Sayfa 11/1013 İlkİlk ... 91011121321611115111011 ... SonSon
Arama sonucu : 8100 madde; 81 - 88 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by epikurus Yazıyı Oku
    konuya biraz ışık tutması açısından bir kaç link kopyaladım

http://www.sakaryagazetesi.com.tr/ma...nemlidir-2276/

2017 yılında vadesi gelecek dış borç geri ödemesi olan 165 milyar doların 105 milyarı bankalara, 53 milyarı reel sektöre, 7 milyarı kamuya aittir. Cari açık dahil 2017 yılındaki toplam döviz ihtiyacı tahminime göre 205-215 milyar dolar civarındadır. Bu durumda döviz geliri olmayan şirketlerin dövizle borçlanması zorlaşır, dolara artan talep kur artışına yol açar. Türkiye, dolarla alınan şirket dış borçlarının milli gelire oranı sıralamasında ilk dört ülke arasında olup, küresel finansal krizden sonra en hızlı borçlanan ülkeler arasındadır.

http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conne...ri+Gelismeleri
    2016 Aralık sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 159,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Söz konusu stokun 18,5 milyar ABD dolarlık kısmı, Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün, yurtdışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluşmaktadır. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde Kamu Sektörü’nün % 16,2, Merkez Bankası’nın 0,5, Özel Sektör’ün ise % 83,3 oranında paya sahip olduğu gözlenmektedir.

http://www.mahfiegilmez.com/2016/02/...finansman.html

Türkiye’nin 2016 yılı döviz ihtiyacını; dış borçların ödenmesi ve cari açığın finanse edilmesini kapsayacak miktar olarak ele almamız gerekeceğine göre karşımıza (172,7 + 33 =) 205,7 milyar dolarlık bir toplam tutar çıkıyor.

bu konuya en iyi ışığı sayın jonDowes ın tutabileceğini düşünüyorum.
    kar transferlerinide ekleyin, 250 milyarı bulursunuz. dış finansmanda en ufak bir sendelemede facia olur.

2.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    @Bora Yaşar,

Haklısınız, ama çok ciddi bir çaba var, bakın sn Cumhurbaşkanı varlık fonu teminattır demiş. Ne için teminat? Şahsi kanaatim ülkeye döviz getirecekler için, yatırım için olsun, kredi vereceklere olsun bir teminat.

Ayrıca katardan referandum sonrası 10milyar dolar gibi bir rakam gelecek yazmışlar bazı yerlerde, evet öteleniyor herşey ancak kapitalizmde borçlar hep ötelenerek işler yürüyor.

Brezilya için, usd/brl grafiğini inceleyin,( https://tr.investing.com/currencies/usd-brl-chart ) o ülkede nasıl hallaç pamuğu gibi atmışlar, inanılmaz spekülasyon yapılmış.

Bizim varlık fonu başkanı bir kanalda fx piyasalarında dahi TL ye müdahale edeceğiz, Ve bu işleri profesyonellerle çalışarak yapacağız dedi.

Bu önlemleri gören fx çiler tl nin değer kaybedeceği yöne doğru işlem yapabilirler mi? Adam düşünür ya müdahale gelirse diye?
    Yani adam tercihi şöyle yapar,

Türkiye'de karşımda kuvvetli birileri var, ölümüne savunuyor, o zaman ben aklımı mı kaybettim giderim yine brezilya'ya yada korunaksız ülkeler ile uğraşırım nede olsa karışan yok tek korkum faiz artışı der ve ilişmez Türkiye'ye.

Tüm dünya günlük hacmi 5.1 trilyon dolar.(kaynak prof Özgür Demirtaş) Bin tane şey var burada, bu paranın 100 milyar doları Türkiye'ye dönse bilemedin 200 diyelim, artık fx'e dahi müdahale edilebilecek milyar dolarlar mevcut, kaldıraç etkisi ile püskürtürler gibi geliyor bana.

Nede olsa sayıştay denetimine tabi değiller. Merkez bankasının müdahalelerinde olduğu gibi görev zararı olur. Elinizde onmilyar dolarlar var artık. Karşı taraftaki fx çinin ise kaybedecek çok şeyi var.

Özet olarak çok ciddi ve profesyonelce eğiliniyor, en azından bana öyle geliyor.
    Güzel yorum teşekkürler...
    Ancak "Deveden büyük fil var"

3. daha da yukselmesin

4.  Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    daha da yukselmesin
    dikkat edersen burası yükseliş taraftarlarının başlığı. yönetimde bunun aksine bir yorum yapılmasını istemiyor. düşüş taraftarları içinde uygun başlık var,oraya yazılabilir.

5. Bütün çaba referanduma kadar doları zaptedebilmek.Referandumdan sonra eskisi gibi 'size ne dolandan dolmayandan' derler.

6.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    80'li yıllarda bu oldu doğru çünkü o dönem global para ağı şimdinin 100de 1'i değildi. şimdi Türkiye bunu yapsın resmen AÇ kalır. yakıt bulamayacağından dolayı 1979 da olduğu gibi tarım bile yapılamaz. ülke komple durur. siyasetten değil ama açlıktan savaş çıkar. zaten sınırda çevirilmeye çalışılan dış borçlar çevrilemez, morotoryum ilan edilir. Bu durumda yabancıların toprak talebi olacağından hiç şüphem yok.
    Kurumlar,şirketler demedim dikkat ederseniz . Halkın (bireylerin).

Vadesi gelen dış borçların tamamının ödendiğini sanmıyorum.
    Önemli bir kısmının yeni dış borçlarla yenilendiğini/vadelerinin ötelendiğini düşünüyorum.
    Döviz darlığı yaşanan dönemlerde vadesi gelen dış borçları yenileme koşullarının (faiz maliyetinin) ağırlaşması kaçınılmaz.

Önemli olduğunu düşündüğüm ve bilgisi olanlardan katkılarını/paylaşımlarını beklediğim iki nokta:

1) Son yıllarda vadesi gelen dış borçların her yıl kabaca ne kadarı yenileniyor (yeni dış borçlarla vadeleri öteleniyor)?
    2) 2017 yılında vadesi dolan dış borçların aylar itibarıyla dağılımı ve hangi kesime ait olduğu

Alıntı Originally Posted by Bora Yaşar Yazıyı Oku

Powerpc'nin elinden dolarını nasıl alacaksın?

Soru bu...
    Sn. Bora Yaşar,

Takip ettiğim forum yazılarından edindiğim izlenim kadarıyla Sn. powerpc isterlerse zaten verir elindeki dolarları...

Ama uzlaştıkları rakam üzerinden

Hatta yükselsin dolar , hemen versin
    Son düzenleme : snowdancer; 20-02-2017 saat: 19:56.
    Paylaşımlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez... Ne mutlu TÜRK'ÜM diyene...

Sayfa 11/1013 İlkİlk ... 91011121321611115111011 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •