Sayfa 23/72 İlkİlk ... 13212223242533 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 177 - 184 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1.  Alıntı Originally Posted by sayong Yazıyı Oku
    hellistheothers üstad fonları ne kadar süredir taşıyorsunuz mahsuru yoksa öğrenebilirmiyim.Ben 7 aydır taşıyorum ve burayı keşfetmek bir yana fon konusunda sizlerle bilgi paylaşımında bulunmak,beyin fırtınası yapmak çok hoşuma gitti.
    6-7 yıl civarı oldu sanırım hocam.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hocam ben yurtdışı yatırım fonlarından sadece GBC taşıyorum. İçi altın etf'si doluyken, son zamanlarda medikal etf'leri koyacak kadar aktif yönetilen, uzun vadede başarısını hep göstermiş bir fon benim için. Bir ay , üç ay altı ay değil, yıllardır böyle. Stabil getirili. Bu kategoride şu an bence ülkemizdeki tek fon.
    Ben değişken ve sabit getirili tarafta ppf fil ve bir miktar eib ile ıdy taşıyorum. Endeks ile çok aynı yönde hareket eden değişkenleri taşımak, stopajsız hisse fon taşımak varken anlamsız geliyor açıkçası.
    Ancak taşıdığım hisse fonların kafamdaki yedekleri içinde ( taşıdıklarımdan 3 aylık sürede relatif yapamayan olursa değiştirmek üzere ) çok agresif sert bazı değişkenler var. Değişkenler biraz joker gibi, ne yerine koyacağımız da önemli.
    öncelikle tebrik ederim. gbc fonunun içinde gördüğüm kadarı ile %70-80 altın var. fon kurulduğu yıldan beri altın arttığı için performansı iyi olmuş. lakin bundan sonrası için bana biraz riskli gözüktü. bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    05.10 /

Endeksin coşkusu nedeni ile hisse fonlarıma, usdtry'de hala bir gevşeme görülmemesi nedeniyle de eurobond fonlarıma dokunmamaya devam ediyorum şimdilik. 100 liralık eib, 100 liralık ıdy alıp sadece sabit getirili fonları alarak günlük alımımı yaptım.

Endeks / 1120 üstünde güçlü seyir sürüyor, takas, viop tarafına, alım ve satımlardaki hacime bakıldığında da bu seyrin süreceği anlaşılıyor. 4-5 haftalık bir trend sonunda muhtemelen tarihi tl zirve 1.245 test edilecek.

usdtry / 20-25 gün sonraki ppk toplantısına kadar 7.50-7.80 arası konsolidasyonun devam edip, toplantıya yakın yine 7.80 üstü işlemler geçebilecektir. O güne kadar 7.80 üzeri ihlal olursa, siyasi iradenin stopaj indirim, aktif rasyosu, likidite sıkıştırma benzeri idari önlemler ile şimdilik tutacağını düşünüyorum. 7.50 ve altındaki 7.20 artık evladiyelik destek olmuştur. Bu seviyelerin altının bir daha hiç bir zaman gelmeyeceğini, 7.50'ye olası gevşemelerin alım fırsatı olacağını düşünüyorum.

Fon tarafında Rbk , uzun süredir radarıma takılmakta. Neden takıldığını daha sonra değerlendireceğim.

Bu arada elimdeki fonları paylaşayım.

Hisse yoğunlar mac/tkf/nnf/mps
    Sabit getirili ve ppf'ler fil/eib/ıdy
    Eurobond fonlar ipv/dbh
    Yabancı etf fonu gbc

Bol kazançlar.
    RBK'nın neden radarınıza takıldığı konusunu merakla bekliyorum. Aynı şekilde 1 aydır takip ediyorum ve diğerlerine göre 1 adım öne çıkmış durumda. Ancak daha öncede konuştuğumuz beklentiler (piyasanın önümüzdeki dönemde BİST30/XBANK öncülüğünde hareket beklentisi) nedeniyle hala çok kararsızım bu konuda.
    Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4. Hatırlatmak istedim; Rbk, Döviz katılım fonudur. Döviz katılım fonları, eurobond fonlarının faizsiz alternatifidir. Döviz cinsi kira sertifikaları fonda büyük yer tutar. İtfa tarihinde dönemlik ödemeleri vardır. Usd/Try kurundan etkilenir, daha sonrada kira sertifikasını ihraç eden ülkedeki Döviz faiz oranı ve Cds'i, döviz kira fonlarının getirisine etki etmektedir.

Fonun Yatırım Amacı: -Fonun yatırım amacı döviz fiyatlarına paralel getiri elde etmektir.

Yatırım Stratejisi : -Fon portföyünün ağırlıklı olarak yabancı para cinsinden yerli ve/veya yabancı kamu ve özel sektör kira sertifikalarına, portföyün diğer kısmının ise altın, vaad sözleşmesi, katılım hesapları ve benzer faizsiz yatırım araçlarına yönlendirilmesidir. Yabancı para cinsinden ve/veya yabancı para ve sermaye piyasası araçlarına yapılan yatırım fon toplam değerinin %79’unu aşamaz.

-Fon portföyüne ağırlıklı olarak Yabancı Para cinsinden Kamu ve Özel Sektör Kira Sertifikaları dahil edilir ve fonun karşılaştırma ölçütü %50 BIST-KYD Kamu Eurobond (Dolar) Endeksi+%25 BIST-KYD ÖSBA Eurobond Endeksi+ %25 BIST-KYD Kamu Kira Sertifikaları Endeksi’dir.

5.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    hatırlatmak istedim; Rbk, Döviz katılım fonudur.
    Evet biliyorum. Bir envai fon sepeti yapıyordum dört fondan oluşan . Her kategoriden sadece gözüme takılanlarla, o kategori için düşündüğüm fonlardandı.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by Saf_sata Yazıyı Oku
    RBK'nın neden radarınıza takıldığı konusunu merakla bekliyorum. Aynı şekilde 1 aydır takip ediyorum ve diğerlerine göre 1 adım öne çıkmış durumda. Ancak daha öncede konuştuğumuz beklentiler (piyasanın önümüzdeki dönemde BİST30/XBANK öncülüğünde hareket beklentisi) nedeniyle hala çok kararsızım bu konuda.
    RBH ile karıştırdın muhtemelen hocam. RBk döviz katılım fonu. Başka nedenlerden beğeniyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Hatırlatmak istedim; Rbk, Döviz katılım fonudur. Döviz katılım fonları, eurobond fonlarının faizsiz alternatifidir. Döviz cinsi kira sertifikaları fonda büyük yer tutar. İtfa tarihinde dönemlik ödemeleri vardır. Usd/Try kurundan etkilenir, daha sonrada kira sertifikasını ihraç eden ülkedeki Döviz faiz oranı ve Cds'i, döviz kira fonlarının getirisine etki etmektedir.
    Kusura bakmayın hatalı yazmışım RBH'yi sormak istemiştim aslında.
    Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Evet biliyorum. Bir envai fon sepeti yapıyordum dört fondan oluşan . Her kategoriden sadece gözüme takılanlarla, o kategori için düşündüğüm fonlardandı.
    Araya girmiş gibi oldum, kusura bakmayın, Sn. hellistheothers.

Fonun İsminde "Döviz" yazmadığı için bazen, Ktm gibi bir fonla karıştırılabiliyor.

Rbk; Zpf, Tpz(Teb Portföy) ve Kis(Qinvest) ile aynı tip bir fon. Bende Ziraat portföy'ün Zpf var. Bireysel emeklilik portföyümde de Kes(Qinvest) var.

Faiz hassasiyeti olanlar için, uzun vadede Direkt dolar almak yerine, Döviz kira fonlarını tavsiye ederim. Tabiki Portföy'ünün döviz kısmını çeşitlendirmek için de kullanılabilirler. Tpz'nin alım alt limiti, biriktirmek için pek müsait değil.

Döviz kira fonlarında, pek alternatifte yok, Kuveyt Portföy'e mail atmıştım, "Döviz kira sertifikası fonu çıkartmayacak mısınız?" diye sordum, telefonla arayalım sizi diye geri dönmüşler ama görüşemedik.

Döviz kira sertifikası 2. el piyasası biraz sığ, henüz tam derinliği yok. Bu yüzden pek ürün çeşitliliği oluşmuyor sanırım.

Faiz hassasiyetim olmasaydı Döviz fonları olarak, Ipv, Tdg ve Fpe'yi radarıma alırdım.

Sayfa 23/72 İlkİlk ... 13212223242533 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •