Sayfa 2/2 İlkİlk 12
Arama sonucu : 15 madde; 9 - 15 arası.

Konu: Çocuk adına hisse senedi alış-satışı

1.  Alıntı Originally Posted by munchausenbyproxy Yazıyı Oku
    Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Öncelikle temettü geliri oldukça fazla istisnası olan ve stopaj da olduğu için zaten vergisinin bir kısmı kesilen bir kazançtır ama belli bir tutarın üstüne geçerseniz, yan gelirler de varsa (kira eurobond vb.) geçmeniz çok zor değil, vergilendirilir.

İkinci olarak çocuğunuza -2020 için- yılda 7000 lira üzeri para verirseniz intikal vergisi (350K altı için %10) vermeniz gerekir. Tabi ki pratikte gerekmez çünkü çoğu parayı elden verdiğiniz için beyan etmezseniz vergi de yoktur ama ben kendi hesabımdan eft yaptığım için maliye incelerse yakalar, yakalarsa da amiyane tabirle öper. (Sınırı geçerseniz anneden, babadan, dededen, haladan, amcadan yollayın;) )

Zaten sınırı geçtiğimden gelir vergisi ödemekteyim bu nedenle kendi emekliliğimiz için olan hisseleri bile hanımın hesaptan takip ediyorum. Çocuğa kendi adımıza alacağımız hisseler ayrıca 18'e gelip aktarmak istediğimizde intikal vergisine tabi olur.

Yapı kredi yapamazsınız dedi. Kuveyttürkte kızımın hesabı vardı vasi olarak işlem yapabiliyordum ama yatırım hesabı açamadım telefonumu tanımlayamayıp şubeye yönlendirdiler. Şubenin yapabileceği meçhul, çağrı merkezi kesin olur diyemiyor. (Kuveyttürkte şubede işlem yapıp kanser olmak istemiyorum onlarca bankayla çalıştım her işlemde her şubede kağnı hızında ve sorunlarla ilerlediğim başka banka yoktur.)

Akbank'ta hesap açıp yaptım diyene ulaştım, yarın hanım ile gidip hesap açıp muvafakiyet belgesi alıp işlem yapabilir hale geleceğiz. 18 yaşında olmadan muvafakiyet ile bile olsa para çekemiyorsun dedi söyleyen arkadaş orasını henüz bilemiyorum.
    sonucu burada paylaşırmısınız? bende uğraştım ama açamamıştım

2. Akbank'tan hesap açtırdım. Şubedekiler kesinlikle olmaz dediler ama yatırım hesabı açtım hisse senedi işlemleri de görünüyor.

3.  Alıntı Originally Posted by munchausenbyproxy Yazıyı Oku
    Akbank'tan hesap açtırdım. Şubedekiler kesinlikle olmaz dediler ama yatırım hesabı açtım hisse senedi işlemleri de görünüyor.
    Merhaba. Bende çocuğum için yatırım hesabı açmak istiyorum. Banka sizden ne gibi evrak istedi ve işleyiş nasıl oldu anlatır mısınız?

Mi 9 Lite cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. selamlar, ben de bu konuyu düşünüyordum üzerine denk geldi. açanlardan Allah razı olsun.
    kendimce şöyle bir fikir yürütmüştüm. bir sürü evrak bir sürü imza eşinizi veya çoluğu çocuğu bir yerlere imza için taşıma. istediğin kurumdan kendi adına aç bir hesap, oraya birikim yap. vakti zamanı geldiğinde hesabı aktar veya çocuğun kullanımına aç. yani o formaliteler ve vekaletlerle uğraşmaktansa acaba böylesi daha mı iyi olur dedim.

tabi soru şu, bu hesapta acaba gerçekten vasi hesaptaki gibi bir disiplin sürdürülebilir mi?
    bakalım nasıl çözeceğiz.

5.  Alıntı Originally Posted by ohannesburg Yazıyı Oku
    selamlar, ben de bu konuyu düşünüyordum üzerine denk geldi. açanlardan Allah razı olsun.
    kendimce şöyle bir fikir yürütmüştüm. bir sürü evrak bir sürü imza eşinizi veya çoluğu çocuğu bir yerlere imza için taşıma. istediğin kurumdan kendi adına aç bir hesap, oraya birikim yap. vakti zamanı geldiğinde hesabı aktar veya çocuğun kullanımına aç. yani o formaliteler ve vekaletlerle uğraşmaktansa acaba böylesi daha mı iyi olur dedim.

tabi soru şu, bu hesapta acaba gerçekten vasi hesaptaki gibi bir disiplin sürdürülebilir mi?
    bakalım nasıl çözeceğiz.
    Benim hesaptan çocuğumun hesabına hisse aktarımı olacağını sanmıyorum.

Mi 9 Lite cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. sizin adınıza temmettü hisselerine yatırım yapan fonlar var...gelen temettüler fiyatlara yansıtılıyor..illa bu şekilde yatırım yapacam ve illa temmettü hisseleri diyorsanız tefastaki şu fonları inceleyebilirsiniz ki bunu çocuğunuz için açtığınız hesaplardan alabiliyorsunuz..

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=ALC

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=DPT

yatırım tavsiyesi değil ama ben çocuğuma TCD alıyorum her ay...değişken fon...%10 stopaj var.. getirileri incelerseniz çocuğunuza yatırım için bakış açısının değişeceğini düşünüyorum...

TCD LİNKİ

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=TCD

GETİRİLER

1 Ay (%) 3 Ay (%) 6 Ay (%) 1 Yıl (%) Yılbaşı (%) 3 Yıl (%) 5 Yıl (%)
    21,45 50,8151 101,3695 109,1586 3,1712 418,4435 550,9558

saygılarımla...

7. kamu bankaları çocuklara hesap açtırma konusunda çok esnekler..vakıfbank ve halkbank da çocuklarımın hesabı var...özel bankalarda bir sürü prosedür oluyor....kamuda bankalarında çocuklarıma hesap açarken eşimin olmasını bile istemediler..özel bankalarda ise mutlaka eşinin bulunmasını istiyorlar..vs vs vs...

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •