Sayfa 602/1003 İlkİlk ... 102502552592600601602603604612652702 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 4,809 - 4,816 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by One-X Yazıyı Oku
    hellistheothers teşekküler paylaşımınız için, size katılıyorum.

Yaptığınız hesaplamalar ile benim paylaştığım oranlar arasında farklar var. Benim elimdeki veriler 6 ocak 2016'ya kadar uzanmakta (Bazı fonların bu kadar uzun verisi yok). Bu veriler ışığında ortalama eurobond fonu getirisi %200, stopaj düşüldüğünde ise %180. Doların 6 ocak 2016 dan bu yana artışı ise %145 kadar. Aradaki farkın yıllık birleşik faiz karşılığı ise %6.2.
    Rakamları bir hesap yapmadan kabaca bakarak söyledim. Hesap yapıldığında, 6 eurobond fonunun 5 yıllık getirisi var. Bunlar 202,232,186,192,186,173 % Ortalama 195 ; stopaj düşüldüğünde 175.

Tefaş sisteminde 5 yıllık usd 146 imiş. Fark kabaca 30 % , 5 yılda.

Burada basitten bileşiğe değil, bileşikten basite gideceğiz yıllıklandırmak için. Bu da 30/5 = yıllık 6 çıkmaz. Bir miktar daha altında bir değer çıkar . Ancak yine de 6 diyelim.

Bu bahsettiğim reel getiri oranı ufak bir cds artışı ihtimali ile gider. Ayrıca ortalamasını aldığım 6 fondan 4'ü yani %66'sı bu değeri dahi sağlayamamış. Yani hala seçtiğininiz bir fon ile bu getiriyi sağlama ihtimaliniz yarıdan az. Bir fondaki standart dışı olumlu sapma bu sonucu vermiş. Diğer ikisinin daha iyi yönetildiği için böyle olmadığını biliyorum.

Bütün bu ihtimaller düşünüldüğünde, rakamsal bakıldığında eurobond fonları anlamlı bir usd reel getiri sağlaması zor ürünler hala kanımca.

Eurobond iyi bir yatırım, ama eurobond fonları değil benim gözümde.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2. https://youtu.be/OmCvbefod34
    9. Dakikadan sonra nnf den bahşediyor.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    defansif değişkenler arasında portföyünde hisse senedi oranını en erken düşüren eıb oldu. SUC ve KTM halen defansiflere göre bir tık fazla hisse taşıyorlar. Öte yandan SUC türev taşıyor sürekli.
    EIB %0,0872
    SUC %-0,0084
    KTM %-0,1772
    BU havalar KTM yi bozar gibi görünüyor. Ama bu defansif değişkenler uzun vadede istikrarlı olarak %2 ortalama getiriyi tutturuyorlar gibi görünüyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4. Altına biden in 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi çıkaracağını söylemesi bile etki etmedi.bu sene geçen seneki gibi kaymaklı getiri olmayacak gibi gözüküyor.altın ağırlığını bir kademe daha azaltacağım

5.  Alıntı Originally Posted by aliserpil2005 Yazıyı Oku
    Altına biden in 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi çıkaracağını söylemesi bile etki etmedi.bu sene geçen seneki gibi kaymaklı getiri olmayacak gibi gözüküyor.altın ağırlığını bir kademe daha azaltacağım
    altında gr. 500 Tl nin üzerinde olmayacak gibime geliyor bu sene...

6. Azimut GBC'de bundan sonra portföyü nasıl şekillendirecek acaba. Sürekli zarar yazıyor. Böyle gitmez diye umuyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by One-X Yazıyı Oku
    Öncelikle herkese merhaba. Uzun süredir bu başlığı takip ediyorum yaklaşık 1.5 ay önce fon yatırımına başladım. Burada paylaşılan bilgilerden bir çok kez faydalandım. Burada bilgi paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim.

Tefastaki ilk 6 eurobond fonunu inceledim. Uzun vadede (son 5 yıl) bakıldığında eurobond fonları dolara göre daha fazla kazandırmış gözüküyor.
    ...........................
    İncelemeniz ve paylaşımınız için teşekkür ederim. Tespitlerinize genel olarak katılıyorum. Eurobond fonları doların 2018 yılındaki gibi fırladığı zamanlar dışında yıl bazında bakıldığında dolardan bir tık daha fazla getirdiği görülüyor. Stopajı düştüğünüzde ise bu bir tık yarıma düşüyor. En önemli dezavantajları ise al sat işlemlerinin zor olması ve satışta valörün T3 olması.

Getirileri hem dolara hem cds e bağlı olduğundan ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. Uzun vadede kendini topluyor ve ortada buluşuyor. Ancak dolar çıktığında fonun değerleneceği düşünülürken cds de yükselip doların getirisini düşürebiliyor ya da yok edebiliyor. Aynı duruma benzer durum cds düşmeye başladığında dolarında düşmesi sonucu olabiliyor. Ayrıca zamanlama da çok önemli oluyor. Dolar ve cds durumlarına ve beklentilerine göre hareket etmek gerekiyor. Mesela 2020 Kasım ayı ilk haftasına kadar bu fonlardan alanlar 2,5 aylık zaman zarfında cds in ciddi düşüşüne rağmen yaklaşık % 7 civarında zarar ettiler.

Sonuç olarak eğer paramızı 3-5 yıl ve daha fazla süre için uzun vadeli değerlendirmeyi düşünüyorsak fon yerine eurobond un kendisini almak daha mantıklı gibi duruyor.

Ayrıca ekran görüntüsünü paylaştığınız kıyaslamaları hangi site üzerinden yaptınız merak ettim.

8.  Alıntı Originally Posted by shangil Yazıyı Oku
    onceden de yazmistik TCD tcd yazmayin burada dinleyen yokmustur. O kadar yazdilarki yatirmci sayici dirence erken ulasti! offf ya tcd de 900 kisi varmistir.

fon buyudukce artik risk yapamazlar ve banka gibi olmalari gerekiyor! Belki de banka acmka istiyorlarmis!
    @HMZ STBYK

Sütbıyık hocam sen misin? İsim mi değiştirdin?

Sahi nerede bu arkadaşımız, yokluğunu hissediyoruz? Sağlığı keyfi yerindedir inşaallah?

Sayfa 602/1003 İlkİlk ... 102502552592600601602603604612652702 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •