Sayfa 51/72 İlkİlk ... 41495051525361 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 401 - 408 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hocam iki eksik var. Birincisi günlük değer, yani benim belirlediğim relatif 0.20 değil 0.10 iş günü başına. İkincisi siz verileri öyle çekiyorsunuz haklı olarak ancak. İlk 10-15 gün testte idi fon. 1 liradan 0.85'e düşerken yönetilmiyor, sadece repo, para yatır çek vs. gibi işler yapılıyordu, tefaş ile entegrasyon sürecindeydi, yatırımcı kabul etmiyordu. Yani 1'den 0.85'e düşmedi aslında.
    Yani tefaşta görünen başlangıcı asıl pratik başlangıcı değil.
    Çok teşekkürler. İlk günleri gözardı ederek çalışmak gerektiği net olarak görünüyor.

2. Ayrıca fonu aldıktan sonra bu reyting değerlendirmesi başlatıldığında, yapısı gereği birikimli giden bu değer, size uzun süre başarılı olan bir fondan çıkmanız için de nispeten daha uzun süre başarısız olmasını gerektiren bir yapıya evriliyor.
    Yani uzun süre kriterleri saglayan fon ratingini birktirdiği için kredisi de artıyor. Ancak yeni girilen bir fon, başta verilen krediyi kullanmak zorunda.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bir de ratingi şu tarihten alsam, bu tarihten alsam diye hesaplandığında rating mantığı ile uyuşmazlık oluyor. Çünkü rating aslında taşıdığım fon '' belirlediğim kriterleri sağlıyor mu, taşımaya devam etmeli miyim, yoksa artık başarısız mı ?'' sorusu için bir cevap niteliği taşıyor, ''hangi fonu almalıyım '' sorusuna bir cevap değil.
    Fonların başlangıç tarihleri aynı olmadığında maruz kaldıkları piyasa koşulları da farklılaştığı için çok adil bir değerlendirme olmayabilir.
    Ben bir fonu aldığımda ratingini 10'dan başlatıyorum. her gün endeks kadar getirirse 100 gün içinde başarısız olduysa anlaşılıyor. Ancak değer sıfır üstünde kaldıkça kriterleri yerine getiriyor anlamına geliyor diye düşünüyorum.
    Fonu alırken matematiksel kriterlerle birlikte başka kriterlere de bakıyorum çoğu zaman. Sözgelimi gmr'nin özel bir durumu var. başarılı görünse de başka nedenleri var. Gediğin yan kagıt fonu. xtum yürüdüğü için başarılı olmuş olabilir, her piyasada olmaz diyorum. Çünkü gediğin aynı ekibin yönettiği başka bir hisse fon var büyük kagıtlar için vs. gibi.
    Bunun gibi bir çok fon için bu tür durumlar sözkonusu.
    "Çünkü rating aslında taşıdığım fon '' belirlediğim kriterleri sağlıyor mu, taşımaya devam etmeli miyim, yoksa artık başarısız mı ?'' sorusu için bir cevap niteliği taşıyor, ''hangi fonu almalıyım '' sorusuna bir cevap değil."

sanırım bugün kendi adıma en aydınlatıcı nokta burası oldu. kafam sürekli verileri fon seçiminde kullanmaya gidiyordu. gerçekten teşekkür ederim.

4. Bahsettiğim gibi ve tekrar altını çizmek isterim ki benim kendimce uyguladığım bu rating ya da değerlendirme alım kararım için değil, elimde tuttuğum hsyf performansını gözlemlemek için kullanıyorum.
    Peki hangi hsyf'yi almalıyım ? Bunun için şöyle bir değerlendirmem oluyor. sektörel ve endeks fonları hariç

6 aylık getirilerde 1.fon 5 , 2.fon 4 , 3.fon 3 puan, 4.fon 2 puan 5.fon 1 puan
    3 aylık getirilerde 1.fon 4, 2.fon 3, 3.fon 2 puan 4. fon 1 puan
    1 aylık getirilerde 1.fon 3, 2.fon 2, 3.fon 1 puan

Zaman dilimi büyüdükçe başarıya daha fazla puan verirken, istikrar ödüllendirirken, 1 aylık bile değerlendirmeye sokularak, olası bir parlama ve değişen bir fon yapısı da gözlemlenebiliyor.

Neden 1 yıl ve sonrası yok. Sıkça yönetimleri değişen bazı fonlarda yanıltıcı olabiliyor maalesef.

Bu şekilde puan alan fonları sıraladığımda, almaya aday en fazla 2-3 hsyf çıkıyor. eğer yeni bir fona gireceksem, bahsettiğm başka kurumsal yönetici, vs kriterleri ile de degerlendirip giriyorum.

Son 6-7 yıldır 2 kez hsyf değiştirdim. EID fonu NNF'ye çevirdim. MPS fonu OPH'ye çevirdim. Bunun dışında bir değişiklik yapmadım zaten.

Ancak altını çiziyorum bu listelerde endeks fonları teknoloji fonları vs. de çıkıyor. Onlar benim radarım dışında aktif yönetilmedikleri için.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bahsettiğim gibi ve tekrar altını çizmek isterim ki benim kendimce uyguladığım bu rating ya da değerlendirme alım kararım için değil, elimde tuttuğum hsyf performansını gözlemlemek için kullanıyorum.
    Peki hangi hsyf'yi almalıyım ? Bunun için şöyle bir değerlendirmem oluyor. sektörel ve endeks fonları hariç

6 aylık getirilerde 1.fon 5 , 2.fon 4 , 3.fon 3 puan, 4.fon 2 puan 5.fon 1 puan
    3 aylık getirilerde 1.fon 4, 2.fon 3, 3.fon 2 puan 4. fon 1 puan
    1 aylık getirilerde 1.fon 3, 2.fon 2, 3.fon 1 puan

Zaman dilimi büyüdükçe başarıya daha fazla puan verirken, istikrar ödüllendirirken, 1 aylık bile değerlendirmeye sokularak, olası bir parlama ve değişen bir fon yapısı da gözlemlenebiliyor.

Neden 1 yıl ve sonrası yok. Sıkça yönetimleri değişen bazı fonlarda yanıltıcı olabiliyor maalesef.

Bu şekilde puan alan fonları sıraladığımda, almaya aday en fazla 2-3 hsyf çıkıyor. eğer yeni bir fona gireceksem, bahsettiğm başka kurumsal yönetici, vs kriterleri ile de degerlendirip giriyorum.

Son 6-7 yıldır 2 kez hsyf değiştirdim. EID fonu NNF'ye çevirdim. MPS fonu OPH'ye çevirdim. Bunun dışında bir değişiklik yapmadım zaten.

Ancak altını çiziyorum bu listelerde endeks fonları teknoloji fonları vs. de çıkıyor. Onlar benim radarım dışında aktif yönetilmedikleri için.
    Ufuk açıcı paylaşımlarda bulunuyorsunuz, kendi adıma sizden çok şey öğreniyorum, içtenlikle teşekkür ederim.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Ufuk açıcı paylaşımlarda bulunuyorsunuz, kendi adıma sizden çok şey öğreniyorum, içtenlikle teşekkür ederim.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Ben teşekkür ederim hocam, hep birlikte öğreniyoruz, selamlar.

7. Herkese iyi geceler. Zor zamanlar...

https://www.youtube.com/watch?v=EgdOs5-3VWQ

8. bir gün de şuraya gireyim yeni bir şey öğrenmeyeyim.
    amaaan bir şey de yokmuş diyeyim ..
    her gün yeni fikirler ve ufak tefek de değiller.

Ne kadar teşekkür etsem az
    Nil Satis Nisi Optimum

Sayfa 51/72 İlkİlk ... 41495051525361 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •