Sayfa 274/1003 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324374774 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 2,185 - 2,192 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Katilim fonlari alirken nemalandirilmiyor.
    Bazıları nemalanıyor, mesela Mps,

Nemalandırma Esasları

Alım talimatlarının karşılığında tahsil edilen tutar faizsiz finans ilkeleri çerçevesinde icazeti bulunan yatırım araçlarında o gün için yatırımcı adına nemalandırılmak suretiyle ve bu izahnamede belirlenen esaslar çerçevesinde katılma payı alımında kullanılır. Ancak, faiz içermeyen yatırım aracı bulunmadığı takdirde, alım talimatının karşılığında tahsil edilen tutar, nemalandırılmadan o gün içinde yatırımcı adına blokeye alınmak suretiyle katılma payı alımında kullanılır.

https://www.kap.org.tr/tr/fon-bilgil...nedi-yogun-fon
    Sanırım Mps alımlarda, Mpf kısa vade kira sertifikası fonunda nemalandırıyor olmalı.

2.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Bazıları nemalanıyor, mesela Mps,

Sanırım Mps alımlarda, Mpf kısa vade kira sertifikası fonunda nemalandırıyor olmalı.
    Bagli oldugunuz kurulusa bagli degil mi bu? Mesela garanti kendi para piyasasi fonunu aliyor sadece biliyorum.
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

3. Bugün ünlü menkul'den yurtdışı hesap açılışı yaptım.
    Yurtdışı işlemler için yaklaşık 330 lota kadar hangi hisseyi alırsanız alın 10 dolarlık komisyon ödemesi var.
    Aylık bir saklama ücreti kesilmiyor.
    Yurtdışı işlem yapmak isteyenler için bir fikir olsun diye yazıyorum.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by onurbey Yazıyı Oku
    Bugün ünlü menkul'den yurtdışı hesap açılışı yaptım.
    Yurtdışı işlemler için yaklaşık 330 lota kadar hangi hisseyi alırsanız alın 10 dolarlık komisyon ödemesi var.
    Aylık bir saklama ücreti kesilmiyor.
    Yurtdışı işlem yapmak isteyenler için bir fikir olsun diye yazıyorum.
    Saygılar.
    Vergi nasil oluyor?
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

5.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Vergi nasil oluyor?
    Hocam vergi işlerini detaylıca araştırmak lazım.
    Varlık anlaşmaları, kaynağında vergi, temettü vs. farklı mevzuatlar var.
    İyice öğrenmek gerek.
    Yatırım danışmanlarına sorabilirsiniz.
    Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Bagli oldugunuz kurulusa bagli degil mi bu? Mesela garanti kendi para piyasasi fonunu aliyor sadece biliyorum.
    Alım Bedellerinin Tahsil Esasları

Alım talimatının verilmesi sırasında, talep edilen katılma payı bedelinin Kurucu tarafından tahsil edilmesi esastır.

Alım talimatının karşılığında tahsil edilen tutar o gün için yatırımcı adına nemalandırılmak suretiyle izahnamede belirlenen esaslar çerçevesinde, katılma payı alımında kullanılır.

FİYATLAMAYA İLİŞKİN ÖRNEKLER

Alış talebi verildiğinde fon kurucusuna iletilen nakit alış talimatının gerçekleşeceği zamana kadar repo ve benzeri sabit getirili araçlarda kurucu nezdinde nemalandırılır.

https://www.spk.gov.tr/Sayfa/AltSayfa/253

YATIRIM FONLARINA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ

Madde1-
    m) Kurucu: Kanunun 55 inci maddesi kapsamında ana faaliyet konusu yatırım fonlarının kurulması ve yönetimi olan anonim ortaklık şeklinde kurulan portföy yönetim şirketini,

Benim anladığım, hangi fonu aldıysanız, tahsil edildikten sonra o fonun kurucusu kendi izahnamesinde belirtilen uygun araçlarda nemalandırıyor. Yanlışta biliyor olabilirim, yanlış yönlendirmek istemem.

7. Aracı kurum adi üstünde aracılık hizmeti veriyor sadece yani sadece dağıtım kanalı. Saklama Bist bünyesindeki tek işi menkul kiymet saklama ve takası olan Takasbank bünyesinde. O yüzden bu konu aracı kurumların yada bankaların kontrolü dışında.
    Yanılıyor da olabilirim. Onun dışında sistemsel anlamda (siber güvenliği kast ediyorum) başarılı mı bilmiyorum. Su ana kadar oyle bir vaka duymadım. Köklü şirketler var orada da. Aracı kurum tercih etmedim hiç. Pazarlama faaliyetlerinin kafamı bulandırmasindan çekindim
     Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Mesela zaten sirketin degeri 450milyon tl gidip burada bir kac milyonluk fon saklamak ne kadar mantiklidir.

8. Portföy saklayıcıları fonların izahnamesinde yazar, mesela qinvestin sanırım iş bankası. Az önce Elz fon için kaptan baktım.

Kpc fonun saklayıcısı takasbank. Mac fon garanti, Tkf iş bankası. Değişiyor fondan fona.

alttaki sitede saklama kuruluşları listesi var;

https://www.spk.gov.tr/Sayfa/Menu/27

Daha önceden, örneğin malum bir banka tmsf'ye devredilmişti, daha önceden o yıllarda bu bankada hesabı bulunan ve yatırım fonu bulunanların durumuna bir göz gezdirmek lazım. Fon tasfiyesi vs gibi durumlarda ortaya çıkan problemler neler, bunlarıda bilmek lazım.

Fonların izahnamelerinde fonun sona ermesi ve tasfiyesi başlığında genelde bunlar yazıyor; Kurucunun iflası, saklayıcının iflası vs. genelde başka saklayıcıya yada portföy yönetim şirketine devir oluyor diye yazılıyor ama tasfiye, fesih gibi bir durumda, katılma payı sahiplerine haklarının ödenmesi ve süresi konuları can sıkıcı olabilir.

Sayfa 274/1003 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324374774 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •