Sayfa 825/1013 İlkİlk ... 325725775815823824825826827835875925 ... SonSon
Arama sonucu : 8100 madde; 6,593 - 6,600 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by stonhand Yazıyı Oku
    KGF den paralar verildi de o paralar faiziyle nasıl geri dönecek hani orası tam muamma. Sağolsun benim mükellete ek 1 TL kredi vermeyen bankalar 250 bin nakit + 3milyon TL teminat mektubunu çat diye verdi ki firmaya aslında 5 milyon civarı nakit kredi verelim kullanın diye yalvardılar bizimkiler hani insaflı çıktı yarın öteki gün batarız başımız belaya girmesin dediler.
    Şimdi 2 masa 1 sandalye üstüne 1 tane araba, bir ikide çeki ödenmiş haybaden üç beş satış yapmış olan firmalara bankalar para yağdırıyor hemde öyle böyle değil.
    Bu paralar faiziyle geri ödenecek yani bunlar hibe değil ki arkadaş 72 milyar doları dağıttın eee bunu nasıl geri alacakların hesapladımı bu bademler tabiki yok piyasa nasılsa öder diyorlar ama geriden öder piyasa.
    Patronlar şirketlerin içini boşaltıp, malı mülkü yurt dışında yapmaya çoktan başladı bile çünkü verilen krediler teminatlı değil yani senin malına ipotek koyayım diyerek vermedi bankalar bildiğimiz badem parayı saçtı.
    Sonuç ne biliyormusunuz şuan dolandırıcılar tırım tırım 5 yıl üzeri kurulmuş ama atıl yani kullanılmayan şirket arıyorlar neden aradıklarını anlayın hani 5 tane böyle şirket bulan adam şuan 5-6 milyonluk krediyi havada karada çekip topuklayabilir bir ortam var şuan.
    İş icabı Güney Doğuya çok seyahat ettim.

Bir bakıyorsun yolun kenarında temelleri ve kolonları atılmış harabe inşaatlar. Onlarca gördüm.

Adam 1990 larda verilen teşviklerden yaralanmak için almış krediyi; dökmüş temeli; sonra vınnnnnnnnnnnnnn.

VIN EKONOMİSİ BU.

TUİK verilerine göre 2107 1Ç de TR ekonomisi %5 büyüdü ama TL ye göre. $ a göre de %9 küçülmüş. Biz GSMH yı ve diğer ne varsa hepsini $ üzerinden hesaplamıyor muyduk?
    Şimdi ülke büyü dü mü küçüldü mü
    Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

3. KENDİMİ KORUMAK İÇİN DOLAR ALDIM. BATTIM. ALLAH RIZASI İÇİN.

4. Yayın organlarından öğrendiğim kadarı ile, KGF hedefi 250 milyar TL olmasina rağmen verilen kredi ŞİMDİLİK 180 milyar TL. Verilen kredilerin %7.5 ini KGF garanti ediyor, tamamını değil. Keredilerin önemli bir kısmi kredi taklası için kullanılmış. Bir de MB verilen kredi kadar fonlamayı kısıyormuş MB.

Rakamlar biraz daha düşük yani. Ama risk ve hormon gerçek.

5. Bu arada Türkiye'nin Cds yılbaşından beri şimdiye kadar 300'den 185'e düştü. Bu da gözardı edilmesin.

6.  Alıntı Originally Posted by RONİN Yazıyı Oku
    Yayın organlarından öğrendiğim kadarı ile, KGF hedefi 250 milyar TL olmasina rağmen verilen kredi ŞİMDİLİK 180 milyar TL. Verilen kredilerin %7.5 ini KGF garanti ediyor, tamamını değil. Keredilerin önemli bir kısmi kredi taklası için kullanılmış. Bir de MB verilen kredi kadar fonlamayı kısıyormuş MB.

Rakamlar biraz daha düşük yani. Ama risk ve hormon gerçek.
    Aslında verilen kredinin garantisi %7.5 değil hatta bilinen anlamda %7 dahi değil, bir bankacıyı dinlerken, teknik olarak hesaplandığında tam kefalet miktarı %6.74 civarı çıkıyormuş. Birde bu krediler geri ödenmediğinde bu %6.74 lük kefaleti devletin ne şekilde ödeyeceği önemli, örneğin mevduat toplama izni olan bir banka batarsa devlet pratikte mudilere mevduat garantisinde olan miktarı sanırım 1 yıldan evvel ödemiyor. Şimdi diyelim ki KGF nin %15 i battı, bankalarda gitti KGF ye acaba lütfen bizim şu %6.74 lük payı verebilir misiniz çok fena arz ederiz lütfen...dedi....devlet ödemem demez ama bankalar şunu bilmeli ki *BU ZAMAN ALIR*, hatta bürokrasi bazen insanı hayalinde bile göremediği bir şekilde şaşırtabilir,
    Örneğin cin fikirli bürokratlar, bankalar KGF teminatını paraya çevirmek istediklerinde , ödedikleri/*ödeyecekleri* vergilerden kurumlar vergisi, gelir vergisi sgk primleri gibi mahsup ediver sen, öyle ödeme yapmış olayım sana dahi diyebilir.
    Devlet ile iş yapmak zordur, ama devletten başka bir yere para ödemeden , para almak epey daha zordur...........
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7. CB nin dolar satma kampanyasını başlattığı zaman USD kaç TL idi ben anımsayamıyorum. Bilen var mı?

8.  Alıntı Originally Posted by RONİN Yazıyı Oku
    CB nin dolar satma kampanyasını başlattığı zaman USD kaç TL idi ben anımsayamıyorum. Bilen var mı?
    darbeden sonra 2,80 bölgesi test edildi ve orada alıcılar son haddede bıktırılıp kesildi sonrasında hareket başlayınca
    3,10 lardan almayın demeye başladılar
    3,30 larda buradan yukarısı yok dediler
    3,50 lerde jöleli çıktı burası tarihi tepe bundan ötesi yok 3,30 üzeri balon dedi.
    3,92 lerde sesleri kesildi fetö ekonomik operasyon yapıyor demeye başladılar zaten ondan sonra düşüş trendi başladı.
    Yazdıklarım yatırım önerisi değildir akıllı olun kendi aklınız var ona göre, hele trollseniz uzak durun birader aman aman amannn.

Sayfa 825/1013 İlkİlk ... 325725775815823824825826827835875925 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •