Sayfa 874/1003 İlkİlk ... 374774824864872873874875876884924974 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 6,985 - 6,992 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by coltrane Yazıyı Oku
    Ek 26588

Günaydınlar, GSP için ekli çalışmayı yaptım. Mavi temettü ödemeleri ile tekrar fon alınırsa, kırmızı tefas'taki hesap yöntemine göre doğrudan fon değeri hesabı, yeşil ise temettü ödemesinin fon değerine eklenmesi durumunu gösteriyor. Yatırımcıya ödeme yapılırken stopaj düşmedim.

Tefas'ta görünen son 6 ay %23,4 ve 12 ay %40 getiri. Eğer temettüler ile tekrar fon alınırsa son 6 ay %31,3 - 12 ay %50,2 oluyor.

Benzer bir çalışma yapan oldu mu? Kimseyi yanıltmayayım.
    Biraz fonun temettü getirilerine baktım; 400k'ya bir ev alıp kiraya versek; fonun yıllık artış oranı evin yıllık değer kazancına denk geldiğini varsayarak parayı GSP'ye yatırsak dedim amaa temettü anlamında daha çok ekmek yememiz gerekiyor sanırım.
    Bu anlamda başka hesap yapan veya fikri olan var mı?

2.  Alıntı Originally Posted by Argus Yazıyı Oku
    Biraz fonun temettü getirilerine baktım; 400k'ya bir ev alıp kiraya versek; fonun yıllık artış oranı evin yıllık değer kazancına denk geldiğini varsayarak parayı GSP'ye yatırsak dedim amaa temettü anlamında daha çok ekmek yememiz gerekiyor sanırım.
    Bu konuda sadece 2020 kıstas alan bayağı bir yanlış yorum yapar.

Temettü verimi düşüktü çünkü dağıtım kısıtlanmıştı.

Alıntı Originally Posted by blueblood Yazıyı Oku
    Ben kendim bir konu nasıl açabilirim?
    Borsa geneli tıkla açıldığında +yeni konu yazar tıkladığında yeni konu başlat başlığında başlık ne ise onu yaz ilk imesajını yaz ve konuyu aç de👍Eğer banka faizleri yatırım fonları ile ilgiliyse onunda üstünde +yeni konu yazısı var aynı işlemi yapın

Baktımda piyasalar başlığı altındaki tüm ana başlıklarda +yeni konu yazısı görülen her yerde açılabiliyor

5.  Alıntı Originally Posted by Argus Yazıyı Oku
    2015 yilindan beri verdigi temettulerin ortalama verimi %8 civari.
    400k icin ortalama 32k yillik temettu alsaniz, aylik kabaca 2500 TL getirir diyebilirim.
    Fakat temettu verimi hesaplanirken maliyetinize gore hesap yapmak dogru olanidir.Eregli bu sene yaklaşik 1.55 TL temettu verecek.Hisseyi yeni alan birisi simdiki fiyata gore yaklaşik %10luk temettu verimine sahipken benim maliyetime gore %21.
    Karar sizin.
    Saygilar.

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by Dollar Yazıyı Oku
    Haber sitesine bakarsak; orada bu tarihler arası kazançlardan alınmayacak şeklinde anlıyorum. Satıp almak, valörlü olanlarda zaten tam bir işkence.
     Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Neredeyse üç aydır altın ve eurobond fonları ciddi zararlar yazdılar. Sepet yapmanın önemi burada ortaya çıkıyor. Portföyümün yarıya yakını altın ve döviz bazlı olmasına karşın hsyf ve hisse senetleri nedeniyle totalde makul bir oranda artıdayım. Piyasa zamanlaması yapmaya çalışmadan, sabırlı ve uzun vadeli hedeflerime uygun şekilde yatırım fonlarını biriktirmeye devam ediyorum.

Bunun yanı sıra, stopaj avantajı nedeniyle son zamanlarda ciddi para girişi olan ve yenileri de birbiri ardına kurulan fon sepeti fonlarının burada yeterince konuşulmadığını düşünüyorum. Bir takım olumsuzlukları ve haklı eleştiriler (yapısı itibariyle aktif yönetilmeye uygun olmaması, yönetim ücretlerinin yüksekliği vs.) olsa da istikrarlı getirileri ve stopaj avantajı nedeniyle ben portföyün defansif yönünde ciddi miktarda fon sepeti fonuna yer veriyorum. Kişisel olarak uzun vadeli düşündüğüm için, ppf yahut benzeri sabit getirili fonlar veya bir miktar üstünü getiren defansif değişkenler yerine fon sepeti fonlarını tercih ediyorum.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."
    Fon sepeti olarak tercihleriniz hangisi ? Benim portföyun yarısı defansif değişken içeriyor ancak son 1 aydır performanslarından memnun değilim. Fon sepeti fonu ile değiştirebilirim.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,935
     Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bakır kıymetli maden tanımına uymuyor.
    O tür fonlar karma yada sepet fon olabilir.
    Zaten bir tane var.TGE...

https://www.isportfoy.com.tr/tr/yatirim-fonu/TGE/TRL
    Evet, haklısınız. Yeni farkettim bunu, içinde bakır,nikel,çinko vb madenler varmış. Çok cezbetmedi ama. Şimdilik hsyf'ler daha iyi görünüyor geçmişe bakınca...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    Fon sepeti olarak tercihleriniz hangisi ? Benim portföyun yarısı defansif değişken içeriyor ancak son 1 aydır performanslarından memnun değilim. Fon sepeti fonu ile değiştirebilirim.
    Cevap vermek isterim.

Malesef muafiyetliler arasında kırmızının fon ailesinin dışında ciddi bir performans yok ortada henüz. Yk'nin fonları geriden geliyor.

Kırmızının dört fonu da cok iyi konumlandırmış. Burada kişisel tercihler sonucu belirler. Vade ve volatilite karşısında irade meselesi.

Ben kendimce hepsinin Sharpe rasyosunu karşılaştırdığımda ARM ön plana çıkıyor. (Geçmiş getiriler geleceğe dair hic bir sey ifade etmez.) Salt getiri odakli kişiler icin tercih farklı olabilir. Başarılı değişkenlerin de cok gerisindeler.

Sayfa 874/1003 İlkİlk ... 374774824864872873874875876884924974 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •