Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 15 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Çocuk adına hisse senedi alış-satışı

1. Çocuk adına hisse senedi alış-satışı

Merhaba
    Sanırım konuyu doğru yere açıyorum. Uygun değilse taşınabilir.

1 yaş kızım için ileride üniversite masraflarına katkısı olsun diye temettü verimi yüksek şirketlerden her ay düzenli alım yapıp biriktirmek istiyorum.
    Vergisel nedenlerle (hem ileride hisseleri aktarırken intikal vergisi vermemek hem de temettü oluştukça bana gelir vergisi yansımaması için) direkt kızımın adına açılan bir yatırım hesabından işlem yapmam lazım.

Hali hazırda hem anne hem benim hesabımın olduğu yapı kredi ile konuştum garip bir şekilde 18 yaş altına ancak şubeden hisse alış satışı yapabilirsiniz dediler ama doğal olarak her işlem için şubeye gitmek istemiyorum.

Acaba internetten kolayca işlem yapabileceğim banka kullanan ve önerisi olan var mıdır?

Teşekkür ederim.

2. Takipteyim seni benimde 2 yaşında kızım var düşüncelerini paylaşıyorum kesinlikle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,577
    yakın zamanda sormadım, 7/8 sene önce bende aynı şeyi düşünmüştüm

anne ve baba birlikte gelerek hesap açmanız lazım demişlerdi.

bende o aşamada vaz geçmiştim, şimdi reşit oldular, kendi adlarına hesap açtırdım onlara.

okuyorlar, verdiğim harçlıklardan artırdıkları ile senet biriktirme yapıyorlar. ( pandemi var, okul yok, harcama da minumum )

aracı kurum veya banka çalışanı arkadaş daha iyi cevap verebilir, mevzuatı tam bilmiyorum.
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Hesabı açarken onun adına açıp telefon numarası olarak kendi numaranızı verseniz.
    Sonrasında da telefonunuza bankanın mobil uygulamasını indirip onun hesabına giriş yapıp işlem yapabilirsiniz.

Ayrıca temettü gelirinin vergisi stopaj usulü kesildiği için sizin hesabınız da olsa onun hesabı da olsa değişen birşey olmaz.

İntikal vergisi kısmını tam bilmiyorum ama çok yüksek tutarlı transferler olmadıktan sonra kontrole takılmaz diye düşünüyorum.

Alıntı Originally Posted by munchausenbyproxy Yazıyı Oku
    Merhaba

1 yaş kızım için ileride üniversite masraflarına katkısı olsun diye temettü verimi yüksek şirketlerden her ay düzenli alım yapıp biriktirmek istiyorum.
    Vergisel nedenlerle (hem ileride hisseleri aktarırken intikal vergisi vermemek hem de temettü oluştukça bana gelir vergisi yansımaması için) direkt kızımın adına açılan bir yatırım hesabından işlem yapmam lazım.

Hali hazırda hem anne hem benim hesabımın olduğu yapı kredi ile konuştum garip bir şekilde 18 yaş altına ancak şubeden hisse alış satışı yapabilirsiniz dediler ama doğal olarak her işlem için şubeye gitmek istemiyorum.

Acaba internetten kolayca işlem yapabileceğim banka kullanan ve önerisi olan var mıdır?

Teşekkür ederim.

SM-A715F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Kendi hesabınızda takip edersiniz. 18 yaşına gelince kendisine aktarırsınız.

Oğlum un bayram harcliklarini yatirmistik 300 TL 2 yıl sonra telefon alcam dedi 1400 TL olarak çekmiştik.

Redmi Note 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Merhaba, öncelikle çocuğunuza ve ailenize sağlık ve mutluluklar dilerim.

Sorunuzun doğrudan cevabı değil fakat fikir verebilir diye düşünüyorum.

Rahmetli kayınpederim aizheimer olmuştu. Hastalığı yıllar boyunca ilerledi. ( Kullanılan ilaçlar tedavi etmez hastalığın ilerlemesini yavaşlatır.)

Kendi kendine bakamaz olunca mahkeme vasi olarak kayınvalidemi atadı. Emekli maaşını sadece kayınvalidem şubeden çekebiliyor, masrafları için kayıt tutuyor mahkemeye ibraz ediyorduk.

Maaş ödeme günü yatalak olan kayınpederime bakıcı ayarlayıp zaten yaşlı olan kayınvalidemi alıp banka kuyruklarına giriyorduk.

Yasal olarak siz çocuğunuzun vasisi oluyorsunuz. Mahkeme sizi vasi olarak atamadıysa anne ve babanın birlikte hareket etmesi gerekiyor diye biliyorum.

Kendi adınıza hesap açtırıp işlem yaptığınızda vergi limitlerine takılıyorsanız bir şey diyemem.

Veraset ve intikal vergisini düşünüyorsanız biriktireceğiniz para çocuğunuzun üniversite eğitimi için harcayacağınız paradan çokmu?

Ben bir ana yada babanın çocuğunun üniversite masrafını öderken yada çocuğuna araba alırken veraset ve intikal vergisi ödediğini duymadım.

Selamlar, saygılar.
    Ben hikaye anlatıyorum, benim hayal ürünümdür. Yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by munchausenbyproxy Yazıyı Oku
    Merhaba

Teşekkür ederim.
    Merhaba
    Bahsettiğiniz şekilde bir kaç aracı kurumda hesap açtırdım ve internet üzerinden işlem yapabiliyorum .Ne yazık ki Yapı Kredi ve İş Yatırım gibi kurumlar fazla muhafazakar davranıp bu işlemi yapmıyorlar. Ama diğer kurumların neredeyse hepsi bu işlemi yapıyorlar. Yapmanız gereken, hesap açılışında eşinizle birlikte başvurup çocuk adına hesabı açtıktan sonra, eşinizden banka/aracı kurum nezdinde tek başınıza işlem yapma yetkisi için vekalet almak. Sonrasında internet üzerinden veya telefondan işlem yapabilirsiniz.

8. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Öncelikle temettü geliri oldukça fazla istisnası olan ve stopaj da olduğu için zaten vergisinin bir kısmı kesilen bir kazançtır ama belli bir tutarın üstüne geçerseniz, yan gelirler de varsa (kira eurobond vb.) geçmeniz çok zor değil, vergilendirilir.

İkinci olarak çocuğunuza -2020 için- yılda 7000 lira üzeri para verirseniz intikal vergisi (350K altı için %10) vermeniz gerekir. Tabi ki pratikte gerekmez çünkü çoğu parayı elden verdiğiniz için beyan etmezseniz vergi de yoktur ama ben kendi hesabımdan eft yaptığım için maliye incelerse yakalar, yakalarsa da amiyane tabirle öper. (Sınırı geçerseniz anneden, babadan, dededen, haladan, amcadan yollayın;) )

Zaten sınırı geçtiğimden gelir vergisi ödemekteyim bu nedenle kendi emekliliğimiz için olan hisseleri bile hanımın hesaptan takip ediyorum. Çocuğa kendi adımıza alacağımız hisseler ayrıca 18'e gelip aktarmak istediğimizde intikal vergisine tabi olur.

Yapı kredi yapamazsınız dedi. Kuveyttürkte kızımın hesabı vardı vasi olarak işlem yapabiliyordum ama yatırım hesabı açamadım telefonumu tanımlayamayıp şubeye yönlendirdiler. Şubenin yapabileceği meçhul, çağrı merkezi kesin olur diyemiyor. (Kuveyttürkte şubede işlem yapıp kanser olmak istemiyorum onlarca bankayla çalıştım her işlemde her şubede kağnı hızında ve sorunlarla ilerlediğim başka banka yoktur.)

Akbank'ta hesap açıp yaptım diyene ulaştım, yarın hanım ile gidip hesap açıp muvafakiyet belgesi alıp işlem yapabilir hale geleceğiz. 18 yaşında olmadan muvafakiyet ile bile olsa para çekemiyorsun dedi söyleyen arkadaş orasını henüz bilemiyorum.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •