Sayfa 642/1003 İlkİlk ... 142542592632640641642643644652692742 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 5,129 - 5,136 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by Flash Yazıyı Oku
    Onur bey, eğer alma niyetiniz varsa müşteri hizmetlerinden çağrı açtırın ama başka bankadan alım yapilabildigini belirtin.Benimde azimut ppf alırken başıma buna benzer bir olay geldi çağrı açtırdım 10 dakikada çözüldü.
    Sayin flash, bilgilendirme icin tesekkur ederim.Şu vakitte hisse fonu almayi dusunmuyorum.Deneme amacli yapmistim.Ilk defa boyle bir uyari aldim.
    Saygilar.

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Tca % - 1.09
    Zpf % - 0.59
    Zpe % + 0.39

3.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Tca % - 1.09
    Zpf % - 0.59
    Zpe % + 0.39
    Bu altın da sıktı artık ne düşüyor ne yükseliyor.

4.  Alıntı Originally Posted by aliserpil2005 Yazıyı Oku
    Bu altın da sıktı artık ne düşüyor ne yükseliyor.
    Altın ons analistlerinin 2021 için 2200-2400 arası hedefleri var. Kabaca dolar bazında %20-30 potensiyel mevcut.

Şimdilik dediğiniz gibi yan yan gitmeye devam ediyor ons, biden, teşviklerin yanında, güçlü dolar politikası da güderse, dolar endeksine bağlı olarak, 2021 sonlarına kalabilir beklenen ons yükselişi. Teknik olarakta ons yeni zirveleri hedeflemesi için ay başında da deneyip kıramadığı 1960 direncini aşmalı, bu da vakit alabilir. Tabi piyasalar günü gününü tutmuyor. Şimdilik tablo böyle.

Gram/tl olarak bizim ülkeden bakarsak, dolar bacağı olduğu için tablo tabiki daha farklılaşıyor, kısa vade tahmin zorlaşıyor.

Ytd

5.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Emeklilikte başka geliri olmayanlar için, duymuşsunuzdur, %4 kuralı diye bir şey var.

Özetle yıllık harcamalarınızın 25 katını biriktirmek, daha sonra enflasyon+%4 getiri elde edebilecek bir portföy ile, her yıl portföyün %4'ünü çekme üzerine. %4 güvenli para çekme oranı olarak belirlenmiş teoride. Böyle bir durumda %4 her yıl çekilsede 100 yaş üzeri yaşansada teoride birikimin idare edeceği üzerine bir kural. Bununla ilgili internette bol miktarda yerli yabancı kaynak var.

Ben maaşlı çalıştığım için, bu plan üzerinde fazla durmuyorum. Mevcut durumda, 25 yılı tamamlamam halinde 60 yaşında sosyal güvenlik sisteminden emekli maaşı bağlanacak. Ayrıca gönüllü bireysel emeklilik sistemine de dahilim, Bes sisteminden emekli olma minimum yaşı 56. Planım, öncelikle 25 yıl çalışmayı tamamlamak ve tasarruf edip biriktirebildiğim kadar biriktirmek(tabi bu sürede cimri veya savurgan bir hayat geçirmemek), ve duruma göre 50-55 yaş civarı emekliye ayrılmak. Tabi önümde 13-15 yıl civarı daha var. O yıllarda durum, hayat ne gösterir, daha çalışırmıyım vs. Allah bilir. Hepimiz için hayırlısı neyse o olsun.
    Bu bizim ülkemize uygun değil, planın temeli enflasyon+%4 getiri elde edebilmek, yoksa yatıyor o hesap.
    %4 de abd borsa endekslerinin çok uzun vade ort. getirisi, buna göre abdli adam parasını borsa fonuna koyunca uzun vadede ort. yıllık %4 net kazanacağı varsayılıyor.
    Bizde öyle olur mu? Olmaz derseniz hesap patladı..

6.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Bu bizim ülkemize uygun değil, planın temeli enflasyon+%4 getiri elde edebilmek, yoksa yatıyor o hesap.
    %4 de abd borsa endekslerinin çok uzun vade ort. getirisi, buna göre abdli adam parasını borsa fonuna koyunca uzun vadede ort. yıllık %4 net kazanacağı varsayılıyor.
    Bizde öyle olur mu? Olmaz derseniz hesap patladı..
    Katılıyorum, enflasyonu yüksek bizim gibi bir ülkede %4 yıllık reel getiri sürdürülebilirliği zor. Bazılarına basit geliyor, ama uygulamada her yıl bu getiriyi getirmek kağıt üstünde durduğu gibi kolay değil.

Bu yüksek enflasyonda,sürdürülebilirlik meselesi yüzünden, temettü emekliliğinin de Abd ye kıyasla bizim ülkede çok zor olduğunu düşünüyorum. Tabi bu söylediklerim şahsi düşüncem, beni bağlar.

Bu sebeple uzun vade portföyümde altın ve döviz yatırımlarıma önemli yer veriyorum.

Son zamanlarda borsa rallisi vs nedeniyle bu fon dünyasınada çok sayıda yeni yatırımcı girdi ve çogu tecrübesiz. Tefastan ana sayfada en yüksek getiri olanları incelemeden alıyorlar. Tefas sitesinde, 5 yıllık geçmiş veri yerine 10-20 yıllık geçmiş veriler görülebilse, tablo daha net olacak.

Saygılar

7. Yellen:
    -Bir noktada sermaye kazançlarının vergilendirilmesi gerektiğine inanıyorum
    -Piyasaya göre değerleme sermaye kazançları vergilerini toplamayı sağlamanın bir yöntemi, farklı yaklaşımları da değerlendireceğiz

Teyzenin konuşmasında önemli bir detay.

8.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Istanbul Portföyün hisse fonları nasıl? TKFye alternatif olabilir mi?
    Yeni fonlardan IIH bi adım öne çıkmış gibi. https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IIH

Sayfa 642/1003 İlkİlk ... 142542592632640641642643644652692742 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •