Sayfa 104/382 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204 ... SonSon
Arama sonucu : 3056 madde; 825 - 832 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1. Eurocontrol (Avrupa Sivil Havacılığı) başkanı ile bir toplantımız var. Resmi görevli lüksemburg'tayım... Hole-Antre gibi bir alan var. O arada Kahve yudumluyorum. O antre direkt binanın otoparkını görüyor..

Eurocontrol başkanı geldi dediler... Adam Opel Corsa Swing 1,2 motor aracını park etti.. İçeriye girdi, çok mütevazı... Yalın , anlaşılır, çok basit düzeyde verimli bir toplantı yapıldı...

Oysa, Ülkemde işler hiçte böyle değil... 22 yıldır sivil havacılığın içindeyim, brifieng lerde olaylar o denli çetrefilli, o denli karmaşılaştırıyoruz ki; çık çıkabilirsen işin içinden... Sanki ben sivil havacılıkta değilde, başka bir meslekteymiş gibiyim... Toplantılar çok ağdalı, konuya diret giremeyen, imalı ifadeler.... Lafı gediğine oturttumlar, iyi oldu hakettiler , filan....

Birçok toplantıda Türk olarak işimize asla profesyonel bakamıyoruz ve olayı duygusallaştırıp tamamen kişiselleştiriyoruz...

Sorunlar profesyonellikten uzak, duygusal pencereden kişiseleştirdiğimiz zaman ise; sorunları çözemiyor, halledemiyoruz....

Benim aram Ahmet ile iyi, ama Mustafa ile kötü.. Dur ben Mustafa'yı sunumda bir bozamayım da görsün gününü... Keza, Mustafa sunumunda haklı olsa bile...

Bu tip duygusal millet rasyonaliteden uzaklaşır, çözdüğü sorunlar yada imal ettiği ürünler sağlıklı olmaz.... İster se Mercedes e yada BMW ye binsin...

Belçika'da bir toplantım vardı... Eurocontrol binasını bulamadık... Taksi dön baba dön... Neyse toplantıya 15 dk geç intikal ettik... Uluslararası bir toplantı. Romanya, Sırbistan, Almanya, Danimarka, Türkiye, İspanya ve ev sahibi Belçika var... Tek geç kalan heyet biziz, Türkler...

Allahım bulamadık diyeceğim, rezil olacağız.. Düşün, düşün... Tam toplantı salonuna girdik biz hariç herkez bizi bekliyor. Toplantı başlamamış...

Başkan sizi bekledik, neden geç kaldınız? diye basitçe sordu...

Bende aklıma ilk gelen şeyi söyledim.. EUROCONTROL tabelasını dal kapatmış taksi şöförü ıskalamış binayı dedim...

Başkan

Mahcup bir şekilde AAA özür dileriz hallederiz hemen demişti...

Oysa dal vardı ama tabelanın %90 ı açıkta kolaylıkla okunuyordu... Ama adamlar ertesi gün o örten dalı budamışlar ve tabelayı tamamen ortaya çıkarmışlardı...

Oysa bizlerde bırakın tabelayı, bina yanıyor desen uyandıracak yetkili bulamazsınız.... Herkes sus pus...

Neyse....

Kalın sağlıcakla..

2.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Zevkle okudum, yazan parmaklarınız dert görmesin, .
    Teşekkür ederim...

Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Merkez bankası işitti galiba. ��
    Merkez Bankası Fazla işitmiş.
    5.73 oldu dolar/tl. Burası benim grafikteki tasavvurun üst seviyesi.

Biz mübalağayı pek seviyoruz.
    Ya eksi sonsuz, ya artı sonsuz.
    Bunun ortası yok mu beyaaaa!
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

4. MALUM BAŞLIKTAKİLER

Malum başlıktakileri okuyorum... Yükseldi, ayda 10 kuruş arttı.. Uçuyoruz, kaçıyoruz... Nerdesiniz TROL ler diye feveran edenler var...

Doğrudur 30 günde faiz 0,08 krş verir, bu USD 10 krş verdi... Onu da diplerden aldı, iseniz...

5,71 yukarıda gidebilir...

İnebilirdi de...

Ben USD TRY 5,35 olacak dediğim için onlara göre TROLL oluyorum... Oysa 3 büyükşehrin başkanının görevden alınmasını ve Suriyede Türk askeri konvoyuna saldırıyı ve TCMB ani bir kararlar TL de %8 olan ZK ları %2 ye indireceğini öngeremediğimden dolayı TROLL üm...

Trol diyorsanız, bana.. Olabilirim de.. Bilmiyorum....

Benim yazdıklarımı okuyanlar benim samimiyetimi bilirler...

USD 5,71 üzeri gidebilir dedim.. Ama ben USD larımı 5,71 de hepsini satarım dedim.. (5,61 %50 5,71 kalan %50)

Kalan %50 yi de verdim az önce....

5,71 i geçerse o da bekleyenlerin olsun....

Kısaca USD yükselirse BORSA da fırsat olur... Borsa çıkarsa USD da fırsat olur....

Aşık olmanın lüzumu yoktur....

Çünkü

"İster oradan ister buradan; Fanatik olanın 3 kuruş aklı yoktur.!"

5.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    USD DA BAYRAM FİYATLAMALARI

Bayramın 3.cü günüdeyiz... USD 5,44 TL den olan RALLY sine günün yükseği olan 5,6060 TL ile devam etti...

Ben 5,51 destek noktasından ilk kademe USD alımımı yapmıştım... YOUTUBE videolarımda var... (Portföyümün %20 si ile) Lakin bu yükselmenin hala sığ piyasalarda olduğunu bayram dönüşü piyasalar açılır açılmaz 5,55 ve altına geleceğini düşünüyorum..

(Umarım USD yükselirde bizde biraz bayram parası kazanırız)

Maalesef USD'da yükselişin kaçınılmaz olabilmesi için 5,71 TL yi geçmesi ve yeni fiyatlamaları görmemiz gerekli..

Bu durumda 5,6125 ve 5,71 direnç 5,51 ve 5,4421 destektir..

Bu destek ve dirençleri tam 2 aydır yazıyorum... USD yükselirken hemen ellerinize savaş baltalarını alıp, muhalif düşüncelere saldırmak biraz "kasapta ki ete evde nohut ıslanmaz" atasözmüzü hatırlatıyor gibi....

Ayrıca, bende 5,51 den ilk USD alımımı 5,44 den de ufak bir miktar aldığımı YOUTUBE videolarımda söylemştim...

Perşembe sabahı piyasalar açılır açılmaz elimdeki USD portföyümün en az %50 sini 5,61 den satacağım... Kalanı için 5,71 i bekleyebilirim..

Lakin; bu şartlarda hala USD için Kasım ayına kadar ümitsizim.. Yeniden geri çekilmesi kaçınılmazdır...

İyi bayramlar....
    #777 numaralı bir ay önceki mesajım....

6.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Merkez Bankası Fazla işitmiş.
    5.73 oldu dolar/tl. Burası benim grafikteki tasavvurun üst seviyesi.

Biz mübalağayı pek seviyoruz.
    Ya eksi sonsuz, ya artı sonsuz.
    Bunun ortası yok mu beyaaaa!
    Sn101, TCMB dünya kadar TL likitideyi büyümeyi düşünerek piyasa üzerine boca etti.. Kabaca 3,5 milyar TL mevduatının ZK ları %8 den %2 ye çekti.. Bu da kabaca 300,000,000 TL nakit eder....

300 milyon TL nakit TL bir anda bizim gibi sığ piyasayı etkiler..

Ayrıca yukarıda saymış olduğum siyasi nedenler de cabası oldu...

Ama dediğim gibi 5,71 üzeri USD/TRY de yeni fiyatlanmalar demektir.. 6,50 ye sene sonuna kadar gidebilir....

Vatandaş ürkmüş, dolarize olmuş.

Sert hareketler insanları dolara daha yaklastirıyor.

2019 başından beri,
    2019 sonu dolar tahminim enflasyonun %15 cıvarında olacağını varsayarak 6.05 tl cıvarı idi.
    (5,26 x 1.15) %2 aşağı yukarı olabilir.
    Hâlâ bu beklentimi koruyorum.

5.4x'lara sert inisi de 5,7x'lere sert çıkışı da ekonomi yönetimi açısından doğru değil.

Insanlar akıllarından doları çıkarabilmeliler.

Insanların yastık altlarında, kiralık kasalarda tuttuğu dolarları ortaya çıkarmaları için gereken, ekonomide ve ülkede stressiz iklimi hükümet sağlamalıdır.

8.  Alıntı Originally Posted by balbatros Yazıyı Oku
    Günlük tl faizlerde düşüş var. ing günlük 18 den 16.5 a çekmiş

demek ki dolar daha da yükselecek.
    Sn.Balbatros TR de banka mevduat faizlerinin düşme nedeni sadece USD ı tutmak değildir... İçeride daralan kredi hacmide etkilidir...

Sonuçta veriilen kredi/toplanan mevduat oranı 1 e yaklaştıkça bankalar TL ye faiz verme iştahını kaybederler.. Sonuçta bankaların USD kurunu tutmak yada aşağıya çekmek gibi dertleri yoktur..

Bu dert TCMB sınındır...

Lakin, şunu diyebiliriz...

İçeride mevduat sahibi verilen faiz oranını beğenmeyip başka yatırım araçlarına yönelebilir....

İNG de 150 bazlık bir indirim var... Diğer bankalarda muhtemelen inmiştir.

Sayfa 104/382 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •