Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 14 madde; 1 - 8 arası.

Konu: 100 bin euro ile yapılabilecek en iyi yatırım

1. 100 bin euro ile yapılabilecek en iyi yatırım

Bir süredir avrupada yaşıyorum bir kaç yıl içinde de ülkeye döneceğim kısmetse. Bu zamana kadar ve bundan sonra yapmayı planladıklarımla beraber 100 bin euro kadar bir birikimimiz var. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bazı kişiler o da para mı diyebilir ama elimizden gelen bu kadar.
    Aklımızdaki alternatifler
    1-Buradan iki tane evin peşinatını verip mortgage a bağlamak. kiralardan gelecek getiri ile mortgage ın ödemesini yapmak. evin borcu bittiğinde makul bir euro getirisi veriyor. almanyadan emekli olan akrabalarınız vardır onun gibi düşünün ama yaklaşık yıllık kira getirisinin %35 civarı faklı vergilere gidiyor.

2-Türkiyede faizlerin artmasını, konut fiyatlarının düşmesini ve bu süreçte de eldeki dövizin değerlenmesini bekleyip uygun anda bir ya da bir kaç ev satın almak. Bu durumda kira çarpanı yüksek bir ev almak gerekiyor. Kira getirisini hemen almaya başlayacağız o açıdan iyi ancak getirimiz tl ile olacak.

3-Arsa almak. İmarlı ve imarsız ufak tefek arsa yatırımları geçmişte yaptık ama çok bel bağlanacak yatırımlar değil bence arsa yatırımları. çünkü tanıdığı olan yüksek emsal ile imar geçirtiyor olan sizin arsanıza oluyor.

4-Borsa, eurobond vb yatırım yapmak. Eurobond yatırımı faiz getirisi olduğu için karşıyım. Borsada da yatırıma değer temettü getirisi iyi bir şirket yok. Olanlar da türk lirası ile temettü ödüyor ayrıca türk lirası yatırımı her zaman enflasyon altında eziliyor.

Önerilerinize açığım. Çocuklarımız için kenara koyduğumuz birikimimizi en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz.

Saygılar ve selamlar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Merhaba, sizin yerinizde olsam parayı üçe bölerdim. İlk pay ile Almanyadan bir ev. İkinci pay ile Türkiyeden bir ev. Üçüncü pay ile Tefas fonlarından portföy yapardım. Sakın tüm para ile tek alana yatırım yapmayın.

3. Peşin para ile euro bozdurup ev alırsanız, şununla karşılaşabilirsiniz.
    muhtemelen önümdeki dönemde, evin değer artışı+kira, euro'ya değer kaybedecektir.
    Kredi oranları 0.9 altına düştüğünde kredi ile %20 peşin ev almak daha mantıklı olabilir. Bunun için de 15k€ yeterli olacaktır(muhite göre değişir).
    Tabi bahsettiğim bu olay ev almayı düşünürseniz.

Borsanın düştüğü zamanlarda bist50 içerisinden temettü oranı düşük büyüme potansiyeli olan 5-8 hisse seçebilirsiniz.

Bir kısmı ile altın alabilirsiniz. Bir kısmı ile euro'da kalabilirsiniz.

Yurt dışından geliyorsanız, size naçizane tavsiyem, bilmediğiniz emin olmadığınız, eş dost akrabadan duyduğunuz bir alana lütfen girmeyiniz.
    Buna benzer parasını hiç eden tanıdıklarım var.
    Ytd

4.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Peşin para ile euro bozdurup ev alırsanız, şununla karşılaşabilirsiniz.
    muhtemelen önümdeki dönemde, evin değer artışı+kira, euro'ya değer kaybedecektir.
    Kredi oranları 0.9 altına düştüğünde kredi ile %20 peşin ev almak daha mantıklı olabilir. Bunun için de 15k€ yeterli olacaktır(muhite göre değişir).
    Tabi bahsettiğim bu olay ev almayı düşünürseniz.

Borsanın düştüğü zamanlarda bist50 içerisinden temettü oranı düşük büyüme potansiyeli olan 5-8 hisse seçebilirsiniz.

Bir kısmı ile altın alabilirsiniz. Bir kısmı ile euro'da kalabilirsiniz.

Yurt dışından geliyorsanız, size naçizane tavsiyem, bilmediğiniz emin olmadığınız, eş dost akrabadan duyduğunuz bir alana lütfen girmeyiniz.
    Buna benzer parasını hiç eden tanıdıklarım var.
    Ytd
    işte hocam aslında mesele bu vadeliye mi yatırılmalı yoksa konuta mı

5. Vadeli, konut gibi işler ülkemizde anlık değişen şeyler.
    Adamın 500binlik evi olası bir kredi kampanyası ile 6 ayda 700bin olabilir.
    Bu 200bini hiç bir vadeli vermiyor.
    Yada 500bine ev alır 2 yıl yatay seyreder.
    Ben önümüzdeki 1-1.5 yıl konut fiyatlarının genel anlamda yatay seyredeceğini tahmin ediyorum. Parasını nerede değerlendireceği kişinin kendisine kalmış.

Alıntı Originally Posted by bilginfo Yazıyı Oku
    işte hocam aslında mesele bu vadeliye mi yatırılmalı yoksa konuta mı

6.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Vadeli, konut gibi işler ülkemizde anlık değişen şeyler.
    Adamın 500binlik evi olası bir kredi kampanyası ile 6 ayda 700bin olabilir.
    Bu 200bini hiç bir vadeli vermiyor.
    Yada 500bine ev alır 2 yıl yatay seyreder.
    Ben önümüzdeki 1-1.5 yıl konut fiyatlarının genel anlamda yatay seyredeceğini tahmin ediyorum. Parasını nerede değerlendireceği kişinin kendisine kalmış.
    haklısınız biraz da şans işi yatırım tercihi

7. Bence zaten euroda olan bir parayı Türkiye gibi ekonomisi çok da sağlam olmayan bir yerde TL bazlı yatırıma çevirmek çok mantıklı degil. TL bazında çok kar da etseniz euro 'daki yükselişi yakalayamadığınız zaman zarar (en azından kardan zarar) etme ihtimaliniz çok fazla. Ben sizin yerinizde olsam yurtdışı piyasalarda borsa yatırımı yapmayı tercih ederdim. Bu konuda da birkaç alternatif var. Birinci seçenek olarak biraz geniş bir portföyle büyüme odaklı yatırım yapabilirsiniz. Diğer alternatif ise büyüme oranı nispeten yavaş ama stabil olan, aynı zamanda da yüksek temettü dağıtan şirketlere yatırım yapabilirsiniz. İkinci seçenek hemen hemen her durumda Türkiye'de bir gayrımenkul almaktan daha mantıklı. Yılda %3-4 temettü dağıtan şirketler var. Uzun vadeli olarak çok düşük riskli sabit bir getiri sağlamış olursunuz.

8. Faize karsiymis!!!!
    Enflasyona da karşi misin kardeş....

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •