Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
Arama sonucu : 34 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Fon Portföyümüze Yön Vermek İçin Gelecek Stratejisi ve Öngörülerimiz

1.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Pazartesi sabaha kadar bekleyemeyecek misiniz? Uyku tutmuyor geceleri her halde?

Sizi kırmadan söylemenin kolay bir yolu yok ama bence fona yatırım yapan birinin bu kadar acelesi olmamalı.
    Ukalalık yapmam sorar gecerim,biliyorsan yanıtlarsın.Şımarıklığa hiç gerek yok..!

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by genc35 Yazıyı Oku
    Ukalalık yapmam sorar gecerim,biliyorsan yanıtlarsın.Şımarıklığa hiç gerek yok..!

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Şu yazdığınız kısacık 3 cümlede bile çelişkiye düşmüşsünüz. Öğrenince bize de haber verin.

3.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Tekrar merhaba,

Ekim ayı için genel bir değerlendirme yapmak ve Portföyüm’de vereceğim ağırlıkları paylaşmak istiyorum. Ekim ayı için "temkinli-dengeli" olarak niteleyebileceğimiz bir dağılımla devam edeceğim.

PPF-Nakit-Defansif kısmının içeriği çok büyük oranda EIB-IBB gibi defansif, az riskli fonlar. Bir de fırsatları kaçırmamak adına bir miktar valörsüz fon da bulunduruyorum. Dolayısıyla portföyün büyük kısmı nakitte değil, ama defansif fonlarda.

Amerika başkanlık seçimlerinin belirsizliği, aşı ile ilgili haberlerin geliyor olmasına rağmen piyasaların bununla ilgilenmemesi, vaka sayılarının tekrar yükselmeye başlaması, İsrail vb ülkelerin tekrar karantina uygulamalarına dönmesi yerli-yabancı borsaları baskılayacak diye düşünüyorum. Ayrıca içeride her ne kadar MB faizi beklenmeyen bir şekilde yükseltmiş olsa da mali kısma ait sorunların olduğu gibi durması, gelecekle ilgili iç piyasada olumlu olmamı engelliyor. Belki 3. Çeyrek bilanço rakamlarının biraz iyi gelecek olması firma bazlı senet hareketlerine sebep olabilir.

Yerli hissede bu seviyelerden alım düşünmüyorum, 1170-1200 görülmesi durumunda bir miktar çıkış planlıyorum. 1100’e sarkma olursa 1 birim daha ilave edebilirim.(Total%20)

Yabancı Hissede Ekim ayında 100 günlükte destek olduğunu gördüğümde, yatay hareketlerin devamında 1 birim arttırmayı düşünüyorum. (total;%10)

Altında 1800.-USD civarı gelebilirsek 1 birim ilave yapmayı düşünüyorum. (Total;%10)

Emtia-Petrolde şok düşüşlerde 1 birim alım yapabilirim.

Borçlanma araçlarında
    değişiklik düşünmüyorum.

Siz ekim ayından neler bekliyorsunuz? Şu an sahip olunan risklerden fazlasınımı-azını mı barındırıyor sizce?
    Geçen ayın değerlendirmesi tatil dolayısıyla biraz gecikti. Son 1 haftadaki çalkantı olmasa genel itibariyle beklentilerimiz paralelinde bir aydı. Amerikan seçimlerinin belirsizliği ve pandemi korkusu Ege-Akdeniz'deki sıkıntıları da, Karabağ'ın durumunu da bize unutturdu.

Yerli hissede stratejimize sadık kalarak, 1180-1200 aralığında portföyün %5'ine denk gelen TCD'leri elden çıkardım. Aşağıda pin bıraktıktan sonrada NNF'lere ilave ve TKF-MAC alımlarıyla yine %15'lere tamamladım. Bir miktarda boşta duran parayla GBC ve TMG ekledim.

Son durumda ay sonu itibariyle portföy dağılımım aşağıdaki gibi oldu.

Ekim ayı sonu itibariyle portföyümüzü %2,2 büyütmüşüz, fon yatırımına başladığım Ağustos itibariyle de % 6,5 seviyelerinde.

Dolar kuru yine yanıldığımız bir konu oldu. 7,80'de uzun süre dayanır diye düşünüyordum ama MB'nin beklenmedik kararıyla buraları da aşması kolay oldu. 8,45 Rahip olayından sonra yükselen trendin tepe noktası, buralarda da tutunamazsa grafik dışı noktalara doğru gideriz, inşaallah buralardan döneriz.

Ons altında yatay bir ay oldu, dolardaki yükselişle birlikte arttırmak için neden bulamadım. Sanırım 1750-1800.-USD'ler hayal, buralardan güç toplayıp Ocak ayına, yeni başkanın iş başına geçmesine kadar, biraz Amerika iç siyasetinde belirsizlik başlar, protestolar, ayaklanmalar başlarsa kısa sürede yeni rekorlar gelebillir diye düşünüyorum, daha sonra detaylı paylaşmaya çalışacağım.

4.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    EKİM AYI ALTIN İÇİN ÖNGÖRÜLERİM;

Altında 10 yıl önceki fiyatlar geçilip, tarihi zirveler görüldükten sonra geri gelip bir miktar yataya geçmesi beklenen bir durumdu sanırım. Birkaç hafta için 2000’leri zorlasak da her defasında tepeler düşen bir seyir izliyordu, böylece aşağıda 1910 destek seviyeleri de her seferinde daha fazla baskı altında kaldı. Eylül ayı ortasında bu destek de kırılarak 1850’lere kadar çekilme yaşadık. 1850 seviyelerinden tepki alımları geldi, bu noktalar daha önce de defalarca destek olarak çalışan 100 günlük ağırlıklı ortalamaların geçtiği noktalar. Son 3 yıldır altın nadiren bu ortalamanın altına sarkmış ancak onda da 200 günlük ortalamaya değmeden yönünü yukarıya çevirmiş. Bakalım altında seyir son 3 yılda benzer bir şekilde mi devam edecek.

Ben açıkçası Ekim ayı için 1850-1920 bandında bir dalgalanma bekliyorum. Dolayısıyla altın fonlarımla oynamadan geçireceğim bir ay olacak. Ancak olur da 1850 altına kısa süreli sarkmalar olursa bunu da portföye ilave alış şansı olarak değerlendiririm. Üstlerde artık 1910 seviyeleri bizim için çok güçlü bir direnç noktası olacak. Kolay kolay da bir kaç denemede geçilebileceğini sanmıyorum. Karda fonlarımız varsa bu noktalar ağırlığı azaltmak için kullanılabilir.

Uzun vade de bu kadar doların dolaşımda olduğu bir dünyada emtianın fiyatının artmamasının mümkün olmadığını ve 2010-2020 arasında 10 yılda oluşan çanağı bir şekilde yukarıya katlayacağını yani 2500-3000 dolarların hayal olmadığını düşünüyorum. Ancak dediğim gibi 10 yılda oluşan bir çanağın katlaması da öyle birkaç ayda ya da yılda olacak bir şey değil. Uzun vadeli yatırımcı iseniz bu seviyeleri portföye takviye için güzel noktalar olarak düşünebilirsiniz.

Ancak kötü senaryoda 200 günlük ağırlıklı ortalamalara dokunulmaması, hatta yaklaşılmaması bile gerekir. 2011-2014 arasında gördüğümüz aşağı trendin başlaması durumunda 200 günlük ortalamalar civarında pozisyonlar azaltılıp tekrar üstüne atmadıkça da arttırılmamalı diye düşünüyorum.

Satım için Direnç Noktaları; 1910
    Alım İçin Destek Noktaları; 1850-1800-1750

KASIM AYI ALTIN İÇİN ÖNGÖRÜLERİM;

Ons altında Ekim ayında yatay bir piyasa hakimdi. Altın ağustos ayından beri buralarda konsolide oluyor. Son 1 aydır kısa dönemli yükseliş trendine girdi, Kasım ayında Amerikan seçimleri belirsizliği ve pandemi dolayısıyla yeni kapanmaların altın için ay içinde yukarı yönlü seyrini sürdürebileceğini düşünüyorum. Ancak Aralık ayında belirsizliğin azalması ve başkanın netleşmesi ile birlikte, aşı için olumlu haberler yine bizi 2000'lerden dönmeye zorlayacak diye düşünüyorum.

Bu ay için öngörüm, pazartesiye kadar bu seviyelerde tutunabilirsek, 1950-2025 bandında hareket edeceğimiz yönünde, ancak bu noktalarında kar realizasyonu için kullanılabileceğini düşünüyorum. Trump'ın yenilgiyi kabul etmesi ve belirsizliğe son verirse, bir alt bant olan 1880-1950 arasında hareket edebiliriz. Uzun vadede altında olumluyum daha öncede bahsettiğimi gibi ancak pandemi önümüzdeki bir kaç ayda çok bir şey beklememek lazım. Kasım ayı için portföyümde altın oranını %5 olarak tutmaya devam edeceğim, 1850'lere olası sarkmalarda yeni alım düşünürüm.

Satım için Direnç Noktaları; 2020
    Alım İçin Destek Noktaları; 1880-1950

5. KASIM AYI YATIRIM STRATEJİM VE BİST 100 ÖNGÖRÜLERİM;

Kasım ayı beklentilerimi geçen hafta sonu yazmayı planlıyordum ama o kadar hızlı gündem değişti ki, biraz beklemeyi daha uygun gördüm. Açıkçası geçen hafta Cuma günü kime sorsanız, bu hafta olacakları tahmin etmenin yanından bile geçemezdi sanırım. En az favorinin geldiği at yarışı gibi bir hafta geçirdik.

Bu ay başında portföy dağılımım;
    - %70 Defansif Değişken Fonlar (IBB;OPB)
    - %15 Yerli Hisse (NNF;TKF)
    - %5 Altın (TCA)
    - % 5 Yabancı Hisse (TMG)
    - %5 Nakit

şeklindeydi. Biraz da şans eseri araba alma durumu üzerine 1/3 nakite geçmiştim, ancak geçen hafta yaşanan sürpriz gelişmeler sonucu araba planlarını erteleyip, nakdi biraz daha yatırıma aktarmaya karar verdim.

Bugün itibariyle şöyle bir durum ortaya çıktı.

Bu ay içerisinde dalgalanma devam ederse; altını %10’a, yabancı hisseyi %10’a, borçlanma araçlarını %10 a tamamlayıp, bu seviyede bırakmayı düşünüyorum.

Esas üzerinde durmayı düşündüğüm konu BİST’in geleceğine göre portföye yön vermek. Değişken fonlarımın yarısında OPB’den oluşuyor, genelde %20-30 arası hisse taşıyorlar, IBB’de öyle bir sıkıntım yok. O yüzden her ne kadar şu anda hisse portföyü %12 görünse de OPB’nin etkisiyle biraz daha yüksek bir oranda.

Kasım ayında aşağıda paylaştığım grafikte de göründüğü gibi, 1250 üzerinde kaldıkça ağırlıkları azaltmayı düşünmüyorum ancak 1250 test edilir ve kırılırsa OPB’nin büyük kısmını satmayı düşünüyorum. 1250 test edilir ve tekrar yukarı dönersek, bu kez Hisse fonlarının payını %20’ye çıkarmayı düşünüyorum ve 1450’lere kadar gidebileceğimizi ön görüyorum.

Tabi burada tüm senaryo MB’nin piyasa beklentisi doğrultusunda hareket ettiğini var sayıyorum. MB’nın faizi önümüzdeki hafta istenen düzeyde arttıracağını, ancak ondan sonra ufak tefek bahanelerle aşağıya salınacağımızı düşünüyorum. Bunlarda orta vade yukarı yön için sağlıklı hareketler olacaktır. Yönün değişmemesi için kritik seviyeler 1220-1200 olacaktır. Belki son hızlı rallide bırakılan 1197 civarındaki gapin doldurulması beklenebilir. Buraları tekrar test etme olasılığımız yüksek.

6. Merhabalar. Aralık ayı ongorulerinizi merak ediyorum

7.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Merhabalar. Aralık ayı ongorulerinizi merak ediyorum
    Selamlar,

Bugün itibariyle aşağıdaki gibi bir dağılım mevcut portföyümde.

Değişkenlerde OPB ve IBB taşıyordum, ay başından itibaren kademeli olarak OPB'yi sıfırladım, sadece IBB ile devam ediyorum.

Bistte bir düzeltme beklediğim için, geçen ay mevcut olan OPB'lerin tamamını ve NNF ile TKF'nin bir kısmını düzenli olarak azalttım. %10 civarı bir yerli hisse ağırlığı ile, satmadan devam etmeyi düşünüyorum. Olası düzeltmelerde hisse ağırlığını arttırmayı düşünüyorum. NNF ve TKF'nin yanına 1-2 fon daha eklemeyi düşünüyorum. Kafamda IPB,TCD ve ELZ var, duruma göre giriş yapacağım. Bist için 1310-1250-1200'lerde ilave yapmayı düşünüyorum. Kafamdaki plan, mevcut durumda %10 ile devam etmek. 1310'lara sarkarsak %15'e, 1250'lere sarkarsak %20-25'e, 1200'ler görülürse %30 hisse fonlarına dönmek. Yapım gereği fazla risk almayı sevmiyorum, o yüzden en fazla %30 hisse fonu taşımak gibi bir stratejim var.

Yabancı hisse kısmında GBC var, şu anda değişiklik düşünmüyorum ancak yılbaşı sonrası düzeltmeler olursa uzun vadeli IPJ toplamayı düşünüyorum. Yurtdışı piyasalarda balon vb. iddialar dolaşsa da, şu an net bir şekilde trendin yukarı olduğu görülüyor, düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendiririm.

Altında geçen ay 1800.-USD civaroarında payımı arttırdım. Buraların taban olduğunu, uzun vadede kur etkisiyle de portföyümü krizlere karşı destekleyici bir etkisi olacağını düşündüğümden düşülerde bir miktar daha payımı arttırabilirim.

Portföy gelişimi de şu an itibariyle aşağıdaki gibi, yıllık %30-35 gibi bir hedefim mevcut.

8. Meesut hocam hap şeklinde bir paylaşım olmuş. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •