Sayfa 158/382 İlkİlk ... 58108148156157158159160168208258 ... SonSon
Arama sonucu : 3056 madde; 1,257 - 1,264 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

Mehmetkirsoy Guest
    https://www.paraanaliz.com/2019/dovi...sasinda-40122/

Vicente nin dediği gibi bankalar dth satmıyor satamaz zaten başkasının parasını.

Merkez bankası kendi rezervini satmış diyor yazı bu yüzden kur sabit duruyor

Mehmetkirsoy Guest
    Bankalarda zaten mevduat bir şekilde krediye dönmüştür. Bankalarda para yığılı beklemiyor..

3.  Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    ........

3.Siyasi görüşlerini ekonomik davranışlarına yansıtmayıp , TL de kalmanın dolara göre mevcut birikimlerini korumada daha avantajlı olduğunu düşünerek dövizin düşeceğine inananlar ki bu gruba trol denemez (yani 2 numaranın tam tersi düşünenler)

4. Siyasi görüşlerini tam anlamıyla ekonomik davranışlarına yansıtarak ve arada dolarda kalanların Amerikan uşaklığı yapan vatan hainleri olduğuna dair beyanlar verip doların düşeceği görüşünün altını bu şekilde dolduranlar ki bunlar trol olarak düşünülmekte forum ahalisi tarafından

1 , 2 ve 3 e kimsenin finansal tercih olarak bir şey dememesi gerekir. Yaptıklarının karşılığını kar vaya zarar olarak zaten görecektir , görmektedir . Ama 4 ler çekilmiyor. Biraz daha düşse de nasiplensek grubu olduklarına özellikle 1 ve 2 temsilcileri tarafından gayet iyi biliniyor.
    Sn.Roxette, görüşlerinize kısmen katılıyorum. Burada kendimi 3.cü sınıfa koyuyorum. Lakin, 4.cü maddeyi "hem bu şekilde yazıp, hemde ky ya zarar ettireceğini bile bile kasıtlı usd aldırmaya çalışıp mevcut hükümeti köşeye sıkıştırabileceğini düşünecek kadar kıtırpiyoz ve dar küçük fikirlere sahip olanlar" olarak değiştirmek/eklemek isterim.

Alıntı Originally Posted by dreamworld Yazıyı Oku
    Hatasi su , tek vizyonu beton uretmek olan !! bir partiyi gizliden desteklemek.
    Bir
    Sn.Deramworld kesinlikle yanılıyorsunuz. İlla bir taraf olmak gerektiğini düşünüyorsunuz. Oysa, ben değil. Sadece mevcut hükümetin yaptığı yada yağacağı, yada muhalefetinde yaptığı yapacağı iyi yada kötü şeyler olduğunu yazıyorum. İlla bir yerin tarafı olarak kendini görenler yazılarımı diğer yönü ile ele alıyorlar. Gizli yada açık bir yeri desteklemem. Mevcut hükümeti eleştirdiğim yığınla konu var. En basiti FETÖ ile mücadelesi, Eğitim, ve Ekonomi.. USD düşecek demek ekonomi iyi olacak demek değildir. Mesela bütçe de dengeler bozulmuş. Neden bozulmuş. Fazla harcama var. Neden fazla harcama var? Müsriflik alıp başını gitmiş. Eskiden mevcut hükümet öyle mi idi? Asla.. 2003 yılında AKP iktidara geldiğinde makam araçlarının nerdeyse tamamını satmıştı. Başbakan bile Keçiören'de 3+1 daire de milletin yanında oturur idi. Her kuruş itina ile bütçe eklenir. AKP 2012 yılına kadar Türkiye'yi ekonomik olarak çok iyi yönetmiştir. 2012 den sonra mevcut hükümetin yanlışları USD da ani patlamalar ve yükselişler ile sonuçlanmıştır. USD kendi kendine yükselmez. Sebep ve sonuç ilişkisi vardır. USD ı düşürebilirsiniz. Mesela politika faizini %5 den %25 e çıkarırsanız USD belini bükmüş olursunuz. Bu iyi ekonomist yada ekonomiyi iyi yönettiğiniz anlamına gelmez. Sadece USD'da Düşüş Kaçınılmaz olur. Ama USD da ki bu düşüşün maliyeti millete çok şiddetli yansır..

Hatta SN.Dreamworld o zaman herkes KRİZ KOPACAK USD 12 TL OLACAK derken ben HAYIR KRİZ KOPMAZ SADECE MİLLETTE ŞİDDETLİ FAKİRLEŞME olacak dedim. İnanın bana sn.dream bununla ilgili yığınla videom var. Youtube da izleyin. USD ın 7,21 TL den 5,69 TL ye 1,5 senede inmenin bir maliyeti vardır. Şu an bu maliyeti hükümet değil, vatandaş ödüyor. Burada ben USD satın faize girin demem nasıl oluyor da bir partiyi desteklediğim sonucunu çıkarttınız anlamadım. Burada temel amaç bir partiyi desteklemek değil, ky cıyı desteklemektir. Asıl yanlış olan USD alıp, zarar eden ky cının bir de vergi yükü altında ezilmesidir. Şu an heryerden her şeyden vergi alınıyor. 4 sayfa önce USD NEDEN YÜKSELMİYOR yazımda ise 5,64 TL de USD da ilk kademe alım uygundur, alın diye yazdım. Ama maalesef insanlar sizi nasıl görmek istiyorsa o şekilde görüyor.

Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Uzulerek goruyorum ki, bu basligi da siyaset arenasina cevirme cabalari artmis. Kendi adima bu sayfada ki bilgilerden faydalaniyordum. Ciddi sayilabilecek parada kazandim. Bu basligi da bilindik basliga dondermenin kime ne faydasi var?
    Digerleri yetmiyor mu?
    İbrahim bey teşekkürler. Sizin samimiyetinize inanırım. Hatırlarsanız 2 ay önce 5,71 kritik destek yada direnç demiştim. 5,71 üzeri farklı altı farklıdır demiştim. Sanırım 5,71 de 2 aydır takılı kaldık. Bol kazançlar...

Alıntı Originally Posted by Mehmetkirsoy Yazıyı Oku
    https://www.paraanaliz.com/2019/dovi...sasinda-40122/

Vicente nin dediği gibi bankalar dth satmıyor satamaz zaten başkasının parasını.

Merkez bankası kendi rezervini satmış diyor yazı bu yüzden kur sabit duruyor
    Sn.Kırsoy inanın bana TCMB sının yada bankaların nakti USD ları yada USD satıp USD ı düşürmek devede kulak misalidir. Banka yada TCMB USD satarak düşürmeyi 2014 Ocak krizinde denedi. Günlük 50 milyon USD 1 ay boyunca satılmıştı. İnanın bana kura tam ters etki yaratmıştı..

BU yabancının parası ve herşeyi izliyor.

Mehmetkirsoy Guest
    50 milyon dolar değil tabi komik rakan o.

Kur her çıktığında günlük milyarlarca dolar veriliyor deniyor. Ve bunu direk satmadığı için açıklanmıyor deniyor yazıda.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Başlığa hareket geldi...

Sebebi malum.

Tez antitez temelli münazara niyetinin aynı başlıkta buluşması.

Zıt görüşler birbirini besler.

Bu arada. Çoğunlukla karşılığını bulmasa da tevazu esastır. Erdemdir.

Altı boş ukalalılık ve fazla iddia ise, kısa vadede cahilden destek alsa da, itici ve geçicidir...

Dolar kuruyla ilgili benim şahsen hiç bir özel iddiam yoktur.

Sadece yönetimin yanlışları ve ekonomik verilere bakarak kendimce bir tercihte bulunuyorum.

Kurun sürgit yukarı gitmesinin nelere mal olacağını da biliyorum. Bu durumun hiçbir konuda desteklemediğim Erdoğan ve partisini zor durumda bırakmasının ülkeye neye mal olacağının (ya da olduğunun) da idraki içindeyim.

Gidecek başka bir yerim yok. Bu ülke benim ülkem.

Dolar tercihi benim için yatırım falan da değil. Sadece güvence olarak kabul ediyorum.

Eldeki dolarınızı kısa vadede al sat yapıp bir yandan da vatan millet Sakarya mantığı içinde yazmanızı da önemli bir çelişki ve de yanıltma olayı gibi kabul ediyorum. Pesküvitçi başkan gibi.

Bu başlıkta kurla ilgili olarak işaret ettiğiniz alt-üst sınırlar içinde gerçekleştirdiğiniz dolar ticaretiyle mutlu olabilirsiniz.

Bunda bir beis yok.

Ama buradan hareketle vatanseverlik iddianız komik kaçmakta. Bunu da açıkça belirteyim dedim.

İyi hafta sonları.

* kriz yok ?

+ neden ?

* çünkü dolar 12 tl olmadı. ama şiddetli fakirleşme var..

evet..iktidar ve yandaşlarının zihniyeti böyle özetlenebilir.. "kriz yok çünkü dolar çok yükselmedi".. bu ilkel mantık neden işşizliğin %15-20 bandında olduğunu, neden genç işşizliğin %30 civarında olduğunu, neden asgari ücretin 2000 tl gibi rezil ve açlık seviyesinde olduğunu, neden her şeye zam vergi geldiğini açıklayamıyor..

ezber cevapları hazır: "dolar artmadı.. kriz yok.. ".. dolardan çok korktukları için belli seviyede tutmak için ciddi zararlar veriyorlar ekonomiye.. günü kurtarmak için.. ve doları Kerim Rota nın yazısında da belirtildiği gibi tehlikeli hareketlerle bir süredir tutmayı başardıkları için de kriz yok propagandası yapabiliyorlar.. ama ekonomide kriz iki senedir var.. net bir gerçek bu..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7.  Alıntı Originally Posted by Mehmetkirsoy Yazıyı Oku
    50 milyon dolar değil tabi komik rakan o.

Kur her çıktığında günlük milyarlarca dolar veriliyor deniyor. Ve bunu direk satmadığı için açıklanmıyor deniyor yazıda.
    Sn.Kırsoy milyarca usd banka yada TCMB piyasaya nasıl satsın. Bunu kim diyorsa yanılıyor. TCMB sının brüt rezerv
    leri 80 milyar USD civarındadır. Nette bu rakam 35 milyar USD a iner. Bunun 18 milyar USD ı altın külçe gerisi 17 milyar USD Nakit USD banknottur.

Hergün milyarca USD satsak TCMB 18.gün rezerv biter. Yabancı için 17 milyar USD bişey değildir. Alır elinden..

TCMB 2014 krizinde günlük 20 milyon USD sattı. Bir ara 50 milyon USD a kadar çıkmıştı.. Hiçbir etkisi olmadı. Olmazda..

Kuru yukarı çıkarmak isterlerse çıkarırlar siz 1 milyar USD satsanız dahi.. (Öyle bir şey olmaz da)

Burada temel anlaşılamayan konu USD da geçen yıl Ağustos da 7,21 TL ile fiyatların içinde olan şeyleri tam anlayamamış olmamız...

7,21 USD/TRY içinde neler vardı..

- Ekonomik Kriz ve Kırılganlık
    - Suriye İç Savaşı ve Türkiye'nin müdahalesi
    - Trump'ın deli dolu saçma sapan tweet leri
    - ABD ile yaşanabilecek uluslararası gerginlik

Şimdi bunlar yine yeniden yaşanıyor, ve ky diyor ki; neden USD yükselmiyor.

Bende bunları yani yukarıdaki riskleri yabancı 2018 Ağustosunda fiyatladı, karını cebine koydu, ve farklı riskleri arıyor diyorum..

Farklı riskler neler olabilir..

En büyük risk TCMB son 3 toplantıda toplam 1,000 baz puan lık faiz indirimidir.. O o zaman fiyatların içinde değildi...TL üzerindeki kalkan çok inceldi.. TCMB önden yüklemeli faiz indirimi ile Enflasyon kesinlikle düşecek dedi... Peki ya düşmez ise..
    Bende inşallah düşer diyorum.. İşte bu da fiyatların içinde değildi...
    Düşmez terste kalan bir TCMB ise yeniden faizleri artırabilir..
    Ama ellerindeki terminal ağlarına demek ki fazlası ile güveniyorlar...
    P.tesi sabah 10:00 da enflasyon verisi gelecektir.. Bu veri çok önemli... Yüksek gelirse yandı gülüm keten helva..
    Düşük gelirse USD 5,71 i kırar ve 5,69 altına sarkabilir...

Bu arada düşük faiz ve gerileyen USD da ise 5,65 ler de portföyünüzün %25 i ile ilk kademe USD alabilirsiniz diyorum.

Not; Bir forumda bir yatırım aracına alın demek kolay değildir...

O sebeple SN.Kırsoy ben yaşamış olduum onlarca krizlerde TCMB sının usd satmasına şahit oldum, kesinlikle hikayedir. Çünkü rezerviniz ve yabancının parası bellidir..

Sadece ABD fonlarının payı TR de 50 milyar USD dan fazladır. 17 milyar USD net rezev ile fazla şansınız yoktur. Güven ve adaleti tesis etmekten başka.. Çünkü gerçek anlamda güven ve adaleti tesis etmek inanın bizlere 100 milyar USD lık piyasaya USD satmaktan çok daha etkili bir ortam sağlar.

"krizin olmadığı yerde şiddetli fakirleşme nasıl olur ? "

sorusunu bile soramıyorlar kendilerine..

evet.. ülkede medyayı kontrol altına almak için büyük mücadele verdi iktidar 15 yılda..susturdu ya da yandaşlarına geçmesini sağladı.. ve "kriz yok" algısını krizi konuşturmayarak yaygınlaştırmaya çalışıyor..bir ölçüde başarılı olmuşa benziyor çünkü halkın bir kısmında çok temel muhakeme sorularının bile karşılığı yok.. yazık..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Sayfa 158/382 İlkİlk ... 58108148156157158159160168208258 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •