Sayfa 640/1003 İlkİlk ... 140540590630638639640641642650690740 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 5,113 - 5,120 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Bana sormamissiniz ama muhabbete bende dahilnolmak istedim. Bende uzman Dr um ama bende malesef yaşı bekleme lüksü yok. Yani emeklilik hakkına sahip olup sonra emekli maaşı bağlanması için bir süre bekleme durumum yok. Emeklilikte aylık ne kadar gelir yeter sorusu benimde kafamı kurcalayan ve cevabını aradığım bir soru. Ama TL illuzyon, yıllardır maasimiz doğru düzgün artmazken harcama kalemleri uçtu gitti. A sınıfı bir araba 150-160 bin TL olmuş.
    Yani belirlediğimiz hedefler zaman içinde gerçekliğini yitirebilir. Döviz bazlı baksak olaya fonların hepsi sonuçta TL'ye çevriliyor.
    Sizin sorunuzun cevabını bulmak gerçekten zor bence
    Valla aslında herkesin hayatta beklentileri, ''iyi yaşama'' tanımı, hobileri, maddiyat ile kurduğu ilişki çok farklı. Benim için mutluluk ya da lüks için ölçü ''çalışmak zorunda olmamak, bir çalar saat ile uyanmak zorunda olmamak ve kendi seçeceğim şeyler için zaman bulabilmek'' aslında. Bekar biri olduğum için ve yalnızlığı çok sevdiğim için de hobilerimle ilgilenebileceğim, kimseye eyvallah demek zorunda kalmayacağım , yaşlandığımda sağlık için devletin kurumlarına gitmek zorunda kalmayacak, temel ihtiyaçlarımı görebileceğim bir aylık gelir hedefliyorum stabil. Kafamda aylık dolar bazlı bir getiri var. 12 aylık ortalamalarım buna ulaştığında, aylık getirilerin yarısını çekmeye başlayıp, birikimi durduracağım. Olur mu olmaz mı bilmem. En azından hedefim bu.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2. Garanti Bankasi bugun AFT fiyatini guncellemedi. Hesabimda dunku 0.084417 goruluyor. Tefasa gore bugun +%1.29 (0.085503) olmali. Ilk kez basima geliyor

3.  Alıntı Originally Posted by breux Yazıyı Oku
    Garanti Bankasi bugun AFT fiyatini guncellemedi. Hesabimda dunku 0.084417 goruluyor. Tefasa gore bugun +%1.29 (0.085503) olmali. Ilk kez basima geliyor
    Bende de YAY fiyatı güncellenmedi.Finansyatırım'da.

4.  Alıntı Originally Posted by breux Yazıyı Oku
    Garanti Bankasi bugun AFT fiyatini guncellemedi. Hesabimda dunku 0.084417 goruluyor. Tefasa gore bugun +%1.29 (0.085503) olmali. Ilk kez basima geliyor
    Yabancı hisse senedi fonları benim bankamda da guncellenmedi.

5. Emeklilikte başka geliri olmayanlar için, duymuşsunuzdur, %4 kuralı diye bir şey var.

Özetle yıllık harcamalarınızın 25 katını biriktirmek, daha sonra enflasyon+%4 getiri elde edebilecek bir portföy ile, her yıl portföyün %4'ünü çekme üzerine. %4 güvenli para çekme oranı olarak belirlenmiş teoride. Böyle bir durumda %4 her yıl çekilsede 100 yaş üzeri yaşansada teoride birikimin idare edeceği üzerine bir kural. Bununla ilgili internette bol miktarda yerli yabancı kaynak var.

Ben maaşlı çalıştığım için, bu plan üzerinde fazla durmuyorum. Mevcut durumda, 25 yılı tamamlamam halinde 60 yaşında sosyal güvenlik sisteminden emekli maaşı bağlanacak. Ayrıca gönüllü bireysel emeklilik sistemine de dahilim, Bes sisteminden emekli olma minimum yaşı 56. Planım, öncelikle 25 yıl çalışmayı tamamlamak ve tasarruf edip biriktirebildiğim kadar biriktirmek(tabi bu sürede cimri veya savurgan bir hayat geçirmemek), ve duruma göre 50-55 yaş civarı emekliye ayrılmak. Tabi önümde 13-15 yıl civarı daha var. O yıllarda durum, hayat ne gösterir, daha çalışırmıyım vs. Allah bilir. Hepimiz için hayırlısı neyse o olsun.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Valla aslında herkesin hayatta beklentileri, ''iyi yaşama'' tanımı, hobileri, maddiyat ile kurduğu ilişki çok farklı. Benim için mutluluk ya da lüks için ölçü ''çalışmak zorunda olmamak, bir çalar saat ile uyanmak zorunda olmamak ve kendi seçeceğim şeyler için zaman bulabilmek'' aslında. Bekar biri olduğum için ve yalnızlığı çok sevdiğim için de hobilerimle ilgilenebileceğim, kimseye eyvallah demek zorunda kalmayacağım , yaşlandığımda sağlık için devletin kurumlarına gitmek zorunda kalmayacak, temel ihtiyaçlarımı görebileceğim bir aylık gelir hedefliyorum stabil. Kafamda aylık dolar bazlı bir getiri var. 12 aylık ortalamalarım buna ulaştığında, aylık getirilerin yarısını çekmeye başlayıp, birikimi durduracağım. Olur mu olmaz mı bilmem. En azından hedefim bu.
    Tasarrufcu tasarruf yapmayı bırakabilir mi?
    Tamam hedefim oldu , artık yeter diyebilir mi?
    Yıllarca bazı şeyler alışkanlığa döner ve finansal özgürlük Yalan olur mu?
    Not; sesli sacmalamalar

7.  Alıntı Originally Posted by Drupalist Yazıyı Oku
    Evet bu pişmanlığı her seferinde ben de yaşıyorum. Ama keşke çıksaymışım pişmanlığını yaşamaktansa bunu tercih ediyorum. Zaman geçtikçe, karları realize ettikçe daha uzun vadeli bir yatırımcıya dönüşeceğimi umuyorum. Halen anaparadan kaybetmektense, kardan kaybetmeyi daha kaldırılabilir buluyorum.

Daha önce de bahsetmiştim. Çok uzun süredir yalnızca bir mevduatçıydım. Ve ister istemez benim benchmarkım hala mevduat olduğu için bu karlar bana inanılmaz anormal geliyor.
    size ve uzun zaman önce burada da yazmama rağmen yeni forumdaşlara hisse fon pozisyonlarını azaltıp çoğaltırken piyasanın ne durumda olduğu hakkında sadece bir fikir verebilecek bir siteden bahsetmek isterim.

https://www.turkishbulls.com/m/Signa...r&Ticker=XU100

ben piyasanın gerçek göstergesi olduğundan bist100 sayfasının linkini verdim ama ana sayfadan siteyi ayrıntılı incelemenizi öneririm. özetleyecek olursam site, japon mum çubukları analiziyle yatırım tavsiyesi olmadan alsat tavsiyesi veriyor. bu sitede borsadaki bütün hisseler, bist endeksleri, altın döviz gibi birçok enstromanın sayfaları var. ben fon yatırımcısı olduğumdan doğal olarak her akşam seğanstan sonra saat 8 civarı bist100 sayfasındaki sinyallere bakarım. zaten geçmiş alsat tarihlerine bakarsanız çoğunlukla sat verdikten sonraki günlerde borsanın düştüğünü, al verdikten sonraki zamanlarda ise yine çoğu zaman güzel pirimlerin yakalanabildiğini görürsünüz. ama başta da dediğim gibi bu site, yüzde yüz her şeyi bilemez, sadece fikir verir. son karar, tabi ki sizindir. sitenin her zaman doğruyu bilemeyeceğinin en yakın örneği yakında görüldü. perşembe günü bist yüzde ayı piyasası gören site, cuma günü sat sinyali verdi ama dün akşam da boğa piyasası belirledi. bu site, gördüğü sinyali ancak ikinci gün de teyit ederse al ya da sat tavsiyesi veriyor. mesela dün boğa piyasasını belirledi. bu gün de bu şekilde bir kapanış olursa hemen al tavsiyesi yapacak ve beyaz atlarımıza binelim ve atlarımızı yükselğiş yönüünde sürelim, boğa piyasası onaylandı, sakın bu alım fırsatını kaçırmayın falan diyecek. yani cuma günü düşükten sattığına bu gün çok daha yüksekten al demiş olacak. ama şöyle de bir durum var, ya o gün piyasanın düşeceğini tahmin eder sat der pozisyon azaltırsınız, ya da daha mantıklısı, cuma günü sat dedi ama akşama kadar teyit olmadığı için satmadığınızdan pazartesi öğleye kadar duruma bakar, piyasa iyi gidiyorsa bekleyebilir, bu hatalı tavsiyeyi uygulamayada bilirsiniz. özetleyecek olursak, bu siteden sadece fikir almak için faydalanılabilir. yoksa geleceği kimse bilemez. ben sadece pozisyonlarımı hafif azaltma veya artırmayı düşünürken buraya da bakıp son kararı kendim veriyorum. asla ve asla ytd

8. dün fıl satış vermiştim satmamış iptal edildi yazıyor. sebebi nedir. tekrar satış giriyorum iptal yazıyor?

Sayfa 640/1003 İlkİlk ... 140540590630638639640641642650690740 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •