Sayfa 2/130 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 1039 madde; 9 - 16 arası.

Konu: AGHOL - AG Anadolu Grubu HOLDİNG A.Ş.

1. Migros 2. Çeyrekte kötü finansal açıklamıştı bu finansalda telafi etti , bu şirketi nasıl 5 sene geriye attılar döviz krediler vs maalesef 5 sene kaybetti , şuan durumu harika varlık satışları devam ediyor tek sıkıntı düşük büyüme oranı açılan marketlerin ölçeklerinin küçük olması (market değeri hesaplanırken toplam Satış alanı m2 önemli bir katalizör) Enflasyon artışı stok karı getirirken şirketin net işletme sermaye açığının büyümesine ve temettü dağıtımımda daha muhafazakar hareket Etmesine neden olmakta , 2019-9 ayda net işletme sermaye açığı 2.3 milyardan 2020-9 ayda 2.7 milyara çıktı bu yükseliş olurken milyardan fazla varlık satışı yapılıp borç kapatıldı perakendede enflasyon olumlu yönü olduğu kadar olumsuz yönüde var , döviz riski artık neredeyse yok gibi finansalları etki etmeyecek 2021 yılında inş yıllar sonra kar elde etmeye başlayacak ben olumlu görüyorum

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Soooome-where o-ver the raaaain-boooow
    Gönderi
    4,377
    Migros'un ana sorunu pahali algilanmasi....ve surekli dusen halkin alim gucu. Migros'un imajini duzeltmesi kazim.

3.  Alıntı Originally Posted by Depeche Mode Yazıyı Oku
    Migros'un ana sorunu pahali algilanmasi....ve surekli dusen halkin alim gucu. Migros'un imajini duzeltmesi kazim.
    Pahalı algılanmıyor olsa daha fazla müşteri çekebilir ve mevcut mağazaları daha verimli kullanabilir haklısın. Ben başka bir konuya değinmek istiyorum. Migros'un büyüme hızı ile ilgili daha önceden Migros forumunda da tartışılmıştı. Ben de uzun dönem performans kıyaslaması yapmıştım sektör lideri ile. 2015'in ilk 6 aylık cirosu ile 2020'nin ilk 6 aylık cirosunu kıyaslayınca:
    - BİM 3.16X
    - Migros 3.07X
    oranlarla büyümüş. Yani Migros ile BİM hemen hemen aynı oranda büyümüş. Her ne kadar gayrimenkul satışı ile olsa da Migros bu dönemde net borç ödeyen çok yüksek finansman maliyetlerine katlanan ve yüksek Euro borcundan dolayı 2018 yılındaki döviz krizinden en fazla etkilenen şirketti.

Neden 2005'ten başlattın dersen, sadece döviz krizi öncesi olsun ve uzun dönem olsun diye. Malesef BİM henüz 9 aylık bilançoyu açıklamadığından sadece ilk 6 aylarını kıyasladım.

Döviz borcu olmayan, finansal gideri düşük olan Migros'un bundan sonra daha hızlı büyüyeceğini tahmin ediyorum.

4. Şok market ve Migros’un yatırıma ayırdıkları bütçe neredeyse aynı şok 750 marketten 900-950 market açılışına revize etti şok 5 senede yaklaşık 5000 market açtı ve meyveleri 2022-2023 gibi almaya başlayacak Migros market açılışı hep m formatı yada 2m , m2 büyümesi yok gibi birşey ,2019-2020 düşük büyümenin etkisini rakiplerine göre 2022-2023 görür,şok agresif büyümesine rağmen bu sene kar eldeetmeye başladı; alım gücü düşüyor insanlar daha çok bu sebeple indirim marketlerini tercih ediyor bunu bim ciro piyasa değerinden anlayabiliriz ,marketler birbirine bezemeye başladı aynı 3-5 marka Carrefour şok Migros’ta bulunuyor , alım gücünün düşmesi gelecek yıllarda Migros için olumsuz etki yaratabilir , Migros kendi ürünlerini daha aktif kullanmalı , sanal market şu dönemde olumlu bende kullanıyorum ama ürünlerde hep sıkıntı var meyve sebze içine çürük atıyorlar ürünlerin son kullanma tarihi yakın olanları gönderiyorlar müşteri ne olursa olsun bence bir süre daha marketlerde kendi görüp almak isteyecektir

5. sektörde marjlar oturmuş
    şok brüt kar marhı %23,3 migrosta %25,7 carrefour %26
    favök marjı migros %8,1 şok %9,5

her market kendine göre bir yerde avantajlı ama marjlar birbirine yakın
    şok iyi marj varken kar elde edememesinin sebebide yüksek market açılışı
    yeni açılan şubelerin başabaş noktasını yakalamaları 3-5 seneyi buluyor ,bu zamana kadar açılan şubeler zarar yazıp genel karı düşürüyor
    bu sebeple 2022-2023 yıllarında şok ve bim maalesef migrosa karşı avantajlı olacaklar
    migros 2019-2020 düşük büyümesini hala anlayamıyorum en fazla yılda 150-200 milyon yatırım harcaması fazla yapacaktı migros için bu yatırım rakamları maliyeti denizde damla kadar önemsiz ;
    buradan çok kıstılar işi abarttılar yatırım/net satışlar şokta 2,1 migrosta 1,3 migros abarttı kısa vadede finansman gideri azalması yeni şubelerin karı baskılamasını engelledi ama orta vadede çok fazla olumsuz etkisi olacak
    keşke şu yönetim efeste olsada efesin yatırımını 0 düşürseler orada çok daha işe yarardı

2019 9 ayda migros 17.195
    şok 11.821 ciro yapmış
    şok cirosu migrosun %68 kadarmış
    2020 9 ayda migros 21108
    şok cirosu migrosun %73 kadar
    12 ayda aradaki fark 5 puan erimiş, bu projeksiyon artarak devam edecek 2024 gibi şok cirosal olarak migrosu geride bırakacak böyle agresif büyümesi devam eder migros muhafazakar kalmaya devam ederse 2024 önce bile olabilir (ag finansal açıdan migros temettüsüne muhtaç temettü erken alabilmek için migrosun büyümesini durdurmaya devam etmeleri kuvvetle muhtemel)
    migros maliyeti düşük internet satışlarına kanalize oldu şok bim a101 iki taraftada kendilerine göre büyüyor,carrefoursa franchise bile yapıyor, bakalım ilerleyen yıllarda hangi tarafın seçimi haklı çıkacak

şimdi süper zekalar burada şok pazarlama diyecekler
    şirketleri karşılaştırmadan doğru yanlış yaptıklarını anlayamazsın
    tuborg-efes türkiye vs
    Son düzenleme : tarik1234; 08-11-2020 saat: 12:27.

6. AGHoL iştiraklerinde Net Yabancı Para Pozisyonu (Hedge Dahil) durumlarındaki değişim:

2020 ilk yarı bilançolarda:
    MGROS: -878 Milyon TL
    AEFES: -868 Milyon TL
    ASUZU: -102 Milyon TL

2020 9 aylık bilançolarda:
    MGROS: -505 Milyon TL
    AEFES: -187 Milyon TL
    ASUZU: -14 Milyon TL

Rakamları isyatirim.com.tr'deki verilerden aldım. Kur riskinden korunmak için çok önemli adımlar atılmış son 3 ayda. Bakalım pazartesi akşamı açıklanacak konsolide bilançoda holding solo ve halka açık olmayan iştiraklerinin kur riski ne durumda.

Yukarıdaki rakamlarda sanırım Anadolu Etap'ın kur riski yer almıyor çünkü dillere destan "tam konsolidasyon" yapılmadığından dolayı.

Migros forumda da eskiden beri konuşulan bir "ciro fetişizmi" fantazisi var. Migros holdingin tek işi değil. Elbette Migros pazarı domine edecek, demir yumruk gibi tedarikçileri/üreticileri hizaya getirecek ciroya ve mağaza sayısına sahip olmalı. Ama holding için Migros'tan marjinal karı sağlamak her şeyden önemli. "Ciro fetişizmi" adı altında zaten yüksek borçluluk varken çok fazla mağaza açıp gereksiz yatırım maliyetlerine katlanmanın bir anlamı yok.

Mesele en fazla ciroyu yakalamak ya da rakiplerden daha hızlı büyümek değil, mesele sürdürülebilir büyüme ile maksimum karlılık önemli. Migros'un yıllar yıllar önce Euro borçlanarak aldı holding. O gün bugündür Migros'u almak için borçlandığı Euro'ya hem faiz ödedi, hem de döviz krizinde çok yüksek kur farkı zararı yazdı. Migros'un artık bir şeyler ödemeye başlaması lazım holdinge.

7. zaten ona uğraşıyorlar ama nakit için migrosu feda ediyorlar mevzu bukadar basit
    migros 2-3 sene sonra bu günün parası yılda 1-1,5 milyar arası temettü dağıtımına başlar
    tıpkı ccola gibi ne uzar ne kısalır iyi bir temettü şirketi olur
    burada denge önemli ag yanlış yatırımları ve finansal yönetimi maalesef migrosu güdük bırakacak
    temettü kadar favök önemli favök gelişimi yavaşlayacak operasyonel giderleri bu sebeple yükselecek
    keşke boş beleş ısızu adel enerji gyo vs hepsini satıp nakit akışını düzeltme yoluna gitselerdi
    bence hem migros hemde ag için bu en iyi yol olurdu

8. hedge dediğiniz ömürlük yapılmıyor 3-6-9-12 aylık kontratlarla yapılıyor
    hedge kontratı dolunca yeni kontrat başlıyor
    ve yenilerin maliyeti maalesef çok yükselecek
    kur yükselmeden direk maliyeti üretilen yada satılan ürün maliyetine yedirmen gerekli
    bütçe yada maliyet kuru alırken cari kur değil hedge kuru ile işlem yapılır
    buda ürün maliyetlerinin yükselmesine rakiplerine göre pahalı olmana neden olmakta
    hedge olumlu tarafı olduğu kadar riskide bulunmakta
    ben 9 gelmiş kurdan sonra hedge yapıp yapmamakta tereddüt ederim hatta yapmam diyebilirim
    abd başkanı vs riskleri satınalmak istemiyorsan hedge yapılabilir
    ben yeni açılacak forwad viop vs kontratların gelecek yıl sonu için dolar 10-11 ve hatta 2021 içinde üstünde oluşacağını tahmin ediyorum
    cds yüksek enflasyon 15 doğru gidiyor seneye 8,70 kapatsak en iyi ihtimal 10-11 arası yapar cds katmadım
    buradan sonrası şirketler için zor bir sınav olacak

Sayfa 2/130 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •