Sayfa 72/72 İlkİlk ... 2262707172
Arama sonucu : 575 madde; 569 - 575 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1. Hellistheothers hocam sizi beklemekteyiz, paylaştığınız değerli bilgiler şahsım adına çok güzel yol gösterici oldu. Pire için yorgan yakmaya değmez. Doğru bildiklerinizden şaşmadan paylaşımlarınıza devam etmeniz çok mutlu eder bizleri

2. Hocam iyi geceler, sizce borsa 1800-2000 seviyelerine çıkar mı? Bu düşüş düzeltme mi?

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hocam bahsettiğiniz fon mutual yani aktif yönetilen fon değil. aft de öyle. global en iyi 20 teknoloji şirketinin %5 oranında taşıyor portföyünde. Dur şunu azaltayım, bunu artırayım bile demiyor sayılır. Yani fon başarısından ziyade dayanak aldığı varlıklar tüm dünyada yükseldiği için yükselmiş. Bana göre olmayan, bana hitap etmeyen fonlar. Zaten benchmarkının da oldukça gerisindeler.
    Aktif yönetilen kıyas kriterlerini geçebilen teknoloji fonu olsaydı , mutlaka alırdım.

Hep aynı örneği veriyorum. Simitin %200 arttığı yılda, %150 artan simit fonu gibi bunlar. Bana simitin %100 arttığı yılda %150 artan simit fonu lazım.

Benim için getiri değil, kıyasına göre getiri önemli. Bunu yapabilen fonlar sürekli kazandırır, diğerleri bir duvara dayanıyorlar, o duvarın ne olacağını kimse kestiremez.

Eğer dayanak yaptıkları endeksleri yıllık en azından %10-15 geçebilseler, uzun vadede makası açarak fark yaratan iyi fonlar olurlardı benim için.

Bir fon %1500 bile getirse kıyas kriterini geçmiyorsa benim için anlam ifade etmiyor.
    Yazılanların çoğunluğunu, vaktiyle kendi süzgecimden de geçmiş fonları görmenin tebessümüyle, keyifle okudum. Ancak şu yoruma gelmesi gereken soruyu/yorumu görememiş olmanın şaşkınlığı içerisindeyim:

Teknoloji endeksi (tte/aft) %10 yaptı, fonumuz %8 yaptı ve kıyasta geride. Ancak, biz bu artıştan nemalanmak için ya fona ya endeksi oluşturan hisselere al-sat yaparak girmek zorundayız. Böyle bir yönetim anlayışı için vaktimiz ve öngörümüz yok ise, elbette pastadan pay almak için sıfır yerine sekizi kabul etmeliyiz. Hele de "her gün 100 TL" örneğiyle, toplu yatırım yapıp beklemek yerine "günbegün piyasayı izleyen bir anlayış"ın önerildiği bir mantalitede. %1500 getirse, endeks %2000 yapsa ve biz o fonu almasak neyi ispatlayacağız finansal olarak, bunu gerçekten anlamış değilim. Teorik ve paraya sıfır gereksinim duyan, mekanik bir hipotez bu. Realitede size FIRSAT MALİYETİ olarak zarar yazar. Kârdan zarar etmiş olursunuz. Daha doğrusu, teoride kârdan zarar ediyorum diyerek, olası kâra kapıyı kapatarak kârı sıfırlamış olursunuz. Bunun kabulünü ve mantığını aklım almıyor.

Dövizin de, başarıyla yönetilemeyen bir ülkede daima artacağı düşüncesindeyim, bu nedenle eurobond yerine yabancı hisse senedi fonlarını tercih etmenin -yine alternatifini gerçekleştirmek zor ve maliyetli olacağı için- mantıklı olacağını düşünüyorum. Defans yapayım derken yine fırsat maliyeti ile kazancı kaybediyorsunuz zira. Bunu IPV'de (ve mart krizinde HSYF'lerde dik duran EID'de) gördüm.

IPJ Elektrikli Araçlar Karma Fonunu bir kenara alırsak, Ak Portföy bu alanda en çeşitli yelpazeyi sunuyor. Lakin AFS Gelişmekte Olan Ülkeler Fonu ayrı kalmak suretiyle, bu cuma gelecek Sağlık ve Temiz Enerji fonları bu toplama eklenseydi, daha iyi olacaktı.

Yerli fonlarda otomotivde ağırlığı çeken Koç hisselerini barındıran Koç iştirakleri (yas) ile temettü sepetlerinde çokça iştiraki bulunan İş bankası hisseleri (ti3) fonları, ben yerlide işlem yaparken ekside olmalarına rağmen dikkatimi çekmişlerdi. Mart krizinde epey dip yapmış olmaları yönetime dair soru işareti bırakır mı bilemem ancak yine benchmark'ın ardında olmaları olasılığına karşın hisselerde doğru zamanlamayı yapabilme başarısını ve zorluğunu hatırlatmak isterim.

İlk araştırma dönemimde elekten geçirip beğendiğim, daha sonra giderek daralttığım (rbh, kub, okd vs. sonradan çıkanlar mevcut değil) ilk fon seçkisini de buraya bırakayım nostalji olsun. https://imgbox.com/xjoiINXJ

Tacirler çok volatil olduğu için ben çıkmıştım. Mart krizindeki diplere göre de eleme yaptığım için gözüme sağlıklı görünmemişti. Yukarıdaki havuza o dönem var olmayan NNF, ICZ, IDH ile emtialardan YZG ile GTZ'yi ve hiç Garanti fonu almamış olmama rağmen merak ettiğim GZH, GZR ve yine TEFAS'ta işlem görmeye başlamayıp (ya da sonlanıp, araştırmadım) mevcudu bulunan GUM'u ve ITP'yi ve son 6 ayda ön plana çıkan ALC, DPT, UPH, AAV, HVS, IIH ve burada yazıldığı üzere GMR'ye boynuz olan GL1'i dahil edeyim.

4.  Alıntı Originally Posted by Fondip Yazıyı Oku
    Yazılanların çoğunluğunu, vaktiyle kendi süzgecimden de geçmiş fonları görmenin tebessümüyle, keyifle okudum. Ancak şu yoruma gelmesi gereken soruyu/yorumu görememiş olmanın şaşkınlığı içerisindeyim:

Teknoloji endeksi (tte/aft) %10 yaptı, fonumuz %8 yaptı ve kıyasta geride. Ancak, biz bu artıştan nemalanmak için ya fona ya endeksi oluşturan hisselere al-sat yaparak girmek zorundayız. Böyle bir yönetim anlayışı için vaktimiz ve öngörümüz yok ise, elbette pastadan pay almak için sıfır yerine sekizi kabul etmeliyiz. Hele de "her gün 100 TL" örneğiyle, toplu yatırım yapıp beklemek yerine "günbegün piyasayı izleyen bir anlayış"ın önerildiği bir mantalitede. %1500 getirse, endeks %2000 yapsa ve biz o fonu almasak neyi ispatlayacağız finansal olarak, bunu gerçekten anlamış değilim. Teorik ve paraya sıfır gereksinim duyan, mekanik bir hipotez bu. Realitede size FIRSAT MALİYETİ olarak zarar yazar. Kârdan zarar etmiş olursunuz. Daha doğrusu, teoride kârdan zarar ediyorum diyerek, olası kâra kapıyı kapatarak kârı sıfırlamış olursunuz. Bunun kabulünü ve mantığını aklım almıyor.

Dövizin de, başarıyla yönetilemeyen bir ülkede daima artacağı düşüncesindeyim, bu nedenle eurobond yerine yabancı hisse senedi fonlarını tercih etmenin -yine alternatifini gerçekleştirmek zor ve maliyetli olacağı için- mantıklı olacağını düşünüyorum. Defans yapayım derken yine fırsat maliyeti ile kazancı kaybediyorsunuz zira. Bunu IPV'de (ve mart krizinde HSYF'lerde dik duran EID'de) gördüm.

IPJ Elektrikli Araçlar Karma Fonunu bir kenara alırsak, Ak Portföy bu alanda en çeşitli yelpazeyi sunuyor. Lakin AFS Gelişmekte Olan Ülkeler Fonu ayrı kalmak suretiyle, bu cuma gelecek Sağlık ve Temiz Enerji fonları bu toplama eklenseydi, daha iyi olacaktı.

Yerli fonlarda otomotivde ağırlığı çeken Koç hisselerini barındıran Koç iştirakleri (yas) ile temettü sepetlerinde çokça iştiraki bulunan İş bankası hisseleri (ti3) fonları, ben yerlide işlem yaparken ekside olmalarına rağmen dikkatimi çekmişlerdi. Mart krizinde epey dip yapmış olmaları yönetime dair soru işareti bırakır mı bilemem ancak yine benchmark'ın ardında olmaları olasılığına karşın hisselerde doğru zamanlamayı yapabilme başarısını ve zorluğunu hatırlatmak isterim.

İlk araştırma dönemimde elekten geçirip beğendiğim, daha sonra giderek daralttığım (rbh, kub, okd vs. sonradan çıkanlar mevcut değil) ilk fon seçkisini de buraya bırakayım nostalji olsun. https://imgbox.com/xjoiINXJ

Tacirler çok volatil olduğu için ben çıkmıştım. Mart krizindeki diplere göre de eleme yaptığım için gözüme sağlıklı görünmemişti. Yukarıdaki havuza o dönem var olmayan NNF, ICZ, IDH ile emtialardan YZG ile GTZ'yi ve hiç Garanti fonu almamış olmama rağmen merak ettiğim GZH, GZR ve yine TEFAS'ta işlem görmeye başlamayıp (ya da sonlanıp, araştırmadım) mevcudu bulunan GUM'u ve ITP'yi ve son 6 ayda ön plana çıkan ALC, DPT, UPH, AAV, HVS, IIH ve burada yazıldığı üzere GMR'ye boynuz olan GL1'i dahil edeyim.
    merhaba,
    Ipv'yi taşımıyorum, yabancı hisse fonları taşıyorum zaten. Döviz bazlı makul getirisi olmayan hiç bir fonu taşımıyorum. Daha eski dönemlerde taşırdım. Relatif mevzusu uzun mevzu. Enflasyonist olmayan bir çok endeks er geç aynı yere döneceği için, ya da enflasyon içeren endeksler reel olarak ( nominalden bahsetmiyorum bunlar için) aynı yere döneceği için tercih ettiğim bir yol. Trade etmeyen, karlı fonları satmayan bir yatırım mantalitem var. Dolayısıyla %1500 artan endeks , %1500 de düşebilir. Ancak 1500 çıkarken 1600 çıkan, 1500 düşerken 1400 düşebilen fonları tercih ederek, uzun vadede sadece relatif getirinin gerçek getiri olacağını düşünüyorum.
    Bir çok yazıda da detaylarını uzun uzun açıkladım, tekrar tekrar girmek istemiyorum aynı mevzuya.
    Sizin yatırım perspektifiniz başka yazılarınızdan da okuduğum kadarı ile ,benimki ile taban tabana zıt, ve bambaşka bir yapı üzerine kurulu, o yüzden buradan bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum.

Tabii, doğal olarak sizin finansal bakışınıza göre hatalar olabilir, zaten asla doğrusu bu demiyorum, benim bakışım, yatırım mantalitem bu diyorum.
    Ben de sizin yazılarınızı keyifle okuyor, yararlanıyor, saygı duyuyorum.
    Bol kazançlar.

Edit : Bu arada mutlaka o gönderiyi yazdığımda da farklı düşünenler vardır, ama ben topiği açarken, kendi mantalitemi anlatmak için açmıştım. '' Haydi doğruyu bulalım, polemikler yapalım, fikirleri çarpıştıralım, en doğrusunun benim ki olduğunu ispatlayayım'' diye değil açıkçası. Yapı olarak çok hazımlı biri değilim ne strese , ne bu tür durumlara. Zaten itirazlar vs. gelince, sonlandırdım yazmayı. Topic de atıl hale geldi. Sonuçta mühendis kökenli biriyim ve algoritmik/matematiksel bakıyorum hayata da. Ortada bir getiri/beklenti yokken, sadece paylaşım amaçlı bir şey için durduk yere polemiklerle vs. gerilmek istemiyorum, paylaşmayı durdurmayı seçtim.
    Son düzenleme : hellistheothers; 19-01-2021 saat: 13:37.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    merhaba,
    Ipv'yi taşımıyorum, yabancı hisse fonları taşıyorum zaten. Döviz bazlı makul getirisi olmayan hiç bir fonu taşımıyorum. Daha eski dönemlerde taşırdım. Relatif mevzusu uzun mevzu. Enflasyonist olmayan bir çok endeks er geç aynı yere döneceği için, ya da enflasyon içeren endeksler reel olarak ( nominalden bahsetmiyorum bunlar için) aynı yere döneceği için tercih ettiğim bir yol. Trade etmeyen, karlı fonları satmayan bir yatırım mantalitem var. Dolayısıyla %1500 artan endeks , %1500 de düşebilir. Ancak 1500 çıkarken 1600 çıkan, 1500 düşerken 1400 düşebilen fonları tercih ederek, uzun vadede sadece relatif getirinin gerçek getiri olacağını düşünüyorum.
    Bir çok yazıda da detaylarını uzun uzun açıkladım, tekrar tekrar girmek istemiyorum aynı mevzuya.
    Sizin yatırım perspektifiniz başka yazılarınızdan da okuduğum kadarı ile ,benimki ile taban tabana zıt, ve bambaşka bir yapı üzerine kurulu, o yüzden buradan bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum.

Tabii, doğal olarak sizin finansal bakışınıza göre hatalar olabilir, zaten asla doğrusu bu demiyorum, benim bakışım, yatırım mantalitem bu diyorum.
    Ben de sizin yazılarınızı keyifle okuyor, yararlanıyor, saygı duyuyorum.
    Bol kazançlar.

Edit : Bu arada mutlaka o gönderiyi yazdığımda da farklı düşünenler vardır, ama ben topiği açarken, kendi mantalitemi anlatmak için açmıştım. '' Haydi doğruyu bulalım, polemikler yapalım, fikirleri çarpıştıralım, en doğrusunun benim ki olduğunu ispatlayayım'' diye değil açıkçası. Yapı olarak çok hazımlı biri değilim ne strese , ne bu tür durumlara. Zaten itirazlar vs. gelince, sonlandırdım yazmayı. Topic de atıl hale geldi. Sonuçta mühendis kökenli biriyim ve algoritmik/matematiksel bakıyorum hayata da. Ortada bir getiri/beklenti yokken, sadece paylaşım amaçlı bir şey için durduk yere polemiklerle vs. gerilmek istemiyorum, paylaşmayı durdurmayı seçtim.
    Size yazdıktan sonra https://www.yatirimdirekt.com/fon/fon_karsilastirma gibi eski kısayollarımı da kullanarak, taradığım yerli fonları eledim ve yeniden grupladım. İlgili başka bir başlık gördüm ancak üsttekini daraltmak adına paylaşmak isterim:

Değişken fonlarda herkesin gücünü (son pegasus örneğini hatırlayalım) kabul ettiği Tacirler'in TCD'si,

Temettü hisselerinde endeksi yansıtan ikiliden Deniz Portföy'ün DPT'si ve endeksin üstünde getiriyi hedefleyen Azimut'un GSP'si,

Holding hisselerinde Koç'un Ttrak, Otkar, Toaso, Froto, Aygaz, Tuprs ve Ykbnk'sini içeren, Yapı Kredi Portföy'den YAS (keşke bunun Sabancılar için olanı da olsa),

Endeks hisselerinde, her ne kadar şu ara şişmiş de olsa, ayı piyasasında bist 30 ve 100'e yine tercih edilebileceğini düşündüğüm İş Portföy'den IDH Bist 100 Dışı Şirketler hisse senetleri (ismen'i diğer fonlar bulunduruyor olmasa TI3 iş bankası iştiraklerini de dahil ederdim),

Toplamımdan silmiş olmama rağmen, zaman zaman kar getirmesi açısından, daha düşük bir oranla girilesi teknoloji endeksi TTE,

yerli fonlarda ikamesiz yahut ikamesine kolaylıkla tercih edilebilecek spesifik fonlar olarak karşıma çıktı.

HSYF'lerde aynı yolu koşan rakiplere gelirsek;

NNF, OPH, GMR, MAC, MPS, UPH, RBH, IIH eleğimden kalanlar. Bunlarda da MAC'in genellikle geride kaldığını, UPH'nin ve yönetimi değişen MPS'nin bir dönem kötü gidip son demlerde atağa geçtiğini, GMR ve RBH'nin de çok ayrışır bir pozisyonda durmadığını görüyorum. OPH için ayrılan bütçe OPI ile de bölüşülebilir. Bazı aylarda aralarında yüzdelik farklar olduğunu hatırlıyorum. Ancak bu şirket halen bir portföy dağılım raporu sunmamış. İçinde alınıp satılan hisselerin yer almadığı dosyaya rapor diyemiyorum. Neden ceza almadıklarını da anlamıyorum. Bu bankada açtığım hesabımı da kullanmamıştım, kendilerinden memnun kalmadım. Yoksa Borsadirekt formasyon analizleri epey faydalı idi.

Portföy yöneten bankalarda ben de Garanti'yi ve onun kadar olmasa da Yapı Kredi'yi beğenmiyorum. Akbank ve onu izleyen İş Bankası bu yönden daha başarılı görünüyorlar. Bu minvalde, emtia ve yabancılarda GTZ yerine YZG, GZH yerine AOY tercihi daha makul görünüyor. Hatta Ak Portföy menşeili ICZ'nin, bugün fark yemiş olsa da, TTE'yi geride bırakabileceğine inanıyorum. İlk ayın portföy dağılım raporunu beklemek lazım. İş Portföy'ün Teknoloji Karma Fonu ITP'nin de TTE'yi kendi ailesinden bir bireyle tekel durumundan çıkaracak olması güzel.

Sayın hellistheothers aksini söylese de, sonuçta getiri odaklı hareket ettiğimizi düşünüyorum. MAC %1 yaparken başka bir fonun %2 yapması, seçimimden ötürü benim kanıma dokunuyordu misal. Yöneticinin zekası benim cebimi doldurmuyor. Zaten serbest fon ile zengini daha zengin etme çarkına gireceklermiş. Tersini yapan NNF'nin, yatırımcı da çoğaltmak adına, adımlarında daha dikkatli olacağını düşünüyorum. Osmanlı'nın da ilk yılında bunca başarı kazanması herhalde kitleyi toplamak adınaydı. Bir yerden sonra belli ki hepsi salıyorlar. Zira istikrar, bizim ülkemizde, hiçbir alanda, asla yer bulmayan bir kültür.

Yapı Kredi Portföy ile geçen ay görüştüğümde bana teknoloji fonlarının pandemi durulur göründüğü için gerileyeceğini, havacılığa da yer verdiklerini söylediği YTD gibi fonlara yönelmemi tavsiye etmişlerdi. Ben basit düşünüyorum: Dolar, hem emtia fonlarını hem yabancı hisse senedi fonlarını hem eurobondları bir ayak olarak etkiliyorsa, neye güveneceğimizi seçmek hiç de zor olmasa gerek: ABD hisse senetleri her şekilde kazandıracak, adamlar dünya lideri. Düz mantık. Buradan gerisinde Dow Jones odaklı AFA mı, Nasdak (** komedisine bir son verilmeli) odaklı AFT mi yoksa Avrupa'dan Stox odaklı AFV mi yahut çoklu ülkelerden IPJ, GBG mi seçeceği yatırımcının kendisine kalmış.

Ben IPJ, GBG ve bu cumadan itibaren yenilenecek AOY ve AFS tutma taraftarıyım. AFT 3 aydır durgun, tıpkı petrol fonu AES gibi, uygun zamanda kısa vadeli değerlendirilebilir diye akılda tutuyorum. Defansif bir fon alacaksam, bunu alırım. Zira hem dolar hem bu dev şirket hisseleri birlikte zarar ettirmezler, sağlam bir alternatifleri olmadıkça.

Bu akşam son demlerde 157.7'den 1.5 puan kadar düşerek kapanış yapan borsanın 160'larda aşağı dönüş yapabileceğini düşünürsek aslında yerliye henüz girmemiş/dönmemiş benim gibiler için yanlış bir zamanlama olacak. Biden'in göreve gelişi sonrası fiyatlanmamış olumlu piyasa hareketleri peydah olur ise, dışarıdan ve emtiadan (ben güneş panelleri ve küresel ısınma söylemlerine binaen altın yerine geçen yıl lanet ettiğim gümüşü tercih edeceğim) kazanmamız daha olası. Zaten borsa dip yapar ise fon yanına Sasa, Ttrak, Hekts, Deva, Kords gibi sağlam hisseleri düzeltmelerini yapmş şekilde eklemek daha akılcı olacaktır. Zira "izleyenler" olarak ikiye, üçe katlamış eski dostlarımızı şimdi ziyaret etmek insanın kanına dokunuyor. Geçen yıl ocak'ta zirve yapıp şubat ve martta dibi gören borsa, rekor zirvesini 30 puan tepeye taşıyan endeksini daha nereye götürecek bakalım. Buralardan giriş yapıp yıllarca beklemek zorunda kalacakları şimdiden görebiliyorum, o yüzden fonlarımızın değerini bilelim, daha çok insanı bilinçlendirip arzın da çeşitlenmesini sağlayalım. Gümüşe olan ilgiden dolayı yeni fonların açılması gibi.

Herkese bol kazançlar.

Dipnot: Portföyümün yarısını IPJ'de tutuyorum. 4 yabancı, envai yerli var diye onlara ağırlık vermişim gibi olmasın. Kalan yarısı bugün bozduğum altındaydı, onu bu yazdıklarıma dağıtacağım.
    Son düzenleme : Fondip; 19-01-2021 saat: 21:58. Sebep: portföy dağılımı

6. MAC fon efsanesi bitmez umarim serbest fon gelince.
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

7. Merhabalar sayın tradestop'un önerisiyle foruma göz atmak amacıyla girdim ve girdikten sonra çıkamadım ve sonuna kadar okudum kendisine burayı önerdiği için teşekkür ederim. Forum başlığını açan sayın hellistheothers'a ve paylaşımlarıyla değer katan herkese teşekkür ederim.

Forumu okurken bende fon yatırımcılığına yeni başlayan birisi olarak ileride bu başlıkta portföyler üzerine yorum yapacağım ve paylaşımda bulunacağım diye düşünürken son sayfalara geldiğimde birden üzüldüm çünkü paylaşımlar kesilmiş. Genede yatırımıma başlamadan önce bu sayfaları gözden geçirmek benim için çok güzel oldu. Umarım sayın hellistheothers fikir değiştirir ve tekrar sayfayı aktif hale getirir. Ben bu düşüncemin gerçekleşebileceğini düşünüyorum çünkü kendisi bir yorumunda bir kişi bile faydalanıyorsa benim için çok önemli ben paylaşımda bulunmaya devam ederim ifadesinde bulunmuş. Gördüğüm kadarıyla bir çok kişide verdiği bilgilerden faydalanmış. Sağlıkla kalın iyi günler.

Sayfa 72/72 İlkİlk ... 2262707172

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •