Sayfa 13/72 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 97 - 104 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1. Fonlara Yatırım ve Biriktirme Kurguları (1)

Yatırım fonları doğası gereği trade edilebilmeleri ( al-sat yaparak para kazanılmaları ) çok zor finansal enstrümanlardır. Bütün dünyada da kurulum amaçları bunun dışında ve uzun vadeli yatırım maksatlıdır. (hisse gibi anlık işlem gören byf-borsa yatırım fonları hariç )

''zor'' kelimesini özenle seçtim. Zor olması imkansız olduğunu göstermez , elbette mümkün.

Ancak diğer tüm finansal araçlara göre trade edilirken şöyle dezavantajları vardır.

Anlık fiyatları görülmez, dolayısıyla, yaptığınız her alım ya da satım işlemi henüz nasıl oluşacağını bilmediğiniz bir kapanış fiyatından gerçekleşir. Ayrıca yatırım fonlarının t+2 , t+3 vs. gibi takastan tekrar nakde dönüşmeleri zaman alan, çok kıvrak hareketlerin yapılamayacağı ürünlerdir.

Şöyle düşünün, bir hisse senedini trade ederken bile 15 dakika gecikmeli veri varsa elinizde trade ederken zorlanırsınız, yatırım fonlarında veriler saatlerce , gün sonuna kadar gecikmelidir. Hatta öğleden sonra yaptığınız işlem, ertesi günün kapanışından gerçekleşir. Yani henüz bilmediğiniz bir geleceğe dair işlem yaparsınız. O anlamda zorluğu tahayyül edilebilir.

Ancak 3-4 aylık daha dev vadelerde, ülkeye dair temel beklentilerle trade edildiğinde bu farklar daha küçük ve ihmal edilebilir düzeylere ulaşır.

Ben kişisel olarak yatırım fonlarını trade etmiyorum.
    Trade edilebilir ürünlerde ( hisse senedi, kontrat vs. gibi ) alanlarda bunu yapıyorum. Zaten bir takım şeylerin kötü gideceğini düşünen ve bundan emin olan birinin yatırım fonu satmak yerine endeks shortlaması ya da hisse açığa satması, ya da iyi yönde beklentisi olan birinin hisse ya da endeks alması daha kolay hareket edebilmesine ve daha büyük karlara imkan sağlayacaktır.

Elbette kişisel tercihtir, ama ben yatırım fonlarını trade etmek yerine biriktirmenin ve çok uzun vadeli tutmanın daha avantajlı olduğunu düşünüyorum bahsettiğim nedenlerden ötürü.

Peki yatırım fonlarında biriktirme nasıl yapılır, bununla ilgili bir modelleme yapılabilir mi ? Doğru biriktirme usulü ile fonlarda toplam getirilerin yüzde bazında maksimize edilmesi mümkün mü ?. Bunun detaylarına ikinci kısımda değineceğim.
    Son düzenleme : hellistheothers; 14-10-2020 saat: 10:26.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2. Zaman zaman tekil fon bazlı analizler yapmak istiyorum, bu doğru olur mu , fikirleri almak isterim bu arada : atıyorum AAA fon analizi vs şeklinde. Biraz daha interaktif olursa sevinirim açıkçası. Bazen kendi kendime anlatıyorum gibi geliyor
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3. Sn hellistheothers sizi aylardır takip ediyorum ve günlük kazancınız olduğunu biliyorum bundan da uygun gördüğünüzü fona aktarıyorsunuz.
    Ben maaşlı çalışan olarak sizin modeli kendimde uygulamayı pek beceremedim ama eskiden tek seferlik alımlar yapardım ama artık en azından kademe yapmaya çalışıyorum.
    Altın ile ilgili yazılarınızı da okudum . Altının hareketleri nerdeyse on yıllık periyotlarda oluyor (ons olarak) ancak ülkemizde aynı zamanda döviz gibi de düşünülebilir. Portföye mutlaka girmeli diye düşünüyorum. Sizde gbc biriktirmeye başladınız.
    Fon analizi çok iyi olur bence. Yaklaşık 6 aydır takip edip ama toplamadigim tcd fonu ilgimi çekiyor mesela.
    Yabancı etf toplayan fonlar ilginç bence .
    Hisse yoğun fonlar topladıkları hisse bazından mi konuşulabilir bilmiyorum.
    Emeğinize sağlık

4.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Sn hellistheothers sizi aylardır takip ediyorum ve günlük kazancınız olduğunu biliyorum bundan da uygun gördüğünüzü fona aktarıyorsunuz.
    Ben maaşlı çalışan olarak sizin modeli kendimde uygulamayı pek beceremedim ama eskiden tek seferlik alımlar yapardım ama artık en azından kademe yapmaya çalışıyorum.
    Altın ile ilgili yazılarınızı da okudum . Altının hareketleri nerdeyse on yıllık periyotlarda oluyor (ons olarak) ancak ülkemizde aynı zamanda döviz gibi de düşünülebilir. Portföye mutlaka girmeli diye düşünüyorum. Sizde gbc biriktirmeye başladınız.
    Fon analizi çok iyi olur bence. Yaklaşık 6 aydır takip edip ama toplamadigim tcd fonu ilgimi çekiyor mesela.
    Yabancı etf toplayan fonlar ilginç bence .
    Hisse yoğun fonlar topladıkları hisse bazından mi konuşulabilir bilmiyorum.
    Emeğinize sağlık
    Hocam günlük bazda ya da aylık bazda ya da daha belirsiz periyotlarda kazananların da uygulayabileceği bir metot açıklamaya çalışacağım aslında.
    GBC geçmişte yogun olarak altın etfleri taşıyordu. Ancak son zamanlarda bir miktar medikal ve sağlık etflerine dönüştürdü. Benim gbc taşımamın nedeni yurtdışı yatırım yapan fonlar arasında, benchmarklarını ezip geçen , çok aktif bir şekilde içerik değiştiren tek fon olmasıydı altın içeriğinden ziyade aslında.

Bahsettiğiniz tcd fon da dahil bir çok fonu tekil analiz etmek istiyorum ama burası biraz fon ansiklopedisi gibi olurken bu uygun olur mu emin değilim açıkçası.

5.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Zaman zaman tekil fon bazlı analizler yapmak istiyorum, bu doğru olur mu , fikirleri almak isterim bu arada : atıyorum AAA fon analizi vs şeklinde. Biraz daha interaktif olursa sevinirim açıkçası. Bazen kendi kendime anlatıyorum gibi geliyor
    bence çok iyi edersiniz. sizi çok zevkle takip ediyorum. örneğin rbk fonunu takibe aldığınız söylemiştiniz. o fonla ilgili düşünceleriniz çok merak ediyorum

6.  Alıntı Originally Posted by hazalb Yazıyı Oku
    bence çok iyi edersiniz. sizi çok zevkle takip ediyorum. örneğin rbk fonunu takibe aldığınız söylemiştiniz. o fonla ilgili düşünceleriniz çok merak ediyorum
    Evet o da dahil, bu tür biraz daha kıyıda köşedeki iyi fonlar için düşünüyorum. İyi ya da kötü gibi kısa ifadelerden ziyade biraz daha detaylı analiz etmek gibi bir amacım var. Bakalım.

7. Hocam konuyu ilgiyle takip ediyorum. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Ben mevduat üzeri getiri elde etmek için Haziran ayında fon yatırımına başladım. Portföyümün hemen tamamı İş Portföy 807 kodlu robofonlardan oluşuyor. Bir miktar da elektrikli araçlar fonu aldım.

Aslında portföyümü çeşitlendirmek istiyorum ama nereden başlayacağımı pek bilmiyorum.

Ayrıca ben tek bankadan tüm fonların alınabileceğini bilmiyordum mesela iş bankası hesabımdan iş portföy fonlarının alınabileceğini düşünüyordum bunu da yeni öğrendim.

Fon yatırımına yeni başlayanlar için de ara ara detay bilgiler/tiyolar verirseniz sevinirim.

Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Zaman zaman tekil fon bazlı analizler yapmak istiyorum, bu doğru olur mu , fikirleri almak isterim bu arada : atıyorum AAA fon analizi vs şeklinde. Biraz daha interaktif olursa sevinirim açıkçası. Bazen kendi kendime anlatıyorum gibi geliyor
    Gayet iyi olur, hatta fon içeriğiyle ilgili fikir sahibi olmuş oluruz. Kap incelemesinde anlayamadığım kısımlar olabiliyor.

Sayfa 13/72 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •