Sayfa 16/72 İlkİlk ... 614151617182666 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 121 - 128 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

Öncelikle sizi çok dikkatli şekilde takip ettiğimi ve yazdıklarınızdan çok faydalandığımı tekraren belirteyim. Sizden öğrendiklerimi uygulayarak makul bir fon sepeti ve stratejisi oluşturmaya çalışıyorum. Aklıma takılan bir kaç husus var, cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

Fon alımında bir önceki günün kapanış verilerini esas aldığınızı belirtiyorsunuz. Fakat fonun alış fiyatı öğleden önce talimat verildi ise o günkü kapanış fiyatına göre belirleniyor. Bu durumda en azından öğleden önceki durumu değerlendirip (BIST düşüyorsa hisse fonu, döviz düşüyorsa eurobond fonu, ikisi de artıyor yada en azından düşmüyorsa sabit getirili fon) alımı buna, yani alım yapılan günün verilerine göre yapmak gerekmez mi? (Ben sizin daha önceki yazılarınızdan günlük alım stratejinizin bu şekilde olduğu sonucunu çıkarmıştım ve bir müddetir kendi alımlarımı bu şekilde yapıyorum. Şimdi yukarıdaki örnekleri inceleyince sizin alım stratejinizin bu şekilde olmadığını anladım.)

Yukarıdaki örneğinizde yer aldığı şekilde, dünkü kapanışa göre BIST % 2 ekside ise fonun bugünkü artış oranına-fiyatına bakmaksızın alım yapıyor olmayacak mıyız? Örneğin BIST dün % 2 düşmüştü, ama bugün % 3 artıda, sadece dünkü kapanışı baz alırsak bu örnekte olduğu gibi pahalı almış olmayacak mıyız? Amacımız biriktirmek olduğu için öğlene kadar BIST in durumunu değerlendirip düşüş varsa buna göre o gün gerçekleşmesi muhtemel düşük fiyattan alım yapmak daha makul olmaz mı?

Eleştiri amacıyla değil, öğrenmek ve bir sistem oluşturmak amacıyla soruyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Kapanış verileri. elbette ertesi günkü veriler bir gün önceki ile uyuşmayabilir, ancak uzun vadede daha avantajlı fiyatlar oluşuyor.
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Öncelikle sizi çok dikkatli şekilde takip ettiğimi ve yazdıklarınızdan çok faydalandığımı tekraren belirteyim. Sizden öğrendiklerimi uygulayarak makul bir fon sepeti ve stratejisi oluşturmaya çalışıyorum. Aklıma takılan bir kaç husus var, cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

Fon alımında bir önceki günün kapanış verilerini esas aldığınızı belirtiyorsunuz. Fakat fonun alış fiyatı öğleden önce talimat verildi ise o günkü kapanış fiyatına göre belirleniyor. Bu durumda en azından öğleden önceki durumu değerlendirip (BIST düşüyorsa hisse fonu, döviz düşüyorsa eurobond fonu, ikisi de artıyor yada en azından düşmüyorsa sabit getirili fon) alımı buna, yani alım yapılan günün verilerine göre yapmak gerekmez mi? (Ben sizin daha önceki yazılarınızdan günlük alım stratejinizin bu şekilde olduğu sonucunu çıkarmıştım ve bir müddetir kendi alımlarımı bu şekilde yapıyorum. Şimdi yukarıdaki örnekleri inceleyince sizin alım stratejinizin bu şekilde olmadığını anladım.)

Yukarıdaki örneğinizde yer aldığı şekilde, dünkü kapanışa göre BIST % 2 ekside ise fonun bugünkü artış oranına-fiyatına bakmaksızın alım yapıyor olmayacak mıyız? Örneğin BIST dün % 2 düşmüştü, ama bugün % 3 artıda, sadece dünkü kapanışı baz alırsak bu örnekte olduğu gibi pahalı almış olmayacak mıyız? Amacımız biriktirmek olduğu için öğlene kadar BIST in durumunu değerlendirip düşüş varsa buna göre o gün gerçekleşmesi muhtemel düşük fiyattan alım yapmak daha makul olmaz mı?

Eleştiri amacıyla değil, öğrenmek ve bir sistem oluşturmak amacıyla soruyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Rica ederim, karşılıklı fikir alışverişi için buradayız. Her şeyi sorabilirsiniz.
    Şimdi hocam. Elimizde bir gerçeklik var.
    Nedir bu gerçeklik ? Fonu aldığımız anda o günkü kapanışa göre alıyoruz ve alacağımız fiyatı bilmiyoruz.
    Bu doğru.
    Ancak bildiğimiz tek şey ne ? Bir gün önceki fiyat. Biz de ancak bunu kullanabiliriz. yani 100 olan bir endekste ertesi gün alım yapmak ile, 98 lira olan bir endekste ertesi gün alım yapmak arasında. İhtimalen ikinci gün daha iyi bir fiyattan alınacağı aşikar. Yani ertesi gün 101' e çıkıp bize o fiyattan alım yaptırabilir.
    Ancak istatistiksel olarak bunu aylar, yılla boyu uyguladığınızda, alım fiyatı ortalamanız daha iyi olacaktır.
    İlaveten, bir gün düşüşlerde toplama biriktirme sürerken ( ertesi gün artsa bile ) , aslen çokça 4-5 gün süren düşüşler sırasında alım yapmış olacağız.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by eusebio Yazıyı Oku
    Sn. hellistheothers;

Hem ana başlıkta, hem de kendi başlığınızdaki bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Biriktirme yöntem önerinizi anladım, ancak toplu giriş için bir öneriniz olabilirmi? Yeni giriş yapacaksak günlük biriktirme şeklinde mi ilerlemeyi önerirsiniz yoksa başka bir formülle girdiyi fon gruplarına dağıtmayı mı?
    Mesela 45 gün önce ilk kez fon alma kararı vermiş olsaydık, bu sürede hem bist100, hem de USDTRY çoğunlukla artı yazdığı için neredeyse tüm paramızı sabit getirili fonlara yatırmamız gerekecekti.

Tekrar paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
    Hocam fon yatırımı emeklilik vs. için gibi uzun vadeli olmalı. 30-35 günlük alımsız ama 30-35 günlük alımlı geçen süreler olacaktır bu süreçte.
    Ancak toplu alım yapmak isteyen, toplu alımı herhangi bir noktadan yapıp, sonrasında yatırımını biriktirerek devam edebilir.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    15.10 / Kısa piyasa Yorumu

Endeks tarafında sınırlı ve hacimsiz satışlar var. Şu anda sadece destek noktalarını güçlendirdiği düşünülebilir. Kısa vadeli boğa piyasasının kısmi düzeltmesi hüviyetinde. Bahsettiğim 1140- 1120 vs. altı olmadıkça 1245 hedefli hareket sürecektir kanımca.

usdtry / trendi sürüyor ancak açının dikliği de azalıyor. Biraz dinlenmek, konsolide olmak isteyecektir ppk toplantısına kadar. Ancak daha önce de yazdıgım gibi. 7.50 civarına gevsemesini alım fırsatı kullanmak dışında izlemekle yetiniyorum.

fonlar : sadece sabit getirili fonları artırmaya devam.

Hisse : Aynı 4 hisse ile devam ediyorum. ( tektu ekledim ) mepet/pgsus/sasa/gsdde/tektu

viop : 129.700 civarında %50 kadar endeks uzun pozisyona girdim.
    viop endeks uzunları akşam seansı kapanışında kapadım. 130,700'den

5. Eurobond Fonlar Seçimi

Yerel parası günden güne hızla eriyen bizim gibi enflasyonist ülkelerde global para cinsinden borçalanma araçları fonları portföylerin olmazsa olmazı.

Bu yüzden eurobond fonlardan da 2-3 fonluk bir sepet ile portföylerin %20-25'i civarında tutulmalı her daim diye düşünüyorum.

Eurobond fonları usdtry ile kıyas etmek yanlış olabilir. Çünkü, bu fonlarda hem kur yansıması hem de bir miktar dolar faizi gelire yansıyacaktır.

Bu fonlar arasında uzun vadede kıyas kriterlerini geçenler hemen hemen yok. Eurobond alımlarını kurumsal bazda yapmak da çok büyük meblağlar gerektirdiğinden aktif yönetilemiyorlar, genelde ellerindeki bond'u ihraçtan itfaya kadar tutuyorlar.

Bu fonların aralarındaki farkları genelde Türkiye ihracı bondlar ya da yabancı bondlar olması. Ya da taşıdıkları bondların vadeleri yaratıyor. Kimi çok riskli ülke bondlarına ve uzun vadeli bondlara yatırım yaparken, kimisi daha güvenli limandalar.

Bu bondları usdtry kuru kadar etkileyen diğer bir faktör ülke cds'i denen 5 yıllık gösterge ölçümü. Bu bir anlamda ülke risk puanı. Aslında bu, uzun vadede daha yüksek faizli, getirili bondlara neden olup karlı hale getirirken, öte yandan daha düşük cds zamanında çıkarılmış fonun elinde bulunan bondların ikinci el faizini yükseltip kayıplara neden oluyor.

Öte yandan cds, bir anlamda ülkenin borçlarını ödeme ihtimali olarak da düşünülebilir. Yani cds'i ne yüksek faizi ne kadar fazla denen bir ülke moratoryum ilan edip, borçlarını ödemeyebilir de. ( geçmişte bir iki ülkede yaşandı )

Burada da para piyasalarının değişmez kuralı devreye giriyor. Ne kadar yüksek risk, o kadar getiri. Bu ikisi birbiri ile yine ayrılmıyor.

Peki bu minvalde eurobond fon seçimi nasıl yapılabilir ? Riski düşürmek ve getiri stabilizasyonu için, bu fonların içeriği incelenip daha yüksek riskli ülkelere yatırım yapan ya da daha uzun vadeli bond taşıyanlar ile, daha güvenli olanlardan oluşturulacak ortalama bir sepet yapılabilir . ( sözgelimi 1 daha defansif fon, 1 daha agresif fon ile )

Fonların içerikleri belli periyotlarla kap kanalı ile yayınlanıyor, ancak bunlara ulaşılmasa dahi, bununla ilgili en önemli ipucu, fonun volatilitesidir. usdtry artışlarına da düşüşlerine de bu oranların üstünde tepki verenler genelde daha riskli ve uzun vadeli bondlar taşımaktadırlar.

Yani günlük volatilite ve dalgası yüksek bir fon ile daha düşük ve sakin seyreden bir fon ikili sepet yapılabilir.

Bu fonlardan uzun vade beklentimiz, usd mevduat yapan birinin gelirini geçmek olmalı. Çoğu riskli ülkenin bondunun bizdeki yıllık usd mevduatından yüksek oranlarda olduğu düşünülürse belli bir vadede ulaşılabilirdir.

Bol kazançlar.

Örnek eurobond fonları , volatilite kıyaslarını sonraki yazılarımda değineceğim.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Yerel parası günden güne hızla eriyen bizim gibi enflasyonist ülkelerde global para cinsinden borçalanma araçları fonları portföylerin olmazsa olmazı.

Bu yüzden eurobond fonlardan da 2-3 fonluk bir sepet ile portföylerin %20-25'i civarında tutulmalı her daim diye düşünüyorum.

Eurobond fonları usdtry ile kıyas etmek yanlış olabilir. Çünkü, bu fonlarda hem kur yansıması hem de bir miktar dolar faizi gelire yansıyacaktır.

Bu fonlar arasında uzun vadede kıyas kriterlerini geçenler hemen hemen yok. Eurobond alımlarını kurumsal bazda yapmak da çok büyük meblağlar gerektirdiğinden aktif yönetilemiyorlar, genelde ellerindeki bond'u ihraçtan itfaya kadar tutuyorlar.

Bu fonların aralarındaki farkları genelde Türkiye ihracı bondlar ya da yabancı bondlar olması. Ya da taşıdıkları bondların vadeleri yaratıyor. Kimi çok riskli ülke bondlarına ve uzun vadeli bondlara yatırım yaparken, kimisi daha güvenli limandalar.

Bu bondları usdtry kuru kadar etkileyen diğer bir faktör ülke cds'i denen 5 yıllık gösterge ölçümü. Bu bir anlamda ülke risk puanı. Aslında bu, uzun vadede daha yüksek faizli, getirili bondlara neden olup karlı hale getirirken, öte yandan daha düşük cds zamanında çıkarılmış fonun elinde bulunan bondların ikinci el faizini yükseltip kayıplara neden oluyor.

Öte yandan cds, bir anlamda ülkenin borçlarını ödeme ihtimali olarak da düşünülebilir. Yani cds'i ne yüksek faizi ne kadar fazla denen bir ülke moratoryum ilan edip, borçlarını ödemeyebilir de. ( geçmişte bir iki ülkede yaşandı )

Burada da para piyasalarının değişmez kuralı devreye giriyor. Ne kadar yüksek risk, o kadar getiri. Bu ikisi birbiri ile yine ayrılmıyor.

Peki bu minvalde eurobond fon seçimi nasıl yapılabilir. Riski düşürmek için, bu fonların içeriği incelenip daha yüksek riskli ülkelere yatırım yapan ya da daha uzun vadeli bond taşıyanlar ile, daha güvenli olanlardan oluşturulacak ortalama bir sepet yapılabilir . ( sözgelimi 1 daha defansif fon, 1 daha agresif fon ile )

Fonların içerikleri belli periyotlarla kap kanalı ile yayınlanıyor, ancak bunlara ulaşılmasa dahi, bununla ilgili en önemli ipucu, fonun volatilitesidir. usdtry artışlarına da düşüşlerine de bu oranların üstünde tepki verenler genelde daha riskli ve uzun vadeli bondlar taşımaktadırlar.

Yani günlük volatilite ve dalgası yüksek bir fon ile daha düşük ve sakin seyreden bir fon ikili sepet yapılabilir.

Bu fonlardan uzun vade beklentimiz, usd mevduat yapan birinin gelirini geçmek olmalı. Çoğu riskli ülkenin bondunun bizdeki yıllık usd mevduatından yüksek oranlarda olduğu düşünülürse belli bir vadede ulaşılabilirdir.

Bol kazançlar.

Örnek eurobond fonları , volatilite kıyaslarını sonraki yazılarımda değineceğim.
    Bilgilendirme paylaşımı için teşekkürler

7.  Alıntı Originally Posted by eray026 Yazıyı Oku
    Bilgilendirme paylaşımı için teşekkürler
    Ben teşekkür ederim, selamlar.

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku

Peki bu minvalde eurobond fon seçimi nasıl yapılabilir ? Riski düşürmek ve getiri stabilizasyonu için, bu fonların içeriği incelenip daha yüksek riskli ülkelere yatırım yapan ya da daha uzun vadeli bond taşıyanlar ile, daha güvenli olanlardan oluşturulacak ortalama bir sepet yapılabilir . ( sözgelimi 1 daha defansif fon, 1 daha agresif fon ile )

Bol kazançlar.

Sn hellistheothers, eurobond fonları kıyas kriterini geçememeleri sebebiyle çok kullanışlı görünmüyor. Sadece mevduatı geçmek için ise fon takibi ve hisse fonlarda yaptığımız gibi aktif alım bana yorucu geliyor.

Ayrıca değerli katlılarınız için teşekkürler, aktif strateji konuşulan fon forumlarının artması dileğiyle.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 16/72 İlkİlk ... 614151617182666 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •