Sayfa 12/72 İlkİlk ... 210111213142262 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 89 - 96 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    İlk kısımdan devam edelim.

Değişken fonları genel yatırım stratejileri anlamında üç kısma ayırmak mümkün.

1. Hisse oranı %20 altında olanlar -defansif
    2. Hisse oranı %20-60 arasında olanlar- normal
    3. Hisse oranı % 60 üstünde olanlar - agresif.

Bu oranlar zaman zaman değişebilmesine karşın, genel olarak belli değişken fonlar belli statükoyu takip etmekteler.

İlk kısımda söylediğim üzere, değişken fonlar için şu şekilde bir değerlendirme yapılabilir.

1. ve 2. grup için herhangi bir kıstas belirlemeden, tefaş üzerinde ortalama değişken şemsiye fonu ortalama getirilerinden 3, 6 aylık ve yıllık periyotlarda bu ortalama ile, ve kendi aralarında kıyaslanabilirler. Yani bu gruplar içinde diğerlerinden daha önde gidenler basitçe ve kolayca başarılı fon olarak düşünülebilir.

Burada, daha önce hisse fonları değerlendirirken bahsettiğim, getiri stabilitesi ve betası da bu kritere eklenmeli.

3.grup için ise daha önce açıkladığım hisse yogun fonlar başarı kriterleri ile değerlendirme yapılabilir. Ancak bu değişkenleri hisse yoğun fonların başarı kriterleri ile değerlendirirken, o fonlara oranlar %10 stopaj dezavantajları olduğunu, ancak bunun yanında mevzuat gereği sürekli %80 hisse taşımak gibi bir zorunluluğun olmaması avantajı da göz önünde bulundurulmalı.

Zaten halihazırda 3.grup değişken tcd, ipb gibi çok az sayıda bulunmakta yatırım fonları içinde.
    Neden tcdnin %10 stopaji var?portdoyun payında 88% oranda hisse senedi var

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    Neden tcdnin %10 stopaji var?portdoyun payında 88% oranda hisse senedi var

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    İzahnamesinde ortaklık payları asgari:0 azami:100 yazıyor. Stopaj olmaması için asgari %51 olmalı( + bir yıl da elde tutulma ek şartı.

https://www.kap.org.tr/tr/fon-bilgil...y-degisken-fon

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Kısa Piyasa Yorumu 09/10

endeks : 1120 üstünde kaldığı sürece, 1245 hedefi ile hareket sürecektir. Dolar bazında zayıflık / alternatif getirili alanların daralması , temel ve yapısal nedenlerden daha çok etkili olacaktır. Dönemsel olarak da genelde borsanın başarılı olduğu bir dönemdeyiz. Hacim profili, viop takası vs. gibi kriterler de bunu destekliyor.

usdtry : 7.50-7.80 konsolidasyon bandı yaklaşımı tümü ile iptal oldu. Artık bambaşka bir pencere açıldı. İdari ( çok yuksek faiz artırımı vs. ) önlemler olmadıkça, tl'de zayıflama sürecektir. Olası 7.50 gerilemesi çok ciddi alım fırsatıdır.

fonlar : yaklaşık 100 liralık eib, 50 liralık ıdy ve 100 liralık gbc fon ekledim portföye. Eurobond fonları ve hisse fonları artırmadan devam ediyorum.

taşıdıgım hisseler / oyakc, sasa, aygaz,cusan

Kısa Piyasa Yorumu 13/10

endeks : Kısmi geri çekilmeler olsa da tl bazlı zirve 1245 görülecektir. Hareket başlangıcından bu yana yaklaşık yarısına ulaştı. Altta stop 1120'den 1140'a çekilerek, hedef beklenmeli kanımca.

usdtry : Olası 7.50 gevsemesinde alım yapmak dışında bulunduğu noktalarda sadece izlemenin ötesinde işlem yapmak doğru değil bana göre. Netameli günlerdeyiz, ppk toplantısından ne sonuç çıkacağının en belirsiz olduğu ay. Bilinmezlikler çok.

fonlar : eib /ıdy alımlarım günlük sürüyor. eurobond fonlarımı ve hisse fonlarımı biriktirmeyip beklemeye devam ediyorum.

taşıdığım hisselerden oyakc /cusan ve aygaz çeşitli karlarla bugün itibarıyla portföyümden çıktı. Sadece sasa'yı hala tutuyorum.(19-20 civarına kadar taşıyacağım) gsdde ve ipeke ekledim bugün portföye. Son durumda 3 hisse var.

Bol kazançlar.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

4. sn. hellistheothers bu değişken fonları tefasta bahsettiğiniz kriterlerde filtrelemek mümkün değil diye düşünüyorum, doğru mu? Değişken fonları filtreledikten sonra hisse oranlarını tek tek kap incelemesi yaparak bakmamız gerekiyor öyleyse.

5.  Alıntı Originally Posted by alpermete Yazıyı Oku
    sn. hellistheothers bu değişken fonları tefasta bahsettiğiniz kriterlerde filtrelemek mümkün değil diye düşünüyorum, doğru mu? Değişken fonları filtreledikten sonra hisse oranlarını tek tek kap incelemesi yaparak bakmamız gerekiyor öyleyse.
    Evet ama beahsettiğin iki fon hariç diğerleri 1 ve 2.kategoride zaten halihazırda.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6. Merhaba, aramızda hiç diş hekimi varsa özelden bana ulaşabilir mi acaba ? Bir konuda çok kısa bir sorum olacaktı.

7. Merhabalar, fonlarla yeni tanışmış biri olarak herkese bol kazançlar diliyorum. Tesadüfen Twitter'da karşılaştım ve NnF fonunu aldım, sonrasında bir de hissnete bakayım dedim ve burada buldum kendimi. Başlığı açana teşekkür ederim. Bir sorum var, cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Elimizdeki fonları borsa açık olduğu müddetçe satabilir miyiz?
    Yoksa belirli bir süre, 1 ay, 3 ay tutma şartı var mı?

Lenovo K33a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by Mestan25 Yazıyı Oku
    Merhabalar, fonlarla yeni tanışmış biri olarak herkese bol kazançlar diliyorum. Tesadüfen Twitter'da karşılaştım ve NnF fonunu aldım, sonrasında bir de hissnete bakayım dedim ve burada buldum kendimi. Başlığı açana teşekkür ederim. Bir sorum var, cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Elimizdeki fonları borsa açık olduğu müddetçe satabilir miyiz?
    Yoksa belirli bir süre, 1 ay, 3 ay tutma şartı var mı?

Lenovo K33a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Hayır, her işlem günü satabilirsiniz. Herhangi bir tutma şartı yok. Öğleden önce satarsanız o günkü, öğleden sonra satarsanız, ertesi gün fiyatı geçerli olur.
    Selamlar.

Sayfa 12/72 İlkİlk ... 210111213142262 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •