Sayfa 735/1003 İlkİlk ... 235635685725733734735736737745785835 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 5,873 - 5,880 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

Alıntı Originally Posted by harunlu Yazıyı Oku
    TPF fonu geçtiğimiz ay bir günde yüzde 13,2 düşüş yapmış, araştırırken farkettim. bu ancak bonosonu bulundurduğu bir şirket batınca falan olmalı. anlayamadım?
    EDIT: tpf fonu yüzde 13 değil yüzde 1,3 düşmüş

evet sn hellistheother yüzde 13 değil yüzde 1,3 düşüş yapmış. tşk dikkatiniz için. grafikte dikkat ederseniz düşüş çizgisini öyle bir uzatmışlarki sanki büyük bir oran gibi yanılttı beni.

2.  Alıntı Originally Posted by harunlu Yazıyı Oku
    EDIT: tpf fonu yüzde 13 değil yüzde 1,3 düşmüş

evet sn hellistheother yüzde 13 değil yüzde 1,3 düşüş yapmış. tşk dikkatiniz için. grafikte dikkat ederseniz düşüş çizgisini öyle bir uzatmışlarki sanki büyük bir oran gibi yanılttı beni.
    Evet evet haklısınız, hepimiz yapıyoruz, çok keskin/yanıltıcı görünüyor ilk bakışta.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3. Dolar 7,2** seviyelere indi. Düşüş trendine mı girdi ?

4.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Tacirler Yatırım'dan fonun yöneticisi Engin Bey ile konuştum. TPF fonu daha önce özel sektör borçlanma fonu iken izahname değişikliği ile devlet tahvili de alabilir, belli bir oranın üstünde hisseyi de alabilir hale getirilmiş.
    Bu süreçte fon satışı durdurulup pay sahiplerinden fon geri alımı ( yatırımcı açısından fon satışı yani ) açık kalmış.
    Ancak değişen fon ile birlikte çıkışlar arttığından, bunu karşılamak için ellerindeki özel sektör bonolarını likidite etmek zorunda kalmışlar. östlerin ikinci el piyasasının derinliği olmadığı için dezavantajlı ve kötü fiyatlı likidasyon yapılmış mecburen.
    Herhangi bir bono temerrüdü durumu olmamış.
    Bu eksiyi yaratan durum bu imiş.
    Topiğin bilgisine.
    Teşekkürler bilgilendirme için sn hellistheothers.

Daha öncedende bu durumdan şüpheleniyordum, yerli/yabancı özel sektör tahvil/kira sertifikası fonlarında, ilgili piyasa derinliği az olduğunda, fonlarda volatil hareketler(fonlara yeni yüksek giriş/çıkış) bu fonların durumunu yukarıda belirttiğiniz gibi bence de olumsuz etkiliyor. Bazı arkadaşlar, 2. el piyasasında bunun fiyata yansıdığını problem olmayacağını söylüyordu, ama kanaatim sığ piyasalarda getiriyi törpülüyor. Özel sektör tahvili ve özel sektör kira sertifikası içeren fonlarda yatırım yaparken iki kere düşünmek lazım.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,931
    Avrupa Merkez Bankası yönetim konseyi üyesi Gabriel Makhlouf, kripto para birimi konusunda bir merkez bankasından son uyarıda, Bitcoin yatırımcılarının "tüm paralarını kaybetmeye" hazır olmaları gerektiğini söyledi.

https://finance.yahoo.com/news/bitco...105239031.html
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Teşekkürler bilgilendirme için sn hellistheothers.

Daha öncedende bu durumdan şüpheleniyordum, yerli/yabancı özel sektör tahvil/kira sertifikası fonlarında, ilgili piyasa derinliği az olduğunda, fonlarda volatil hareketler(fonlara yeni yüksek giriş/çıkış) bu fonların durumunu yukarıda belirttiğiniz gibi bence de olumsuz etkiliyor. Bazı arkadaşlar, 2. el piyasasında bunun fiyata yansıdığını problem olmayacağını söylüyordu, ama kanaatim sığ piyasalarda getiriyi törpülüyor. Özel sektör tahvili ve özel sektör kira sertifikası içeren fonlarda yatırım yaparken iki kere düşünmek lazım.
    Evet hocam haklısınız. 2018 yılında piyasa yapıcılığı vs. gibi hamlelerle ikinci el piyasasını canlandırma hamleleri vardı. Demek ki pratikte hala sonucu olmamış.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Evet hocam haklısınız. 2018 yılında piyasa yapıcılığı vs. gibi hamlelerle ikinci el piyasasını canlandırma hamleleri vardı. Demek ki pratikte hala sonucu olmamış.
    Daha önceden Kt portföyle görüşmüştüm sanırım, Döviz kira sertifikası fonu çıkartmayacakmısınız diye, döviz kira sertifikası 2. el piyasalarında yeterli derinlik yok, belki ileride vs. gibi bir şeyler söylemiştiler.

Yabancı ülkelerin özel şirketlerinin çıkardığı döviz kira sertifikaları için ise, bu ülkelerin çoğu ülke cds primi yüksek, yatırım yapılabilir notunun altında ülkeler. Yerli piyasada bile sorun olabilirken, yabancı piyasaların bu durumunu iyi bilen portföy yöneticisi/araştırma ekibi eleman eksiğide mevcut.

Özel sektör tahvili/kira sertifikası fonunda bulunan yatırımcıların, büyük kısmı çıkış yapmak istediğinde likiditesi 2. el piyasasında problemli tahviller/kira sertifikaları zararına işlemle portföyden itfa tarihi öncesi satış yapılabiliyor, bu durumda da fon fiyatına negatif olarak yansıyor. Kontrollü bir şekilde bu tarz fonlara giriş/çıkış olsa, sıkıntı daha az olur. Hazine'nin çıkardığı kamu tahvil/kira sertifikalarında bu durumlar pek yaşanmıyor ama bunlarında özel sektör tahvil/kira sertifikalarına göre getirileri daha düşük. Özetle ne kadar risk, o kadar getiri.

Sanırım gayrimenkul yatırım fonlarının çoğunda da, bu sebepten belli zamanlarda giriş ve çıkış yapılabiliyor.

8.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Dolar 7,2** seviyelere indi. Düşüş trendine mı girdi ?
    Altı ve üstü ayrı hikaye:

Sayfa 735/1003 İlkİlk ... 235635685725733734735736737745785835 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •