Sayfa 752/1003 İlkİlk ... 252652702742750751752753754762802852 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 6,009 - 6,016 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Hisselerde mesela ne kadar biliyor musunuz?
    Mesela Ata Yatırım şöyle demiş.

MKK Virman Ücreti İşlem sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. 1.25-TL + BSMV (0.05)
    1 adet virman için 1.25-TL nin BSMV si 1.25*0.05=0.0625-TL dir, Toplam 1.3125 TL

2.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    üstadım IDH xtumy endeks fonu mu? yoksa aktif yönetilen ve xtumy'den daha fazla getirmeyi amaçlayan bir fon mu? pek takip etmemiştim ama getirileri oldukça güzel gibi.
    %95'i endeks ama ya bu başlıkta ya portföy'de paylaşmıştım, endeksin geçmiş verilerine bakıldığında zaten krizi atlattıktan 2-3 ay sonra kendini katlayarak ilerlediğini ve tek başına onu bile yansıtmanın ipi önde göğüslemelerine yeter nitelikte olduğunu söylemiştim. öyle de gidiyorlar.

bu arada bir düzeltme yapayım, odas'a yanında dgklb ile, 2.9 değil, 1.89'da girmiştim ben, tview'de paylaşmışlar çünkü kendini ikiye katlayarak gidiyor diye, o dönemlerdi. her iki hisse de uzun süre aynı grafiği paylaşmışlardı. sonra ikisinden de kar alıp çıkmıştım.

endeks 150'yi geçemeyecek gibi geliyor bana ama düşük kalmış, epey düzeltme yemiş hisseler var. bırakın kızarmayı, bugün yeşil olmayanı bulmak zordu, 0,5 civarında gezinenlerden birkaçına ufaktan girdim. 13 hisse belirlemiştim üçü tavan yapmış. kalanların kızarmasını bekleyip onlarda fırsat kollarım. ne olursa olsun, iş yerli piyasa olduğunda, hisseden anında çıkıp bir diğerine girebilmek fona göre fırsat maliyetinde avantaj. fonda birinden çıkıp başka bir fırsata girmeniz 5 günü buluyor. tabii yerli fonlarda IDH ve NNF bence yeterli ama öğleden sonra endeks kızardığında emir vermek için geç kalmış oluyorsunuz. geçen günkü dış piyasa kaynaklı kriz gibi. aslında yakın izleme pazarındaki gibi (5 değil ama en azından 2) çoklu işlem saati uygulansa çok daha sağlam bir alternatif olurdu fon piyasası, borsa sevenler için.

her yerde gmstr konuşulmasını da hayretle karşılıyorum zira gram üstünden yapılandırılıyor bu hisseler, bir ayakları dolar/tl. altında da öyle. ons (xagusd) üzerinden değiller ve makasları zaten kazancı kuşa çeviriyor.

hazır düşüyorken dövizin kendisini değil ancak kur farkını da karına katan sağlam yabancı fonları almak, yineliyorum, daha makul. isim vermeye de gerek yok, kendini ispatlamış çok sağlam fonlar var ve yıl sonunda yükselişini sürdürmüş kurla beraber yerli rakiplerinin ardında kalmayacaklarına benim güvenim tam. bizde endeks bazlı düzeltme henüz yaşanmadığından ve dışarıdaki düşüşlerin iki misli kayıplar yaşattığından, feriştahı da olsa bizim fonlara aynı şekilde güven besleyemiyorum. şu dönemde düşük kalmış sağlam hisselerde işlem yapmak daha güvenli görünüyor.

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Mesela Ata Yatırım şöyle demiş.

MKK Virman Ücreti İşlem sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. 1.25-TL + BSMV (0.05)
    1 adet virman için 1.25-TL nin BSMV si 1.25*0.05=0.0625-TL dir, Toplam 1.3125 TL
    Hocam 2019 yılından itibaren 1,35 ile çarpılmakta.

saygılar,
    “Sağlam bir para birimi, zengin bir toplumun olmazsa olmazıdır.”

4. Ktm %+0,206
    mps %+1,059
    mac %+1,305
    opb %+0,588
    sua %+0,070
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

5. döviz bazlı fon olarak elimdeki gbc/kub'a ilave olarak üçüncü olarak gbg biriktirmeye karar verdim.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    döviz bazlı fon olarak elimdeki gbc/kub'a ilave olarak üçüncü olarak gbg biriktirmeye karar verdim.
    Bilgilendirme yaptığınız için çok teşekkür ederim sayın Hellistheothers. Ben de uzun zamandır bir arayış içerisindeydim. GBG fonunu bir süre takip edeceğim. Bu arada bizim döviz bazlı fonlarımız son 3 ayda çok kötü dayak yediler ama sabırla tutmaya devam ediyorum.

Alıntı Originally Posted by supremegod Yazıyı Oku
    Bilgilendirme yaptığınız için çok teşekkür ederim sayın Hellistheothers. Ben de uzun zamandır bir arayış içerisindeydim. GBG fonunu bir süre takip edeceğim. Bu arada bizim döviz bazlı fonlarımız son 3 ayda çok kötü dayak yediler ama sabırla tutmaya devam ediyorum.
    dayak yediler ancak gbc ve kub dövizin düşüşü kadar düşmediler. Kub özellikle cds düşüşüyle de eurobondları sayesinde portföyü döviz düşüşüne karşı korudu gibi görünüyor.
    Dövizin 8.5 e çıkışı ne kadar spekülatif ise bu seviyelere düşüşü de o kadar spekülatif bence. Reel enflasyonun %30-40 aralığında olan bir ülkede dövizin düşmesi hatta sabit kalabilmesi bile mümkün değildir. Şuan ki durumun geçici olduğunu düşünüyorum.
    Bu durum sadece sıcak paranın ekmeğine yağ sürer.
    Kendi portföyüm bile 2020 yılında gördüğüm döviz cinsi rakamımın %115 üzerinde. Kendi kendime bu kadar başarılı mıyım diye soruyorum. Tabi ki değilim, borsadaki anomali, üzerine dövizdeki şu son düşüşten kaynaklanıyor. Bu anomalinin portföyümü eritmesin diye döviz fonları arttırmaya başlıyorum tekrar...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8.  Alıntı Originally Posted by supremegod Yazıyı Oku
    Ben sadece usdtry'yi geçip geçmemesine bakıyorum hocam. try enflasyonu eksi usd enflasyonu farkı kadar usdtry artacaktır her vadede eninde sonunda. Onu geçtiği kadar getiri de reel olur. 40 yıldır bundan farklı bir şey olmadı. Olması da matematiğe, ekonomi teoriğine aykırı zaten. Eğer , usdtry gerisinde kalırsa aldığım döviz bazlı fon, o zaman hakkaten ''dayak'' vardır benim gözümde.
    Bu minvalde yıllardır yaptığım gibi, usdtry gevşemelerinde döviz bazlı fon biriktirmeye devam ediyorum.

Selamlar,
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Sayfa 752/1003 İlkİlk ... 252652702742750751752753754762802852 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •