Sayfa 12/130 İlkİlk ... 210111213142262112 ... SonSon
Arama sonucu : 1040 madde; 89 - 96 arası.

Konu: AGHOL - AG Anadolu Grubu HOLDİNG A.Ş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Soooome-where o-ver the raaaain-boooow
    Gönderi
    4,382
     Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    ..benim için 3.42 üstündeki dolar fiyatlaması köpüktür. şaka yapmıyorum.
    Benim icin de Dolar TL'de anlamli seviye 4-5 arasi.
    Ben de saka yapmiyorum.
    TR'deki dolardaki olay tam olarak 'Majority Fallacy' denen sey.
    Diger bircok sinek boka ususup bok yiyor diye, onca gida varken bok yemeye calisan sinekin durumu yani.

Doviz piyasasi dogru yolda. Turkiye'nin CDS'leri de cok daha alt risk primlerini hak ediyor.

Dolardaki %10 civari duzeltme iyi de cok yetersiz. Bu ay sonu 7nin altina inerse cok iyi olur.

2. dolar için 1-2 tl bence ederi
    1 ocak 2002 ile-ekim 2020 arası tüfe (açıklanan rakam gerçek tüfe değil ) %582

1 ocak 2002 dolar kuru 1,44

1,44*5,82:8,38 kur yapıyor
    bu reel getiri olmadan sadece döviz enflasyon kadar artması ile olacak rakam

bide üstüne verdiğin cari açık,yatırımların yanlış kullanılması,kalitesiz ihracat,ülkedeki yolsuzluk,huhuk adalet eksikliği,eğitim sisteminin kötüleşmesi

milli hasılanın üretimden çok sabun yeniden hesaplama yöntemleri ile artması
    (eski milli hasıla yöntemi ile hesaplandığında mill gelir 500 milyar dolar)
    döviz borç vade durumu,bütçe açığı vs onlarca kriter ile belirlenir

türkiyenin borçlanacak alanı yok kimse türkiyeye yeni borç vermiyor sadece eski borçlar 1 yıllığına yüzdürülüyor

7,5-8,5 arasındaki seviye bence ederi
    bunun altı gelmez altı gelirse cari açık patlar kur dahada yukarı gider

adamlar diyorki senin borçlanacak yerin kalmamış sen hala tasarruf yerine harcama yapıyorsun bizde sana yeni kaynak vermeyiz
    sen borçlandıkça kuru yukarı çekip alım gücünü azaltyor böylece zorunlu tasarruf yapıyorsun
    bu gelen carry trade paraları çıkacak önemli olan doğrudan yatırım çekebilmekte oda şu zamanda imkansız

bu yapılan ekonomik ve siyasi açılımlar akp tabanının kaymasından dolayı zorunluluktan yapılıyor
    taban kopuş var cb her gün bir şehre gidiyor seçim zamanı bukadar gezmemişti
    yarın başka açılımlarda yapacaklar ama mecburiyetten

anlamadıkları konularda insanların yazmalarına dayanamıyorum
    zor bişey değil araştır yaz 3-5 gelse yerli üretici kalmaz ülkede sanki bura abd %1 enflasyon var

3.  Alıntı Originally Posted by Depeche Mode Yazıyı Oku
    Benim icin de Dolar TL'de anlamli seviye 4-5 arasi.
    Ben de saka yapmiyorum.
    TR'deki dolardaki olay tam olarak 'Majority Fallacy' denen sey.
    Diger bircok sinek boka ususup bok yiyor diye, onca gida varken bok yemeye calisan sinekin durumu yani.

Doviz piyasasi dogru yolda. Turkiye'nin CDS'leri de cok daha alt risk primlerini hak ediyor.

Dolardaki %10 civari duzeltme iyi de cok yetersiz. Bu ay sonu 7nin altina inerse cok iyi olur.
    türk lirasının aşırı değersiz fiyatlandığını ancak yurtdışında yaşayan/iş yapan insanlar biliyor. malesef türk halkı amerikan köpekliği yapmaya alışmış. en kılcal damalarlarına kadar işlemiş o toplumun dolar almak, altın almak vs. köpeklik başka bir şey!

köpekliğe kılıf bulmak ise kolay. cari açık dersin, enflasyon derisn, cds dersin üst üste istediğini söylersin.

amerika hiç cari açık vermiyor, hele bütçe açığı hiç yok. hele hele artık FED para basmaya yetişemediğinde bilgisayar ekranlarında hesaplara sıfır ekleyerek parayı artırmıyorlar.

4. dediğim gibi bilmeden yorum yapmak manasız gerek yok komikte olmuyor üzülüyorum sadece

abd borcu yen euro cinsinden değil dolar yani kendi milli parası bu sebeple borçlanmada sonsuz kridebilitesi var

dünyanın büyümesi abd bütçe ve cari açığına bağlı; abd cari açığı kapanırsa çin vs tüm ülkelerin büyümesi durur, çin durusa avrupa almanya durur dünya durur

abd dünyayı fonluyor o harcamalıki dünya büyüsün

fed o dolarları basmasa mart nisan ayında ag 3-4 düşerdi türkiye ve dünyada ne borsa ne emtia nede altın fiyatı kalırdı kredili işlemlerin(kaldıraç) kapatılması için tüm dünyada para eden her şey satıldı altın dahil (ons 1700-1480 düştü) fed dünyayı açtığı swap ve para ile rahatlattı,likitide sağladı, borsa ve diğer satışlar kesildi bu yapılmasa bist büyük ihtimal 50.000 kadar düşerdi yatın kalkın o klavyede para basan fed'e her akşam dua edin adamların canı sıkıldığından yapmadılar dünyayı kurtardılar bu gün fed o likitide sağlamasaydı nisan-haziran arası 10 tl üstü dolar fiyatı görmemiz çok kuvvetli olasılıktı

doların değerini arz talep belirliyor önemli olan miktar değil arz talep dolar zaten değer kaybediyor altın ons bakarsanız son 20 senede dolar kaç kat değer kaybettiği belli ama diğer para birimleride aynı şekilde 2000 yılında 1 ons altın 280 dolar şimdi 1800 dolar arada 5 kat fark var dolar altına göre 5 kat değer kaybetmiş

tl yanlış yönetim sonucu hakettiği yerlerde sen her fırsatta tüketimle ekonomiyi canlandır cari açık artsın ithalatın üretimin herşeyin ithalata bağlı olsun sözde yerli milli de ama savunma hariç hi. bir yerde bunu uygulama;
    elektriğin %50 doğalgaz üzerinden üretme ahmaklığını yap,hers sene milyarlarca doları her yıl iran rusyaya öde bunları kimse silah zoruyla yaptırmıyor,bide doğalgaz santarllerine doğalgazı pahalıya sat niye cari açığı arttırıyorlar diye peki bu santraller banka kredilerini öpücüklemi ödeyecek? hem yanlış planlama ile adama santral yaptır sonra pardon de adam santrali neyapsın ?

paranın değer kaybının 10larca böyle nedeni var abd dolarıda altına karşı büyük değer kaybı var

dolar bu gün 3 tl olsun cari açık yine 70-80 milyar doları bulur 2001 yılında ülkenin dış borcu neredeyse yoktu şimdi 450 milyar dolar ve çoğu özel sektör borcu şirketlerin borç içinde kıpırdayacak yatırım yapacak takatleri kalmamış anca borç çeviriyorlar
    koç dahil son 10 senede yapılmış ülkede büyük fabrika yatırımı yok
    anca sabit getirili yol hastane havalimanı gibi acil gerekli olmayan yerlere harcıyorsun ne bekliyorsun bide döviz düşsünmü?
    abd s400 vs posta koyuyorsun daha 2 yıl önce rahipte neler yaşandı bi insan ders alır anca tokat atınca kendimize geliyoruz

böyle saçma bilimsellikten uzak hamaset şeyleri sevmiyorum
    bende isterim tl değer kazanmasını reel efektif döviz kuru tarihi düşük seviyede ama maalesef hakediyor, merkez bankasında 100 milyarlarca dolarlık altını olan rusya bile kazanamıyorken; gırtalağa kadar özel sektörün borçluyken ve çoğunun ihracat geliri yokken bunu beklemek ahmaklık
    burada halk kendi parasını korumak için tabiki altın dolar vs alacak
    devlet tl destekliyorsa önce köprü hava limanı hastane vs tüm yerlerin ihalesini tl yapsın onlara niye dolar ?
    vatandaş alınca niye hain ?
    Son düzenleme : tarik1234; 14-11-2020 saat: 17:38.

Tarık Bey,
    AGHOL forumunda harcanıyorsunuz......Hani bir şirket kurup dünya ölçeğine rekabet edilir haline getirebilirsiniz...Aghol de ne alıyorsunuz ne satıyorsunuz...Boşuna zaman kaybı...Biz garibanlar ise cahilliğimizle anca çorba parası peşinde koşarız......Yatırım Tavsiyesi Değildir...

6.  Alıntı Originally Posted by roark Yazıyı Oku
    Tarık Bey,
    AGHOL forumunda harcanıyorsunuz......Hani bir şirket kurup dünya ölçeğine rekabet edilir haline getirebilirsiniz...Aghol de ne alıyorsunuz ne satıyorsunuz...Boşuna zaman kaybı...Biz garibanlar ise cahilliğimizle anca çorba parası peşinde koşarız......Yatırım Tavsiyesi Değildir...
    dünya çapında yapmadım ama türkiye çapında yaptım
    danışmanlığını yaptığım esnek ambalaj sektöründe bir şirket yılık cirosu 400.000 tl den 5 yılda 35 milyona çıkardım finansını ben yönettim
    0 dan yapmak inanın en zoru

herkes dilediği şeyi yazsın umrumda değil ama uçuk kaçık garip gerçiklikten kopuk tamamen atmasyon olduğu zaman dayanamıyorum

öyle çok bilgili olduğumu idaa etmem ama kendi işimde benim kadar iyi türkiyede 10 kişi yok

çorba parası kazanıyorum çok şükür

burada hisse değer hesaplaması neye nasıl bakılması vs onlarca bilgi yazıyorum inanın para ile alamazsınız bu iş benim için para kazanmaktan çok bir hobi severek yapıyorum keyif alıyorum sadece sıkıntılı yerlere yazıyorum
    ag neden yazıyorum %400 potansiyeli olan bir şirket tabi radarımda olan bir kaç yerden biri
    ama ukala sabit fikirli cahil bir kaç insan var onlarda olmayaydı tam süper olacaktı

7.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    dediğim gibi bilmeden yorum yapmak manasız gerek yok komikte olmuyor üzülüyorum sadece

abd borcu yen euro cinsinden değil dolar yani kendi milli parası bu sebeple borçlanmada sonsuz kridebilitesi var

dünyanın büyümesi abd bütçe ve cari açığına bağlı; abd cari açığı kapanırsa çin vs tüm ülkelerin büyümesi durur, çin durusa avrupa almanya durur dünya durur

abd dünyayı fonluyor o harcamalıki dünya büyüsün

fed o dolarları basmasa mart nisan ayında ag 3-4 düşerdi türkiye ve dünyada ne borsa ne emtia nede altın fiyatı kalırdı kredili işlemlerin(kaldıraç) kapatılması için tüm dünyada para eden her şey satıldı altın dahil (ons 1700-1480 düştü) fed dünyayı açtığı swap ve para ile rahatlattı,likitide sağladı, borsa ve diğer satışlar kesildi bu yapılmasa bist büyük ihtimal 50.000 kadar düşerdi yatın kalkın o klavyede para basan fed'e her akşam dua edin adamların canı sıkıldığından yapmadılar dünyayı kurtardılar bu gün fed o likitide sağlamasaydı nisan-haziran arası 10 tl üstü dolar fiyatı görmemiz çok kuvvetli olasılıktı

doların değerini arz talep belirliyor önemli olan miktar değil arz talep dolar zaten değer kaybediyor altın ons bakarsanız son 20 senede dolar kaç kat değer kaybettiği belli ama diğer para birimleride aynı şekilde 2000 yılında 1 ons altın 280 dolar şimdi 1800 dolar arada 5 kat fark var dolar altına göre 5 kat değer kaybetmiş

tl yanlış yönetim sonucu hakettiği yerlerde sen her fırsatta tüketimle ekonomiyi canlandır cari açık artsın ithalatın üretimin herşeyin ithalata bağlı olsun sözde yerli milli de ama savunma hariç hi. bir yerde bunu uygulama;
    elektriğin %50 doğalgaz üzerinden üretme ahmaklığını yap,hers sene milyarlarca doları her yıl iran rusyaya öde bunları kimse silah zoruyla yaptırmıyor,bide doğalgaz santarllerine doğalgazı pahalıya sat niye cari açığı arttırıyorlar diye peki bu santraller banka kredilerini öpücüklemi ödeyecek? hem yanlış planlama ile adama santral yaptır sonra pardon de adam santrali neyapsın ?

paranın değer kaybının 10larca böyle nedeni var abd dolarıda altına karşı büyük değer kaybı var

dolar bu gün 3 tl olsun cari açık yine 70-80 milyar doları bulur 2001 yılında ülkenin dış borcu neredeyse yoktu şimdi 450 milyar dolar ve çoğu özel sektör borcu şirketlerin borç içinde kıpırdayacak yatırım yapacak takatleri kalmamış anca borç çeviriyorlar
    koç dahil son 10 senede yapılmış ülkede büyük fabrika yatırımı yok
    anca sabit getirili yol hastane havalimanı gibi acil gerekli olmayan yerlere harcıyorsun ne bekliyorsun bide döviz düşsünmü?
    abd s400 vs posta koyuyorsun daha 2 yıl önce rahipte neler yaşandı bi insan ders alır anca tokat atınca kendimize geliyoruz

böyle saçma bilimsellikten uzak hamaset şeyleri sevmiyorum
    bende isterim tl değer kazanmasını reel efektif döviz kuru tarihi düşük seviyede ama maalesef hakediyor, merkez bankasında 100 milyarlarca dolarlık altını olan rusya bile kazanamıyorken; gırtalağa kadar özel sektörün borçluyken ve çoğunun ihracat geliri yokken bunu beklemek ahmaklık
    burada halk kendi parasını korumak için tabiki altın dolar vs alacak
    devlet tl destekliyorsa önce köprü hava limanı hastane vs tüm yerlerin ihalesini tl yapsın onlara niye dolar ?
    vatandaş alınca niye hain ?
    Katılıyorum bu tespitlere..

Dolar dünyada değer kaybederken ve biz depoları ,mermileri sonuna kadar harcarken bile kur 7-8 liralarda ise bu kura abartılı demek yanlış olur bence.

8.  Alıntı Originally Posted by Black Diamond Yazıyı Oku
    Katılıyorum bu tespitlere..

Dolar dünyada değer kaybederken ve biz depoları ,mermileri sonuna kadar harcarken bile kur 7-8 liralarda ise bu kura abartılı demek yanlış olur bence.
    Ameikan köpekliği bir milletin kanına kadar işleyince bahane bulması çok kolay oluyor.

Dünyada hiçbir şeyin fiyatı "maliyet" ile hesaplanmaz. her zaman "alıcı-satıcı" dengesi fiyatı belirler.

Borsada batık şirket hisselerine bakıyorsun tavan tavan gidiyor. Çünkü adamın aldığı/sattığı kağıt. Tamam şirket tarafında bir temsili değeri var ama sonuçta yönetimde değil, maaş almıyor.

2018 yılında yabancı fonların gelişen ülkelere ayırdıkları payda Türkiye %2.5 oranda pay alıyordu. Bugün bu oran %0.3'e düştü. Yani 8'de 1'e düştü. 2018'den beri Türk piyasasında yabancı satış yapıyor ve dolar alıyor.

Bir daha söyleyeyim, 2018'de yabancıların gelişmekte olan ülkelere yatırdıkları paranın %2.5'ni Türkiye'ye yatırıyorlardı. Şimdi %0.3.

Peki yabancı tekrar alışa geçerse dolar ne hale gelir, borsa ne olur?

Türk halkı tam teslimiyetçi köpek ruhu ile 2018 krizinden bu yana varını yoğunu dolara basıyor. Memuru emeklisi eğer ek gelirleri varsa maaşını direk dolara basıyor kıt kanaat geçiniyor. Dolar aşırı talep gördüğü için bu kadar arttı.

Allah aşkına, azcık onurunuz, gururunuz, şerefiniz olsun. Bu arada ben kimseye Amerikan köpekliği yapma demiyorum. Yine yapın. Ama attığınız her adımı, aldığınız her nefesi amerikan köpekliğine adamayın. Gidip pizza yiyin, gidin sosisli sandviç yiyin, gidin rus salatasına "amerikan salatası" deyin, bu şekilde köpekliğinizi yerine getirin.

Sayfa 12/130 İlkİlk ... 210111213142262112 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •