Sayfa 671/1003 İlkİlk ... 171571621661669670671672673681721771 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 5,361 - 5,368 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by tele vole Yazıyı Oku
    kârdan %10 keserken zarardan da %10 iade ediyor yani. Bir başka deyişle kepçeyle alıp çay kaşığıyla geri veriyor

Teşekkür ederim.
    Aslında öyle olmuyor. Birebir iade ediliyor. Aslında iade de söz konusu değil, örnekle açıklamaya çalışacağım.

Stopaj gelir üzerinden vergi. Bireysel olarak mesela gelir vergisine giren kira stopajları yılda 2 defa Mart ve Temmuz ayında ödenir. Bunu mükellef kendisi beyan edip öder. Çoğumuz o kadar geliri olmadığında uygulamayı bilmeyiz.

Bizim örneğimizde de fonlar için bireysel olarak biz uğraşmıyoruz Devlet aracı kuruma-Bankaya yatırımcıyı uğraştırma, sen kaynağında gelir üzerinden %10 kesintiyi yap, direk bana aktar diyor.

Beyan süresini bilmiyorum ama aylık veya 3 aylık olabilir. Normalde atıyorum Ocak 1'i itibariyle 3 ay olsun, Mart 31'de Devlet aracı kuruma diyorki, müşterin-yatırımcın Ocak-Mart arası sattığı fonlardan ne kadar gelir elde etmiş ise, onun üzerinden %10 kes bana beyan et, sonra da öde diyor Devlet. Yani 31 Mart'a kadar vergi anlamında kesilen alınan falan bir şey yok, siz hesap hareketlerinde görüyorsunuz sadece. O dönem içerisinde hatalı işlem olabilir, bizim örneğimizdeki gibi zararla çıkma durumu olabilir düzeltme beyan tarihine kadar yapılabilir. Mesela gelir 100- zarar 20 olsun. Normalde dönem içi elde ettiğimiz 80 TL Fon geliri üzerinden 8 TL devlete ödenir. Ne iade oldu ne bişey ama uygulamada bu hesaplamalar, muhtemelen de muhasebe mantığı veya işleyiş kolaylığı olarak işlem gerçekleştiği anda hesabınızdan kesiliyor, arka planda geçici muhasebe hesaplarına alınıyor, sonra da zarar eden fonu sattığınızda örneğimizde 20 TL'nin %10'u iade ediliyor. Totalde değişen bir şey yok.

Tam tersi fonu sattığınızda tüm kalemler gösterilmese bu kez tersine itiraz edenler de olabilirdi. Ocak ayında sattığım fonun kesintisini Mart 31'de yaptığında, ki onlarca alış satış olabilir, nereden kaynaklandığı falan muhasebe takibi açısından da sorun oluştururdu. Bu işleri az çok bilenler ne demek istediğimi anlayacaktır. Bu mahsuplaşmanın süresinin olması da, vergi devletin kasasına girdikten sonra, iade edilmesinin mahkeme kararı falan olmadan yapılamamasından kaynaklanıyor. Olur ama uğraşırsınız. Kazara vergiyi fazla ya da hatalı ödeyenler bilirler, almasını kolay, her yerden yaparlar ama iadesi için yatırdığınız vergi dairesine kadar getirtirler sizi.

2.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Saat 14.30 da gelen fonu o saatten sonra satmak isteseniz zaten T+1 oluyor
    ertesi gun emir gecer ve T+2 de saat olarak 14.30 da size gelir onun bedeli
    Evet bu yorumunuz doğru bence de.Fon 11 gibi gelmiş gözüküyor ama aslında gelmemiş.Tefas'ın bir yerlerinde duruyor kodlar.Başka bir izahı yok çünkü.Software olarak geliştirilmesi gereken çok konu var bu fon işlerinin.Bir de Osmanlı'da denieecem bunu, Finansyatırımda fon alım-satımlarında çok sıkıntı çektim belki o yüzden negatif yaklaşıyorum kuruma.

3. Bankalara geçmek lazım biraz dendikçe bankalar daha çok düşüyor.

4.  Alıntı Originally Posted by Drupalist Yazıyı Oku
    Aslında kaşıkla alıp kaşıkla veriyor.

Örneğin X fonundan 1000 TL kar ettiniz => 100 TL stopaj kesti
    Y fonundan 200 TL zarar ettiniz => 20 TL stopaj iade etti

Nete bakacak olursanız 80 TL stopaj ödediniz.

Net karınız da zaten 1000 - 200 = 800 TL
    Yani 80 TL net karınızın stopajı oldu.
     Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Aslında öyle olmuyor. Birebir iade ediliyor. Aslında iade de söz konusu değil, örnekle açıklamaya çalışacağım.

Stopaj gelir üzerinden vergi. Bireysel olarak mesela gelir vergisine giren kira stopajları yılda 2 defa Mart ve Temmuz ayında ödenir. Bunu mükellef kendisi beyan edip öder. Çoğumuz o kadar geliri olmadığında uygulamayı bilmeyiz.

Bizim örneğimizde de fonlar için bireysel olarak biz uğraşmıyoruz Devlet aracı kuruma-Bankaya yatırımcıyı uğraştırma, sen kaynağında gelir üzerinden %10 kesintiyi yap, direk bana aktar diyor.

Beyan süresini bilmiyorum ama aylık veya 3 aylık olabilir. Normalde atıyorum Ocak 1'i itibariyle 3 ay olsun, Mart 31'de Devlet aracı kuruma diyorki, müşterin-yatırımcın Ocak-Mart arası sattığı fonlardan ne kadar gelir elde etmiş ise, onun üzerinden %10 kes bana beyan et, sonra da öde diyor Devlet. Yani 31 Mart'a kadar vergi anlamında kesilen alınan falan bir şey yok, siz hesap hareketlerinde görüyorsunuz sadece. O dönem içerisinde hatalı işlem olabilir, bizim örneğimizdeki gibi zararla çıkma durumu olabilir düzeltme beyan tarihine kadar yapılabilir. Mesela gelir 100- zarar 20 olsun. Normalde dönem içi elde ettiğimiz 80 TL Fon geliri üzerinden 8 TL devlete ödenir. Ne iade oldu ne bişey ama uygulamada bu hesaplamalar, muhtemelen de muhasebe mantığı veya işleyiş kolaylığı olarak işlem gerçekleştiği anda hesabınızdan kesiliyor, arka planda geçici muhasebe hesaplarına alınıyor, sonra da zarar eden fonu sattığınızda örneğimizde 20 TL'nin %10'u iade ediliyor. Totalde değişen bir şey yok.

Tam tersi fonu sattığınızda tüm kalemler gösterilmese bu kez tersine itiraz edenler de olabilirdi. Ocak ayında sattığım fonun kesintisini Mart 31'de yaptığında, ki onlarca alış satış olabilir, nereden kaynaklandığı falan muhasebe takibi açısından da sorun oluştururdu. Bu işleri az çok bilenler ne demek istediğimi anlayacaktır. Bu mahsuplaşmanın süresinin olması da, vergi devletin kasasına girdikten sonra, iade edilmesinin mahkeme kararı falan olmadan yapılamamasından kaynaklanıyor. Olur ama uğraşırsınız. Kazara vergiyi fazla ya da hatalı ödeyenler bilirler, almasını kolay, her yerden yaparlar ama iadesi için yatırdığınız vergi dairesine kadar getirtirler sizi.
    İade mantığını hâlâ anlayamadım ama o da benim aptallığım olsun Çok teşekkür ederim ikinize de güzel açıklamalarınız için.

5.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Bak şimdi zamanında NNF'yi yerden yere buran arkadaşlarımız vardı. İnsanoğlu, beğenmediği şeyi dile getirmekte çok mahir, ancak iş tebriğe, taltife gelince çok yavaş hareket ediyor.

Şimdi o arkadaşlar çıksa biraz haksızlık etmişiz, NNF'ye zaman tanımamışız deseler, yine hak veririm kendilerine ama böyle zamanlarda yazmıyorlar. İşler yine tersine dönebilir, bir kaç gün kötü gider, yine ortaya çıkar bu arkadaşlar.

Not olarak buraya düşmek istedim.
    Ben NNF'yi hiç eleştirmedim ama hakkında yapılan övgüleri de abartılı buldum.NNF şu ana kadar bahsedildiği kadar başarılı değil bence.Başında sanki sihirbaz var muamelesi gördü twitterda falan.Başarılı olur mu gayet mümkün.Ben NNF fonunu alıp tutuyorum çünkü hedge işlemini yoğun kullanıyorlar anladığım kadarıyla.İşte başarıyı burası belirleyecek.Düşüşlerde çok düşmemesi için ben çıkıştaki getiriden bir miktar feda edebilirim.Ama bunu zaman göstercek.NNF müthiş bir zamanda piyasaya çıktı.Dalgalı denizde ne olacak bilmiyoruz.Şahsen umutluyum, NNF'yi hisse fondan ziyade değişken fon gibi düşünüyorum.Çünkü hedge işi iki ucu keskin bıçak.

6.  Alıntı Originally Posted by byroltr Yazıyı Oku
    Evet bu yorumunuz doğru bence de.Fon 11 gibi gelmiş gözüküyor ama aslında gelmemiş.Tefas'ın bir yerlerinde duruyor kodlar.Başka bir izahı yok çünkü.Software olarak geliştirilmesi gereken çok konu var bu fon işlerinin.Bir de Osmanlı'da denieecem bunu, Finansyatırımda fon alım-satımlarında çok sıkıntı çektim belki o yüzden negatif yaklaşıyorum kuruma.
    hocam siz AHU alış emrini ne zaman vermiştiniz. Siz geldi deyince ben Çarşamba sabah verdiniz diye anlamıştım

7.  Alıntı Originally Posted by HRS Yazıyı Oku
    Abiler bu ışık plastik arzına katılan var mı iş yapar mı sizce gireyim mi
    Eşit dağıtım olacakmış bunda.
    O yüzden çok az lot düşer muhtemelen.

8.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    hocam siz AHU alış emrini ne zaman vermiştiniz. Siz geldi deyince ben Çarşamba sabah verdiniz diye anlamıştım
    Evet Çarşamba sabah.Perşembe 11 gibi geldi,satış işlemini dün almadı sistem.Fon takastaydı herhalde, portföyde gözükse de.Bugün verdim.Pazrtesi görürüz artık.Şimdi gelen parayla işlem yapıp yapamaıyacağıma bakıcam.

Sayfa 671/1003 İlkİlk ... 171571621661669670671672673681721771 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •