Sayfa 151/381 İlkİlk ... 51101141149150151152153161201251 ... SonSon
Arama sonucu : 3047 madde; 1,201 - 1,208 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1. USD NEDEN YÜKSELMİYOR?

Bu soru özelden sürekli şahsıma yöneltiliyor. Ben de genelden cevaplamak istedim...

USD Suriye operasyonu oldu yükselmedi, Trump tehdit tweetleri attı yükselmedi, faizler indi, her tür müsibet oldu ama yine de yükselmedi..

Çünkü Ağustos 2018 de 7,21 TL de bunların hepsi fiyatlanmıştı.. Trump tehdit etmişti, devamında edebilirdi de.. Suriye de iç savaş patlak vermişti, bize sıçrayabilirdi de, sıçradı da.. ABD ile gerginlik (papaz, ekonomik tehdit vb) olabilirdi de, oldu da...

O sebeple USD yatırımcıları geçen sene Ağustos ayında tün bunların primini 7,21 USD/TRY endeksi ile alıp ceplerine koymuşlardı.. Artık yeni bir hikaye lazımdı.. USD TL de yükselmek için başka bir şeye ihtiyaç vardı...

Geride USD TRY de kalan tek şey Türkiye enflasyon verisi idi..

TCMB son 3 toplantıda sanırım 1000 baz puan faiz indirdi.. Ama USD da tık yok...

TCMB önden yüklemeli faiz indirimi yaparak risk almıştır.. Bu riskin açıklaması "ENFLASYON DÜŞECEK" başlığı idi.. O sebeple paldır küldür 1000 baz indirildi...

CDS lerimiz 300 civarında... BU enflasyon +3 faiz eder= Politika Faizi kuralını çalıştırır..

Enflasyon+3= 14 ise bu denklemden Enflasyon %11 çıkmalıdır... Kısaca 12 altı bir enflasyon ile yılı tamamlarsak EL ELDE BAŞ BAŞTA yız demektir. %1 reel faiz versen ya CDS lerini düşüreceksin yada hedef enflasyonunu...

O sebeple Pazartesi açıklanacak enflasyon oranı USD/TRY için son derece önemli bir bilgidir...

Bir anda yüksek çıkan enflasyon verisi USD ı zıplatabilir...

Ben TCMB başkanı olsa idim, daha temkinli davranır enflasyon verisini gördükten sonra faizi indirirdim..

Demek ki; TCMB başkanının elindeki terminal ağı çok kuvvetli... Pazartesi günü ak koyun mu, kara koyun mu belli olacaktır...

Hedef 2019 için %12 enflasyon ve 2021 için %8 enflasyon oranıdır.

İnşallah diyelim, hatta %5 olsun...

Ama inşallah yada maaşallah ile olur mu? Olmaz...

Enflasyon ile mücadelede temel davranış; TL havuzunu kurutup, büyümeyi ılımlı ve sürekli hale getirip disiplinden çıkmamaya benzer..

Ben enflasyon ile mücadeleyi diyet ve rejime benzetirim.. Her zaman ölçülü ve dikkatli olmak zorunda olmalısınız, yoksa aniden kilo alabilirsiniz...

Uzun lafın kısası USD ın 6 TL ve üzerine atabilmesi için enflasyon en önemli bilgi...

Düşük gelirse USD da destek olan 5,71 i kırarız ve 5,65 TL lere doğru yolculuk başlayabilir...

5,65 TL de USD alınmaz mı?

Ben kademelerimden birisini burada ALIM için kullanırım.. 100,000 TL varsa 25,000 TL sine 5,64 TL den USD alır portföyüme eklerim...

Bol BOL GANİ GANİ Kazançlar...

2. Abiler ablalar kumun altında havalar nasıl? İyi mi böyle?
    Devekuşu da heyecan yapınca kafayı kuma gömerde.
    Burda da sanki benzer etki var.
    Temenni iyi yönlü
    Ama tabi
    Riskleri gözardı edip
    Şöyle iyi böyle iyi de
    Biraz fazla iyimser olmuş
    Teşbihte hata yoksa tabi

3. KANAL İSTANBUL

Türkiye'de ekonomik bir taarruz oldu.. Ama öyle ama böyle, lakin oldu, işte...
    Türkiye'de ekonomik dengeler bozuldu.. Ama öyle ama böyle, sonunda bozuldu...
    Bütçe bozuldu, Ama öyle ama böyle, ama bozuldu...

Bütçeye dengelemek gerekli idi.. Bütçe yapamayan meclis yada hükümet olmaz.. Bütçe ye para lazımdı. Hazine bütçeye para aktardı. Hazine tam takır kuru bakır olunca Maliye'den para istedi...

Peki Maliye bu parayı nereden bulacak?

Cevaplar hazırdır...

Kısaca Maliye bir yerlerden para bulacak..

Kanal İstanbul PRICELESS derken amacım bu projenin doğru yada yanlış olduğunu savunmak değildir. Haddim de değildir...

Bu hükümet projelerinin savunucusu yada muhalet sözcüsüde değilim..

Demek istediğim şudur.. Alaya aldığınız Türkiye'nin PASİF kalemleridir..

İnanılmaz değerlidir.. Mesela Antalya Körfezi.. Yıllık 15,000,000,000 USD gelir getiren bir körfezdir...

Devamında aynı şeyler Mersin Körfezi için dahi düşünülebilinir... Bunu Ti'ye alabilirsiniz.. Alay da edebilirsiniz..

AMa bu böyledir.. Türkiyenin pasif ederleri PAHA BİÇİLEMEZ dir..

Sadece Antalya Körfezi Türkiyenin yıllık gaz ihtiyacını karşılar.. Hatta iyi yönetilen bir Turizm politikası ile bu gelir 30 milyar USD a kadar çıkartılabilinir..

O sebeple Antalya Körfezi yılda 3 kez BULGARİSTAN'ı satın alır...

Gelelim KANAL İSTANBUL a...

Aynı şeyi ABD Arizona ya yada ne bileyim Rusya KAZAN a, yapın... Kanal açın ...

Ve İstanbul boğazına paralel bir kanal yapın.. Ederlerine bakın.. Dönüm fiyatına.. Arizona da kanalın dönümü kaç TL? Phoneix yakınlarında olsun bir de İstanbul Kanal kenarında...

Bakın tekrar ediyorum...

Bu tip projeleri savunduğum yada yerdiğim için vermiyorum bu örnekleri...

Bunlar gerçekler...

Diğer bir husus ise...

Lozan Barış Antlaşmasında yada müteakip politikalarda boğazlar hususunda elimizi daha da güçlendirmek için yapılan politik bir davranışın sonucu gibimede geliyor...

Kısaca HÜKÜMET sanki bir taş ile iki kuşu vuracak gibi...

Siz ne kadar alay ederseniz edin... Dalga geçerseniz geçin...

Türkiye'nin PASİF leri PRICELESS dir.. Ve ne kadar inanmamaya, görmemeye çalışırsanız çalışın gölünüzde 12 TL ama Yarın 3 Kasım 2019 ve USD/TRY nin geldiği eder 5,69 TL dir..

Maalesef bende çok şeyler istiyorum ama

Kurtlar İstiyor diye Atlar Ölmez...

her şey soruluyor da "bu işşizlik neden bu kadar yüksek" diye sorulmuyor mu?

veya..

"biz gerçekten milli geliri 3 kat arttırdık mı? sürünüyoruz biz ama bunlar 3 kat arttırdık diyor"..

şeklinde sorular yok mu?
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

hahhhhaaa. hala "priceless" mevzusu.. gizli yandaşlık seziliyor buram buram..

senin istanbul un varsa adamların londrası var mesela.. senin gibi 20-30 milyon yapma derdinde değil adamlar.. aşağı yukarı 100 yıldır londra 9 milyon nufusta..

ingilizler isteseler ve bu siyasal islamcılar ve yandaşları (gizliller dahil) gibi düşünseler onlarda imarı arttırıp önüne gelene vatandaşlık verip (emlak karşılığı) 30 milyon yaparlar londrayı .. yapamazlar mı?

bal gibi yaparlar.. sonuçta londra küresel olarak çok daha popüler bir yer.. ama ahmak değiller.. sürdürülebilir bir şehir ve ülke istiyorlar..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

6. Londra'yı gördüm.. Madrid e gittim.. Frankfurtta kaldım.. Lüksemburg ta toplantıya gittim.. Zürih te tatil yaptım.. Berlin de arkadaşlarımı ziyaret ettim.. Kopanhag ta turistik geziye katıldım. Melbourne 'de akrabalarımı ziyarete gittim. Pekin'de 3 ay kaldım..

Güney Amerika hariç pek çok yeri gezdim.. Doğma , büyüme Ankara'lı ve 22 senedir Antalya'da yaşayan bir insan olarak;

Sizi bilmem ama beni İstanbul kadar heyecanlandıran bir yer olmadı..

İnanın bana,

"Eğer Tüm Dünya Tek Bir Ülke Olsa idi, Başkenti Kesinlikle İstanbul olurdu.."

bunlar ortamlarda matematikten anlıyoruz diye gezinirler.. 90 milyon kapasiteli işleyen havaalanını yıkıp 150 milyon kapasiteye 2029 yılında ulaşacak bir havalimanı için 30 milyar dolar para harcarlar..dunyanın ahmaklık ödülleri için başka adaya gerek yok..

adamların (ingiliz) derdi kendi şehirlerini korumak ve geleceğe taşımak, bu siyasal islamcı ve yandaşlarının derdi ise betona çevirip para basmak.. hangisinin ülkesini daha çok sevdiği belli oluyor..

Sayfa 151/381 İlkİlk ... 51101141149150151152153161201251 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •