Sayfa 9/72 İlkİlk ... 78910111959 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 65 - 72 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1. Emeğinize sağlık, takipteyim.

2. Kısa süredir fon yatırımcısıyım. Fonlar hakkinda çok detaylı bilgiye sahip değilim. Sizi takip ederek bu açığımı gidereceğimi duşunuyorum. Herkese bol kazançlar.

Orta ve uzun vadede dövizin getirisini geçememiş fonlara yatırım yapmak hiç mantıklı değil bence..

4. Merhaba, fona olan ilginin ve fonların hacminin artacağını ön görüyorsak, bu bilgiden yola çıkarak yatırım yapılabilir mi? Yani, şirket değerlenecek diye hisse senedi almak yerine fonlar değerlenecek diye hareket edip nasıl bir pozisyon alınabilir?
    Saygılar.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku
    Merhaba, fona olan ilginin ve fonların hacminin artacağını ön görüyorsak, bu bilgiden yola çıkarak yatırım yapılabilir mi? Yani, şirket değerlenecek diye hisse senedi almak yerine fonlar değerlenecek diye hareket edip nasıl bir pozisyon alınabilir?
    Saygılar.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Fonların fiyatını arz ve talep dengesi etkilemez hisse senetlerindeki gibi. Yönetilen portföy havuzundaki işlemlerde edilen getiriler etkiler. Hatta yönettiği hacmin büyümesi yani fonun ilgi görmesi ,fonun elindeki hisse senetlerindeki alım satım manevra kabiliyeti azaltıp olumsuz etkisi bile olabilir. Hisse senedi alımı gibi düşünülmemeli.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6. Portföy Kurgusu

Yatırım yaparken , ya da yatırım fonlarının dağılımını belirlerken, doğru dağılım da en önemli faktörlerden.

İnsanlarda sepet yaptıklarında getirilerinin kısılacağı gibi bir inanış var genel olarak. Aslında bu kağıt üstünde doğru, ancak getiriden biraz fedakarlık yaparak yatırım gelirlerini daha stabil hale getirmek çoğu portföy anlayışında olmazsa olmaz.

Bu, olası büyük çöküşlerde, portföyün yok olmasını, uzun yıllar boyunca edinilen getirilerin bir anda erimesini engellerken, psikolojik olarak da portföyün yönetilmesini daha mümkün hale getirecektir.

Risk algısı ise, elinizdeki meblağdan, portföy ile ilgili beklentinize kadar bir çok alanla direk ilgili bir mevzu bir yandan.

Total portföyünüz küçükse hem manevra gücünüz daha yüksek olup, hem daha çok risk alabiliyor olabileceksiniz.

Yurtdışı kaynaklarda bu konuda model portföy kurguları olmasına karşın, bu portföyleri bizim ülkemize de uyarlamak gerekiyor. Çünkü genelde yurtdışı portföyler çok düşük enflasyon beklentisi (%1-2) ve yerel paranın değersizleşmesi gibi bir riski içermiyor.

Hatta ülkedeki büyük bir deprem olasılığı, jeopolitik konumu bile bir şekilde portföyleri etkilemeli ve etkiliyor.

Ancak genel prensipler değişmemekte, bir finansal enstrümanın riski arttıkça, portföyde oranı azalmalı

Peki fon portföy çeşitlendirmede neye bakmalı.

Temel olarak ülkemizde 4 getiri sağlayan ürün var, diğer tümü bunalrın bir şekilde türevleri ve farklı halleri gibi yorumlanabilir.

1. faiz bazlı sabit getirililer. ( yerli borçlanma araçları, mevduat, repo , ppf fonlar vs. )
    2. döviz bazlı enstrümanlar
    3. altın bazlı enstrümanlar
    4. endeks bazlı enstrümanlar. ( yabancı ya da yerli )

Burada 1, düşük riskli, 2 orta riskli , 3 ise genelde yüksek riskli enstrümanlar içerecektir.

Bu ürünlerin tümü birbiri ile bir şekilde ilişkili. Yabancı hisselere yatırım yaparken, hem döviz bazlı koruma da sağlanacaktır. Ya da söz gelimi altın alırken, ons fiyatından da etkileceği için aynı anda dolara da yatırım yapılacak vs. gibi. Ya da eurobond fonu alan biri hem usdtry riskine yatırım yapmış, hem faiz getirisine yatırım yapmış oalcaktır.
    Yani aslen bu kategoriler de birbiri içine son derece grifttir.

Yurtdışındaki enflasyonist korkunun olmaması ve kişi başı gelirleri de bizimki ile mukayese edip, bir anlamda tüm dünyada yıllar boyunca denenmiş ve kabul edilmiş portföy kurgularını bizim ülkeye transforme edersek

<30,000 usd bir portföy için.

%30 (1)
    %35 (2-3)
    %35 (4)

30,000 <portföy <300,000 usd bir portföy için

%40 (1)
    %30 (2-3)
    %30 (4)

portföy >300,000 usd için

%50 (1)
    %30 (2-3)
    %20 (4)

1980-2020 arası model alındığında uzun vadede en optimum kurgu gibi görünüyor. Riski bir miktar daha azaltmak isteyen 4 nolu enstrümanlarda yerli endeks yatırımını azaltıp yabancı endeks fonu yatırımını artırabilir. Ya da tersi.

Üzerinde çalışılmış test edilmiş global portföy kurgularını ,ortalama sınır değerleri, ve yüzdeleri biraz daha yerel koşullara uyacak şekilde revize ettim. Ben yaklaşık olarak ikinci kurguyu uyguluyorum.

Bu kalemleri kanlı canlı fonlara nasıl dönüştürebiliriz, yaklaşık neye, hangi fonlara denk oalcaktır bunları da sonrasında konuşacağız.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

7. Rastgele denk geldim bu basliga takipe basladim.

Ara ara guzel bilgiler paylasmissiniz. Sizce ilk gonderinizde onlara bir link paylasilsa daha iyi olmaz mi?
    Mesela:

Portfoy Kurgusu:
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...31#post4833931

gibi ...
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

8.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Rastgele denk geldim bu basliga takipe basladim.

Ara ara guzel bilgiler paylasmissiniz. Sizce ilk gonderinizde onlara bir link paylasilsa daha iyi olmaz mi?
    Mesela:

Portfoy Kurgusu:
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...31#post4833931

gibi ...
    Elbette mümkün sanırım, becerebilirsem deneyim, teşekkür ederim ilginize.

Sayfa 9/72 İlkİlk ... 78910111959 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •