Sayfa 202/380 İlkİlk ... 102152192200201202203204212252302 ... SonSon
Arama sonucu : 3038 madde; 1,609 - 1,616 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

2013 neden kritik mesela..zira fed artık faizler artacak dedi.. kolay para dönemi sona erdi.. ve bunların yalan dunyası başlarına yıkıldı.. artık sürekli küfür ettikleri ama borç dilenmek için sürekli kapılarını çaldıkları ülkelerden o kadar kolay fon akışı olmayacaktı..

ve böylece ortada mucize filan olmadığı ortaya çıktı.. yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

hey gidi günler..2013.. ne uçmuş adamlar be.. aslında değişen bir şey yok.. mesela ovp gitti yep geldi.. benzer zırvalıklar devam ediyor..

mesela..bu hedef neden tutmadı.. yani 1.97 yi belki tutturamazsın ama mesela 2.37 olsun.. oysa gerçekleşen 5.5-6 civarı..neden acaba..?dıjjj mihraklar ?
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    2003 yazında türk insanı ömrü hayatında ilk defa doların düştüğüne şahit olmuştu, büyük bir heyecan vardı, böyle bi şey nasıl olabilirdi ? -finans uzmanları, ekonomistler, profesörler arasında 2003 sonbaharında büyük bir devalüasyon olacağına inanmayan tek bir kişi bile yoktu.. 1.60'lardan 1.40'lara düşen dolar kuru yüzünden cari açık yükselecek ve %100 kesinlikle döviz krizi patlayacaktı.. iki kere iki dört
    2003 başında ali ile veli iddiaya girerler, ali 100 dolarını bozdurup yüksek TL faizine yatırır parayı, veli ise 100 dolarını dolar olarak tutar.. aradan 10 yıl geçer 2013 başı itibariyle durum şöyledir:
    10 yıl sonra 2013 başında TL faizde kalan ali'nin parası 165 TL'den 814 TL'ye ulaşmıştır, yani 460 dolar olmuştur, veli'nin 100 doları aynı 100 dolardır (177 TL karşılığı).. veli'nin kurnaz bi arkadaşı olan murteza ise 100 dolarını bankaya yatırıp dolar faizinden istifade etmiştir, onun parası ise 134 dolar olmuştur (237 TL)

Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    1990 yilindada baslasak yine tl faizi, dolar faizini yeniyor eski sayfalarda paylasmiatim...
    Aradan tek bir tarih ve vade cımbızlayıp örneklemek eksik ve yanlış yönlendiriyor.

Doğru bir resim için sadece 2003 başı gibi tek bir tarih değil, mesela son yirmi yılda her yıl için bu hesabı yapın, daha iyisi her ay için yapın. On yıl vade değil, 1 aydan on yıla kadar, ya da günümüze kadar olan süre için yapın.
    Elinizde bilgisayar var, programla veya excel ile bile yapılabilir.
    Ortaya dökülecek tabloyla ne zaman dolar alıp ne kadar tutunca mevduata karşı ne kadar kar/zarar edilmiş görülebilir.

Üşenebilirsiniz veya yapmayı bilemeyebilirsiniz, ben yaptım. Kısaca yazayım:

Eğer 2001 krizinde (şubat 2001- şubat 2002 arası) ve 2002 ortası-2002 sonu arası dolar aldıysanız TL mevduata karşı günümüzde hala zarardasınız.

Ocak 1997-şubat 2001 arası, şubat 2002-2002 ortası arası, 2002 sonu-nisan 2003 arası dolar aldıysanız yaklaşık mevduatla başabaş getiriniz var.

Nisan 2003 ten 2018 temmuza kadar dolar aldıysanız mevduata göre kardasınız (2008-2011 arası aldıysanız iki kat kardasınız).

Son kur krizinden sonraki dönem için de yaklaşık tarihlerle Ağustos-kasım 2018 arası dolar alanlar ve mart-ağustos 2019 arası dolar alanlar da TL mevduta göre zarardalar. kasım2018-mart2019 arası alanlar yaklaşık başabaş durumda.

Bu hesap için ortalama TL ve USD mevduat faizlerini kullandım, belirtmem gerekir ki işin peşine düşüp küçük bankalardan vb. 1-2 puan fazla faiz alabilirseniz hesaplar da oynayacaktır. USDyi uzun vadeli tutuyorsanız (on yıl gibi) mevduat yerine iki katı faizle eurobond alırsanız yine bu hesaplar oynayacaktır.

Kısaca kriz gibi devalüasyon veya kur zıplaması olan zamanlarda panikleyip tepeden dolar almayan, bekleyip ortalık durulunca sakin zamanlarda zamana yayıp parça parça alım yapan kişiler TL mevduata göre artıdalar.

4. Sayın pilavli
    yandaş kesime göre muhalif kesimin tamamı tüm servetini 7.2'den dolara gömmüştür, dolarcılar hep tepeden alıp dipten satar, hep zarardadırlar.

kendileri ise hep kardadır. mesela dipten aselsan alıp tepeden satmışlardır, veya papaz krizinde "vatan için" yüksekten dolar bozup yüksek TL faizine girmişlerdir hepsi.

çevremdeki bademlerin dolara ne kadar bağlı olduğunu bilmesem inanacağım.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Aradan tek bir tarih ve vade cımbızlayıp örneklemek eksik ve yanlış yönlendiriyor.

Doğru bir resim için sadece 2003 başı gibi tek bir tarih değil, mesela son yirmi yılda her yıl için bu hesabı yapın, daha iyisi her ay için yapın. On yıl vade değil, 1 aydan on yıla kadar, ya da günümüze kadar olan süre için yapın.
    elbette muhtelif giriş- çıkış tarih aralıklarında farklı sonuçlar çıkacaktır, mesela 2007 sonlarında 1.17 usd/try kuru üzerinden 100 dolar alıp beklemiş olan bugün yine aynı 100 dolara sahiptir, o gün o kurdan dolar almamış olup da 12 senedir TL mevduat yapagelmiş olan birinin birikimi ise 76 dolardır.. yada 2013 ortası fed/gezi hemen öncesi türk lirasını 1.80 ile dolara çevirmemiş ve TL mevduat devam ede gelmiş olan birinin bugünkü parasının dolar karşılığı 63 dolar (6 senede dolar bazında %37 kayıp)

benim verdiğim ali-veli örneği, alıntı yaptığım dallamanın '30 senedir döviz yada altın alıp da zarar eden mi olmuş? sorusuna istinaden.. 10 yıl gibi insan ömrü hayatında önemli bir süre boyunca TL tutan adam 100 dolarını 460 dolar yapmış, öbürü 100 dolarını aynı 100 dolar muhafaza etmiş.. nerdeyse bire-beş fark oluşmuş, tabii yeterince düşük zekalı biri -benim hala aynı 100 dolarım var, zarar etmedim ki' diyebilir.. biz de güler geçeriz

yüzlerce yıldır gelişen ve son dönem mutlak küresel egemen statüye ulaşan finans-kapital sistemin doğası temel olarak genişleme/daralma döngülerinden oluşur (boom-boost cycles).. önceki 10+ yıllık genişleme döngüsünü takip eden son 6 yıllık daralma döngüsü için kesilebilecek en rasyonel ahkam- bu döngünün sonuna geldiği, sonun yaklaştığı falan olabilir.. geçen yılki altın vuruş sonrası gelişen aşırı-dolarizasyon pozisyonlanması ve son 6 ayda realize olan onca majör risk kaleminin tabelayı yukarı süremediği gözlemine istinaden; döngünün terse döndüğü/ dönmeye başladığı ihtimalini yüksek görüyorum

(ve bu tür bir tespitin -akp yandaşlığı olduğu ve chp'ye hakaret olduğu' anlamına geldiğine inanan embesil sürüsünü asla ciddiye alamadığımı tekrar belirtmek zorundayım.. sn djoz haklı, bademler daha fazla dolarizedir badem-düşmanlarına kıyasla, zira TL faizi inanç gereği bi alternatif dahi değil onlar için.. yani konunun iktidar partisine karşı olmak yada destek olmakla bi alakası olamaz.. lakin her tür cümleyi- her cins düşünceyi illa ki getirip akp- chp ikilemine kitlemeye çalışan, sadece sloganlar sadece propagandadan ibaret söyleme sahip bazı zavallı gerzekler var, onları muhatap olarak ciddiye alamadığımı- cevap vermeye değer bulamadığımı tekrar hatırlatmak zorunda kalıyorum.. ve bu zorunluluktan dolayı hicap duyuyorum
    Son düzenleme : KaraKemal; 20-11-2019 saat: 20:21.

6. Evet sayin pilavli dedikleriniz dogru, lakin benim sozum ikide bir son 30 yilda dolar alan kim zarar etmis,dolar alan her zaman karda sozlerinin ne kadar bos oldugunu gostermek. Her yatirim aracinin bir zamani vardir. Hicbiri surekli dusmez yada cikmaz. Ama bunu soylemek bile malum tafya tarafindan yandas olarak adlandiriliyor. Yapacak birsey var mi? Bilemiyorum. Zira inanca kursun islemez..

7.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    benim verdiğim ali-veli örneği, alıntı yaptığım dallamanın '30 senedir döviz yada altın alıp da zarar eden mi olmuş? sorusuna istinaden..
    O zaman şunu da koyalım burada bulunsun, amme hizmeti, yatırım araçlarının son otuz yıllık nominal ve reel getirileri 1988-2017 arası.
    Maalesef çözünürlüğü kötü, internetten bulmuştum daha iyisi yok

tarihten kendi argumanlarını destekleyici bir aralık bulup bunu öne çıkartmak ve "dolarcılar tl ye karşı yenildi" tarzı basit argumanlar son dönem sıkça karşılaşılan ve yandaşların yapmayı çok sevdiği ama zavallıca bir eylem..

her yatırım kararı bir sürü bilinmezlik içinde verilecektir.. 2013 e kadar olan dönem parasal genişlemenin ve fon akışlarının yoğun olduğu bir dönem.. bu dönemde TL bilinçli biçimde değerli tutuldu ve halkın refah algısının zirve yapması sağlandı.. ancak 2013 sonrası TL deki hızlı değer kaybı zaten yapılanların yanlış olduğunun açık bir göstergesi.. ayrıca biz bu döneme gelecekten bakıyoruz ve tüm resmi daha iyi görüyoruz ancak o dönemin içinde yaşayan birisi için her şey bu kadar net değildi..

ülkede herhangi bir alanda yatırım yapanların çoğu için "2003 te yatırıma başlıyorum TL mevduata, 2013 e kadar devam edeceğim bu stratejiye" tarzında bir fikir veya söylem tamamen aptalcadır.. bu tür embesilce argumanları ikide bir canlandırmak , ve tl vs dolar bağlamında kanıt olarak sunmak olsa olsa zavallılıktır..nobel ödülü bekliyorlar galiba aferin otur , tl nin dolar dan daha fazla getiri sağladığını ispatladın tarihte spesifik bir dönem için..

ancak gerçek hayatta olaylar böyle değil.. bazısı 2003 ten 2 yıl once bir yatırım sürecine girmiştir ve 4-5 sene sonra realize etmiştir.. veya bir başkası 2005 te başlayıp 2011 'e veya 2016 ya kadar aynı mantıkla devam etmiştir.. hatta denilebilir ki yatırım yaparken her 6 ay 1 sene gibi aralıklar aslında sürekli majör kararların verilmesinin gerekebileceği peryotlardır..gerek ülke içinde gerekse dunya ölçeğinde bir sürü olay olmakta ve bunlar temel enstrümanları getiri anlamında sürekli değiştirmektedir..kaldı ki çeşitli entrümanlar arasında döviz ayrıca bir sigorta özelliği de sağlıyor portföylerde kötü senaryolar için..

Sayfa 202/380 İlkİlk ... 102152192200201202203204212252302 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •