Sayfa 130/1003 İlkİlk ... 3080120128129130131132140180230630 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 1,033 - 1,040 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. IBB değişkenleri 1'den 10'a kadar sıraladığımda, 10 yüksek risk/getiri 1 düşük risk/ getiri olarak, ''4'' civarında çıkıyor. Yani defansiflerin bir tık üstü gibi. eib ''2'' sua ''2'' ıdy ''1'' suc ''3'' opb''6'' tcd ''9'' ıpb ''10'' vs. gibi . oradan pay biçebilirsiniz.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by melihsah Yazıyı Oku
    Dolar, Altın, Borsa, Gümüş ne varsa düştü Cuma günü, böyle günler fonlarda sepet yapanlar için kabus oluyor. Bu günleri biraz olsun dengelemek için hangi fon alinabilir acaba? Benim aklıma fon değil ama acaba paranın %5 ile Viop'ta short pozisyon açsam mi diyorum. Başka aklıma bir şey gelmiyor.
    Hocam viopta short açsan bu sefer, yemyeşil günleri törpüleyeceksiniz. Bence uzun vade tutulduğunda arada böyle günler artırmak için iyi aslında. Ama her halukarda çıksın diyorsanız ppf'ler var. Onların de böyle günleri hedge etmesi için normal portföyün 5 katı kadar tutmak lazım. O da mantıksız. Eriyen para oluyor.
    Pijama gibi bu iş; bele çeksen paça açıkta, paçayı kapasan bel açıkta kalacak mecbur. Toplam kumaş belli
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hocam ost fonlarında 4-5 yıl önceye göre değişiklik var. O dönem temerrüde düşen özel sektör tahvilleri yüzünden, hem artık 30-40 tan aşagı farklı tahvil taşımıyorlar, hem de çoğu elindeki tahvilleri sigortalıyorlar. osd özelinde bilmiyorum ama bir çoğunda olduğunu olanları biliyorum.

Elbette ppf riski ile eşit diyemeyiz. Ama bir tık fazla getiri her zaman bir tık fazla risk demek para piyasalarında.
    Hocam merhaba, tahvillerin sigortalanması konusunu biraz açabilir misiniz? Kimler nasıl yapar, kaynak verebilir misiniz?

4. Vergi ve harçlar 2021'de %9,1 arttırılmış.
    Artış yeniden değerleme oranına göre yapılıyor.
    YDO ise TÜİK'in ekim-ekim ÜFE oranına göre tespit ediliyor.
    Demekki üfe enflasyonu 9,1 olmuş.

5.  Alıntı Originally Posted by Batakçı Yazıyı Oku
    Hocam merhaba, tahvillerin sigortalanması konusunu biraz açabilir misiniz? Kimler nasıl yapar, kaynak verebilir misiniz?
    Hocam merhaba, kaynak veremem, yanıltmak istemem açıkçası. 3-4 yıl önce, dediğim gibi sıkıntılar, temerrütler oluşunca, bir portföy yöneticisi twitterda bu minvalde bir şey demişti. Daha sonra sorduğumda fon yöneticilerine kendi içinde sigortladıklarını belirtmişti. Yani gerçek olabilir, ama bir şehir efsanesi de olabilir. Çok kesin bir bilgi değil. Ancak pratikte son 1-2 yılda temerrüde düşen östleri taşıdıkları halde o gün birden keskin düşen öst fonu olmadı.

6. Sayın hellistheothers diğer üstatlar.

GMA performans sunum raporunda şöyle demiş.

Karşılık ayrılmasına karar verilmiş diyerek ne demek istiyor. Sunum raporlarında yer almadığına göre sigorta yapılmamış diyebilir miyiz.

BİMEKS Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş. ( “İhraçcıâ€) tarafından ihraç edilmiş piyasalarda işlem gören
    özel sektör tahvillerine ilişkin Ocak 2018 yılında başlanan yeniden yapılandırma görüşmelerinden
    olumlu sonuç çıkmaması sebebiyle 08.06.2018 tairih itibariyle fon portföyünde bulunan BİMEKS
    tahvili için %100 oranında karşılık ayrılmasına karar verilmiştir.
    AE Arma Elektropanç Elektromekanik San. Müh. Taahhüt ve Tic. A.Ş.’ye (“İhraçcıâ€) ait
    “TRSAEST91812†ISIN kodlu özel sektör tahvilinin 28.09.2018 tarihinde yapılması gereken
    anapara ve kupon ödemesinin 28.09.2018 tarihinde yapılamayacağı, KAP’ta ihraçcı tarafından ilan
    edilmiştir.
    Temkinli bir yaklaşım amacıyla ve belirsizlik nedeniyle, Yatırım Fonları rehberinin 5.1.2 maddesi
    uyarınca, 28.09.2018 tarihinde fon portföyünde yer alan “TRSAEST91812†ISIN kodlu tahvil için
    100% oranında karşılık ayrılmasına ve değerlemesinin aynı gün itibariyle durdurulmasına karar
    verilmiştir.
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

7. %100 demek
    Artık tahsil imkanı kalmadı
    Zarar yazılacak demek.

8. Meesut hocam sevgili hellistheothers cevaplarınız için teşekkür ederim. Yatırım fonlariyla tanışıklığım yakın zamanda oldu. Önceliğim mevduat üzeri getiri elde etmek. Ufaktan sepet yapmaya başladım ancak bist in mevcut seviyesi ve dövizdeki dalgalanmalar beni bu dönemde daha defansif olmaya itiyor. OPB yi hiç incelemedim ona da bir bakayım. Bol kazançlar herkese.

Sayfa 130/1003 İlkİlk ... 3080120128129130131132140180230630 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •