Sayfa 511/1003 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521561611 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 4,081 - 4,088 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim, bir broker üzerinden alınabiliyor mu bu etf'ler, yoksa kendi sistemlerinde olmak mı gerekiyor. Biraz bilgi verirseniz çok sevinirdim.
    ABD piyasalarına emir gönderebildiğiniz bir aracı kurum üzerinden alınabilir.
    Pek çok aracı kurum bu olanağı sağlıyor bildiğim kadarıyla.
    Bizdeki aracı kurumlar genelde yurtdışı EFT'lere emir girişini telefon üzerinden kabul ediyorlar.
    Çalıştığınız aracı kurum ile görüşebilirsiniz.
    Vergilendirme konusunu atlamamak gerekir.

Teşekkürler.

2.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Nkolay'ın stopaj çıktığında net getirisi : %17,10 (fon olmadığı için yönetim ücreti yok)

PPZ net getirisi : 0.0464*365= %16,94 (Fon yönetim ücreti hariç)

Umarım Aylık baktığımızda nkolaydan daha yüksek getirisi olur ki hali hazırda nkolay piyasa faizlerinin altına düşmüş durumdayken...

Sonuçta %18,5 faiz veren bankalar mevcut...
    Fon yönetim ücreti çıktıktan sonra gelir oranı gösteriliyor, sizin ekstradan yönetim ücreti çıkarmanıza gerek yok

3. Ayrıca mevduat ppz oranları hesaplanırken hata yapılıyor. Mevduatta yüzde 5 stopaj var ppz de şimdilik yok. Buna göre sayın yuji ppz nin dünkü getirisinin mevduat karşılığını %17,8 bulmuş.

4.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Fon yönetim ücreti çıktıktan sonra gelir oranı gösteriliyor, sizin ekstradan yönetim ücreti çıkarmanıza gerek yok
    Düzeltiminiz için teşekkürler. ama dediğim gibi yine de oran cazip değil. Avantajlı olan bir tıkla nkolay.

Ayrıca azimut PPZ yi sabah satsam öğlen 14:30 da ancak hesabıma geçiyor. Likit fonda durmamın nedeni fırsatlar çıktığında anında işlem yapabilmek... Ben yine de PPZ'yi de portföyümde tutuyorum ama tüm bunları düşündüğümüzde daha cazip net getirisi olması gerekiyor.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

5.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Bazı arkadaşlar %1- %2 ne uğraşıyorsun diyor ama 2 milyon TL de %2 fark yılda 40.000 TL ediyor. Tek işiniz para yönetmekse ve tüm geçiminizi bundan kazanıyorsanız en ince hesabı yapmanız gerekir. Evet şimdilik fark yüksek değil ama takip etmezseniz PPF ler ve mevduat arasında makas aleyhinize açılabilir..
    Paranın miktarından ziyade amacınıza göre hareket etmekte fayda var. Maksimum kazanç ise amaç, zaten ppf ler maksimumu hiçbir zaman vermedi. Mevduatın hep altında kaldı getirisi.

Ben ise şahsen ağustos 2020 de bist 30 hisselerine yatırım yaptım.kasım ortası gibi yeterince yükseldiğine inandığım zaman çıktım. yanılmışım. çünkü daha da çıktılar. şu an ppf de vakit geçirmemin sebebi, olası bist ,gümüş veya döviz de belli bir fırsat yakalarmıyım diye beklemem.

Konuyla alakası yok ama, bist de yüzde 300 gitmeyen hisse kalmadı (bist 30 hariç) .Bizler burada yüzde 1-2 ler peşinde koşarken tarihi bir yıl oldu. en son 2000 yılında askerdeyken hatırlıyorum böyle bir çıkışı.

6.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Ayrıca mevduat ppz oranları hesaplanırken hata yapılıyor. Mevduatta yüzde 5 stopaj var ppz de şimdilik yok. Buna göre sayın yuji ppz nin dünkü getirisinin mevduat karşılığını %17,8 bulmuş.
    %18,5 mevduatın %5 stopajını düştüğünüzde net getiri :%17,575

PPZ 'nin bugünkü orana göre Net getirisi: %16,94
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7. Para piyasası dinamiklerinden etkileniyorlar TLREF de dolaylı da olsa en güzel göstergelerinden biri.

8. Tca Fon'da stopaj avantajından faydalanmak için 23 aralık öncesi aldıklarımı kademeli olarak bu hafta al sat yapıyorum. Bunun için bankamın valörsüz fonunda tuttuğum parayı kullanıyorum.

Benim için valörsüz fon, en önemlisi işgünü dışında, haftasonu dahil anında paraya dönüşmeli. Buna uygun olanlarda bankamın kendi valörsüz fonu. Acil beklenmedik harcamalar için, fon alım satımından gelen miktarın günlük değerlenmesi için vs. valörsüz fonu kullanıyorum. Uzun vade yatırım yaptığım için, TL kısmı yatırımlar için Hisse yoğun fon kullanıyorum. Acil durumlar için ayırdığım kısmı, erimesin diye valörsüzde tutuyorum ama yakında bunun da büyük kısmını biraz daha riskli olan t+1 fona geçirmeyi planlıyorum.

Valörsüz fonları Mevduatla kıyas edilirse, anında paraya dönüşebilmeleri avantaj, getirisi mevduat altı kalabilir ama 31/03/2021'e kadar PPF ve Kısa borçlanma araçları fonlarında stopaj 0'lanması, bu alanda rekabet getirdi. Fonlara tabiki daha uzun bakmak lazım, ama kısa vade mevduat ve kısa vade fonlara uzun vade yatırım aracı olarak ben bakmıyorum. Tabiki faizlerin tepe yaptığı noktadan sonra yapısı gereği, kısa vade fonlardan mevduatı geçenler olacaktır.

Genel kanının aksine, Kısa vade araçlar, kısa vadede risksiz, uzun vadede risklidir.(Enflasyon nedeniyle).

Tersine, Kısa vadede riskli olan hisse yoğun fonlar vs, uzun vade yatırım yapıldığında riski düşmektedir.

Sayfa 511/1003 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521561611 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •