Sayfa 5/72 İlkİlk ... 345671555 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 33 - 40 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    05.10 /

endeksin coşkusu nedeni ile hisse fonlarıma, usdtry'de hala bir gevşeme görülmemesi nedeniyle de eurobond fonlarıma dokunmamaya devam ediyorum şimdilik. 100 liralık eib, 100 liralık ıdy alıp sadece sabit getirili fonları alarak günlük alımımı yaptım.

Endeks / 1120 üstünde güçlü seyir sürüyor, takas, viop tarafına, alım ve satımlardaki hacime bakıldığında da bu seyrin süreceği anlaşılıyor. 4-5 haftalık bir trend sonunda muhtemelen tarihi tl zirve 1.245 test edilecek.

Usdtry / 20-25 gün sonraki ppk toplantısına kadar 7.50-7.80 arası konsolidasyonun devam edip, toplantıya yakın yine 7.80 üstü işlemler geçebilecektir. O güne kadar 7.80 üzeri ihlal olursa, siyasi iradenin stopaj indirim, aktif rasyosu, likidite sıkıştırma benzeri idari önlemler ile şimdilik tutacağını düşünüyorum. 7.50 ve altındaki 7.20 artık evladiyelik destek olmuştur. Bu seviyelerin altının bir daha hiç bir zaman gelmeyeceğini, 7.50'ye olası gevşemelerin alım fırsatı olacağını düşünüyorum.

Fon tarafında rbk , uzun süredir radarıma takılmakta. Neden takıldığını daha sonra değerlendireceğim.

Bu arada elimdeki fonları paylaşayım.

Hisse yoğunlar mac/tkf/nnf/mps
    sabit getirili ve ppf'ler fil/eib/ıdy
    eurobond fonlar ipv/dbh
    yabancı etf fonu gbc

bol kazançlar.
    merhabalar. Rbk fonu neden radarınıza takıldı? Daha sonra anlatacağım demiştiniz. Ben de merak ediyorum o fonu. Nedenini şimdi rica etsem?
    (tuşlar sebebiyle büyük yazdım şu an özür dilerim)

2.  Alıntı Originally Posted by hazalb Yazıyı Oku
    merhabalar. Rbk fonu neden radarınıza takıldı? Daha sonra anlatacağım demiştiniz. Ben de merak ediyorum o fonu. Nedenini şimdi rica etsem?
    (tuşlar sebebiyle büyük yazdım şu an özür dilerim)
    3-4 gündür aşırı bir yoğunluğum var, topiği açmama rağmen ihmal ettim, yazamadım. Yoğunluğum 1-2 güne azalır azalmaz, oradan başlayarak yazacağım detaylı.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3. Yeni konunuz hayırlı olsun, bir kaç gün gecikmeyle de olsa fark ettim, takibe aldım ve bir çırpıda okudum hemen.

Teşekkür babında itibar puanı da göndereyim dedim ama ilgili kişi zaten yeterince itibarlı, biraz bekleyin diye uyarı veriyor.

4.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Yeni konunuz hayırlı olsun, bir kaç gün gecikmeyle de olsa fark ettim, takibe aldım ve bir çırpıda okudum hemen.

Teşekkür babında itibar puanı da göndereyim dedim ama ilgili kişi zaten yeterince itibarlı, biraz bekleyin diye uyarı veriyor.
    Çok naziksiniz teşekkür ederim. Bil mukabele.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

5. Yatırım için bakış açısı oluşturmada yorumlarınız çok faydalı oldu. Böyle bir sayfa açıp, paylaşım yaptığınız için teşekkür ederim. Kendinizi tanıtma kısmını okuduğumda yaş ve sayılar gibi pekçok benzerlik gördüm. Ancak piyasalarda trade edecek kadar donanımlı değilim. Sadece fonlar ile reel getiri arayışındayım. Dolar/TL Nin bu kadar hızlı yükseldiği bir yerde reel getiriyi bırakın anaparayı bile koruyamadığımın farkındayım. Bu nedenle sizin gibi donanımlı kişilerin paylaşımları bizler için çok önem arz ediyor. Bu arada bende Ankara da okudum. ODTÜ yü de çok severim

6.  Alıntı Originally Posted by ozdess Yazıyı Oku
    Yatırım için bakış açısı oluşturmada yorumlarınız çok faydalı oldu. Böyle bir sayfa açıp, paylaşım yaptığınız için teşekkür ederim. Kendinizi tanıtma kısmını okuduğumda yaş ve sayılar gibi pekçok benzerlik gördüm. Ancak piyasalarda trade edecek kadar donanımlı değilim. Sadece fonlar ile reel getiri arayışındayım. Dolar/TL Nin bu kadar hızlı yükseldiği bir yerde reel getiriyi bırakın anaparayı bile koruyamadığımın farkındayım. Bu nedenle sizin gibi donanımlı kişilerin paylaşımları bizler için çok önem arz ediyor. Bu arada bende Ankara da okudum. ODTÜ yü de çok severim
    Çok teşekkür ederim, selamlar.

7. Hisse Fonlarda Endeks Relatif Başarısının Önemi. (1)

Hisse fon seçiminde endekse relatif başarısının önemi ve getiriden daha çok endekse relatif getiriye bakılmasının önemini matematiksel olarak açıklamadan önce bir kaç resme dikkatinizi çekmek isterim. Ardından ana konuya geleceğim.

Enflasyonun yüksek olduğu bizim gibi ülkelerde bir finansal enstrümanın reel getirisini ölçmenin ya da tahmin etmenin aslında bir kaç yolu var.
    Bunlardan biri global ve enflasyonu ihmal edilebilir derecede düşük bir para birimine kıyaslamak. örneğin usd bazlı bakmak.
    İkincisi ise, ölçülen resmi enflasyondan arındırarak bakmak.

Öncelikle Bist100 yani ulusal temel borsa endeksimizin uzun yıllar içerisindeki getirisine nominal* ve reel* bakalım.

Resim 1 : Bu resimde, üstteki nominal yani normal bist100 grafiği iken, alttaki enflasyondan arındırılmış bist100 getirisidir

Resim 2 : Bu resimde ise bist100'ün dolar bazında performansı görülüyor.

Normalde endeks artmış görünse de nominal değerler , reele çevrildiğinde neredeyse uzun yıllar yataya yakın bir performans görülüyor.

Sonuç : Uzun yıllar içinde bakıldığında bist100'ün reel getirisi, yani gerçek büyümesi aslında son derece sınırlı ve nominal olarak rakamları sürekli artar gibi görünse de reel getirisi uzun yıllar içinde tahmin edilenden çok daha sınırlı.

Aslında bir ülke endeksinden çok kabaca beklenen nominal artış ;enflasyon + ekonomik büyüme oranı -nüfus artışı
    reel artış ise yıllık ekonomik büyüme -nüfus artışı dır.

Sadece endekse yatırım yapmanın uzun vadede bir yatırımcıya kazandırmayacağı, ya da daha doğru bir ifadeyle reel olarak son derece sınırlı kazandıracağı tespiti ile ilk kısmı sonlandıralım. Ancak burada yine aynı verilerden yola çıkarak endeksin uzun vadede reel olarak gerilemeyeceği sonucuna da varalım.

İkinci kısımda fonlarla ilişkisi , fon seçimi vs. kısmına geleceğim.

* Nominal ve reel kavramlarını da kısaca açıklayalım. Sözgelimi 100 liranız vardı , bir sonraki ayda paranız 105 lira oldu. Eğer aylık enflasyon %7 ise , nominal getiriniz 5 lira olmasına ragmen reel getiriniz -2 liradır. Yani paranızın toplamının piyasada alabileceği ürün sayısı o oranda azalmıştır.
    Son düzenleme : hellistheothers; 08-10-2020 saat: 11:53.

8. Hisse Fonlarda Endeks Relatif Başarısının Önemi. (2)

İlk kısımda temel bir tespit yaparak, uzun vadede bir yatırımcının ortalama bist100 endeksine yatırım yaparak reel getirisinin oldukça sınırlı kalacağı ( hisse alıp satan yatırımcılar kar edebilir, sadece endeksi alıp çok uzun vade taşıyan yatırımcılar için söylüyorum ) sonucuna varmıştık.

Ancak elimizde bir veri daha var. O veri de endekse uzun vadede yatırım yapan birinin, yeterince reel getiri elde etmese de enflasyona yenilmesi , yani eksi reel getiri yapması da teoride mümkün görünmüyor. ''Uzun vade'' kısmının altını çiziyorum.

Peki hisse bazlı ve endekse yatırım yapan hisse fonlarını alarak uzun vadede reel getiri elde etmek nasıl mümkün olacak ?

Öncelikle, ülkemizdeki hisse yoğun fonların genel bir fotoğrafını çektiğimizde, bu fonların %85-90'ı neredeyse bist100 endeksine paralel/korele ve uzun vadede endeks ile eşit getiri elde ettiklerini görüyoruz

Bunların bazıları endeks fonlar. Mevzuata göre bu fonların amacı da sınırı da endekslerine eşit ve çok yakın gitmek. Ancak bunları ayrı tuttuğumuzda oldukça çok sayıda aktif yönetilen hisse fonlarının kısa vadelerde endeksle ayrışsa da uzun vadede ayrışamadığı görülmektedir maalesef.

Burada hisse yoğun fonlardan kasıt, sadece yerli hisselere yatırım yapan ve özelleşmemiş ( sadece teknoloji vs. gibi ) olanlar.
    Son düzenleme : hellistheothers; 08-10-2020 saat: 11:55.

Sayfa 5/72 İlkİlk ... 345671555 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •