Sayfa 257/652 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357 ... SonSon
Arama sonucu : 5211 madde; 2,049 - 2,056 arası.

Konu: ALGYO - Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Alıntı Originally Posted by Mclark Yazıyı Oku
    Arazinin detayları ile ilgili bilgi yok. Gerçi tarla niteliğinde arazi (eskice arazisi) alabildiklerine göre bu arazide alınabilir. Üstelik resimdeki konuma göre çevresinde parsellenmiş yerler var. Gelecekte bir pazarı muhakkak oluşur diye değerlendiriyorum. Ancak bizler ne desek boş. Bu grubun araziler ile ilgili çok geniş repertuarlı çözüm ortakları ve danışmanları vardır. Nice düşeş yerler ellerine fırsat olarak geçmiştir. Bugüne kadar şahsım adına 6 yıl boyunca hiçbir şeyin değerlendirildiğine tanık olmadım. Lakin bu MosAlarko yatırımı bir yatırım fırsatından çok vakti gelmiş bir şeyin ifası olarak değerlendiriyorum.

Bu arada 2 yıl önce 1,700,000 USD ye alınan yüzde 10 hisse son bilançoda 11,040,305 TL olarak değerlemişler. Yıl sonu kuru 7,43 TL ile 1,486,000 USD yapar. Biz 2 yılda zarar mı ettik bu durumda ?
    Eğer şirket için stratejik bir yatırım değilse, benim hiç hoşuma gitmedi. Piyasanın tepkisini merak ediyorum doğrusu.

2.  Alıntı Originally Posted by sharefun Yazıyı Oku
    Eğer şirket için stratejik bir yatırım değilse, benim hiç hoşuma gitmedi. Piyasanın tepkisini merak ediyorum doğrusu.
    şirketin Yüzde 10 u 1,700,000 USD ise yüzde 40 ı 7,000,000 USD gibi birşey olur kaba taslak Sonuç olarak 8-9 Milyon USD lik yatırım 110 milyon nakiti olan bir şirket için küçük bir yatırımdır bence stratejik bir yatırım diye tabir edilir mi bence edilmez.

3.  Alıntı Originally Posted by Mclark Yazıyı Oku
    Bu arada 2 yıl önce 1,700,000 USD ye alınan yüzde 10 hisse son bilançoda 11,040,305 TL olarak değerlemişler. Yıl sonu kuru 7,43 TL ile 1,486,000 USD yapar. Biz 2 yılda zarar mı ettik bu durumda ?
    Çok kıymetli bir dostumun uyarısı ile yukarıda cevap aradığım sorunun cevabını yine kendim buraya iliştireyim. MosAlarko %10 hisse yatırımı bilançoda özvarlık altında "Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelir veya Giderler" kaleminde takip ediliyor. Yabancı para cinsinden maliyetle edinilen bir varlık olduğu için dönem sonu kurları ile oluşan farklar Bilançoya müspet veya menfi artış ve azalışlar şeklinde yansıyor. Bu yüzden USD kuru artınca bu yatırımın değerlemesinde artış kur düşüncede azalışlar olmuş. Pratiktede geçmiş bilançolardan bu gözleniyor. Ancak Hisse oranının %10 seviyesinden % 50 seviyesine ve hatta belki de %100 seviyesine ulaşması durumunda bu yatırımın ALGYO bilançosunda takibi değişik bir usule evrilir mi mevzuatda buna amir bir hüküm varmıdır şu an bilmiyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by Mclark Yazıyı Oku
    Çok kıymetli bir dostumun uyarısı ile yukarıda cevap aradığım sorunun cevabını yine kendim buraya iliştireyim. MosAlarko %10 hisse yatırımı bilançoda özvarlık altında "Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelir veya Giderler" kaleminde takip ediliyor. Yabancı para cinsinden maliyetle edinilen bir varlık olduğu için dönem sonu kurları ile oluşan farklar Bilançoya müspet veya menfi artış ve azalışlar şeklinde yansıyor. Bu yüzden USD kuru artınca bu yatırımın değerlemesinde artış kur düşüncede azalışlar olmuş. Pratiktede geçmiş bilançolardan bu gözleniyor. Ancak Hisse oranının %10 seviyesinden % 50 seviyesine ve hatta belki de %100 seviyesine ulaşması durumunda bu yatırımın ALGYO bilançosunda takibi değişik bir usule evrilir mi mevzuatda buna amir bir hüküm varmıdır şu an bilmiyorum.
    Bu güzel bilgilendirmelerin için çok teşekkür ederim sn Mclark

Araştırma çaba emek için çok teşekkürler

6. Güzel yerden almışız. Kısa orta vade 33 tl hedefim devam ediyor. Guzel bir haber geldi abd den. Bu hafta endeksi yeşil bekliyorum. Algyo ise inişli çıkışlı volatil geçebilir. Şahsi düşüncelerimdir ytd. Herkese bol kazançlar.

7. Teknik seviyeleri de yazayım. 27.9 üstünde 33 lere uzanması konsolidasyon ve nihai hedef olarak 39 civarları. 27.9 ilk etapta önemli. Herkese bol kazançlar.

8.  Alıntı Originally Posted by Mclark Yazıyı Oku
    Teşekkürler sn.Mclark.
    Sn.Azurit de buralarda olsaydı keşke.
    Selamlar.

Sayfa 257/652 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •