Sayfa 2/2 İlkİlk 12
Arama sonucu : 14 madde; 9 - 14 arası.

Konu: 100 bin euro ile yapılabilecek en iyi yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku
    Bir süredir avrupada yaşıyorum bir kaç yıl içinde de ülkeye döneceğim kısmetse. Bu zamana kadar ve bundan sonra yapmayı planladıklarımla beraber 100 bin euro kadar bir birikimimiz var. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bazı kişiler o da para mı diyebilir ama elimizden gelen bu kadar.
    Aklımızdaki alternatifler
    1-Buradan iki tane evin peşinatını verip mortgage a bağlamak. kiralardan gelecek getiri ile mortgage ın ödemesini yapmak. evin borcu bittiğinde makul bir euro getirisi veriyor. almanyadan emekli olan akrabalarınız vardır onun gibi düşünün ama yaklaşık yıllık kira getirisinin %35 civarı faklı vergilere gidiyor.

2-Türkiyede faizlerin artmasını, konut fiyatlarının düşmesini ve bu süreçte de eldeki dövizin değerlenmesini bekleyip uygun anda bir ya da bir kaç ev satın almak. Bu durumda kira çarpanı yüksek bir ev almak gerekiyor. Kira getirisini hemen almaya başlayacağız o açıdan iyi ancak getirimiz tl ile olacak.

3-Arsa almak. İmarlı ve imarsız ufak tefek arsa yatırımları geçmişte yaptık ama çok bel bağlanacak yatırımlar değil bence arsa yatırımları. çünkü tanıdığı olan yüksek emsal ile imar geçirtiyor olan sizin arsanıza oluyor.

4-Borsa, eurobond vb yatırım yapmak. Eurobond yatırımı faiz getirisi olduğu için karşıyım. Borsada da yatırıma değer temettü getirisi iyi bir şirket yok. Olanlar da türk lirası ile temettü ödüyor ayrıca türk lirası yatırımı her zaman enflasyon altında eziliyor.

Önerilerinize açığım. Çocuklarımız için kenara koyduğumuz birikimimizi en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz.

Saygılar ve selamlar.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ulkeye donmeyi bir kez daha dusunelim!
    Canlar gider heyyyy

2. Bence buradaki genel parametreler şunlar. Kısa orta uzun vadede Türkiye ekonomisi nereye gider, faiz politikası nasıl olur, ve Türkiye gibi bir ülkede bunların ne kadarını önceden kestirebilirsiniz. Şu anki atmosferde Türkiye ekonomisinin çok iyiye gitmeyeceği pek çok uzmanın da ortak görüşü olsa da diğer parametreleri tahmin etmek imkansıza yakın. Böyle dalgalı bir ortam bir yandan yüksek kazanç ihtimalleri getirse de aynı oranda yüksek kayıp ihtimalleri getirebilir. Dövize yatırıp bir günde % 6 -7 kazanabileceğiniz gibi aynı oranda kayıp da olabilir. Gündemin 1 günde beklenmeyen yönde bu kadar hızlı değişebildiği bir ortamda ben bahsettiğiniz rakamı Türkiye'deki parametrelere bağlamanın oldukça riskli olduğunu düşünüyorum. Kredi faizlerinin inmesiyle konut satışları arttı , fiyatlar da aynı oranda (belki de daha fazla) arttı. Uzun bir süre konut fiyatları değişmese, hatta enflasyon oranına göre azalsa çok şaşırmam. Ama belirli bir bölgeyi seçip uzun süre takip ederseniz rayiç bedelinin altında alacağınız konutlar kar ettirebilir ama onun için de uzun vadeli olarak belirli bölgeleri takip etmeniz lazım. Emlakçılara sorarsanız sizin yerinize "kelepir" olduğunu düşündükleri fiyatlara gayrımenkul bulurlar. Tabii güvenebilirseniz

Bende 100 bin euro olsa acarim ihracaat agirlikli bir sirketin euro grafigini parca parca abritraj yaparim.
    Yillik en az yuzde 30 artiririm eurolarimi

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku
    Bir süredir avrupada yaşıyorum bir kaç yıl içinde de ülkeye döneceğim kısmetse. Bu zamana kadar ve bundan sonra yapmayı planladıklarımla beraber 100 bin euro kadar bir birikimimiz var. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bazı kişiler o da para mı diyebilir ama elimizden gelen bu kadar.
    Aklımızdaki alternatifler
    1-Buradan iki tane evin peşinatını verip mortgage a bağlamak. kiralardan gelecek getiri ile mortgage ın ödemesini yapmak. evin borcu bittiğinde makul bir euro getirisi veriyor. almanyadan emekli olan akrabalarınız vardır onun gibi düşünün ama yaklaşık yıllık kira getirisinin %35 civarı faklı vergilere gidiyor.

2-Türkiyede faizlerin artmasını, konut fiyatlarının düşmesini ve bu süreçte de eldeki dövizin değerlenmesini bekleyip uygun anda bir ya da bir kaç ev satın almak. Bu durumda kira çarpanı yüksek bir ev almak gerekiyor. Kira getirisini hemen almaya başlayacağız o açıdan iyi ancak getirimiz tl ile olacak.

3-Arsa almak. İmarlı ve imarsız ufak tefek arsa yatırımları geçmişte yaptık ama çok bel bağlanacak yatırımlar değil bence arsa yatırımları. çünkü tanıdığı olan yüksek emsal ile imar geçirtiyor olan sizin arsanıza oluyor.

4-Borsa, eurobond vb yatırım yapmak. Eurobond yatırımı faiz getirisi olduğu için karşıyım. Borsada da yatırıma değer temettü getirisi iyi bir şirket yok. Olanlar da türk lirası ile temettü ödüyor ayrıca türk lirası yatırımı her zaman enflasyon altında eziliyor.

Önerilerinize açığım. Çocuklarımız için kenara koyduğumuz birikimimizi en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz.

Saygılar ve selamlar.

Sent from my iPhone using Tapatalk
     Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Merhaba, sizin yerinizde olsam parayı üçe bölerdim. İlk pay ile Almanyadan bir ev. İkinci pay ile Türkiyeden bir ev. Üçüncü pay ile Tefas fonlarından portföy yapardım. Sakın tüm para ile tek alana yatırım yapmayın.
    Acaba konuyu 2020 eylülde açan arkadaş nasıl bir tasarrufta bulundu?
    'Piyasa analizi sadece kendi pozisyonunu empoze etmektir' Şant Manukyan

5. Konu açılalı 3 yıldan fazla olmuş. O tarihten iki gün önce bir afrika ülkesine işçi olarak gittim. Tahmin edeceğiniz üzere dolarla maaş almaya başladım. öyle bir maaş varken, afrika değil antartikada bile çalışmaya hazırdım tabi. O günkü hedefim, Bir işyerine sahip olmaktı. Küçük sanayi sitesinde bir atölyeyi 800 bin tl gibi rakama alabilecektim. Emlak sayfasının takipçilerinin benden daha iyi bildiği üzere; şu anda aynı ayarda dükkan-atölye gibi bir yer baktığımda ona katlanmış bir rakamla karşılaşıyorum. O zamanlar mortgage gibi bir finans yöntemi kullanılabilir olsa da, bugünkü faiz oranları, bu gibi bir kısmi peşin kalanı mortgage seçeneğini yol haritasından silmiş durumda.. Doğu afrika, Tanzanyadan, selam ve saygılar..

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •