de özen gösterilmemiş sonrasında... mesela bir örnek ; istanbül'da yanılmıyorsam kapalıçarşının orada bi yerde vakıfa ait bir binanın tadilatı için mi ne i eski belgeleri binadan çıkartıp taşıyorlarmış. Eski ösmenli belgeler evrakları şey arabasıyla el arabası ile ya da hamallar çuvallarla taşıyorlarmış , yollara dökülüyormuş kağıtlar ... Tesadüfen oradan geçen bir üniv. hocası farketmiş yerdeki evrakları , duruma komple müdahale edip tarihi belge niteliğindeki evrakları kurtarmış ,yani yerdeki evrakları değil bütün o binadaki evraklar için duruma el koymuş hemen. O anlatıyı bulursam ( ya yazı idi ya da videğo ) buraya atarım. Kimmdi o ya ...
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

5.  Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku
    su 500 sene öncenin muhabbetleri çok baymiyor mu yahu?
    buna nasil dayaniyorsunuz ?
    gelecek de geçmişi etkilediği için ve o geçmiş şimdiye etki ettiği için , gelecekte yamuk yapıp bugünümüzü mahfetmeyelim diye geçmişe bakmak zorundayız... zaman kavramına bağlanma , kafanı karıştırma... puri kızılderilileri dünü anlatmak istediklerinde elleriyle geriyi , yarın için ileriyi , bugün için de yukarıyı işaret ederler... hepsi bir bütündür ...
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

6. Bunu söyleyen her kimse muhtemelen zeka özürlüdür.

Kayıtlı olmayan bir ekonomi ile bu haritayı değil, evdeki karını çocuklarını bile idare edemezsin.

Sen evde hesap yapma bakalım, karın çocukların seni iki günde evi terketmezse görürsün.

Devlette aynı ailenin büyük halidir. Eflatun Sokrates bunu okumalarında çokça anlatır.

Çok büyük devletler herşeyi kayıt altında tutup, sineğin yağını çıkartıp herşeyi en ince ayrıntısına kadar planlarlar. Kayıt ve veri olmadan anketle imparatorluk idare edemezsin.

Misal Moğollar kayıtlı ekonomi değildi, silindi gitti. İmparatorluk olamadı. Tarihe damga vuramadı. Bir Roma bir Osmanlı gibi olamadı.

Osmanlı hayranı değilim, ama bu haritayı nah yönetirsin kayıtlı ekonomi olmadan. Kayıtlı ekonomisi olmayan hiçbir uzun süreli imparatorluk yoktur.

Osmanlı aynı Roma gibi geçmişteki en görkemli imparatorluklardan birisidir.

Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Fatih dönemine kadar hiçbir kayıt yoktur Osmanlı hakkında.

7. Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu bildirildi.

8. https://twitter.com/abcgazete/status...9914839040?s=2

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Sayfa 163/1002 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263663 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •