Sayfa 172/380 ÝlkÝlk ... 72122162170171172173174182222272 ... SonSon
Arama sonucu : 3038 madde; 1,369 - 1,376 arasý.

Konu: Dolarda Düþüþ Kaçýnýlmaz

1.  Alýntý Originally Posted by discretus Yazýyý Oku
    asteroit madenciliði (asteroid mining) denilen bir kavram var.. abd bu konular üzerinde çalýþýyor..yarýn öbür gün bu madencilik neticesinde uzaydan dunyaya binlerce ton altýn getirirlerse altýnýn deðeri düþer.. ispanyollarýn 1500-1600 larda amerikadan avrupaya gümüþ ve altýn getirmesinden farksýz bir þey..

diðer yandan.. bu uzay madenciliði gelecekte önem verilecek maddeyi de (maden) deðiþtirebilir..abd nin bulacaðý yeni bir maden türü (*) dunyada en deðer verilen yeni maden olur.. ve bildin: bunu abd kontrol ediyor olur..

(*) veya dünyada çok az bulunan bir madeni uzayda bolca bulmalarý
    SN.Discretus uzaya kim gitti geldi ki; maden sahasý açtý da maden getirdi.. Giden kendisini zor getirdi...Dünya da dahi madencilik çok zor bir iþtir.. Kaldý ki uzaya gideceðiz. Madencilik yapacaðýz, Dünyayý tonlarca ton altýna boðacaðýz ve dünyada altýný bitireceðiz, 2,000 yýllýk finans dünyasý da köklü deðiþecek diyorsunuz..

Uzayda mesafeler hakkýnda fikriniz var mýdýr? Bize en yakýn yaþanabilme umudu zerre kadar olan Mars'a dahi gitme zorluklarý nedir? Bir gezegene indiðinizde tonlarca altýný alýp rampadan nasýl yükselip; o indiðiniz gezegen yada her ne ise çekim alanýndan kurtulup tekrar o tonlarca yük ile uzaya çýkacaksýnýz. Döndüðünüzde o tonlarca altýn ile dünya atmosferine nasýl gireceksiniz.. Gittiðiniz uzayda NASA nýn Florida cape canaveral üssü gibi; sadece ucundaki 150 kg yükü uzaya fýrlatabilmek için yanlarýnda milyonlarca ton yakýtý 2 dakika da yakabilecek; fiziki þartlarýnda olduðunu mu var sayýyorsunuz...

Mars'a gitmenin en yakýn zamanda minimum 6 ay olduðu bir yerde neyi nereden kimler nasýl getirecek?

Diyelimki bir gezegen komple maden dolu.. Oradan dünyadaki gibi bir kalkýþ rampasý nasýl kurulacak?

Diyelim ki ihtimal ya; yapýldý.. Bu maliyet ile o gezegen yada gök adasýndan altýný getirmek için harcanan çaba ve emek ve maliyet o altýndan daha mý ucuz olacak? gibi aklýmda deli sorular var, SN.Discretaus...

Yukarýdaki yazdýklarýma; doðru bilgi derken....

Dünyadaki her finansal varlýðýn temelinde yada en temel karþýlýðý altýndýr, dememe yanlýþ bilgi diyorsunuz...

Kaðýt para mesela 100 USD banknotun maliyeti 25 cent tir.. Ederinin 400 kat iþlem görür.. Nedeni FED kasasýndaki Altýn larýdýr... Mesela FED in þu an 8500 tona yakýn altýný vardýr... Altýný en fazla olan ülke yanlýþ olmasýn (BORA YAÞAR BEY KIZAR BANA) ABD dir, sanýrým... Buna karþýlýk sanýrým Türkiye nin 400 tona yakýn altýn rezevr i vardýr...

O altýn olmasýn, bakýn bakalým ABD USD ne eder? 100 USD lýk banknot 25 cent anca eder...

Ve bu bilgilere YANLIÞ diyorsunuz...

Sn.Discreatus...

Dediklerinizin iddialarýnýzýn gerçekleþme þansý, uzayda olma ihtimali vardýr... Mesela Dünyaya da meteor çarpýp hepimizin ölme ihtimali ile ayný görüyorum..

Bu teknoloji elbette bir gün olabilir.. Ucuza Plütona gitme, halley yýldýzlý kuyruðuna gitme, oradan 100 ton altýn ile dünya atmoseferine girebilme, belki yakýn diye aya gidip gelme de, ucuzlayabilir...

Ama Andoluda bir laf vardýr.. Severim...

"Dereye Su Gelen Kadar, Kurbaðanýn Gözü Patlýyor..."

Yahu biz seneye var mýyýz yok muyuz belli deðil iken, on yýllarca yýl sonra yýldýzlardan , gezegenlerden maden getiriyoruz, herþeyi köklü bitiriyoruz, ya... Ne diyeyim...

Bizim þurada konuþtuklarýmýz 1 yýllýk vade bile deðil...

mr selka, verdiðiniz cevap aynen yine dikmenden çýkýp adanaya baðladýðýnýz yazýlar gibi..çorba yapýyorsun konularý..

sizin altýn safsatanýza verilmiþ asýl cevap þudur: Bretton-Woods sonrasý dünyada altýn deðil dolar belirleyicidir.. buna cevap veremiyorsun kalkýp yine hikaye anlatýyorsun..

ayrýca ben uzay madenciliði konusunu bugünün konusu olarak deðil bir olasýlýk olarak belirttim.. okuma yazma bilen herkes bunu rahatça anlar.. oradaki ana fikir "teknolojide ileri ülke hangi madeni deðerli görürse o deðerlidir" olacaktýr.. ve hemen þimdi olmasý gerekmiyor.. ama bir zaman sonra bunun olma olasýlýðý vardýr..yani dunyada altýna verilen önemin ne kadar kaygan zeminde olduðunu belirtiyorum..paradigma deðiþebilir yani..

siz iyisi mi Bretton-Woods konusunu biraz anlayýn..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

eðer her þeyin temelinde altýn varsa köprü geçiþ ücretleri neden altýn la fiyatlanmýyor..,

mesela, biliyorsunuz mr erdogan ýn yaptýðý köprüler altýna deðil dolara endeksli biçimde fiyatlanýyor..tl deðil.. dolara endekslediler fiyatlarý.. bilinen net bir gerçek..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4. Sn.Discretus birbirimize kýzmayalým...

Hatta Dikmen den Adana baðlayan cümleniz beni çok güldürdü... Evet hayal gücüm fazla olabiliyor.. Bazen bazý konularý ilginç þekilde baðlayabildiðimi söyleyen sadece siz deðilsiniz..

Bretton-Woods olayýný bilmiyorum. Ama daha dünya teknolojisi býrakýn uzaydan maden getirmeyi FOSÝL YAKIT olayýný dahi çözemediler...

Dünyada ABD USD elbette belirleyicidir. Saddam Hüseyin bir sabah kalktý ve dedki;

-Ben Petrolümün varilini Euro ile Satacaðým....

ABD hemen oraya demokrasi getireceðim dedi..
    Saddamý astý....

Saddam yerden göðe kadar haklý idi. ABD ve Ýngilizler Irak'ýn topraðýný bölüp, uydu bir devlet olan Kuveyt i yaratmýþlar ve Kuveyt'in petrolünü emiyorlardý... Aslýdna Kuveyt Irak'ýn anansýnýn ak sütü gibi helal idi.. Ama ABD ve Ýngiltere vermeyiz Kuveyt bizim deyince körfez savaþlarý patlak verdi...

ABD ekonomisi teknolojiden ziyade silah ekonomisine dayanýr...

Silah zoru ile altýnýn ons u, petrolün varili USD ile belirlenir...

Ama USD en nihayetinden banknottur... Yada sahibi olduðu ülkenin borç senedidir..

Siz malý mülkü olmayan bir adamýn vereceði borç senedine güvenmeyeceðiniz gibi, altýný olmayan bir ülkenin parasýnada güvenilmez.

Bunun dünya rezevr parasý olma ile ilgisi yoktur...

ABD bunu metazoru ile baþarýr...

Yoksa pek ala Euro da olabilirdi, Sterlin de...

Ama bunlarýn ellerinde asla ABD nin silah ve ateþ gücü yoktur...

Bretton-Woods anlaþmasýný bilmiyorum diyorsunuz sonra da fikrinizde ýsrar ediyorsunuz..

öðrenmek iyi gelecektir.. yanlýþlarýný düzeltirsin altýn konusunda..

ingilizce bildiðinizi varsayýyorum.. detaylýca araþtýrýn bu konuyu internetten..

yanlýþtan dönmeniz piyasalarda fiyatlama konusuna bakýþýnýzý da deðiþtirebilir..

6. Elbette.. Bilmediðim bir þeyi biliyorum demek istemedim. Elbette SN.Bora Yaþar'ýn beyin dediði gibi gugullayacaðým.. Ama vaktim fazla yok.. 2 adet çocuðum var, okuldan alýp eve getirmem gerekli....

EN kýsa zamanda okuyacaðým... Umarým altýn hakkýnda fikirlerimi deðiþtirecek bir geliþmedir...

Saygýlarýmla...

Mehmetkirsoy Guest
    Kamyon geldi galiba minik minik satýþ geliyor hahahahahaha

8. BRETTON WOODS SÝSTEMÝ NEDÝR?
    Ýkinci Dünya Savaþý sonrasýnda 1944 yýlý Temmuz ayýnda Amerika Birleþik Devletleri’nin New Hampshire eyaletinin Bretton Woods kasabasýnda 44 ülkenin katýlýmý ile gerçekleþtirilen konferans ile dünya ticaretini geliþtirici finansal sistem üzerinde görüþmeler saðlanarak anlaþma imzalanmýþtýr. "Uluslararasý Para Anlaþmasý" ile uluslararasý ödemelerde kullanýlacak yeni bir sistem geliþtirilmiþtir.

Bretton Woods anlaþmasý ile Dolar, altýna dönüþebilen tek para birimi olarak kabul edilmiþ ve 1 ons altýn 35 dolar olacak þekilde düzenlenmiþtir. Amerika Birleþik Devletleri dýþ talep olduðunda dolarý bu tutar karþýlýðýnda altýna çevirmeyi kabul etmiþtir. Diðer ülke birimlerinin deðeri de dolar göre belirlenecektir.

Anlaþmaya göre ancak çok özel ve düzeltilmesi olanaksýz parasal dengesizlikler olmasý halinde herhangi bir ülkeye parasýný dolara karþý deðerini deðiþtirme izni verilmiþtir. Bu gibi durumlarda öngörülmüþ devalüasyon ve revalüasyon oranlarý en çok yüzde 10 olacak þeklinde karara baðlanmýþtýr. Bunun üzerindeki deðiþiklikler için IMF’in izni gerekmektedir.

Uluslararasý para sisteminin kurallarýný belirleyen bu anlaþma, Dünya Bankasý ve Uluslararasý Para Fonu'nun (IMF) kurulmasýna karar vermiþtir. Bu kurumlar, 1946 yýlýnda, yeterli sayýda ülke anlaþmayý imzalayýnca faaliyete geçmiþtir.

Bu sistem ancak 1971 yýlýna kadar devam edebilmiþ, ABD'nin içinde bulunduðu ekonomik güçlükler nedeniyle dolarýn altýna dönüþtürülebilirliðini kaldýrmýþtýr. ABD'yi buna iten zorunluluklar, dýþ ticaretinin büyük boyutlara varan açýklar vermesi ile borçlu ülkeler arasýna girmesidir.

Sayfa 172/380 ÝlkÝlk ... 72122162170171172173174182222272 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •