Sayfa 503/1003 İlkİlk ... 3403453493501502503504505513553603 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 4,017 - 4,024 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    Ppz de zayıfladı gibi 0.480 ile pik yapti gerisi gelmedi.
    İlk fırsatta faizler tırpanlanacak gibime geliyor.

2.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bahar sonu aşının da iyimserliği ile bu badireyi atlattık deyip ilk tırpanı vururlar. Yaşadıklarımızdan ders almayan bir yapımız olduğundan ilk fırsatta 36 ay vadeli tatil kredilerimizi hazırlamak için bekliyorlardır.
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

3. Merhabalar, ataonlineda eskiden grafik üzerinden karşılaştırma yapabiliyordum, bir haftadır fon sayfalarında grafik görünmüyor. Üyelik zorunlu oldu da ben mi kaçırdım bilemiyorum. Linkte grafik görebilen var mı?

https://www.ataonline.com.tr/Fon/MAC

4. Dünkü Gümüş'ün yüzde 4 'lük atağı sonucu canım sıkıldı. Ama olası bir gevşemede yüklü olarak geçmek istediğim fon aşağıdaki.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IOG

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Aslında faizlerdeki reel getiriler 12 ay öncesi değil, sonrasına göre belirlenir vs. diye son dönemin trend bir ekonomik söylemi var. Ama piyasa gerçeği ve bireysel yatırımcı davranışı ile hiç örtüşmüyor. Yatırımcı gerçekleşmiş geçmişi, belirsiz gelecekten çok daha fazla önemser. ( Zaten önümüzdeki 12 ay enflasyon beklentisi de bundan çok geride değil )

Şu anda 3-4 puan civarı yıllık reel faiz var. 300 civarında cds'i olan bir ülke için gayet ortalama, makul bir risk primi. Gel gör ki, zaten veri güvenilirliği de çok şüpheli. Enflasyon hesaplayan tüm alternatif oluşumlar çok çok daha yüksek rakamlara ulaşıyor.

Vida şu anda tam oturdu, umarım oynamazlar. Ama aynı tahmin bende de var, yine zorlayacaklar piyasa dinamiklerini maalesef. Sonra yine hikaye baştan.

Evet , biraz soğuyacak ekonomi, aslında soğumayacak bile ısınması azalacak. Ama ülkesinin parasını tasarruf eden adama reel faiz vermezsen, pantolon bir yerinden patlar, kurdan patlar, oradan olmazsa borsadan patlar, altın ile patlar., başka yerden patlar. İnatlaşmaktan vazgeçtiklerini ummak istiyorum.

Bir de tabii ekonomi teoriği açısından şöyle bir durum var, reel faiz yüksekliği ve ekonomi daralması arasındaki ilişkinin iki ayağı var. Birincisi kredi sıkılaşması. Buna itiraz yok. Ancak ikinci ve daha önemli ayak, alternatif finansal getirinin, ticari ve reel ekonomi getirisine göre çok rekabetçi olması. Yani çok kabaca söylemek gerekirse, insanların ''dur ben dükkanımı/işletmemi kapatayım da bankaya yatırayım'' demesi.

Ama gelişmekte olan piyasalarda karlılıklar gelişmiş ülkelerdeki gibi düşük olmadığı, çok daha yüksek olduğu için bunun da pratik gerçekliği yok. Türkiye reel sektör karlılıkları için bu reel finansal getiriler rekabetçi olmaktan çok çok uzak ve ekonomi açısından korkutucu olmaktan çok çok uzak hala.
    Son düzenleme : hellistheothers; 05-01-2021 saat: 22:38.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    Ppz de zayıfladı gibi 0.480 ile pik yapti gerisi gelmedi.
    hergün 0.048 beklemek fazla iyimserlik olurdu. 0.040-0.046 arası günlük dalgalanmalar normal. 0.035 altı alarm verir .

7.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Para MKK' nezdinde takasbankta. Parayı kuruma vermiyorsunuz. Yani siz paranızın kullanım hakkını, kasanızın anahtarını veriyorsunuz, yetki devri yapıyorsunuz sadece fon yönetimine. Anahtarı verirken, de şemsiye fon kategorisi ile, kuruma sınırlandırmalar yapıyorsunuz, ne tür menkulleri ne oranla alıp satabileceğini belirleyen bir anlamda sözleşme yapıyorsunuz. Yani şemsiye fon kategorileri de bir anlamda sözleşme çeşitleri. O sınırlar dışına çıkamıyorlar.

Hedef batarsa, ya da yöneten kurum batarsa, fon tasfiye olur ( herkes son pay fiyatından çıkar ), ya da düzenleyici kuruluş fonu yönetmek isteyen başka bir kuruma devreder, devam eder. ( çokça örneği oldu ) Devralmak isteyen olmazsa, bir periyot belirlenip payların devredilmesi için çagrı yapılır. O tarihe kadar pay fiyattan çıkılır.

Günlük getiriler dahi, sistem tarafından onaylandıktan sonra öyle olduğu görüldükten sonra açıklanıyor sistemde. Yani kurumun havuzdaki parayı 100 liradan 101 yaptım, günlük getirim %1 demesi bir anlam ifade etmiyor, tefaş/mkk sistemi bunu belirliyor havuz meblağından.

Geçmişte Raymond James gibi örnekler oldu. Fonlarının bazısı başka kurumlara geçti, bazısı son fiyattan tasfiye oldu.
    Çok eski 25 yıl önce batmış pamukbankın likit fonu bile 50 defa isim değiştirip kurumdan kuruma gezdi.

Fonlarda risk, getiri riskidir. Bir fonun riski ile yöneten kurumun riski tümüyle bagımsız. Ancak kağıt üstünde bir fonun bir günde %20 ya da %30 kaybetmesine engel bir durum yok. O bile taban sınırlamaları ve maksimum taşınabilecek enstrüman oranları yüzünden oldukça zor.

Özel fon, serbest fon gibi fonlarda işleyiş tümü ile farklı.

Uzman değilim. Ama özel bankalarda mevduat yapmayacak kadar abartılı temkinli biriyim. Tüm yatırımlarım fonlarda.
    Açıklamalar gayet doyurucu ve açıklayıcı. Şahsen teşekkür ederim.

Son bir soru ; Özel fon ve Serbest fon .Her ikisi de aynı şekilde yukarıdaki gibi değil mi ? Yani serbest fon özel fon'dan daha riskli diyemiyoruz değil mi ?

teşekkürler

8.  Alıntı Originally Posted by taysan Yazıyı Oku
    Dünkü Gümüş'ün yüzde 4 'lük atağı sonucu canım sıkıldı. Ama olası bir gevşemede yüklü olarak geçmek istediğim fon aşağıdaki.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IOG
    Yanlız o serbest fon
    Nitelikli yatırımcılara açık.
    Birde gümüş gibi aşırı oynak bir enstrümanın fonu nasıl olur ciddi şüpheliyim.

Sayfa 503/1003 İlkİlk ... 3403453493501502503504505513553603 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •