Sayfa 556/1003 İlkİlk ... 56456506546554555556557558566606656 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 4,441 - 4,448 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by ardac Yazıyı Oku
    Doğru evet onu kastetmiştim ancak hellistheothers'ın dediği de ona çıkıyor. Bütün para + menkul kıymet MKK'da tutulduğu için Tefas bunları günlük olarak takip edebiliyor, hem dağılımı hem de fiyat değişimlerini diye anladım. Güzel bilgi teşekkürler ancak peki MKK'da tutulan para + menkul kıymetler tamam da, yabancı hisse tutan fonlarda da mı aynı durum var? Yani fon mesela Amerikadan, Avrupa'dan, vs direkt hisse/ETF alıyor. Bunlar dış piyasalarda işlem görüyor, o yüzden MKK'dan dışarı çıkarmak lazım parayı ve saklamasını. Hissenin legal sahibinin de fon olması lazım MKK değil.

Belki de dediğiniz gibi TR varlıklar için TEFAS otomatik çekiyordur, yabancı saklaması olanlar da fonlar manuel rapor ediyordur.
    Takasbankı çok büyük bir banka , fon yöneticilerini ise bu bankanın internet şubesine girip kendi hesabı ( kendi fon havuzu ) üzerinden işlem yapabilen müşterilere benzetebiliriz metaforik olarak. Düzenlemeci tüm hesabı, detaylarını görüyor. MKK'ya kaydi ürün olması gerekmiyor.
    Nakit tutar da MKK kaydi bir menkul değil sözgelimi. Takasbank ve MKK karıştırılmamalı. Takasbank saklamacı, kaydi ürünler MKK nezdinde kayıtlı.

Yabancı ya da yerli ürün de olsa tüm alım satım işlem insiyatifi fona ait, ancak yabancı da olsa yerli de olsa hesap, düzenleyici kuruluşta.
    Fon yönetimi, hesabına giriyor, o hesap ile yabancı etf ya da hisseyi alıyor, takasbanktaki kendi havuzuna ( hesabına )

Yabancı etf ve hisseler MKK kaydi olmasa da takasbank fon havuzuna girebiliyor bu sayede.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Takasbankı çok büyük bir banka , fon yöneticilerini ise bu bankanın internet şubesine girip kendi hesabı ( kendi fon havuzu ) üzerinden işlem yapabilen müşterilere benzetebiliriz metaforik olarak. Düzenlemeci tüm hesabı, detaylarını görüyor. MKK'ya kaydi ürün olması gerekmiyor.
    Nakit tutar da MKK kaydi bir menkul değil sözgelimi. Takasbank ve MKK karıştırılmamalı. Takasbank saklamacı, kaydi ürünler MKK nezdinde kayıtlı.

Yabancı ya da yerli ürün de olsa tüm alım satım işlem insiyatifi fona ait, ancak yabancı da olsa yerli de olsa hesap, düzenleyici kuruluşta.
    Fon yönetimi, hesabına giriyor, o hesap ile yabancı etf ya da hisseyi alıyor, takasbanktaki kendi havuzuna ( hesabına )

Yabancı etf ve hisseler MKK kaydi olmasa da takasbank fon havuzuna girebiliyor bu sayede.
    Birde portföy saklayıcısı var, onu da ben ekleyeyim.
    Mesela MAC'ın portföy saklayıcısı Garanti Bankası.

3.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Birde portföy saklayıcısı var, onu da ben ekleyeyim.
    Mesela MAC'ın portföy saklayıcısı Garanti Bankası.
    Ama akbanktan hesap açın sonra bizim fonu alın yazmışlardı Twitter da (herkes kuşlu site diyor , isim vermek yasak mıi?)

4.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Ama akbanktan hesap açın sonra bizim fonu alın yazmışlardı Twitter da (herkes kuşlu site diyor , isim vermek yasak mıi?)
    İzahnamesinde Garanti Bankası yazıyor saklayıcı banka olarak.
    Zaten saklayıcı olarak yetkilendirilen 13 kadar kuruluş var, hepsi banka kaynaklı.

Twitter'daki Akbank mevzusu alım satım aracısı olabilir.

5. arkadaşlar iyi akşamlar....fikirlerinizi almak istiyorum...eşimin hesabaında full altın fonu var... ben bunun yarısını bozup hisse kısmına yatırım yapacağım , en az 1 yıl vadeli... burda sizce mantıklı olan gözde hisse fonlardan 2-3 tanesine mi böleyim... yoksa sağlam 5-6 hisseye mi.. hisselelre net karar vermedim.. listemde sasa,asels,tyh,hektas,telekom,oyakc,akenr,tümosan, asuzu,arçelik,çemtaş vb. hisseler var.....1 yıl sonunda sizce bariz farklar oluşabilir mi

6.  Alıntı Originally Posted by astrafe Yazıyı Oku
    arkadaşlar iyi akşamlar....fikirlerinizi almak istiyorum...eşimin hesabaında full altın fonu var... ben bunun yarısını bozup hisse kısmına yatırım yapacağım , en az 1 yıl vadeli... burda sizce mantıklı olan gözde hisse fonlardan 2-3 tanesine mi böleyim... yoksa sağlam 5-6 hisseye mi.. hisselelre net karar vermedim.. listemde sasa,asels,tyh,hektas,telekom,oyakc,akenr,tümosan, asuzu,arçelik,çemtaş vb. hisseler var.....1 yıl sonunda sizce bariz farklar oluşabilir mi
    Bu bence zaman ayirma ve takip meselesi. Hisseyi kendiniz aliyorsaniz gunluk, saatlik hatta dakikalik olarak takip etmeniz gerekecektir. Ben bu sekilde zaman ayiramadigim icin iyi hisse fonlara yatirdim hisselere ayirdigim bolumu. Simdilik fonlarda daha basariliyim.

7.  Alıntı Originally Posted by astrafe Yazıyı Oku
    arkadaşlar iyi akşamlar....fikirlerinizi almak istiyorum...eşimin hesabaında full altın fonu var... ben bunun yarısını bozup hisse kısmına yatırım yapacağım , en az 1 yıl vadeli... burda sizce mantıklı olan gözde hisse fonlardan 2-3 tanesine mi böleyim... yoksa sağlam 5-6 hisseye mi.. hisselelre net karar vermedim.. listemde sasa,asels,tyh,hektas,telekom,oyakc,akenr,tümosan, asuzu,arçelik,çemtaş vb. hisseler var.....1 yıl sonunda sizce bariz farklar oluşabilir mi
    Altın fonlarında stopaj sıfırlandı malum
    23 Aralıktan önce aldıysanız ve yatırım fonu ise satıp tekrar almak faydanıza olur
    Belki haberiniz yoktur diye paylaşayım dedim

8.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Altın fonlarında stopaj sıfırlandı malum
    23 Aralıktan önce aldıysanız ve yatırım fonu ise satıp tekrar almak faydanıza olur
    Belki haberiniz yoktur diye paylaşayım dedim
    teşekkür ederim inanın bilgim yoktu...bayağıdır bakmıyorum buralara..

Sayfa 556/1003 İlkİlk ... 56456506546554555556557558566606656 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •