Sayfa 21/72 İlkİlk ... 1119202122233171 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 161 - 168 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hocam bahsettiğiniz fon mutual yani aktif yönetilen fon değil. aft de öyle. global en iyi 20 teknoloji şirketinin %5 oranında taşıyor portföyünde. Dur şunu azaltayım, bunu artırayım bile demiyor sayılır. Yani fon başarısından ziyade dayanak aldığı varlıkalr tüm dünyada yükseldiği için yükselmiş. Bana göre olmayan, bana hitap etmeyen fonlar. Zaten benchmarkının da oldukça gerisindeler.
    Aktif yönetilen kıyas kriterlerini geçebilen teknoloji fonu olsaydı , mutlaka alırdım.

Hep aynı örneği veriyorum. Simitin %200 arttığı yılda, %150 artan simit fonu gibi bunlar. Bana simitin %100 arttığı yılda %150 artan simit fonu lazım.

Benim için getiri değil, kıyasına göre getiri önemli. Bunu yapabilen fonlar sürekli kazandırır, diğerleri bir duvara dayanıyorlar, o duvarın ne olacağını kimse kestiremez.

Eğer dayanak yaptıkları endeksleri yıllık en azından %10-15 geçebilseler, uzun vadede makası açarak fark yaratan iyi fonlar olurlardı benim için.

Bir fon %1500 bile getirse kıyas kriterini geçmiyorsa benim için anlam ifade etmiyor.
    Herhalde bundan daha sade bir şekilde anlatılamazdı teşekkür ederim.

Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    İyi eğitim almış kişiler tarafından yönetilen fonlar hangileri? Türkiye piyasaları üniversite eğitiminde verilen kurallar göre işlemiyor o yüzden Haydar bey bir adım önde bence
    Kredi derecelendirme notumuz da aynen böyle söylüyor.Spekülatif bir ekonomik yapı mevcut.O sebeple her ne kadar bir fon yöneticisi londra veya lise olarak robert,sant gibi yerlerden mezun olsa bile global piyasalarda ki aktörlerin tercih etmediği bir piyasada başarı elde etmeleri bir tık daha zor görünüyor.
    Yerli yatırımcının talebi müthiş özellikle çalıştığım kurumda dahi ayda ortalama bin müşterinin hesap açtığını ve dolayısıyla görüşme yapmak durumunda kalıyorum.Burada bana göre en ince detay yerli yatırımcının davranışlarını özümsemek olduğunu düşünmekteyim.
    Fonlar ise yeni yeni göz önüne çıkmış olsa da maalesef gelişimimiz bu noktada kağnı kadar yavaş gidiyor.Hüseyin Gayde'yi bu noktada ben biraz daha sempatik buluyorum çünkü kendisi hem alanında ki eğitim ve tecrübesiyle biraz daha öne çıkıyor.Performansının ise önümüzde ki yıllarda artacağını düşünüyorum.

3. Fonlarda Güvenlik/Risk ve Sistemin İşleyişine Genel Bir Bakış.

Tüm yatırımcılar hangi finansal enstrümana yatırım yaparlarsa yapsınlar, olası riskleri , kötü durumları da hesap etmek zorundalar.
    Bu kapsamda bilinçli bir yatırımcı, yatırım yaptığı fonların risk değerini de bilmeli ve buna hazırlıklı olmalıdır.
    Sözgelimi, 100 bin liralık hisse fonu alan biri, bazen bir günde 6-7 aylık mevduat getirisi kadar eksi yazabileceğini de bilmeli buna hazır olmalıdır.

Bu şekilde bakıldığında, en risksizden riskliye fonlar,
    para piyasası
    kısa vadeli borçlanma araçları
    ort-uzun vadeli borçlanma araçları
    değişkenler ve eurobond fonlar
    hisse fonlar

olarak kabaca sınıflandırılabilir.

Yukarıdan aşağı gittikçe risk artacak, ama beklenen uzun vade getiri de artacaktır. Ancak riskin artması daha büyük dalgaları da olağan hale getirecektir. Bunun mutlaka farkında olunmalı, hamleler buna göre yapılmalıdır.

İdeal portföy kurguları ile ( daha önce başka bir başlıkta bahsetmiştim ) bu riskler bir miktar törpülenebilir.

Ancak şu da unutulmamalıdır ki, uzak kıtalara ulaşmak için biraz büyük dalgalara maruz kalmak gerekir. Yani risk sınırlaması, getiri sınırlamasına da neden olacaktır.

Burada önemli olan, bu getiri dalgalanmalarını kendi kişilik, psikoloji ve gelirinize göre ideal ölçüde ayarlamak, optimize etmektir.

Peki fonlarda genel olarak işleyiş prensibi nedir. ?
    Tefaş üzerinden işlem gören fonlarda, diyelim ki siz 50 liralık A kurumunun BBB fonunu aldığınızda, paranız A kurumuna gitmez., para saklamacı kuruluşta kalır, ancak siz A kurumuna saklamacı kuruluşta o miktarda paranızın kullanma hakkını devredersiniz.

Yani ola ki aracı kurum ya da fonu yöneten portföy firması mali zorluğa düşer , ya da batarsa, artık fonu yönetemeyecek hale gelirse, fon havuzu bundan etkilenmez, düzenlemeci kuruluş/regülatör tarafından fona talip yönetici kurum/kuruluş aranır, bulunmazsa en son fiyatı üzerinden tasfiye olur. Geçmişte bir çok başka kurumun çıkardığı fonlar şu anda bambaşka kurumlar tarafından yönetilmeye devam etmektedir.
    Dolayısıyla bu anlamda riskleri yoktur. ( serbest ve özel fonlar hariç- onlarda işleyiş farklıdır )
    Riskleri , getiriler anlamındadır. Bir fonun kağıt üstünde 3 günde %50 kaybetmesine engel bir durum yoktur. Teoride mümkündür.

Piyasada işlem gören anlık alınıp satılabilen byf fonlar dışındaki klasik tefaş fonlarında fiyatlar arz/talep ile oluşmaz. Günlük olarak büyüyen ya da küçülen fon havuzunda oluşan getirilerden , yapılan giderler çıkarılıp oluşan yeni havuz pay sayısına bölünerek pay fiyatı açıklanır. Yani aslında fonun hissedarı oluruz. Biz fonu sattığımızda, fon; payını geri alır. Yani açıklanan fon fiyatı aslında hem o günkü fonu satış hem de fonu piyasadan geri alım fiyatıdır.

Tefaş tarafından fonlar için belirlenen şemsiye fon kategorileri ya da sınıflandırma, aslında paranın kullanım hakkı devri sırasında, karşı tarafa koyduğumuz sınırlamalar için bir nevi sözleşmedir. Her kategorinin kendine has mevzuatı ve içerik sınırlandırmaları vardır. Sözgelimi, bir hisse fon %80'den az hisse taşıyamaz vs. gibi.

Yani siz para piyasası fonu aldığınızda, fon yönetiminin, havuzdaki parayı hangi finansal enstrümanlarla hangi oranlarda asgari/azami kullanabileceğini de sınırlandırırsınız.
    Son düzenleme : hellistheothers; 17-10-2020 saat: 16:58.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

4. sn. hellistheothers

FIL gibi fonları satınca para anında hesaba geçmesi lazım değil mi? Garantide satınca saat 14.30 gibi geçiyor o zaman fon almak için çok geç oluyor.
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

5.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    sn. hellistheothers

FIL gibi fonları satınca para anında hesaba geçmesi lazım değil mi? Garantide satınca saat 14.30 gibi geçiyor o zaman fon almak için çok geç oluyor.
    Aynı gün geçiyor ama anında geçmiyor maalesef, işlem yapılan bankanın fonu olmadıkça
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6. Aldığınız sattığınız fon o bankanın kendi fonu ise işlemler hemen oluyor, diğer kurumdan ise 14:30 da oluyor.

Hangi bankanın PPF sini alıp bekleyecekseniz o bankaya paranızı gönderin. PPF alıp parkedin. İşlem yapacağınız zaman hemen bozdurun.

Bazı aracı kurumlar, diğer banka işlemlerinde de ödemeyi erken yapıyorlarmış. Hangi aracı kurum bilmiyorum ama telefonla arayıp sorun; TACİRLER OSMANLI GEDİK ten arayıp öğrenin. Bankalardan birtek Ziraat çok iyi, kendi fonlarını alıp sattığınızda sabah 09:00 da para hesabınızda oluyor. Fonları iyi olsa sadece Ziraat fonlarını alıp satardım! Ziraat fon işinde kendi fonlarında rakipsiz!

Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    sn. hellistheothers

7.  Alıntı Originally Posted by Saf_sata Yazıyı Oku
    Bildiğiniz üzere fon portföyümü oluşturmaya 1 ay önce başladım ve içimde kalan, ekleyemediğim tek fon MPS. Bunun sebebide yukarida belirttiğim xtumy/xu100 arasındaki ters korelasyon ve bunun er geç düzelecek olması. Birde özellikle son ay gerçekleştirdiği yüksek performans sebebiyle hisse mantığı ile yukarıdan almak istemedim. Bunun yerine NNF tercihini yaptım ve hsyf tarafını MAC, TKF, NNF ile tamamladım. Birde AFT var ama kısa vadeli olarak düşündüğüm için onu hesaba katmıyorum pek.

MI 5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Aft yi ne kadar kısa vadeli düşünüyorsunuz ?

8. Bu güzel sohbete bende biraz Renk katmak isterim. Tefaşta karma fon çeşidi var. Sayısı ve getirileri az. Ancak bu segmentin yıldızı ipj ve fon havuzunun yüzde 30 u burda. Yıllık çok daha fazla kazandıran fonlarda bile bu oran yok. Çok ilgimi çekti bu kadar ilgi görmesinin nedeni nedir acaba?

Sayfa 21/72 İlkİlk ... 1119202122233171 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •