Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 34 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Fon Portföyümüze Yön Vermek İçin Gelecek Stratejisi ve Öngörülerimiz

1. Merhaba,
    Ben de 'en yüksek risk' içeren fonlara bakıyorum, kripto para borsalarında bulununca, en riskli gösterilenin bile grafiği beni korkutmuyor.
    Burada da yazılmış, bir kaç dağılım yapıldığında 'kazanan taraftan, kaybeden tarafa doğru geçiş' ve yüzdelik dilimleri ara ara eşitlemekten bahsedilmiş. Ben bunu ne zaman yapmaya kalksam pişman oluyorum. Yürüyen sürekli yürüyor, yerinde sayan ise sürekli yerinde saymaya devam ediyor.(kişisel tecrübem)
    Bir de bireylerin yetkinlik seviyeleri arttıkça, fonlara paralarının geleceğini birilerine emanet etmek yerine doğrudan hisseye gittiklerini gözlemliyorum. Nitekim fonların komisyon oranları da çok yüksek. Bir de ben uzun süreli geçmişi olan fonlara baktığımda, yıllarca hiç bir değişiklik yapılmamış fonlar görünce üzülüyor ve anlam veremiyorum.
    Yanılıyor olabilirim hepsinde.
    Saygılar.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Bu başlığı bilmiyordum, yeni takibe aldım.

fon odaklı başlıkların artması çok iyi olur, paylaşım yapan herkese teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. EKİM AYI BİST 100 ÖNGÖRÜLERİM;

Ekim ayında BIST 100 için grafikte gördüğümüz alt sınırı 1080, üst sınırı 1180 aralığında olan üçgen içerisinde hareket edeceğimizi düşünüyorum.

Ay içerisinde Yunanistan’la yaşanan gerginliğin bu seviyelerde kalacağını düşünüyorum. Artık gerginlik masaya taşınmış gibi görünüyor, kısa vadede buradaki riskleri azaltmış olduk. Ancak bu kez de Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerilimin artması borsayı biraz daha baskılayabilir. Şimdilik Rusya’nın hangi tarafı tam destekleyeceğine karar verememiş olması, sıkıntılarımızı biraz olsun azaltır. Fransa ve Amerika’nın Ermenistan yanında olması, Rusya’yı Azerbaycan tarafına destek vermeye itecek gibi görünüyor.

Merkez Bankasının piyasa beklentilerinin aksine az da olsa faizi arttırması, en azından bundan sonrası için gerekirse faiz arttırabilir mesajı taşıdığı için önemli. Buradan uluslararası aktörlere ve yabancı fonlara da sinyal verilmiş oldu, şimdi diğer piyasa kurumlarının sinyallerini bekleyeceklerdir ki BDDK swap ile ilgili hemen düzenleme yaptı bildiğiniz gibi. Her ne kadar kağıt üstünde bağımsız bir kurum olsa da MB’nin yukarıdan cevaz almadan hareket etmediği malumunuz, bu yüzden karar vericilerin de tükürdüklerini yaladıklarını, ama bunu çaktırmamaya çalışacaklarını söyleyebiliriz. Tabi para sahipleri için ne söylediğiniz değil, ne yaptığınız daha önemli, o yüzden gerekli yerlerin mesajı aldıklarını düşünüyorum.

Dolarda kısa vadede sert hareketler olabilir, ama yabancıların yavaştan buralara da giriş yapacaklarını düşünüyorum, özellikle pandeminin etkisi azaldıkça ve Amerikan Başkanlık seçiminin sonuçları hazmedildikçe. Dolayısıyla dolarda düşüş olmasa da yatay bir döneme giriyor olabiliriz, 7,20-7,80 aralığında. Dolayısıyla borsa açısından bunu olumlu buluyorum.

BİST 100 ekim beklentim dahilinde üst sınırlar ihlal edilmeye başlanır ise, kademeli olarak satış düşünüyorum. 1180 ilk hedefim. 1200 üzeri aşılırsa portföydeki hisse fon oranlarımın büyük bölümünü kapatarak bu seviyeleri tekrar bu kez destek olarak 2. kez test etmesini bekleyeceğim. Olumsuz senaryoda yukarılara gidemez ve dönersek, sırasıyla 1120-1100 ve 1080 aralıklarında portföyü arttırmaya çalışacağım. 1060 civarında 2 gün kapanış yaparsak da portföyü kapatarak bekleme moduna geçerim. Ancak onda da tekrar Mart ayındaki gibi çok aşağılara gideceğimizi düşünmüyorum.

Alım İçin Destek; 1120-1100-1080
    Satım İçin Direnç; 1170-1200-1240

4. Merhaba, önümüzdeki ay gelişmeleri tahmin etmeye çalışırken geçmiş ayın performanslarına da bakmadan olmaz. Forumda da isimleri öne çıkan, benim de favorilerime giren fonları haftalık değişimlerini de görebilecek şekilde takip ediyorum. Bu dosyayı sizlerle de paylaşmak istedim.

Bu ay için favori fonlarım içerisinden en çok getiriyi sırasıyla yerli hisse senetleri, yabancı borçlanma araçları ve döviz içerikli fonlar sağladı. Altın, Emtia ve Yabancı Hisse fonları kaybettiren taraftaydı. Tabloda "Kod" yazan bölümden ilgili fonun TEFAS sayfasına ulaşabilirsiniz. İlgili rakamları pazartesi günlerini esas alarak yapıyorum, o yüzden son 2 gün içindeki döviz yükselişlerini içermiyor.

Eylül ayında;

Ayın Kazandıranı; %15 getiri ile TCD
    Ayın İstikrarlısı; Her hafta düzenli %3 civarı getirisiyle NNF
    Ayın Yüz Karası; OSD ve IBB
    Ayın Dengesizi;AES oldu.

EIB'den de istediğim performansı alamıyorum, yerine koyabileceğim alternatifleri gözden geçimeye başladım bile. IBB son gün biraz atak yaptı, onun hatırına tutmaya devam ediyorum.

https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

5.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    M
    EIB'den de istediğim performansı alamıyorum, yerine koyabileceğim alternatifleri gözden geçimeye başladım bile. IBB son gün biraz atak yaptı, onun hatırına tutmaya devam ediyorum.

]
    EIB; bir çok açıdan iyi bir fon kanımca. Hatta çok açık söyleyim, şu anda tefaşa kayıtlı değişkenler içinde neredeyse muadili yok.

Neden ?
    Geçmişte yıkım dönemlerinde değişken fonlar içinde en az hasarla atlatmayı hep başardı.
    Yukarı hareketlerde ppf'lerin 5-6 misli getiriler yaparak katılıyor.
    Diğer fonların çoğunun aksine tüm periyotlarda iyi. ( 3 ay / 6 ay / yıllık / 5 yıllık ) gibi
    Portföyünü değiştirme oranı son derece yüksek ( aylık %15'leri buluyor -yönetimin aktivitesinin önemli işaretlerinden) hızla manevra yapıyor.
    Değişen periyotlarda getiri oranları stabil.
    Günlük volatilitesi düşük, standart sapması ve maksimum gerilemesi çok az.

Fonlara sadece getiri olarak bakmak, bir ürünün sadece fiyatına bakmak gibi geliyor bana açıkçası. Nasıl bir ürünün fiyat/performansı önemli ise fonun da risk/getiri oranı önemli.

EIB; taşıdığı riske oranla getirisi en iyi fonlardan. Yani risk/getiri profili en iyi olan.

Eğer fon portföyümüz bir futbol takımı ise, EIB; alınabilecek en iyi libero bence.

Topiğinizi keyifle okuyorum katkıda bulunmak istedim. Bol kazançlar.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6. Ben kendileriyle tanışalı çok olmadı, dediğiniz gibi geçmişe dönük grafiğinde hiç de oynak olmadığını görüyoruz. Belki de alternatifleri giderken son dönemde yerinde sayınca biraz soğumuş olabiliriz kendilerinden.

Sizin gibi bu işi detaylı bilenlerin de önerileri arasındaysa takip etmeyi hak ediyor. Teşekkürler katkılarınız için.

7.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Merhaba, önümüzdeki ay gelişmeleri tahmin etmeye çalışırken geçmiş ayın performanslarına da bakmadan olmaz. Forumda da isimleri öne çıkan, benim de favorilerime giren fonları haftalık değişimlerini de görebilecek şekilde takip ediyorum. Bu dosyayı sizlerle de paylaşmak istedim.

Bu ay için favori fonlarım içerisinden en çok getiriyi sırasıyla yerli hisse senetleri, yabancı borçlanma araçları ve döviz içerikli fonlar sağladı. Altın, Emtia ve Yabancı Hisse fonları kaybettiren taraftaydı. Tabloda "Kod" yazan bölümden ilgili fonun TEFAS sayfasına ulaşabilirsiniz. İlgili rakamları pazartesi günlerini esas alarak yapıyorum, o yüzden son 2 gün içindeki döviz yükselişlerini içermiyor.

Eylül ayında;

Ayın Kazandıranı; %15 getiri ile TCD
    Ayın İstikrarlısı; Her hafta düzenli %3 civarı getirisiyle NNF
    Ayın Yüz Karası; OSD ve IBB
    Ayın Dengesizi;AES oldu.

Yorumlarınız ve doküman için teşekkürler bilgisayara geçer geçmez kopya çekeceğim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. EKİM AYI YABANCI HİSSE İÇİN ÖNGÖRÜLERİM;

Yabancı Hisse Fonlarına yatırım yaparken S&P 500 grafiği üzerinden karar vermeye çalışıyorum. Diğer endeksler de paralel hareket etmekle birlikte bence Amerikan Piyasalarını en iyi yansıtan endeks bu diye düşünüyorum.

Ekim ayı için şu an görünen en büyük belirsizlik, Amerikan seçimlerinin nasıl sonuçlanacağı? Trump aleyhine bir sonuç çıkması durumunda mevcut Başkanın olaylı mı yoksa olaysız mı ayrılacağı?

Öncelikle söz konusu Trump da olsa burada bizdeki gibi koltuğu bırakmama anlamında bir durumun olacağını sanmıyorum, bence Trump bu açıklamasını yaparken kastettiği, kullanabileceği bütün itiraz mekanizmalarını kullanacağı, üst mahkemelere sonuçları götürebileceği, kısaca işi yokuşa süreceği. Yoksa söz konusu Amerika olunca oturmuş, dünyadaki örnekleriyle kıyaslandığında oldukça işler mekanizmaların, kurumların bulunduğu herkesin malumu. Bir şekilde süreç uzasa da sonuçta koltuğu bırakmak zorunda kalacaktır. Benim şahsi görüşüm, Trump’ın çok da devam etmeye isteği yok gibi görünüyor. Biden’la yapacağı tartışmalarda bir kez daha bu isteğinin ne seviyede olduğunu görmüş olduk.

Diğer bir konu piyasa FED’den genişletici politikalarının devamını istese de, pek karşılık bulmuş gibi görünmüyor. En azından kısa dönemde bunun değişeceğine dair de bir ışık görünmüyor. O yüzden Ekim ayında da benzer açıklamaların devam edeceği, piyasanın da yatayda devam edeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki 3-6 aylık dönemde aşının takviminin belirginleşmesi, yeni başkanın ve politikalarının kesinleşmesi sonrası duruma göre Amerikan sermayesinin tekrar dünyaya açılmasını ve bu kez gelişen ülkelere doğru bir sermaye kaymaya başlayacağını düşünüyorum. İçerisinde bu ülkelere ait hisse senedi bulunan fonlar da bu dönemde izlenmeye, toplanmaya başlanabilir.

İşin teknik kısmına gelirsek, S&P 500’ün ay içerisinde 50 ila 100 günlük ortalamalar civarında dalgalanmasını bekliyorum. Bu aralıkta altta 3200 ile yukarıda 3400 arasında. Kendi portföyümde şu an sadece % 5 civarında yabancı hissem var. Eğer 100 günlük ortalama aşağı yönde kırılırsa alım fırsatı olarak değerlendireceğim. Sırasıyla 3100 ve 2950’lere kadar çekilme olabileceğini düşünüyorum. Ancak Ekim ayı içerisinde çok çok büyük bir sürpriz olmazsa, yukarıda da bahsettiğim gibi 3200 aşağısını beklemiyorum.

50 günlük ortalama yukarıya kırılırsa, ki bunun seçim öncesi ortamda gerçekleşeceğine imkan vermiyorum ancak bir önceki zirveleri olan 3600’lere kadar götürmek isteyebilirler.

Sırasıyla alım için beklediğim destek noktaları; 3100-2950

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •