Sayfa 74/1003 İlkİlk ... 2464727374757684124174574 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 585 - 592 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. FTSE 100 hangi fonda var?
    Canlar gider heyyyy

2. Bir şey farkettim yurtdışı borsalar çökerken bizim borsamız da çöküyor. Özellikle Almanya ile benzer sanki endeks grafiğimiz.

O yüzden yabancı fon almak yerine parayı dövizde tutup borsamızda fırsat görünce alım yapmak daha mantıklı olabilir mi?

Yabancı fon GBC toplar umarım. Onun dışında zaten iyi yabancı fon yok. En azından bildiğimiz gelişmelerle yatırım yapmış oluruz.

Siz ne dersiniz?
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Hiç bir şeye %100 girilmez. Ama riskine göre başarılı bir fon.
     Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    2-3 defansif değişken arasında bölünürse bence mantıklı risk istemeyenler için. Ama en defansif değişkenler dahi corona döneminde %5-6 düştüler, bilginiz olsun. Her 2 yılda bir öyle dönemleri oluyor. Ppf kadar dümdüz değil grafikleri.
    Ama bahsettiğiniz fon risk/getiri anlamında en başarılı fonlardan biri.
    Ben acikcasi eib in icindeki eid (%93 hisse)oranindan korkuyorum 3.dalganin vuracagi söyleniyor haberlerde mart ayında hisse ve değişkenlere yakalananlar çok zarar yazdılar oyle bi durumda dolaylı da olsa eib i etkiler oyle bir gune yakalanmak istemem hele %100 le.
    tesekkurler.

4.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    Ben acikcasi eib in icindeki eid (%93 hisse)oranindan korkuyorum 3.dalganin vuracagi söyleniyor haberlerde mart ayında hisse ve değişkenlere yakalananlar çok zarar yazdılar oyle bi durumda dolaylı da olsa eib i etkiler oyle bir gune yakalanmak istemem hele %100 le.
    tesekkurler.
    2. dalga vurdu da ne oldu ki hocam. Ben borsada 30 yıldır W şeklinde dönüş hiç görmedim berbat düşüşlerden sonra açıkçası. En kötü hep bir kere olur. Geçmişte en az 7-8 kere büyük kriz görmüşlüğüm vardır, dönüşten sonra her seferinde, tekrar o kötülere gidileceği söylendi durdu. Ama hiç gidilmedi. Gidilmedi derken, elbette çok sonra gidildi, ama bambaşka nedenlerle, bambaşka zamanlarda. Tedbirli olmakta yarar var elbette ama uzun perspektiften bakarsanız eib vs. gibi iyi bir defansif değişkenle 5-6 yıllık vadede mevduattan çok kazanmanız çok olası. Yıllık %2 reel getiri ile ( o da resmi rakamlara göre) mevduatta devam etmek bana sadece zaman kaybı geliyor açıkçası
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

5. Hocam 3.dalga mi kaldi
    Risk alan, soguk kanli olan, sabreden, panik yapmayan kazaniyor

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bahsi geçen kurumun tüm fonları için aynı şeyi düşünüyorum. Bu kuruma özgü değil, büyük özel banka fonlarının hepsi böyle. Kıstaslarının ısrarla gerisinde kalan , 5 yıllık portföy dönüşümleri bile %2 'yi zor bulan fonlar. Daha önce sıkça örneğini verdiğim gibi simitin 3 misli arttığı ortamda 1 bucuk misli artan simit fonu gibi bunların çoğu. Artışları da ilüzyon. Simitin fiyatı aynı yere dönerse ne olacakları mechul. ( simit dogru metafor değil belki simitin fiyatı uzun vadede enflasyonla artacak, enflasyonla hiç artmayan bir ürün koyabilirsiniz buraya, ya da simitin fiaytını dolar bazlı koyabilirsiniz )
    Zaten genel olarak bir endeksi takip eden endeks fonlarının da , aktif yönetilen ama benchmark endeksi geçmeyen mutual fonların da hiç bir vadede reel getiri sağlamayacağını düşünüyorum. Geçmişte de sağlamadılar. Hele dünya endekslerinin çoğu reel getiri sağlamayan doymuş piyasalar , uzun vadede bu endekslere ekstra getiri sağlamayan bir fon bence zaman kaybıdır. Zaten bu fonların çoğu yavaş yavaş takip ettikleri endeks kadar bile getirmeyip, ufak ufak altında da kalıyorlar. Dayanağı %100 artarken %90 artan bir fon, erken ya da geç, mutlaka kazandırdığını geri alacaktır. Bu hiç değişmedi.
    Ben çoğunlukla yanlış anlaşılıyorum.
    Yurtdışı piyasalar da , gelişmekte olan piyasalar da petrol de, teknoloji de yatırım yapmak için muazzam alanlar. Ben bunlara yatırım yapmak için bizdeki fonların son derece yetersiz ve kötü olduğunu düşünüyorum bir kaç istisna dışında. Ama bir fon neye yatırım yapıyorsa yapsın, yatırım yaptığı ürünün bir tık üstünü getirmediği müddetçe, gizli bir şekilde paranızı eritiyordur. Kazançları geçicidir.
    Çamura yatırım yapan fon çamur getirisinin yıllık %10 geçerse her yıl, uzun vadede para kazandırır, altına yatırım yapan fon her yıl %10 altın getirisinin altında kalsın, para kaybettirir. Bütün dünya fonlarında benchmark diye yırtınılmasının, tüm büyük yatırımların fona girerken kıstas başarısını sorması bu basit matematik gerçeklik. İstisnasız geçmişte, bugün ve gelecekte tüm örnekler bunu kanıtlıyor.
    Başarının tek ölçütü kıstas başarısı, kıstası geçmenin tek yolu fon aktivitesi. Aktivite olmayan yerde, başarı olmaz. Çünkü durgun bir su gibi sadece dayanak enstrümanı/endeksi/ürünü yansıtır. Hatta bizdeki örneklerde olduğu gibi onun da gerisinde kalır. Ama her aktivite olan yerde de başarı olmayabilir.
    Sözgelimi, bugdaya yatırım yapıp, bugdayın yıllık getirisini her yıl %10 düzenli geçen bir fon bulsam ben mesela, tüm paramı yatırırdım zerre tereddüt etmeden. Çünkü her komodite, her meta, her endeks gibi reel olarak bugday da belli bir değerin altında ve üstünde dalgalanacaktır. Ancak yıllık %10 enflasyon üstü reel getiri benim için yeterlidir ve ciddi başarıdır.
    Fidelity'nin bir nasd** fonu 6-7 yıl önce nasd** yıllık %80 getirirken, , fon %60 getirdi. Bütün yöneticiler sene sonu görevden alındı, çünkü inanılmaz bir yatırımcı baskısı oldu. Bildiğin binanın önünde eylem yaptı adamlar. Çünkü oradaki yatırımcı, reel olarak %60 kazandım oh mis demiyor, dayanaktan kaynaklı getirinin geçici olduğunu biliyor. Ama tam tersi nasd**'ın %10 getirdiği yıl %30 getiren fonlar kırmızı halı üstünde ödüller alıyor.

Tabi bunları trade edenler için değil, benim gibi uzun vade yatırımcılar için söylüyorum.
    İtbar puanı veremiyorum,keşke verebilseydim.

Bizde malumunuz hiç birsey dogru durust açıklanmaz, açiklanirsa o koltukta oturamazsin ben daha sıkı tedbirlerin gelecegini düşünüyorum .
    Son düzenleme : paramanya; 22-11-2020 saat: 21:13.

8. Ios Vakifbank uygulamasina guncelleme geldi. Guncelledim. Yatirim hesabi fon alis satis hareketlerini detayli goremiyorum. Lot sayisi gostersede hangi fiyattan aldigimi , sattigimdaki kar ve zarari detayli goremiyorum. Sizlerde nasil acaba ? Iphone 5s kullaniyorum , yeni uygulamayi buyuk ekranli telefonlar icin tasarlamislar saniyorum.

Sayfa 74/1003 İlkİlk ... 2464727374757684124174574 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •