Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
Arama sonucu : 34 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Fon Portföyümüze Yön Vermek İçin Gelecek Stratejisi ve Öngörülerimiz

1. EKİM AYI ALTIN İÇİN ÖNGÖRÜLERİM;

Altında 10 yıl önceki fiyatlar geçilip, tarihi zirveler görüldükten sonra geri gelip bir miktar yataya geçmesi beklenen bir durumdu sanırım. Birkaç hafta için 2000’leri zorlasak da her defasında tepeler düşen bir seyir izliyordu, böylece aşağıda 1910 destek seviyeleri de her seferinde daha fazla baskı altında kaldı. Eylül ayı ortasında bu destek de kırılarak 1850’lere kadar çekilme yaşadık. 1850 seviyelerinden tepki alımları geldi, bu noktalar daha önce de defalarca destek olarak çalışan 100 günlük ağırlıklı ortalamaların geçtiği noktalar. Son 3 yıldır altın nadiren bu ortalamanın altına sarkmış ancak onda da 200 günlük ortalamaya değmeden yönünü yukarıya çevirmiş. Bakalım altında seyir son 3 yılda benzer bir şekilde mi devam edecek.

Ben açıkçası Ekim ayı için 1850-1920 bandında bir dalgalanma bekliyorum. Dolayısıyla altın fonlarımla oynamadan geçireceğim bir ay olacak. Ancak olur da 1850 altına kısa süreli sarkmalar olursa bunu da portföye ilave alış şansı olarak değerlendiririm. Üstlerde artık 1910 seviyeleri bizim için çok güçlü bir direnç noktası olacak. Kolay kolay da bir kaç denemede geçilebileceğini sanmıyorum. Karda fonlarımız varsa bu noktalar ağırlığı azaltmak için kullanılabilir.

Uzun vade de bu kadar doların dolaşımda olduğu bir dünyada emtianın fiyatının artmamasının mümkün olmadığını ve 2010-2020 arasında 10 yılda oluşan çanağı bir şekilde yukarıya katlayacağını yani 2500-3000 dolarların hayal olmadığını düşünüyorum. Ancak dediğim gibi 10 yılda oluşan bir çanağın katlaması da öyle birkaç ayda ya da yılda olacak bir şey değil. Uzun vadeli yatırımcı iseniz bu seviyeleri portföye takviye için güzel noktalar olarak düşünebilirsiniz.

Ancak kötü senaryoda 200 günlük ağırlıklı ortalamalara dokunulmaması, hatta yaklaşılmaması bile gerekir. 2011-2014 arasında gördüğümüz aşağı trendin başlaması durumunda 200 günlük ortalamalar civarında pozisyonlar azaltılıp tekrar üstüne atmadıkça da arttırılmamalı diye düşünüyorum.

Satım için Direnç Noktaları; 1910
    Alım İçin Destek Noktaları; 1850-1800-1750

2.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    EKİM AYI YABANCI HİSSE İÇİN ÖNGÖRÜLERİM;

Yabancı Hisse Fonlarına yatırım yaparken S&P 500 grafiği üzerinden karar vermeye çalışıyorum. Diğer endeksler de paralel hareket etmekle birlikte bence Amerikan Piyasalarını en iyi yansıtan endeks bu diye düşünüyorum.

Ekim ayı için şu an görünen en büyük belirsizlik, Amerikan seçimlerinin nasıl sonuçlanacağı? Trump aleyhine bir sonuç çıkması durumunda mevcut Başkanın olaylı mı yoksa olaysız mı ayrılacağı?

Öncelikle söz konusu Trump da olsa burada bizdeki gibi koltuğu bırakmama anlamında bir durumun olacağını sanmıyorum, bence Trump bu açıklamasını yaparken kastettiği, kullanabileceği bütün itiraz mekanizmalarını kullanacağı, üst mahkemelere sonuçları götürebileceği, kısaca işi yokuşa süreceği. Yoksa söz konusu Amerika olunca oturmuş, dünyadaki örnekleriyle kıyaslandığında oldukça işler mekanizmaların, kurumların bulunduğu herkesin malumu. Bir şekilde süreç uzasa da sonuçta koltuğu bırakmak zorunda kalacaktır. Benim şahsi görüşüm, Trump’ın çok da devam etmeye isteği yok gibi görünüyor. Biden’la yapacağı tartışmalarda bir kez daha bu isteğinin ne seviyede olduğunu görmüş olduk.

Diğer bir konu piyasa FED’den genişletici politikalarının devamını istese de, pek karşılık bulmuş gibi görünmüyor. En azından kısa dönemde bunun değişeceğine dair de bir ışık görünmüyor. O yüzden Ekim ayında da benzer açıklamaların devam edeceği, piyasanın da yatayda devam edeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki 3-6 aylık dönemde aşının takviminin belirginleşmesi, yeni başkanın ve politikalarının kesinleşmesi sonrası duruma göre Amerikan sermayesinin tekrar dünyaya açılmasını ve bu kez gelişen ülkelere doğru bir sermaye kaymaya başlayacağını düşünüyorum. İçerisinde bu ülkelere ait hisse senedi bulunan fonlar da bu dönemde izlenmeye, toplanmaya başlanabilir.

İşin teknik kısmına gelirsek, S&P 500’ün ay içerisinde 50 ila 100 günlük ortalamalar civarında dalgalanmasını bekliyorum. Bu aralıkta altta 3200 ile yukarıda 3400 arasında. Kendi portföyümde şu an sadece % 5 civarında yabancı hissem var. Eğer 100 günlük ortalama aşağı yönde kırılırsa alım fırsatı olarak değerlendireceğim. Sırasıyla 3100 ve 2950’lere kadar çekilme olabileceğini düşünüyorum. Ancak Ekim ayı içerisinde çok çok büyük bir sürpriz olmazsa, yukarıda da bahsettiğim gibi 3200 aşağısını beklemiyorum.

50 günlük ortalama yukarıya kırılırsa, ki bunun seçim öncesi ortamda gerçekleşeceğine imkan vermiyorum ancak bir önceki zirveleri olan 3600’lere kadar götürmek isteyebilirler.

Sırasıyla alım için beklediğim destek noktaları; 3100-2950

Bu ay içinde ilk revizemi yapıyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi 3200-3400 arasında dalgalanma bekliyordum, ancak bu hafta itibariyle 3400'lerin test edilip geçildiğini gördük. Eğer bu fake-sahte bir çıkış, bir ayı tuzağı değilse, ki onu da tekrar 3400'lerin destek olarak çalıştığını görerek deneyebiliriz, yeni bir boğa piyasasının yani yükselişin başlangıcı olabilir. Buralardan portföyüme bir birim ilave yaparak portföydeki yabancı hisse ağırlığını arttırmaya karar verdim.

Belki de bu hareket artık Trump'un şansının kalmamasının ve Biden'in fiyatlanmaya başlanması olabilir. Aşağıda 2 link paylaşıyorum, grafiklerden de görüleceği gibi seçim dönemlerinden sonraki bir kaç ay içerisinde borsa genellikle yükselerek tepki vermiş, özellikle aynı partiden başkanların seçimi kazanıp devam ettiği süreçte. Ancak burada yine bir handikap var, eğer başkan ilk döneminden sonra kaybedip, diğer siyasi kanada kaybetmişse, borsa yatay devam etmiş bazen de düşmüş. Bu kez de aynı senaryonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini yılbaşına kadar göreceğiz sanırım. Biraz da burada Trump'ın kaybedeceğine ama daha önceki yılların aksine, borsanın bunu pozitif fiyatlayacağına oynayarak, payımı biraz arttıracağım.

https://www.forbes.com/sites/kristin.../#550182f14f86

https://static.fmgsuite.com/media/do...4a17b384d1.pdf

3. Seçimden sonra Biden gelirse muhtemelen ABD de iç savaş çıkar. Trump gelirse ÇİN ile dış savaş gerçeğe dönüşür.

Biden küreselci Lücifere inanan satanist kitlenin adamı ve kitlenin ana hedefi tek dünya devleti.

Trump ın temsil ettiği evangelist hristiyanlar ise ABD nin ulusal devlet olmasını ve büyük İsrail devletinin kurulmasını hedefliyor.

Bu baskın 2 grup koltuğu kolay kolay terketmezler; her ikisi de kendi inançlarını herşey pahasına savunmaya hazırlar.

Bu sebeple ben ABD nin nasıl şekil alacağına göre karar vermek doğru olur diye düşünüyorum.

BIDEN gelirse, yavaş yavaş tüm ABD yönetimini United Nations, WorldBank, ve IMF gibi Globalist kuruluşlara devredip ulusal FED vb ABD dahili iç kuruluşları tamamen lağvedeceğini düşünüyorum!

Trump gelirse ABD piyasaları tekrar yükselmeye devam eder ama muhtemelen ÇİN ile savaşmak zorunda kalırlar.

ABD artık eski ABD olmayacak. Yeni bir format atılacak.

Analizleri yaparken dini motifleri düşünün! Çünkü iki grupta fanatik bağnaz dindar yobaz!

Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Bu ay içinde ilk revizemi yapıyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi 3200-3400 arasında dalgalanma bekliyordum, ancak bu hafta itibariyle 3400'lerin test edilip geçildiğini gördük. Eğer bu fake-sahte bir çıkış, bir ayı tuzağı değilse, ki onu da tekrar 3400'lerin destek olarak çalıştığını görerek deneyebiliriz, yeni bir boğa piyasasının yani yükselişin başlangıcı olabilir. Buralardan portföyüme bir birim ilave yaparak portföydeki yabancı hisse ağırlığını arttırmaya karar verdim.

Belki de bu hareket artık Trump'un şansının kalmamasının ve Biden'in fiyatlanmaya başlanması olabilir. Aşağıda 2 link paylaşıyorum, grafiklerden de görüleceği gibi seçim dönemlerinden sonraki bir kaç ay içerisinde borsa genellikle yükselerek tepki vermiş, özellikle aynı partiden başkanların seçimi kazanıp devam ettiği süreçte. Ancak burada yine bir handikap var, eğer başkan ilk döneminden sonra kaybedip, diğer siyasi kanada kaybetmişse, borsa yatay devam etmiş bazen de düşmüş. Bu kez de aynı senaryonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini yılbaşına kadar göreceğiz sanırım. Biraz da burada Trump'ın kaybedeceğine ama daha önceki yılların aksine, borsanın bunu pozitif fiyatlayacağına oynayarak, payımı biraz arttıracağım.

https://www.forbes.com/sites/kristin.../#550182f14f86

https://static.fmgsuite.com/media/do...4a17b384d1.pdf

4. Merhabalar,

Portföyümüzü takip etmek için örnek tablo isteyen arkadaşlarımız oluyordu. Kendi kullandığım örnek bir tabloyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Tablo mükemmellikten uzak, otomatik güncellemelere kapalı, ancak benim ihtiyacımı giderecek basitliktedir. Geliştirmeler yaparsanız benimle de paylaşırsanız sevinirim.

Portföy Linki;
    https://docs.google.com/spreadsheets...#gid=653492865

Banka veya aracı kurum ekranlarında sadece son durumu gösterdiğinden ve ben dönemsel olarak ne duruma geldiğimi görmek, para giriş çıkışlarını, dönemsel yüzde getirilerimi görmek istediğimden böyle bir tabloya ihtiyaç duydum. Tablo ile ilgili açıklamaları aşağıda yapacağım, formüllü alanlar olduğundan sadece belirtilen alanların doldurulması yeterli.

1-Portföy Anapara

Bu kısımda sol üst köşede gördüğümüz sizin portföyünüzün takip edilmeye başlandığı andaki tutarını yazmanız gerekiyor. Resimde 350.000 yazan yere. İstenirse bu alana güncel portföy tutarı da getirilebilir. Ben zaten bankamın ana sayfasına girdiğimde gördüğümden gerek duymadım. Eğer eklemek isterseniz formülü; (=A2+H31+K23) Türkçesiyle, portföyün dönem başı tutarı+geçen aya göre getiri tutarı+portföyden çıkan fonların getiri tutarı.

2-Aktif Portföy

Bu kısımda bir kereye mahsus sahip olduğunuz fonların adından başlayarak güncel fiyata kadar manuel giriş yapılması gerekiyor. Bu bilgileri girdiğinizde güncel değer ve onun sağındaki hücreler otomatik dolacak. Dolayısıyla yukarıdaki tablo da güncellenmiş olacak.

Aktif portföy kısmına ilave satır ekleyebilirsiniz ama yukarısının formüllerini bozmadığından emin olun. Aynı renklerin arasına satır eklerseniz sorun olmaz ancak yeni bir yatırım türü ekleyecekseniz, yukarıda da yeni bir sütun eklemelisiniz.

3-Fon Giriş Çıkışları-Takip

Bu kısımda o ay içerisinde portföyden çıkan fonlar var ise takibi için kullanıyorum. Bu ay sonundaki portföy gelişim tablosunu hazırlarken işimi görecek.

Bir altında portföye giren-çıkan nakitleri sonra ihtiyacım olur, bulmak kolay olsun diye takip amaçlı tutuyorum.

En altta da portföyüm ilk günden beri ne kadar büyümüş görmek için aylık tuttuğum tablo. Dolar ve altına göre de karşılaştırma için kullanıyorum. Burada eğer portföyden çıkan değer varsa getirilerini "net kar" kısmına yazıyorum, "cari kar" ise halen tuttuğum Aktif portföyde bir önceki aya göre kar ve zararda olduğum bölüm (tabloda K23) bunları toplayarak tüm portföyüm içerisinde o ay için ne kadar büyüyebildiğimi ölçüyorum. Portföy gelişim ise ilk günden itibaren kümülatif gelişim yüzdesi.

Umarım yararlı olur.

5. Tkf mps gmr dünkü getirileri ne olmuş acaba payalasabilecek arkadaş varmı?

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by genc35 Yazıyı Oku
    Tkf mps gmr dünkü getirileri ne olmuş acaba payalasabilecek arkadaş varmı?

Pazartesi sabaha kadar bekleyemeyecek misiniz? Uyku tutmuyor geceleri her halde?

Sizi kırmadan söylemenin kolay bir yolu yok ama bence fona yatırım yapan birinin bu kadar acelesi olmamalı.

7. Her fon yatırımcısı, getirilerini de , geldiği nokta, ulaşacağı nokta anlamında da mutlaka matematiksel olarak verilerle takip etmeli. Bu işin olmazsa olmazı. Çok faydalı paylaşımlar, sağolun.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

8. Pazartesi sabaha kadar bekleyemeyecek misiniz? Uyku tutmuyor geceleri her halde?

Sizi kırmadan söylemenin kolay bir yolu yok ama bence fona yatırım yapan birinin bu kadar acelesi olmamalı.[/QUOTE]

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •