Sayfa 617/1003 İlkİlk ... 117517567607615616617618619627667717 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 4,929 - 4,936 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. Selamlar,

Fonları analiz ederken en fazla kaç sene geriye dönüp bakmayı önerirsiniz? 5? 10? 15? 20?
    Örneğin TCD fonu 2005-2010 yılları arasında negatif getirilere ya da çok düşük yıllık getirilere sahip. 2010-2015 arası da çok parlak olduğu söylenemez. Ama son 5 yılda iyi bir gelişim göstermiş. Geçmişe yönelik analiz yaparken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Hayırlı kazançlar
    Yazdıklarım tamamen kendi görüşümdür. Yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by istanbullu1963 Yazıyı Oku
    Sayın Hellistheothers'ın yanıtlaması dileğiyle bir sorum olacak... Fondip rumuzlu arkadaşın yazdığı uzun metinde, benim de bir süredir taşıdığım AFT ve TTE'den bahsediliyor... Hellistheothers'in bilgisine güveniyorum ve yanıt yazısında bu fonları da beğenmediğini, daha doğrusu kolay kolay fon beğenmediğini algılıyorum... Bu durumda hangi fonları öneriyor bize? yani AFT ve TTE'den daha iyi mi diyelim, daha sağlam mı diyelim, ne almalıyız bu durumda? işin açıkcası Hellistheothers'in en beğendiği 5, 6 fonu gerçekten çok merak etmekteyim... selamlar...
    Kolay kolay beğenmediğim falan yok hocam. 10 tane beğendiğim ve yıllardır taşıdığım fon var portföyümde.
    Tte fonu endeks fonu. Mutual fon değil diyorum. Endeks ( Teknoloji ) fonu. İyisi, kötüsü olmaz endeks fonlarının.
    Bir kere en başta , herşeyin en başında mutual fon ve endeks fonu farkını bilmek gerek. Birinin amacı benchmarkı yansıtmak, birinin amacı benchmarkı geçmektir. Terminolojik, terimsel hata yapılıyor.
    Dolayısıyla arkadaş tte ile mac vs. diyince aynı şeylermiş gibi, ona itiraz ettim.
    Bir kamyon ile otomobili hızı ile kıyaslayamazsınız. Amaçları farklı, işlevleri farklı.
    Aynı şeyler değil, taban tabana farklı yapılanmaları ve hedefleri olan fonlar.
    Bist teknoloji endeksi ne yaparsa onu çok çok az saparak birebir yansıtmak zorunda tte. Teknoloji endekse güvenen ve yatırım yapmak isteyen biri alır ve taşır gayet doğal olarak.
    Mac ise benchmarkını geçmek amaçlı bir mutual fon.

Aft ise tümü ile farklı bir durum. Aft mutual fon. Yani rekabetçi, dayanak varlığını geçmek amaçlı bir fon. Ama bunu hiç bir dönem hiç bir periyotta başaramamış bir fon.
    Fonlar için benchmark belirlenir, hem bizde hem dünyada. Çünkü mevzu getiri değil, neye yatırım yapıp, ne getiri getirdiği. Bu kritere göre de sürekli ve istisnasız her yıl bunun gerisinde kalan bir fon. Bir fonun yıllık getirisi %150 olsa farketmez benchmarkı %180 getirdiyse. Ona başarı denmez. O başka bir şey. Çünkü dayanağı gerilediği zaman bunu geri verecek demektir. Çünkü dayanağı geçme amacı olan mutual fon, benchmarkın gerisinde kaldıysa başarısızdır, net.
    İkinci el otomobil fonu olsa, ikinci el otomobilin %100 arttığı bu yıl %70 getirse başarılı bulmazdım ben. Aft , yurtdışı teknoloji piyasasına yatırım yapan , benchmarkı o olan bir fon. Ama aft getirisinin iki misli getiri yaptı yatırım yaptığı ürünler. Yani kıyasının hep gerisinde. AYnı şeyi söylüyorum tekrar. Yatırım yaptığı ürün 2 adım gitti, aft 1 adım gitti, yatırım yaptıgı ürün 2 geri giderse 3 geri gider mi diye düşünmek kurcalamak lazım.
    Benim sevip sevmemem değil mevzu. Bir fonun başarısını sadece getiri ile kıyaslamak. 1000 liraya pahalı demek gibi bir şey. Tek başına anlamsız. Araba alırsanız ucuz, elma alırsanız pahalı.
    Elimdeki fonları ise her vesile daha önce yazdım sık sık.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3. Hellistheothers ben geçenlerde GBC'yi taşıdığınızı okuduğumu hatırlıyorum... ama elinizdeki diğer fonları yazdığınız anı kaçırmış olmalıyım... tekrardan yazarsanız, ben dahil bir çok yatırımcının bundan fayda göreceğini düşünüyorum... teşekkürler yanıt için... iyi geceler...

4.  Alıntı Originally Posted by unalon Yazıyı Oku
    Selamlar,

Fonları analiz ederken en fazla kaç sene geriye dönüp bakmayı önerirsiniz? 5? 10? 15? 20?
    Örneğin TCD fonu 2005-2010 yılları arasında negatif getirilere ya da çok düşük yıllık getirilere sahip. 2010-2015 arası da çok parlak olduğu söylenemez. Ama son 5 yılda iyi bir gelişim göstermiş. Geçmişe yönelik analiz yaparken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Hayırlı kazançlar
    Çok geri gitmeye gerek yok.
    Fon yönetici değiştirmiştir, strateji değiştirmiştir vs vs.
    En önemli gösterge son 1-3-6 ay ve 1 yıllık getirinin biribiriyle uyumlu olması benim açımdan.

5. Merhaba,
    Elimdeki SUA’lari biraz daha riskli AED gibi bir fonla degistirmeyi planliyorum. Ancak Tefastan grafigine baktigimda 3 ve 5 yillikta bir gariplik gordum. Birim fiyat 2018 baslarinda 18-20 lirayken sonunda 5 kusurlere dusuyor. Bunun sebebini bilen var mi? Hisselerde oldugu gibi bir bolunme mi oldu?

Kazancli bir hafta diliyorum herkese

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AED

6.  Alıntı Originally Posted by istanbullu1963 Yazıyı Oku
    Hellistheothers ben geçenlerde GBC'yi taşıdığınızı okuduğumu hatırlıyorum... ama elinizdeki diğer fonları yazdığınız anı kaçırmış olmalıyım... tekrardan yazarsanız, ben dahil bir çok yatırımcının bundan fayda göreceğini düşünüyorum... teşekkürler yanıt için... iyi geceler...
    Tek tek isim vermek doğru olmaz, çünkü ben de başarı/başarısızlığa/performansa göre değiştiriyorum dönem dönem.
    6 ay önce taşıdığım, artık asla taşımak istemediğim fonlar var. Değişiyorlar çünkü onlar da. İyi olan hep iyi, kötü olan hep kötü değil.

Ama çok kabaca genel çerçevem/perspektifim şu.

portföyümün
    % 40'ı defansif değişkenler ( mevduatı geçebilenler )
    %30'u hsyf ( bist100'ü geçebilenler )
    %30 döviz bazlı fonlar ( kendi benchmarklarını ve usdtry'yi geçebilenler )

Örnek olması anlamında, elimdeki fon hsyf ise isterse yüzde bin getirsin, bist100 getirisinin gerisinde kalırsa belli bir periyotta değişiyorum.
    Ama isterse -50 % getirsin, o yıl bist 100; -70% ise tutuyorum. vs gibi.
    Bunun nedenlerini, relatif getiriye dair makaleleri uzun uzun fonarşi notları topiğinde yazdım, ilgilenirseniz bakabilirsiniz.

Tek derdim, sadece getiriye bakılarak alınan fonlar ile önündeki yılları heba etmesin insanlar.
    Başarıya baksın, başarının ölçütü de, global olarak tek. Kıyas başarısı.
    Yani getiri değil. Dayanağa göre getiri.
    Bunu sağlayanlar, en azından devamlılıkları da olacağını gösteren fonlardır.

Fonların performans raporlarında kıyasa göre getirileri, bilgi rasyoları var.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by breux Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Elimdeki SUA’lari biraz daha riskli AED gibi bir fonla degistirmeyi planliyorum. Ancak Tefastan grafigine baktigimda 3 ve 5 yillikta bir gariplik gordum. Birim fiyat 2018 baslarinda 18-20 lirayken sonunda 5 kusurlere dusuyor. Bunun sebebini bilen var mi? Hisselerde oldugu gibi bir bolunme mi oldu?

Kazancli bir hafta diliyorum herkese

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AED
    2018'de ÖST fonu iken Değişkene dönüşmüş, üstüne bir de uzun vadeli borçlanma araçları fonu da bununla birleşmiş.
    ÖST fonu iken ciddi değer kayıpları yaşamış, değişkene çevirmişler.

8.  Alıntı Originally Posted by unalon Yazıyı Oku
    Selamlar,

Hayırlı kazançlar
    2018 yılında strateji değişikliğine gidilmiş. Grafiklerin yeterli olmadığı durumlar olabiliyor. Kap üzerinden izahnamelere, şirketlerin dokunmanlarina goz atmak da lazim

Geleceği görür gibiyim Bu AFS de ne olmuş diyecek ilerde yine forumseverler. Bu da benzer mevzu

Sayfa 617/1003 İlkİlk ... 117517567607615616617618619627667717 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •