Special Days Image
Sayfa 135/1003 İlkİlk ... 3585125133134135136137145185235635 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 1,073 - 1,080 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bir çalışma için farklı, ufuk açıcı yaklaşımlara ihtiyacım var.

A ve B şirketi düşünelim.

İkisi de 100 bin tl 'lik bir mülk sahibi, ve işini bu mülkte yapıyor. İçindeki mal 50 bin tl.

A şirketi tüm giderler vergiler düşüldükten sonra aylık net 10 bin tl kar ediyor.
    B Şirketi yine tüm giderler vs. düşüldükten sonra 1000 tl kar ediyor.

Önümüzdeki dönemde de böyle süreceğinden eminiz varsayalım.

Duran/dönen varlıkları eşit. Ticari yükümlülükleri , borçları, alacakları vs. gibi diğer tüm değişkenleri eşit.
    Yani özetle, bu veriler dışında her şey eşit /sektör dahil.

A Şirketine ve B şirketine değer biçer misiniz ? A şirketi 350 bin, B şirketi 160 bin vs. gibi.
    F/K oranı üzerinden gidilebilir herhalde. A Bnin 10katı değerli çıkardı bu durumda.
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku

İkisi de 100 bin tl 'lik bir mülk sahibi, ve işini bu mülkte yapıyor. İçindeki mal 50 bin tl.

A şirketi tüm giderler vergiler düşüldükten sonra aylık net 10 bin tl kar ediyor.

Duran/dönen varlıkları eşit. Ticari yükümlülükleri , borçları, alacakları vs. gibi diğer tüm değişkenleri eşit.

A Şirketine ve B şirketine değer biçer misiniz ? A şirketi 350 bin, B şirketi 160 bin vs. gibi.
    Sayın hellistheothers,
    Kabaca bir yaklaşımla, genel olarak şirketlerin 10 yıllık perspektifteki nakit yaratma gücünün toplanması yoluyla bu hesap yapılabilir.
    (Burada elde edilen karın direkt şirketin eline nakit olarak geçtiğini varsaydım.)
    A şirketi yıllık net kar : 120 bin TL
    B şirketi yıllık net kar : 12 bin TL
    Bunları x10 yaparsak.
    A şirketinin değeri : 1.2 milyon TL
    B şirketinin değeri : 120 bin TL olarak hesaplanır.

Dışarıdan bir bakışla A şirketine 1.2 milyon TL ödenebilir.
    B şirketine içindeki 50 bin TL mal + 100 bin TL olan mülk değerine rağmen 120 bin TL bile vermezdim

Saygılar.
    Sevgiler.

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku

Bu verilerle B şirketi yakında batar
    Zira rakibi daha verimli çalışıp 10 kat fazla kar üretiyor

4.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Bu verilerle B şirketi yakında batar
    Zira rakibi daha verimli çalışıp 10 kat fazla kar üretiyor
    Farklı bir açıdan bakarsak
    B şirketini satın alan kişi A şirketi aynı koşullarda nasıl böyle kar üretiyor diye inceleyip gerekli iyileştirmeleri yaparak değerini arttırabilir. Yani ucuza kapatmış olur

5. Çok teşekkür ederim değerli katkılar için.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by onurbey Yazıyı Oku
    Sayın hellistheothers,
    Kabaca bir yaklaşımla, genel olarak şirketlerin 10 yıllık perspektifteki nakit yaratma gücünün toplanması yoluyla bu hesap yapılabilir.
    (Burada elde edilen karın direkt şirketin eline nakit olarak geçtiğini varsaydım.)
    A şirketi yıllık net kar : 120 bin TL
    B şirketi yıllık net kar : 12 bin TL
    Bunları x10 yaparsak.
    A şirketinin değeri : 1.2 milyon TL
    B şirketinin değeri : 120 bin TL olarak hesaplanır.

Dışarıdan bir bakışla A şirketine 1.2 milyon TL ödenebilir.
    B şirketine içindeki 50 bin TL mal + 100 bin TL olan mülk değerine rağmen 120 bin TL bile vermezdim

Saygılar.
    Sevgiler.
    Örneği borsaya uyarlarsak,

Ben 7 yıllık kârını hesaplardım. 7 * 120 = 840.000

A- sermayesi 100 K, borsa fiyatı 5 TL ise = piyasa değeri = 500.000 < 840.000 =>> A şirketi ucuz
    A- sermayesi 100 K, borsa fiyatı 15 TL ise = Piyasa değeri = 1500000 > 840.000 =>> A şirketi pahalı derdim

Bu durumda B şirketinin ucuz olması için fiyatının 7*12 = 84000/100000 = 0,84 ün altında olması gerek.

Saygılar
    Saygılar...

7. İyi Geceler

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku

burda Herşey eşit değil Pazar payları farklı, Peşin ve Vadeli taahüt ve ödeme biçimleri farklı, dolayısıyla gelecektede Pazar Payı bu şekilde devam edeceğini varsayarsak A şirketinin değerlemesi minumum varsayımlarla B şirketinin değerlemesi Kar oranına bakılarak yapmak daha doğru olacaktır.

8. Arkadaşlar uzun süredir sizleri zevkle ilgiyle takip ediyordum yaklaşık 4 senelik bir Fon işlem dönemim var, ilginç sayılabilecek stratejiler geliştirerek bu süre zarfında aynı Fonlarda kalarak Fonların getirisini çoğu kez geçtim, ilerleyen dönemlerde bildiğim kadarıyla bu ayrıntıları da paylaşacağım saygılar

Sayfa 135/1003 İlkİlk ... 3585125133134135136137145185235635 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •