Sayfa 11/72 İlkİlk ... 9101112132161 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 81 - 88 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1. Teşekkürler üstadım, selamlar.

2.  Alıntı Originally Posted by alpermete Yazıyı Oku
    Teşekkürler üstadım, selamlar.
    Selamlar, fonda biriktirme ve varlık ekleme ile ilgili bir şey anlatacağım yakında. Ama yatırım fonlarında trade etmek dogru değil, pek buna uygun enstrümanlar da değiller.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Hayır hocam benim değil.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Selamlar, fonda biriktirme ve varlık ekleme ile ilgili bir şey anlatacağım yakında. Ama yatırım fonlarında trade etmek dogru değil, pek buna uygun enstrümanlar da değiller.
    Mutlaka haklısınız, aslında beni bu fikre aşina eden olay, ilk fonumu alım emri verdiğim gün MAC'ın %5 prim yapması (Haydar Bey'in doğum günüydü hatta) ve o fiyatta bir ay dolanıp durmasıydı. Esasen 300 - 400 k direk giresim var ancak kendimi frenliyorum. Hisse senedi veya emtia mantığından çok farklı olduğundan bir türlü alım yerime de karar verebilmiş değilim.

Bahsettiğiniz anlatıyı sabırsızlıkla bekliyorum, selamlar saygılar...

5.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Ben de merakla bekliyorum. Tesekkurler.
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

6. Konuyu ben de ilgiyle takip ediyorum ve biz fon yatırımcıları için oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Elinize, emeğinize sağlık Sayın hellistheothers.

7. Bu açtığınız topigi yeni gördüm tamamını okumaya çalıştım. Güzel faydalı bilgi paylaşımı yapılmaktadır. İlgiyle takibimde olacak. Fon yatırımcıları için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Bilgi paylaşımı için açtığınız bu topik için de teşekkürler sayın hellistheothers.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Değişken Fonlarda Başarı Analiz ve Kararı (2)

İlk kısımdan devam edelim.

Değişken fonları genel yatırım stratejileri anlamında üç kısma ayırmak mümkün.

1. Hisse oranı %20 altında olanlar -defansif
    2. Hisse oranı %20-60 arasında olanlar- normal
    3. Hisse oranı % 60 üstünde olanlar - agresif.

Bu oranlar zaman zaman değişebilmesine karşın, genel olarak belli değişken fonlar belli statükoyu takip etmekteler.

İlk kısımda söylediğim üzere, değişken fonlar için şu şekilde bir değerlendirme yapılabilir.

1. ve 2. grup için herhangi bir kıstas belirlemeden, tefaş üzerinde ortalama değişken şemsiye fonu ortalama getirilerinden 3, 6 aylık ve yıllık periyotlarda bu ortalama ile, ve kendi aralarında kıyaslanabilirler. Yani bu gruplar içinde diğerlerinden daha önde gidenler basitçe ve kolayca başarılı fon olarak düşünülebilir.

Burada, daha önce hisse fonları değerlendirirken bahsettiğim, getiri stabilitesi ve betası da bu kritere eklenmeli.

3.grup için ise daha önce açıkladığım hisse yogun fonlar başarı kriterleri ile değerlendirme yapılabilir. Ancak bu değişkenleri hisse yoğun fonların başarı kriterleri ile değerlendirirken, o fonlara oranlar %10 stopaj dezavantajları olduğunu, ancak bunun yanında mevzuat gereği sürekli %80 hisse taşımak gibi bir zorunluluğun olmaması avantajı da göz önünde bulundurulmalı.

Zaten halihazırda 3.grup değişken tcd, ipb gibi çok az sayıda bulunmakta yatırım fonları içinde.
    Son düzenleme : hellistheothers; 13-10-2020 saat: 10:54.

Sayfa 11/72 İlkİlk ... 9101112132161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •