Sayfa 132/1003 İlkİlk ... 3282122130131132133134142182232632 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 1,049 - 1,056 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by hazalb Yazıyı Oku
    Uygulamaya girebildiniz mı peki dostum?
    O da yok maalesef.

2. Kira sertifikaları konusunda temerrüt ile ilgili, ayrıntılı bilgim yok, kimseyi yanlış yönlendirmek istemem. Ayrıntılı bilgi isteyenler spk nın ilgili sayfasına da göz atabilirler.

https://www.spk.gov.tr/Duyuru/Goster/201041/0

3. özel selektör tahvili & özel selektör finansman bonosu taşıyan bir fon bu fünansal enstrümanların isterse ödenmeme riskinden korunmak için sigortasını mı yaptırabiliyor ? böyle bir olanak mı var ? böyle bir olanak var ise de o zaman fonun getirisini kırpmış olur...
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

4.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Kira sertifikaları konusunda temerrüt ile ilgili, ayrıntılı bilgim yok, kimseyi yanlış yönlendirmek istemem. Ayrıntılı bilgi isteyenler spk nın ilgili sayfasına da göz atabilirler.

https://www.spk.gov.tr/Duyuru/Goster/201041/0
    Temerrüt durumunda satılabilecek mülkiyet sadece sahipliğe dayalıda var.En güvenlisi o.
    Diğerlerinde hak devri falan var ama adam zaten içeriği boşalmışsa aynen tahvil gibi ortada kalmak sözkonusu olabilir.

Birde şunu belirteyim.
    Bu kira sertifikaları konusunu hala tam anlamış değilim.
    Kim kime ne veriyor, ne oluyor ne bitiyor kafama tam olarak oturtamadım

5. Diğer kira sertifikaları türlerinde de zararlarının tazmin edilmesi de dahil olmak üzere, yatırımcıların menfaatlerinin korunmasına yönelik VKŞ esas sözleşmesinin belirli şartları taşıması ve Kurulca onaylanmış olması zorunlu tutulmuştur." Diyor spk. Dediğim gibi ödememe gibi bir duruma raslamadım. Sadece bi körfez ülkesinde sanırım, bir kira sertifikasının islami finansa uygun olmadığı ortaya çıkınca bi ödeme sıkıntısı oldu bir dönem. Sonra yeniden yapılandırıldı falan, böyle bir haber hatırlıyorum.

Ihraç edilen, Yerli kira sertifikalarının çoğu devlet ihracı, bunlarda hazine güvencesi var. Yerli Özel sektörler kira sertifikalarınin çoğu da genelde katılım bankalarının ihracı.

Kendi kullandıkları binaları(her türlü bina, iş yeri, avm, devlet kurumları bunları olabilir vs) kendi kurdukları vkş ye belli süreliğine devrediyorlarlar sonra kiraliyorlar. Vkş bu varlıkları kira sertifikalarına bölüp, sertifikalari satıyor.

Basitçe şöyle bir durum, benim evim var, size 2 seneliğine satıyorum, 2 sene sonra geri alma şartıyla. Bu sürede size 2 yıl kira veriyorum, oturmaya da devam ediyorum. 2 sene sonra tekrar mülkiyet bana geçiyor.

Sizde bu 2 yıllık sürede evi sertifikalara bölüp, bu sertifikaları satarak ilgili kiraya ortak yapıyorsunuz.

Burdaki nüans sadece kiraya ortaklık, kira sertifikası sahiplerini binaya ortak yapmadiğiniz için, bina değer artışı kira sertifikası sahiplerine yansıtılmıyor. En azından ben böyle biliyorum.

6. Benzer durumlar Eurobond icin de geçerli.

Bagzi kurumlar hisse dağılımını açıklamaz, doğru bulmasak da anladık diyelim. Ama Eurobond içeriğini açıklamanın amacı nedir?

Bagzi limansever holdinglerimizin çöp seviyesindeki Eurobond'u mu yoksa Koc gibi holdinglerin Eurobond'u mu cok fark eder.

7. "Fidelity Fund American Growth Fund" kap icerisinde denk geldi. Detayli incelemedim fakat Denizbank uzerinde gozukuyor.Amerika ve Avrupa olarak ikiye ayrilmis.Belki buradan alabiliriz.Hic gozune carpan ve arastiran oldu mu?
    Saygilar.

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Diğer kira sertifikaları türlerinde de zararlarının tazmin edilmesi de dahil olmak üzere, yatırımcıların menfaatlerinin korunmasına yönelik VKŞ esas sözleşmesinin belirli şartları taşıması ve Kurulca onaylanmış olması zorunlu tutulmuştur." Diyor spk. Dediğim gibi ödememe gibi bir duruma raslamadım. Sadece bi körfez ülkesinde sanırım, bir kira sertifikasının islami finansa uygun olmadığı ortaya çıkınca bi ödeme sıkıntısı oldu bir dönem. Sonra yeniden yapılandırıldı falan, böyle bir haber hatırlıyorum.

Ihraç edilen, Yerli kira sertifikalarının çoğu devlet ihracı, bunlarda hazine güvencesi var. Yerli Özel sektörler kira sertifikalarınin çoğu da genelde katılım bankalarının ihracı.

Kendi kullandıkları binaları(her türlü bina, iş yeri, avm, devlet kurumları bunları olabilir vs) kendi kurdukları vkş ye belli süreliğine devrediyorlarlar sonra kiraliyorlar. Vkş bu varlıkları kira sertifikalarına bölüp, sertifikalari satıyor.

Basitçe şöyle bir durum, benim evim var, size 2 seneliğine satıyorum, 2 sene sonra geri alma şartıyla. Bu sürede size 2 yıl kira veriyorum, oturmaya da devam ediyorum. 2 sene sonra tekrar mülkiyet bana geçiyor.

Sizde bu 2 yıllık sürede evi sertifikalara bölüp, bu sertifikaları satarak ilgili kiraya ortak yapıyorsunuz.

Burdaki nüans sadece kiraya ortaklık, kira sertifikası sahiplerini binaya ortak yapmadiğiniz için, bina değer artışı kira sertifikası sahiplerine yansıtılmıyor. En azından ben böyle biliyorum.
    Şimdi benim bir evim var.
    1000 TL yıllık kira geliri var evin.
    Ben bunu 10'a bölüp 10 tane sertifika yapıyorum.1 sertifika 100 TL.lik oluyor.
    Sizde gelip benden bu sertifikayı alıyorsunuz.
    Ben size bunu 90 TL.ye satıp, peşin paramı alıyorum.Sizde bunun karşılığımda 1 yıl sonra 100 TL kira bedelini alıyorsunuz.
    Yani aslında bu peşin tahsil edilen kira bedeli gibi birşey herhalde.

Birde bu sertifikanın 2.el pazarı var ki kira sertifikasının günlük değerlenmesi yada değer kaybı buradan kaynaklanıyor.Ama böyle bir sertifikanın 2. eli niye değerlenir, niye değer kaybeder bilemiyorum.

Anladığım kadarıyla durum bu gibi.
    Teferruatı bilenler aydınlatırlarsa memnun oluruz.

Sayfa 132/1003 İlkİlk ... 3282122130131132133134142182232632 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •