Sayfa 489/1003 İlkİlk ... 389439479487488489490491499539589989 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 3,905 - 3,912 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. Lider olan ppf.de Son gün pay adedi büyümesi %32. Son iki gün ise %64. Yaklaşık 150m TL.

Benim ppz hala gelmedi ama saka gibi sorun nedir arkadaşlar nereyi aramak lazim.
    Burganda boylemi oluyor bugune ozgu bi durum
    mu saçmalığıı bak ya.

3.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    Deneme amaçlı ufak bi satis yaptim ama su saate hala gelmedi.
    Baska geciken varmi bugun?
    Bende stopaj sonrası nkolay yerine sizin görüşlerinizle geçmiştim. Ondan sordum.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    Benim ppz hala gelmedi ama saka gibi sorun nedir arkadaşlar nereyi aramak lazim.
    Burganda boylemi oluyor bugune ozgu bi durum
    mu saçmalığıı bak ya.
    Burgan Yatırım kullanıyorum ama PPF hiç satmadım açıkçası, direk Burgan Yatırım'ı arayın 212'li numarası olacak internet sitesinde yardımcı olurlar. Direk müşteri temsilcisi çıkıyor zaten.

5.  Alıntı Originally Posted by yorgun nihilist Yazıyı Oku
    yazılmıştır muhtemelen ama bir dönem benim de aldığım tpf fonu 30 aralıkta ciddi eksi yazmış özel sektör tahvil fonu
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=TPF

acaba hangi firmada sıkıntı yaşandı bilen var mı? tpf geçmişte de böyle aşağı merdivenler yapmış ardından 2019'da yukarı merdivenlerle durumu toparlamıştı.
    Takip etmekte fayda var yukarı merdivenler ile telafi edebilir önümüzdeki zamanda.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Çok içime sinmemesine rağmen 3. olarak TFF'ye girdim. Ancak yenilenebilir enerji fonu AOY açılırsa işleme muhtemelen onla değiştireceğim hocam. Kurum itibarıyla ( ak portföy) pasif yönetileceği için, benchmarkın gerisinde kalacaktır ama sektörel olarak dayanak varlıktan dolayı uzun vadede dolar bazında reel getiri elde edilebilecek bir ürün olacaktır diye düşünüyorum şimdilik.
    Çok teşekkür ederim üstadım. Bir de sizden ricamız defansif değişken fonlardan elinizde tuttuğunuz EIB, SUC, IDY mi acaba? Bunlar dışında beğendiğiniz defansif değişken fonlar neler olurdu acaba? Bu arada bende de bu 3 defansif değişken var ama bunların yanı sıra IBB de var. Açıkçası çok farklı defansif değişken fon da taşımak istemiyorum. Sizin gibi 4 tane taşıyıp ara ara takviye yapmak istiyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by coltrane Yazıyı Oku
    Ek 26588

Günaydınlar, GSP için ekli çalışmayı yaptım. Mavi temettü ödemeleri ile tekrar fon alınırsa, kırmızı tefas'taki hesap yöntemine göre doğrudan fon değeri hesabı, yeşil ise temettü ödemesinin fon değerine eklenmesi durumunu gösteriyor. Yatırımcıya ödeme yapılırken stopaj düşmedim.

Tefas'ta görünen son 6 ay %23,4 ve 12 ay %40 getiri. Eğer temettüler ile tekrar fon alınırsa son 6 ay %31,3 - 12 ay %50,2 oluyor.

Benzer bir çalışma yapan oldu mu? Kimseyi yanıltmayayım.
    Ortalama yüzde 8-10 arasi gibi temettü verimi sanırım, Twitter da bazı meşhur temettü sayfaları var onlarla bir karşılaştırmak gerekiyor fark çok var mı arada diye. Belki de işlerini iyi yapmıyorlar. Twitterdaki temettü sayfaları ölçüt olabilir diye düşünüyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Merhaba, hoşgeldiniz;

Hocam bir iki yanlış anlaşılma var. Ben hiç bir fonu 'of iyi kar etti hadi satayım' diye satmıyorum. 7 yıldır hiç satmadım. Asla da satmayacağım.
    Sadece elimdeki fonların performansını takip ediyorum. Eğer yeterli performansı sağlayamazsa, ondaki meblağı komple yeni fona geçiyorum. ( performans dediğim getiri değil, benchmarka göre getiri )
    4 faiz bazlı, 3 döviz bazlı, 4 hisse bazlı fon taşıyorum.
    Senede, iki ya da taş çatlasa üçü değişiyor kötü performans gösterirse, 11 fonluk takımın ana iskeletini bozmuyorum.

Benim nacizane önerilerim, deneyimlerim.
    Asla günün, konjünktürün büyüsüne kapılmayın. Hisselerin, dövizin, faizin hepsinin uçtuğu dönem , çöktüğü dönem olacak. Portföyü bu üçü arasında dengeli dağıtın.
    Mevduatı geçebilen faiz bazlı, dövizi geçebilen döviz bazlı, endeksi geçebilen hisse bazlı fonlar ile portföyü oluşturun.
    Piyasayı asla tahmin etmeye çalışmayın, şu çok şişti çıkayım, bu çok çöktü kaçayım derken, asıl büyük pastaları hep kaçırırsınız.
    Tek kalemde asla ve asla ve asla girmeyin.
    Her gün, ya da her hafta düzenli biriktirin. Biriktireceğiniz anda nispeten döviz geri ise dövizli , endeks geri ise hisseli fon alın. İkisi de gözünüze yüksek göründüyse faiz bazlı fon alın.
    Fonu kar etme amacı olarak görürseniz, er ya da geç başarısız olursunuz, bir emeklilik yatırımı , uzun vadeli bir sigorta gibi düşünün.
    Fonların hisse gibi ucuzu pahalısı olmaz, iyisi kötüsü olur. Fonlar yapısı itibarı ile 2-3 gün gecikmeli verilerle çalışan havuz enstrümanlardır. Trade etmek için üretilmemiştir, ve bunu yapmak sanılan aksine uzun vadede yarar değil zarar getirecektir kanımca. İlla trade edilecekse anlık işlem gören byf'ler denenebilir.

Aldığınız fonların getirilerini , yöneticilerini takip edin, olumsuz değişikliklere reaksiyon verin, gerekirse fonu değiştirin. Ancak bunda periyot ne 2-3 gün gibi kısa, ne yıllar kadar uzun olsun. 2-3 aylık dönemleri gözlemleyin. 3-4 aydır kötüleşen fonu değiştirin.

Fonların benchmark yani kıyas kriteri başarısına bakın, asla sadece getiriyle yetinmeyin.
    Endeksi geçemeyen hisse fon, usdtry'i geçemeyen döviz bazlı fon, mevduatı geçemeyen faiz bazlı fon benim şahsi görüşüme göre gereksizdir. Uzun vadede size hiç bir şey katmaz.

Tüm bunlar bir doğruluk içermez, sadece kendi kişisel bakışımdır elbette, herkesin fikrine saygı duyarım.

Bol kazançlar dilerim.

Edit : faiz bazlı 4 lü fon sepetimi 1 ppf, 2 defansif değişken ( cüzi hisse taşıyan değişken), 1 katılım fonu ile oluşturdum ben. Farklı şekilde kurgulanabilir. Performanslarına göre değiştirebiliyorum. Ancak ben fon sepeti fonlarına sıcak bakmıyorum. Zaten fon sepeti fonları genelde başarısızlık abidesi büyük özel bankaların paketleyip paketleyip sattığı , ikinci kez yönetim ücreti aldığı ürünler çoğunlukla, ben kişisel olarak büyük özel banka fonu almıyorum. Hele fon sepeti fonu çok iyi değilse almıyorum.

Bu arada nikim hellistheothers, kısaltınca hellis yunan ismi gibi oluyor maalesef.
    Ama aslında ''hell is the others'' yani, varoluşçu filozof Jean Paul Sartre'ın çok sevdiğim ''başkaları cehennemdir'' ya da ''cehennem başkalarıdır'' olarak tercüme edilebilecek yalnızlığa övgü yapan, bireyselliği yücelten sözüne atfendir. Bu vesile ile bunu da belirtmek istedim.
    Sn hellistheothers uyguladığınız bu strateji sonucunda 1 aylık portföy getirinizi yüzde olarak ay sonundan ay sonuna yazmanız mümkün mü acaba? Teşekkür ederim.

Sayfa 489/1003 İlkİlk ... 389439479487488489490491499539589989 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •