Sayfa 163/380 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263 ... SonSon
Arama sonucu : 3038 madde; 1,297 - 1,304 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1. Bende bu güzel insanların harika yazılarına farklı bir bakış açısıyla katkıda bulunmak isterim...Türklerin son 200 yıldır bilim,sanat,fen ve teknoloji alanlarında herhangi önemli bir katkısı maalesef bulunmuyor eğitim sistemi zorunlu 12 yıl olması nedeniyle çalışma çağındaki gençleri iş dünyasından koparmış ve usta çırak ilişkisi yıllardır bitirilmiş vaziyette,bu iş dünyasında meslek sahibi olmayan 20 milyon öğrencinin gelecekte iş bulma olasılığı çok az olacak meslek sahipleri çok değerli olacak(ki şu anda bile sucu bulmak çok zor)milyonlarca işsize devletin iş bulması mümkün değil ama yine de zorla 12 yıl okutup okulları vakit öldürülen yerler haline getirmiştir.Eğitim maalesef bu yığınlara göre düzenlenmiş sistem kimseyi sınıfta bırakma gelen geçsin üzerine kurgulanmıştır bu da maalesef diplomalı milyonlarca işsiz ortaya çıkarmıştır böyle devam ederse (üniversite gençliği işsizliği çok yüksektir)öfkeli, işsiz, eğitimli ve sinirli bir genç topluluğu ortaya çıkacak ve osmanlı zamanındaki öğrenci isyanları gibi toplumsal kavgalar ortaya çıkabilecektir.Acilen eğitim sistemi tekrar düzenlenmeli gençler tekrar iş dünyasına çıraklığa yönlendirilmelidir mesleği olmayan insanın özgüvenide olmaz yaşam sevinci de olmaz bu millet bundan çok zarar görür bu gidiş gidiş değil....

2. Hedef dth'ları çözdürmek, defalarca söylendi. Önce doları aşağı sürmeyi denediler, ağustos başında 5.45'e kadar inildi. Baktılar dolarlarda çözülme yok, aksine millet daha da topluyor, B planına geçildi, fazladan indirilen miktar geri alınarak kur 5.7 dolayına getirildi, sonra burada yatay banda sarıldı, millet bıkana kadar.. Arada suriye harekatı nedeniyle hedef biraz şaştı ama sonra geri rayına oturtuldu. Şimdi bakılıyor millet bıkıp dolarları bozar mı? Bu plan da tutmazsa C planına geçilecek. Dolar yukarı sürülecek, karı gören ya da zararını kısmen ya da tamamen çıkaranların doları bozup bozmayacağına bakılacak. Hiçbiri olmazsa, yani gönüllü olarak çözülmezse o dolarlar, biraz sopa gösterilerek çözdürülecek.

Mehmetkirsoy Guest
    Evet güzel bir tespit. Merkez kasayı eksiye getirdiğinde bir karar çıkıp dth ın hepsi değilde bir kısmı kasaya geri çekilebilir bu çok mantıklı.

Mehmetkirsoy Guest
    Mevduat faizi indirildikçe tl mevduatçı dövize kayıyor her zaman üzerine kur sabit tutuldukça bir motivasyon kaynağı oluyor ekleme yapmak için.

5.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Hedef dth'ları çözdürmek, defalarca söylendi. Önce doları aşağı sürmeyi denediler, ağustos başında 5.45'e kadar inildi. Baktılar dolarlarda çözülme yok, aksine millet daha da topluyor, B planına geçildi, fazladan indirilen miktar geri alınarak kur 5.7 dolayına getirildi, sonra burada yatay banda sarıldı, millet bıkana kadar.. Arada suriye harekatı nedeniyle hedef biraz şaştı ama sonra geri rayına oturtuldu. Şimdi bakılıyor millet bıkıp dolarları bozar mı? Bu plan da tutmazsa C planına geçilecek. Dolar yukarı sürülecek, karı gören ya da zararını kısmen ya da tamamen çıkaranların doları bozup bozmayacağına bakılacak. Hiçbiri olmazsa, yani gönüllü olarak çözülmezse o dolarlar, biraz sopa gösterilerek çözdürülecek.
    Bence doların 6.5 üstüne kalıcı gitmesi DTH ları çözdürür ülkeyi de çok rahatlatır turizm geliri olsun ihracatçı olsun herkes nefes alır. Mercedes ve iPhone alamayanlar biraz tatava yapar o kadar da olacak artık, fakir bir ülkeyiz Mercedes iPhone yok zengine passat fakire clio telefon xiaomi oyna devam.

6. Başlık şenlenmiş....

Lakin, düzeyin korunması çok önemli...

Yukarıda Sn.nosfecagrı ve Sn. Pilavlı nın ve Sn.efeyle nin ve diğer katılımcıların yazılarını okudum. Gerçekten bağırmadan, köpürmeden, hiddetlenmeden fikirlerini yazabilmişler..

Katkıları ve fikirleri için teşekkürler...

Değerli forumdaşlar,

Burada, yani internete girip, fikir okuyan insanlar arasında, düzey, üslup ve tarz çok önemli.. Burada yazı yazıp, okuyanlar büyük çoğunluk ile en az lisans düzey üniversite mezunu insanlar..

Ne olur, bırakalım azıcık, USD ı da, borsayıda, siyaseti, bi'şey olmaz...
    Buraya yazı yazan ve okuyan insanları ben Türkiye'nin entellektüeli olarak tanımlıyorum.. İster o taraf ister bu taraf olsun...

Bu hususta en önemli şey birbirimize hakaret etmeden, küfür etmeden, suçlamadan, kırıcı olmadan, kaba, saba olmadan fikirlerimizi çarpıştırmaktır..

Eğer biz bunu başaramaz isek, sokaktaki magandalara, trafikte ki teröristlere, hatta bebelere kurşun sıkan dağdaki cahil gerçek teröristleri nasıl eleştireceğiz?

Önce özlediğimiz toplum ve çevreyi bizlerin burada kurabilmesi gerektiğini inanıyorum. Çünkü burada, bunu başarabilecek her tür donanıma sahip insanlarız.

Malum başlıktan aforoz edildikten sonra, üzülmüştüm.. Hak ettiniz demiştim kendimce.. Toplumun düzelmesi adına umudumu yitirmiştim..

Çünkü, küçük de olsa, yatırım yapabilme olgunluğunu gösteren; akademik olarak değil, olgunluk ve tecrübe olarak; bu hüsnü niyeti birbirimize gösterebilmek zorunda idik..

Yarın USD düşer , çıkar. Borsa iner çıkar...

Özlediğimiz çevreyi bir an olsa da gösterebildiğimiz için TEŞEKKÜRLER...

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Bence doların 6.5 üstüne kalıcı gitmesi DTH ları çözdürür ülkeyi de çok rahatlatır turizm geliri olsun ihracatçı olsun herkes nefes alır. Mercedes ve iPhone alamayanlar biraz tatava yapar o kadar da olacak artık, fakir bir ülkeyiz Mercedes iPhone yok zengine passat fakire clio telefon xiaomi oyna devam.
    Dth larda ise yarar, hatri sayilir miktarda, cozulme kurun yukari yonlu gidisiyle mumkun oldugunu dusunuyorum bende sahsen. Tabi tek etken kur degil. Dth i bozdurunca adam ne yapacak. TL ye gecerse kredi line acip ise yarar cozulme. Ama zaten yerlerde surunen, ve daha da dusecegi en ust perdeden aciklanan TL mevduat faizine gecmeye dogal olarak istekli degil insanlar. Yani tek etken kur degil. Bozunca ne yapacak. Alternatif kazanc getirici bir enstruman yok. Ha borsa var derseniz bizim insanimizin cok buyuk bir kismi kumar olarak goruyor borsayi. Korkar o isten girmez. Bir altin kaliyor geriye. Ya da gayrimenkul vs yatirimi yapacak. Tabi ekonomiye guven olmayinca o secenekte kapaniyor cogu birey icin. Parasini harcamak istemiyor, yaptigi yatirim cop olur korkusu ile ya da param dursun gercekten cok kelepir birsey duser diye.

8.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Başlık şenlenmiş....
    İnsanları tahrik ederek (ülke de kriz yok diyerek,beceriksiz muhalefet diyerek) başlığına insanları toplayarak reytingini arttırmaksa muradın hemen bundan vazgeç ODTÜ lü...
    Bu işin sonu b.ka sarar benden sana söylemesi ODTÜ lü...
    Uyarılarımı dikkate alacağını umarak şimdiden/peşinen tşkler...

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

Sayfa 163/380 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •