Merhabalar,

Benim gibi birikimlerini fonlara aktararak portföyünü yönetmek isteyenlerin en büyük hatalarının başında portföy içerisindeki varlıkların ağırlıklarını doğru tespit edememek geliyor olsa gerek. Bildiğiniz gibi Fon Portföyleri yapısı ve işleyişi gereği anında nakde dönmeyen, biraz ağır hareket edilen bir yatırım şekli. Dolayısıyla boğazdaki bir tekneden çok, yük taşıyan bir şilebe benziyor. Piyasanın ani hareketlerinden kaçınmak, ya da fırsatlarından hızlıca yararlanmak mümkün olmuyor. Ama zaten fon portföylerinin amacı da bunlardan kaçınmak değil, bir sepet yaparak riski dağıtmak ve sürekli bir şeylere farklı ağırlıklarda yatırım yaparak portföyü büyütmek.

Benim gibi bazen yönünü bulmakta zorluk çeken arkadaşlarla, hem fikirlerimi paylaşmak hem de sizlerin bu konudaki görüş ve geleceğe dair beklentilerinizi öğrenmek için bu başlığı açıyorum.

Öncelikle başlığın amacına ulaşabilmesi için birkaç ana çizgi belirlemek istiyorum, bu sınırlar içerisinde kalırsak konu amacı dışına çıkmamış olacaktır.

• Konu Fonlar ve Fon Portföy Yönetimi ile alakalıdır. Yakın alakası olmayan konuların burada paylaşılmamasını rica ediyorum.

• Ay başlarında Yerli-Yabancı Hisse Senetleri, Altın ve Emtia ile ilgili teknik analizle beraber beklentilerimi ifade etmeye çalışacağım. Çok ani bir değişiklik olmazsa da ayda bir-iki kez değerlendirme yapmayı düşünüyorum.

• Ay başlarında gelecek ay-aylar için bize yön gösterecek ana bir tablomuz olacak, beraber tartışarak hangi dağılımın önümüzdeki günlerde portföyümüz için daha iyi olacağına karar vermeye çalışacağız.

• Eğer Portföy Ağırlıkları ile ilgili bir görüşünüzü paylaşmak isterseniz öncelikle risk yapınızı ifade eden bir tanımlama yapmanızı rica ediyorum. (Temkinli-Dengeli-Atak ya da Az Riskli-Riskli-Çok Riskli gibi)

• Ana tablo örneğini paylaşıyorum, portföyümüzü 20 pay olarak kabul ettim, dağılımını ay başlarında açıklamalarımla birlikte yapacağım. Ancak herkesin risk düzeyi farklı olduğundan sadece öngörü olacak ve sizlerin katkılarıyla da herkes kendi nihai kararını kendisi vermiş olacak, ancak farklı görüşleri de dinlemiş olacağız ve bu kendi kararlarımızı verirken bize yol gösterici olacak.

Örnek Tablo;